miere lichida

Creat de brianoo_bz, Decembrie 28, 2012, 08:40:56 PM

« precedentul - următorul »

brianoo_bz

se poate administra pe timp de iarna in loc de apifonda miere lichida in pungi alimentare? asta la sfarsitul lui ianuarie

brianoo_bz

NU  a folosit nimeni sirop sau miere lichida  administrate in punga subtire  asezate deasupra ramelor
ma intereseaza daca este posibil sa curga, asta in conditiile in care punga este pusa ne gaurita si lasata sa fie intepata de albina?

jenica67

    Daca folosesti pungi subtiri, gen legume de la supermarketuri, negaurite, nu curge. Daca o sa pui miere de tei, sau poliflora, pana o ia sa o manace, pe frigul de afara, se zahariseste sigur. Eu am administrat in vara si sirop 1/1 si nu am avut probleme. Singura conditie este sa o legi bine si sa o pui cu grije, sa nu o spargi, ma ales daca ai crescute, diverse forme din ceara.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

brianoo_bz

multumesc mult
am sa folosesc  miere  poliflora  dar are mai mult salcam
am si apifonda  dar zic ca mai bunai mierea

albinasebes

pai apifonda cand vrei sa o dai? am vazut undeva o reteta in care se topea apifonda, se amesteca cu miere si se dadea turta pe rame. important e sa ajunga albina cat mai usor la hrana.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bee_lover

Citat din: albinasebes din Ianuarie 03, 2013, 08:11:49 PM
am vazut undeva o reteta in care se topea apifonda, se amesteca cu miere si se dadea turta pe rame.
Probabil aici:
Hranirea albinelor - Turte in sezonul rece - Apifonda cu miere