Apifonda ca baza pt turtele proteice?

Creat de Mircea.I, Decembrie 06, 2010, 12:02:35 PM

« precedentul - următorul »

nikiii

salu dragi apicultori am fost azi in stupina de am pus ceva mancare la albine leam pus apifonda leam mai dat o data  pina acuma dar azi am observat ca au diarie care este motivu si ce trebuie sa fac    si azi 19 02 2012 am desfacut un stup si am gasit puiet capacit larve si de o zii

nikiii

salut am dat apifonda la albine si cred ca au facut diarie ce trebuie sa fac

bucovineanu

Daca le asigurai mancare suficienta in toamna si nu le deranjai toata iarna din cauza curiozitatii nu aveau nici o problema si nu aveau nevoie nici de turte. Omul poate invata din greselile altora, dar din greselile proprii invata cel mai bine. Atata timp cat nu au zbor nu ai ce sa le faci, decat sa te rogi sa ajunga pana atunci.

filip

Citat din: nikiii din Februarie 19, 2012, 06:30:33 PMsalut am dat apifonda la albine si cred ca au facut diarie ce trebuie sa fac
nikiii/
Diariea e in stup ori afara,
Daca au zburat si au golit intestinul afara e OK,nu trebuie sa te ingrijorezi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

rarescyp

daca e in stup...ce e defacut?
sunt incepator si cred ca am aceasi probleme...vremea rece nu le-a permis sa iasa la zborul de curatire....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Bistriteanul

Citat din: happy din Februarie 18, 2012, 10:36:53 PM
Citat din: johnysibiu din Februarie 17, 2012, 09:16:09 PM
Nu te nelinisti, se preteaza. Eu am facut turte cu polen si protofil avand ca baza Apifonda.Le-am servit anul trecut si le- au ras cu succes. Tai Apifonda in bucatele mici, le desfasori pe o masa de framantat, le stropesti cu ceai in care ai adaugat protofilul si te apuci de framantat. In timp ce aduni aluatul presari pudra de polen uscat (pe care l-ai dat prin rasnita in prealabil).Framanti bine pana se omogenizeaza si obti o turta cu o culoare uniforma, galbuie. O portionezi si o poti administra.
Cred ca aplic metoda ta.Am cumparat apifondant facut la Buzau,este ambalat in pungi de 1kg.Se taie destul de usor,treaba cu ceaiul este buna ,altfel ne-am rupe degetele incercand sa framantam apifondantul.
Eu vreau sa fac turte din apifondant,faina de soia,lapte praf si protofil.Polen uscat se gaseste la magazinele de specialitate?Este neaparat necesar?Este prima iarna si de aceea intreb!


Apifonda daca se pastreaza pentru cateva ore la cald devine maleabila, de exemplu feliile de apifonda asezate intr-o camera incalzita sau mai rapid pe o pardoseala incalzita devin foarte malebile (ca plastelina) si astfel se pot ingloba in ea alte pulberi.
Polenul in turtele proteice nu este obligatoriu dar chiar si in cantitate mica (12%) are efect crescut fata de (doar) inlocuitori la cresterea numarului de puiet in primavara.
Polenul este de preferat a se utiliza doar cel din sursa sigura.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

bee_lover

Citat din: nikiii din Februarie 19, 2012, 06:30:33 PM
salut am dat apifonda la albine si cred ca au facut diarie ce trebuie sa fac
Probabil au facut diaree cateva care le-ati prins cand ati pus apifonda.

nikiii

am vazut in zona stupului mai multe pete si cred ca este diaree afara am observat asta nu in stup si albinele miau esit afara de multe ori pana acuma ii am intro vale si este adapost si cam plipeste soarele cand am fost dumineca la ele am pus termometru afara la soare si imi arata 15 grade la soare

mechenici

Salut.Colegu ,a fost un mic zbor de curatzenie este OK nu umbla in ei 15 g la soare tzine un termometru in capacul unui stup tot  timpul shi dupa ala sa te ei --temperatura se masoara la umbra,potzi sa confectzionezi acel ''foishor '' stas ptr. termometru in stupina.Petele maronii de pe zapada sunt sigur in urma unui zbor de curatzenie in febr. era normal shi ashteptatde noi totzi dar doamne doamne se mai inpotriveshte la calculele noastre.
ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua

Florin-braileanul (FlorinI)

#24
Citat din: johnysibiu din Februarie 17, 2012, 09:16:09 PM
Nu te nelinisti, se preteaza. Eu am facut turte cu polen si protofil avand ca baza Apifonda.Le-am servit anul trecut si le- au ras cu succes. Tai Apifonda in bucatele mici, le desfasori pe o masa de framantat, le stropesti cu ceai in care ai adaugat protofilul si te apuci de framantat. In timp ce aduni aluatul presari pudra de polen uscat (pe care l-ai dat prin rasnita in prealabil).Framanti bine pana se omogenizeaza si obti o turta cu o culoare uniforma, galbuie. O portionezi si o poti administra.
ceva cantitati se poate? sau e "secret de fabricatie"?
parerea mea e ca daca stropim cu ceai sau adaugam protofil se cam subtiaza
cat polen lapte praf, faina de soia, galbenus sau ce spuneti ca mai adaugati la kg de apifonda?
doar ochiometric... nu cred ca merge
am auzit ca se mai adauga si fiole de vitamine, gama de B-uri
cam cate? / kg?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: happy din Februarie 18, 2012, 10:36:53 PM
Cred ca aplic metoda ta.Am cumparat apifondant facut la Buzau,este ambalat in pungi de 1kg.Se taie destul de usor,treaba cu ceaiul este buna ,altfel ne-am rupe degetele incercand sa framantam apifondantul.
Eu vreau sa fac turte din apifondant,faina de soia,lapte praf si protofil.Polen uscat se gaseste la magazinele de specialitate?Este neaparat necesar?Este prima iarna si de aceea intreb!
1. am framantat si e mai comod decat la turta de miere cu zahar pudra
2. atentie la cantitatea de protofil ca inmoaie amestecul
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

dumitriu

Citat din: albinasebes din Februarie 18, 2012, 05:04:24 PM
cred ca se confunda produsul. apifonda praf nu se produce, eventual zahar praf produs de agrana, cred.
E vorba de Apipuder.
Se poate adauga atat tratamente, medicamente, etc .Apoi se omogenizeaza fara sa se amesteca iar dupa 5 zile(timp de macerare) se obtine o turta energetica.

happy

Zilele astea le-am dat la albine sirop invertit.Turtele facute de mine nu au avut succes ,nu au fost pe placul albinutelor.Apifondantul simplu a fost devorat total.De la targ am cumparat dulcofruct saptamana viitoare vad daca le place asa ceva,daca nu ,incep sa stranut ca si fata lui Florin care mi-a speriat toti vecinii dupa vizita facuta la gradina de la Amara.Erau cateva lebede pe lac ,au plecat de frica =))
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cristi ciuc

Ştiţi cumva locuri de unde se poate cumpăra Apifonda, la preţuri rezonabile?
În zona unde am stupii, culesul principal este la polifloră.
Dar anul acesta a foat secetă adevărată şi nici măcar nu am fost nevoit să cosesc curtea, pentru că totul era uscat.
La câţiva km, în afara razei de zbor, mai trăgea câteo ploaie, dar la mine deloc.
Le-am dat sirop în august, dar nu cred că au mâncare suficientă.

cristian87

 la Sighisoara avea nektarkingul de la odorheiu secuiesc la 6,5 lei dar spuneau ca o vor scumpi si ei curand
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău