Apifonda ca baza pt turtele proteice?

Creat de Mircea.I, Decembrie 06, 2010, 12:02:35 PM

« precedentul - următorul »

Mircea.I

Buna ziua . Am si  eu  o  intrebare. As putea utiliza apifonda pt si  ca baza pt turtele proteice din a2a parte a iernii???  trebuie sa mentionez ca din fericire pt mine famiiliile mele ierneza  numai  pe miere si  in cantitate mai  mult decit suficienta pt toate familiile, ba chiar am avut dileme deoarece la strintorarea cuibului  am scos din stupi  rame capacite pe o  suprafata mai  mare de jum. In concluzie as vrea sa stiu  daca cineva dintre dvs amesteca apfonda cu  polen, lapte praf, faina de soia, praf de galbenus de oua sau  fiecare dupa ce are, pt turtele proteice din a 2 a parte a iernii??
Cu  stima!!
Treaba care ia cel mai  mult timp sa fie terminata, e cea care nu  a fost inceputa...

D006

Eu amestec proteina in ... dulce dar e o situatie diferita.  :hi:

Adrian Roman

Daca ati lasat si rama cu pastura, atunci nu e cazul de turta proteica, dar a propos de acestea, sunt turte cu inlocuitori de polen. Eu am dat anul trecut apifonda la finele lui ianuarie si turte cu inlocuitor de polen la finele lui februarie. A fost in regula, chiar prea bine, pacat de ploi...

Mircea.I

Eu  ma gindeam si  la volumul de munca dar  si  din ratiuni economice. Voi  face stimulare in primavare exclusiv cu  miere descapatita dupa diafragma dar  pina atunci  e mult mai  la indemina sa adaug ceva miere si  toate componentele proteice peste Apifonda. Cantitatea de miere cristalizata ar fi  mai  mica. Cum s-ar comporta apifonda la framintat???
Treaba care ia cel mai  mult timp sa fie terminata, e cea care nu  a fost inceputa...

Adrian Roman

Nu m-as hazarda, e foarte densa, abia se taie .

Mircea.I

Deci  ar trebui  sa-mi  recalculez optiunile?? Tot miere, zahar si  polen. Ce  parere aveti  de mierea de rapita cristalizata in turtele proteice???
Treaba care ia cel mai  mult timp sa fie terminata, e cea care nu  a fost inceputa...

johnysibiu

Nu te nelinisti, se preteaza. Eu am facut turte cu polen si protofil avand ca baza Apifonda.Le-am servit anul trecut si le- au ras cu succes. Tai Apifonda in bucatele mici, le desfasori pe o masa de framantat, le stropesti cu ceai in care ai adaugat protofilul si te apuci de framantat. In timp ce aduni aluatul presari pudra de polen uscat (pe care l-ai dat prin rasnita in prealabil).Framanti bine pana se omogenizeaza si obti o turta cu o culoare uniforma, galbuie. O portionezi si o poti administra.

D006

Citat din: Mircea.I din Decembrie 08, 2010, 02:43:28 PM
Deci  ar trebui  sa-mi  recalculez optiunile?? Tot miere, zahar si  polen. Ce  parere aveti  de mierea de rapita cristalizata in turtele proteice???


Mierea este cristalizata afara ...cind o pui deasupra familiei de albine orice miere la caldura lichfiaza-0-deci ai grija ce deschizatura faci sa ia albinele compozitia care le-o administrezi... Nu de alta dar sa nu "curga" peste familia de albine.

dorindafi

ieri am efectuat ultima administrare cu apifonda [ cel putzin asha cred eu ]
apifonda sub forma de praf am amestecato = 3kg +1kg miere+protofil+sare de lamaie
acuma sa vedem ce va face shi timpul , le vatzine tot la barlog ori le va lasa sa iese afara ca migurile  :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

johnysibiu


albinasebes

cred ca se confunda produsul. apifonda praf nu se produce, eventual zahar praf produs de agrana, cred.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dorindafi

ACA-gorj asha la numit
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

happy

Citat din: johnysibiu din Februarie 17, 2012, 09:16:09 PM
Nu te nelinisti, se preteaza. Eu am facut turte cu polen si protofil avand ca baza Apifonda.Le-am servit anul trecut si le- au ras cu succes. Tai Apifonda in bucatele mici, le desfasori pe o masa de framantat, le stropesti cu ceai in care ai adaugat protofilul si te apuci de framantat. In timp ce aduni aluatul presari pudra de polen uscat (pe care l-ai dat prin rasnita in prealabil).Framanti bine pana se omogenizeaza si obti o turta cu o culoare uniforma, galbuie. O portionezi si o poti administra.
Cred ca aplic metoda ta.Am cumparat apifondant facut la Buzau,este ambalat in pungi de 1kg.Se taie destul de usor,treaba cu ceaiul este buna ,altfel ne-am rupe degetele incercand sa framantam apifondantul.
Eu vreau sa fac turte din apifondant,faina de soia,lapte praf si protofil.Polen uscat se gaseste la magazinele de specialitate?Este neaparat necesar?Este prima iarna si de aceea intreb!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

johnysibiu

Depinde de zona. Daca esti sigur ca doua saptamani nu vor scoate nasul la plimbare, nu baga decat protofil. Hrana proteica doar dupa zbor de curatire, altfel o sa te umpli de kk.

badguy_goodguy

Incerca sa pui ulei (da de florea soarelui) in turtele proteice daca vrei sa nu curva,etc.
Asa fac si americanii. Am postat parca pe aici pe undeva ceva filme.