proportie hranire artificiala

Creat de marian ivan, Martie 04, 2013, 02:16:48 PM

« precedentul - următorul »

marian ivan

Am tot citit saptamanile trecute diverse subiecte despre hranirea artificiala cu lapte praf, faina porumb si faina soia, cred ca le-am citit pe toate.
ma intereseaza care este proportia acestor produse in amestecul final.
este prima data cand vreau sa folosesc acest amestec si imi este frica sa nu gresesc.
multumesc

pharaonu75

Proteina trebuie sa fie undeva la 15%, maxim 20%, din amestecul final! Restul de 80-85% sa fie hrana energetica (zahar pudra, miere).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

la orice hrana este bine sa avem proteina , vitamine, minerale.

bucovineanu

Desi am mai zis, intreb inca odata: oare muschiul tiganesc nu le face bine? Are foarte multa proteina.  :smile:

D006

  De bine , de rau albina supravietuieste si fara muschi tiganesc dar daca vrei sa faci apicultura industriala trebuie sa ai alta mentalitate si sa aplici tehnologii moderne industriale care sa-mi asigure productii peste medie.
  Este exact ca la toata zootehnia , taranul creste porcul cu porumb un an de zile si-l costa o groaza de bani , la ferma industriala porcul e hranit cu premixuri si e gata de taiat in 120 zile de la fatare.
  Asa si la albine , eu daca nu le dopez acum la greu ratez culesul de salcam care in Romania aduce cei mai multi bani . A ,,,ca pot sa stau si sa admir albina cum se descurca singura e si asta o varianta .

  Concluzie : depinde ce vrei de la albina , vrei sa o practici ca hobby nu te omori cu ingrijirea lor . Vrei sa faci apicultura industriala trebuie  SA GANDESTI INDUSTRIAL SI SA APLICI TEHNOLOGII INDUSTRIALE.

bucovineanu

Eu nu sunt convins ca albinele dopate aduc sigur productii record. E posibil ca familii la care nu se folosesc tot felul de adaosuri sa dea productii mai mari decat cele dopate in ajun de sezon. Important e ca la iernare sa fie bagate familii puternice si sanatoase. Acele familii vor ierna in bune conditii si se vor dezvolta exploziv in primavara. Important e sa aiba surse de polen si nectar timpurii.

D006

La mine acum este timpuriu , de unde nectar si polen la doar 5 gr. Asa ca intervin in forta cu tot ce trebuie .
Familiile dopate dau productii duble. Aia cu familii puternice si sanatoase e teorie , nu poti avea toata stupina la fel mai ales cand detii un numar mare de colonii.

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Martie 04, 2013, 09:23:12 PM
..............nu poti avea toata stupina la fel mai ales cand detii un numar mare de colonii.
Acest lucru e adevarat mai ales in conditiile de seceta din toamna trecuta, dar cele foarte slabe nu vor face mare lucru la salcam oricat ar fi stimulate acum. Era foarte importanta stimularea in august anul trecut.

D006

daca  esti meserias faci bani si din coloniile slabe .

johnysibiu


dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marian ivan

multumesc pt raspunsuri, dar vreau sa fiu putin mai exact: am faina de soia, lapte praf degresat si faina de porumb.

Care este proportia indicata din fiecare?

multumesc

marian ivan

As vrea sa nu le fac vreun  rau. oricum zilele trecute la temperaturi de 10/12 grade am pus de proba un amestec facut la ochi in niste tavi in fata stupilor si am observat ca era mare bataie pe ele.

duminica vreau sa incerc si reteta de turte cu suc de ceapa cu usturoi, zahar praf si drojdie.

credeti ca se recomanda?

Mihai Sergiu

In ziua cand D-nul Dragos a postat filmuletul cu prepararea turtei proteice am si administrat dupa acea reteta turte familiilor de albine portii de cate 400g de grame , deja le-am administrat de 2 ori si au terminat la familiile mai puternice.Cand timpul le permite aduc polen zici ca e primavara si albina tanara face zborul de orientare. Ar mai trebui sa le prepar turte am vzaut ca o sa urmeze o saptamana cu ploi si temperaturi scazute?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

cosmin30

si la mine aduc foarte mult polen de la sfarsitul lui februarie. sunt convins ca daca as incerca sa le pun ceva pe tavi, ar ignora cu desavarsire.