Stupul cu izolatie de lana

Creat de uve, Martie 31, 2013, 11:19:45 PM

« precedentul - următorul »

uve

Stupul cu izolatie de lana a fost prezentat anul trecut la targul de la Blaj . In timpul dezbaterilor s-au ridicat anumite probleme tehnice,argumentate,anumite indoieli,s-au pus intrebari care nu si-au gasit raspunsul la momentul respectiv.(multumesc domnului balasbebe pentru discutia constructiva si altor apicultori cu care am "despicat firul" de lana in patru !)In anul care a urmat am studiat problemele ridicate si am luat masuri in consecinta (protectie la insecte,furnici,soareci,canale de circulatie a aerului,inlocuit PFL cu lamele brad s.a.)
Ce-si propune sa rezolve aceasta varianta de stup ?
1) problema umiditatii exagerat de mare din stup si a condensului
2) problema umiditatii exagerat de mici in perioade de canicula
3) asigurarea unei inertii termice la schimbarile foarte bruste de temperatura
4) asigurarea confortului termic mai ales in cazul temperaturilor negative ce urmeaza unei perioade  de dezvoltare exploziva(cantitatea de caldura produsa nu este suficienta pentru protejarea puietului) ca in aceasta primavara "iernoasa"
5) scaderea cantitatii de hrana consumata in sezonul rece prin micsorarea cantitatii de caldura
pierduta prin transfer termic
6) diminuarea procesului de "stat pe prispa " in fata urdinisului pe canicula
7) trecerea cu bine a unei situatii cand vara apicultorul este"prins " intr-un blocaj rutier si nu poate scapa de pe asfaltul incins
8) crestera numarului de rame cu puiet la iesirea din sezonul rece
Sunt convins ca apicultorii s-au lovit si de alte situatii care n-au fost prezentate.
Zilele urmatoare o sa scriu de ce lana si nu vata de sticla , bumbacul sau polistirenul(ca doar patura de lana am aruncat-o si noi ne invelim cu plastic !), ce studii am facut de-a lungul mai multor ani privind o incinta incalzita si izolata cu lana,constructie,detalii tehnice,higroscopicitate ,perspective de studiu si testare in diferite locuri din tara, cu regimuri climatice extreme.Cand incerci exista sanse de reusita ,daca nu incerci , sansele de reusita sunt zero !
Va multumesc pentru "ascultare" !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Deci , de ce lana ?De ce nu altceva ? Poate ca raspunsul-l aveam de mult timp de la batranii nostri care purtau pieptar si vara : el tine umbra "groasa" vara si caldura iarna !
Higroscopicitatea lanii este cea mai mare dintre toate fibrele naturale :se situeaza intre 18 si 40 %(in atmosfera saturata de vapori de apa ).In medie , in practica , este 28-30 %.Bumbacul, considerat bun absorbant, absoarbe intre 8 si 10 % . Alte fibre naturale ,mult mai putin . Nu intru in detalii privind compozitia firului de lana,chimie si altele . Ceea ce intereseaza este LANOLINA,substanta grasa secretata de pielea oilor,folosita in industrie,medicina si cosmetica.Ea este foarte higroscopica(retine cu usurinta apa din aer) si hidroscopica(leaga pana la 300% apa,fara sa se dizolve in aceasta ,fiind insolubila in apa).In momentul in care lana absoarbe apa degaja caldura iar in momentul in care pierde apa ea racoreste aerul (hainele celor care calatoresc in desert se fac din lana !).Pare o anomalie dar asta e si am dori sa fie un atu al izolatiei cu lana .
Lana este in acelasi timp rezistenta la foc. Ca sa vedem cum se comporta am facut o extensie a unei cabine de vopsit electrostatic (nu incapeau piesele decat la 45 de grade ) ce se incalzeste la 180 de grade si am izolat-o cu lana .S-a comportat admirabil, la suprafata peretelui exterior nu se simtea caldura.
Cum am "descoperit " practic efectul lanolinei?In urma cu 6-7 ani am construit un incubator de 650 de oua(de gaina).Izolatia am facut-o cu 7 cm de lana in toti peretii .Pe interior pfl de 3,2 mm,fara o etansare perfecta. In primele 18 zile aveam nevoie de umiditate 65 %.Cu ceva vase cu apa reuseam sa mentin relativ usor acest nivel al umiditatii. In ultimele zile era nevoie insa de 85 %. Foarte greu reuseam sa ating acest prag : carpe ude ,ziare ude, apa in vase.Pastram acest nivel. Daca deschideam usa pentru a lua puii , in cateva minute umiditate "cadea " in cap .Foarte greu , in cateva ore , reuseam sa urc din nou umiditatea la 85 %.Am incercat sa creez in incinta unde era incubatorul (deci in exteriorul incubatorului) umiditate 85 prin pulverizare a apei cu pistolul de vopsit.
Fenomenul aparut la deschiderea usilor se repeta .Acest lucru nu se intampla la incubatoarele (indiferent de capacitate) cu tabla sau ceva impermeabil la interior .
Asta m-a determinat sa studiez mai in detaliu legatura dintre lanolina ,o incinta la diferite nivele de temperatura si umiditate. Rezultatele m-au facut sa cred ca lana poate fi un raspuns la problemele cu care se confrunta apicultorii.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

stefan1

  Interesante datele si frumos prezentate!
  Lanolina insa nu cred ca se mai gaseste in lana spalata. De asemenea protejarea de moii poate fi o problema importanta, mai cu seama ca tratarea cu anumite chimicale poate dauna albinelor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

stefan1,din ce-mi aduc eu aminte,lana nespalata nu era atacata de molii,ci doar aceea spalata si 2.de ce oile se aduna gramada pe timp de canicula????SA SE RACOREASCA!!paradoxal,nu?in ceea ce priveste absorbtia umiditatii,nu stiu(stiintific vorbind),practic,stiu ca pe timp de ploaie,sarica(asa se numea "paltonul" lung din piei de oaie)coiobaneasca se folosea pe fata(cu lana pe afara) cand ploua(si nu absorbea apa,deci nu stiu ce-ar face la condens pe iarna,lana) si pe dos(cu pielea afara) cand era ger(si nu transpira ciobanul),in rest,calitatile lanii nu pot fi egalate de nicio fibra,naturala sau nu.E izolanta si naturala,deci poate fi utila!!

sandupop

Foarte interesant subiect.... daca ne-ar auzi acei crescatori de oi,care dau foc la tone de lana pentru ca nu au ce face cu ea si nu o pot valorifica,  ...este o solutie care merita studiata si dezbatuta, ramane de vazut cum poate fi pusa in practica acesta idee.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

cristian87

hai care se ofera sa creeze primul stup tapatat cu lana?
Ideea nu e chiar rea dar nu-i vad aplicatie practica in apicultura. Poate in constructii.
eu am facut cu mana mea peste 100 de lazi si nu ma vad complicandu-ma cu pereti dubli si captuseala de lana.
deocamdata nu lada de lemn e problema nr1 in apicultura romaneasca.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

bucovineanu

Stiu pe cineva care sub sapa din beton de la pardoseala a pus izolatie din lana. Omul a lucrat in constructii in Anglia si a zis ca acolo lana e folosita pe scara larga la izolatii in constructii.

Kiwi Bee

Pai nu stupii trebuiesc izolati cu lina, ci pavilioanele sau soproanele apicole.

bio

Citat din: cristian87 din Aprilie 02, 2013, 11:48:57 AM
hai care se ofera sa creeze primul stup tapatat cu lana?
Ideea nu e chiar rea dar nu-i vad aplicatie practica in apicultura. Poate in constructii.
eu am facut cu mana mea peste 100 de lazi si nu ma vad complicandu-ma cu pereti dubli si captuseala de lana.
deocamdata nu lada de lemn e problema nr1 in apicultura romaneasca.

Cristi,......nu captuseste stupii cu lina...ii imbraca.

Cred ca impleteste niste "plovere" pentru fiecare stup in parte si "imbraci stupul" cu "plovarul respectiv"...cum umbla ciinii de boieri imbracati prin parcuri..

Te duci la producator si ceri:
--Datzi-mi si mie 100 de "plovere" pentru stupi orizontali de 20 rame !!..

Acum gata cu gluma.Trecem la lucruri serioase.

.... =))...

Eu,cred ca este o bazaconie chestia de izolat stupii cu lina...... :hippo:



salixbabilonica

Mda,bazaconie nu este ce spune colegul,daca pune corect problema iese ceva frumos,nu e vorba de imbracat stupii ci de asigurat confortul termic.Eu zic sa vedem daca stie sa explice cum se face sau a lansat-o doar ca idee

bucovineanu

Cand albinele traiau in scorburi cine le facea pulovere din lana?  :smile:

uve

La inscrierea pe acest forum am vazut ca nu se cere nici baston de maresal in ranita si nici o mare cantitate de umor .Si totusi aproape toti cei prezenti pe acest forum au o mare doza de umor "la purtator ".De aceea imi permit o mica gluma.Cu un ardelean bine-nteles care se insoara si trece o zi trece o luna si ...nimic .Tata socru este alertat si-l ia pe ginerica la intrebari :Ma , tu ori nu stii ce sa-i faci fetei mele ,ori nu poti ori nu vrei.Raspunsul : tata socrule eu si stiu ,si pot,si vreau . Dar nu inteleg ,de ce atata graba ?
Deci :
pentru domnul stefan 1:Lana folosita se spala dar fara detergenti,chimicale si apa clocotita pentru a facilita ramanerea lanolinei in firul de lana. Moliile nu ataca lana nespalata sau foarte putin spalata . Una din problemele ridicate la Blaj a fost tocmai protectia la atacul moliilor .Din aceasta cauza in vara anului trecut am facut foarte multe experiente in acest sens (mai greu a fost de gasit un tol de lana infestat cu molii -lana spalata,toars si tesuta)Nu cred ca este cazul sa detaliez dar pot oferi amanunte privind rezultatele si masurile luate .
Pentru domnul cristian87 :"nu inteleg de ce atata graba ".Normal ca eu voi construi si primii stupi cu izolatie de lana .Sunt foarte multe inventii in lume care inca n-au fost implementate in practica sau nu si-au gasit investitorul .Si totusi se fac multe cercetari .Unele se finalizeaza iar altele raman in coada de peste .Cine ar fi crezut in urma cu 25 de ani ca scrii o scrisoare ,peste un minut o citeste cineva in Noua Zeelanda iar peste doua minute citesti raspunsul la scrisoarea ta .In urma cu 30 de ani faceam cercetari privind motorul pas cu pas .Cine credea atunci ca in 30 de ani fiecare va avea in casa cel putin unul (orice imprimanta are) .Stiu ca in momentul in care omul primeste o informatie dar nu stie cum s-o materializeze el ,se creeaza starea de incertitudine .Si e firesc .
Pentru domnul kiwi bee : lana se poate folosi la pavilioane si soproane ca izolatie.
In rest, bazaconie sau nu , ideea merge mai departe.
In prima postare "spuneam" ca urmeaza informatii privind constructia (ce simplu ar fi sa le "trag " in cap un sfeter de lana)  stupului,detalii tehnice , perpective de studiu si testare . Toate acestea fac parte din foaia de parcurs.
Orice actiune intreprindem ,punem in balanta avantajele si dezavantajele .Nu exista nimic sa aiba doar avantaje. In functie de asta luam o decizie .Se spune ca noi cumparam un obiect atunci cand iubim mai mult obiectul decat banii la care trebuie sa renuntam pentru a-l avea.Nu ne intereseaza cum a fost facut ,de cine sau unde a fost facut .Nu era fair -play sa spun : cu stupul "X " , care costa cu atata in plus veti avea doua rame cu puiet in plus primavara , "n" kg miere in plus toamna ...Si sa va spun ca eu l-am incercat si este OK ! NU ! Tocmai de aceea m-am gandit la o strategie de studiu si testare .Nu este o treaba simpla,nu se rezolva peste noapte dar poate aduce mari beneficii. Nu ma astept ca toti sa sara in sus de bucurie si sa fie coada la testarea acestui stup . Dar as vrea sa "inchei "pe astazi , spunandu-va ca Ford avea in minte (printre multe altele) o dorinta: sa scurteze motorul cu 6 cilindri, ca lungime . A constituit o echipa de cercetare.Conditia : sa creada ca este posibil asa ceva .
La anumite intervale de timp ii aduna .Cei care devenisera neincrezatori ca ar fi posibil asa ceva erau schimbati .Ideea s-a materializat in scurt timp :s-au pus cilindrii in forma literei "V". Astazi pare o banalitate !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Domnule bucovineanu , va citesc cu mare placere postarile si raspunsurile foarte pertinente date colegilor forumisti . Din  ele reiese seriozitatea ,perseverenta si placerea cu care abordati fenomenul apicol. Sincer ,ma gandeam la dumneavoastra (si inca ma gandesc)ca la un posibil viitor colaborator in testarea acetui stup.Aveti ochiul format si ati putea emite o opinie "certificata" de experienta pe care o aveti.
Intr-adevar , in scorburi nu era izolatie de lana dar era altceva foarte dificil de realizat la stupii actuali . Poate ca domnul stefan1 ne-ar putea lamuri mai bine . Este o adevarata teorie privind canalele de circulatie a sevei de-a lungul fibrelor,viteza de circulatie a sevei de-a lungul fibrei s.a.Trunchiul unui copac este ca un manunchi de tuburi care nu comunica intre ele decat in mica masura .In scorbura , deasupra familiei , exista acest "burete "natural pentru umiditate ,aceste vase capilare,bune izolatoare termic.
La presa pentru panouri am incercat sa pun dop strunjit de lemn .Vreau sa va spun ca trecea aerul prin el , indiferent cu ce l-am dat.Dopul facut cu axul de rotatie perpendicular pe fibra in schimb parca era din metal (poate cu alta ocazie vom discuta despre circulatia apei in cherestea,metode de uscare,Intrarea si iesirea apei in cherestea pe la capatul acesteia,solutii pentru micsorarea semnificativa a infiltratiei apei in cheresteaua stupului).
Nici in casele de chirpici nu a inghetat nimeni si totusi s-a trecut la BCA,izolatie cu polistiren,de la plapuma de lana la plapuma de plastic.
Doresc sa va bucurati cat mai repede de soare si polen !Ca de schiat cred ca v-ati saturat !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bucovineanu

In ce priveste consumul la iernare, cu siguranta in acel stup va fi mai mic.
Eu am de vreo 25 de ani niste stupi orizontali cu pereti dubli captusiti cu placi de polistiren. Consumul este simtitor mai mic, dar dezvoltarea la iesirea din iarna este mai intarziata fata de cei cu peretii de 2cm. E drept ca avand albinele mai putin uzate, familiile recupereaza destul de repede intarzierea in dezvoltare. Desi percep mai greu caldura exterioara si ies mai greu la zbor nu e nici o problema, neavand intestinul incarcat datorita consumului redus.
Necazul este ca au intrat niste furnici din alea mari, au ros polistirenul, au facut cuib si au ros scandura de 3cm pana au ajuns la albine.  :smile: Iarna trecuta au intrat in reparatii si am renuntat la polistiren.  Acum a ramas o perna de aer in locul polistirenului.

sandupop

Luand in considerare pledoaria lui Uve,  despre lana si stupul izolat cu lana, in acest an o sa-mi fac cateva saltelute de lana cu care voi izola stupii, asta daca pana atunci nu o sa incerc stupul cu izolatie de lana, ca nu cred ca este nimic de pierdut, ca lana gasesti ....slava Domnului. Imi aduc aminte inainte de revolutie lucram la o fabrica de tricotaje si acolo din deseurile rezultate, bucati de tricot din PNA, se faceau saltele invelite in saci de folie si cusute ca plapumele, care se turnau in prefabricatele de beton cu care se ridicau blocuri.
Citat din: bucovineanu din Aprilie 02, 2013, 09:55:13 PM
Desi percep mai greu caldura exterioara si ies mai greu la zbor nu e nici o problema, neavand intestinul incarcat datorita consumului redus.
Asta cred eu ca este adevarata problema care trebuie rezolvata.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.