CUM FORMEZ ROII???

Creat de C@T@LIN, Mai 28, 2012, 11:14:52 PM

« precedentul - următorul »

barabasl

In situatii ca aceasta ("cinta" a doua matca) se mai poate evita roirea? Daca da, cum?

stefan1

  Daca esti sigur ca nu a roit si matca batrana este in stup, se poate macar provizoriu a se opri roitul, dar asta iti consuma mult timp. Trebuie familia controlata cu mare grija si distruse toate botcele, ceea ce la o familie foarte populata nu este un lucru usor, ca pot ramane botce ascunse si chiar daca ramane o singura botca capacita, familia poate roi. In plus, chiar daca distrugi botcele, prima tendinta este sa-si faca altele. Ca sa reduci presiunea de roit, poti lua 2-3 faguri cu puiet capacit si albina de pe ei sa formezi un roi (posibil si din doua astfel de familii), cu grija sa nu iei regina. Se poat6e lua puiet capacit si fara albine si sa ajuti cu acei faguri alti roi sau chiar familii mai slabe. E bine daca ai faguri goli sa-i dai sau chiar 1-2 faguri cu puiet mic sau oua, sa dai de lucru albinelor tinere care sunt in exces in familiile care vor sa roiasca. Poti da si faguri artificiali, nu totdeauna ti-i va creste sau nu-i va creste tocmai perfect ca un roi. Un cules bun, alaturi de distrugerea botcilor, il scoate mult mai usor din situatia de roire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NiKoN

Eu am scos rapid din frigurile roitului o familie prin popularea a doua nuclee cu cate 3 rame, in doua cutii noi,pe care le-am lasat pe locul vechiului stup. matca batrana a primit 6 faguri artificiali, dintre care la o saptamana 3 erau crescuti total si cu suprafete rezonabile de puiet larvar. Nucleele au preluat si din culegatoare, aduceau inclusiv polen, iar unul a luat si un fagure la crescut. Cu ajutorul d-lui  Bucovineanu, cel care m-a ajutat cu 4 matci imperecheate, la 6 zile de la formare, am rupt toate botcile din nucleie si am introdus matca tanara. La 3 zile de la introducere a observat oua de 1/2 zile si niste matci tratate cu tot respectul. Celalalte 2 matci au mers la 2 nucleie realizate pe loc, ambele fiind primite. In concluzie, daca esti ajutat la momentul oportun, poti face din roire un prilej de bucurie:-P
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

stefan1

  Da, e o varianta buna, din multele care se pot aplica int-un asemenea caz. Depinde ce iti propui. Daca vrei ca familia sa mai profite de culesurile imediate (teiul), atunci nu trebuie slabita prea tare, dar suficient ca sa renunte sa-si mai faca botce. Sigur ca la roii formati este indicat sa folosesti regine fecundate. Se castiga 2-3-4 saptamani care se cunosc imens in dezvoltarea roiului/roilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NiKoN

In zona mea culesul de tei este nesemnificativ, de baza ar fi faneata, de la care au inceput sa aduca polen de toate culorile si nectar . Eu sper ca la floarea soarelui, spre sfarsitul lui iulie, sa reusesc cu aceste roiuri strangerea a 50% din rezervele pentru iarna. Restul de hrana, va fi asigurat prin stimularile din luna august, poate si prima decada din septembrie la matcile tinere.
In alta ordine de idei, din 3 familii am reusit sa obtin: 12 faguri 1/1  claditi, 18 faguri cat 3/4 claditi, 5kg de miere de salcam si 4 roiuri. Daca vremea va fi prielnica cred ca o sa reusesc dezvoltarea lor la un nivel bun, in vederea iernarii cu efectiv complet.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

mmarinel

va salut,sant incepator si va rog sa imi spuneti si mie cum pot face din 10 stupi 30? am cutiile necesare,voi cumpara si matci imperecheate,care este perioada cea mai potrivita sa incep divizarea lor si va rog daca aveti rabdare cu mine s imi explicati pasi ce trebuiesc facuti,va multumesc anticipat

vranceanul

 Divizarea cui? a matcilor (ca asa se intelege), in cei 10 st. ai ceva? sau sant goi?
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

mmarinel

divizarea celor 10 stupi pe care ii am,dar sa luam un exemplu,am 10 stupi cu cate 10 ram de albina pe ei,cum fac sa ii inmultesc in 30,si cel mai mult ma intereseaza cum sa fac in momentul cand am matcile imperecheate pt ei,cum procedez atunci,scuze daca nu ma pot fce inteles

bucovineanu

Ar fi bine daca ai face numai zece roi de la cele 10 familii. Daca faci 20 s-ar putea ca in primavara lui 2014 sa ai mai putin de zece in total.

mmarinel

multumesc de sfat,totusi as fi vrut sa ma invete cineva cum trebuie procedat cu matcile,odata puse in roi care sant pasi ce urmeaza pana ce tcaste acceptata?