Stup pat race si pat cald

Creat de Viorelalbinaru, Octombrie 15, 2012, 06:28:44 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna seara dragi apicultori .se poate sa vorbim de stupi)i pat cald si pat race   cum se face asta?

ValterV

Desigur. Pune  tu o intrebare si noi raspundem.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Viorelalbinaru

Buna seara domnule valterv  .eu vreau sa construesc  8 stupi pe 10 rame pat cald  multietajat oare fac bine sau nu,?  multumesc foarte mult?pt raspunsuri .

mellificus

daca faci bine sau nu .. depinde de multe chestii pe care probabil doar tu le stii.
pharaonu75 tia dat cateva linkuri. acolo ai sa gasesti raspuns la multe intrebari si ai sa deduci daca faci bine sau nu...
sanatate si sa iei o decizie inteleapta ;)

exarhu

Stupi pat cald - pat rece - sunt aia pe 12 rame!!!!!!!!!!
Spor la treaba si numai bine!!!!!
:yes: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:









































































da

stefeug

poate ca se refera la niste stupi cu rama ne-stas, care sunt patrati cu 10 rame, cum ar fi stupul voirnoit sau alt model propriu. ideea este ca atunci cand se construieste un stup care sa fie atat in pat rece cat si cald, atunci el trebuie sa aiba sectiunea patrata ca sa poata fi intors pe soclu. dar evitarea curentilor de aer se poate realiza si prin alte metode ....

mellificus

Citat din: stefeug din Octombrie 16, 2012, 02:39:22 AM
dar evitarea curentilor de aer se poate realiza si prin alte metode ....
nu ar fi rau sa dezvolti subiectul :D

exarhu

Are dreptate Stefeug, daca ii pui pe pavilion se simplifica problema!!!!!!!!
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

exarhu

Ma refer la stupul pe 12 rame stas Dadant care merg si pe pat cald si pe pat rece, vezi proiect de asemenea stup la Romikele!!!!!!!!!!
Sanatate si numai bine! :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :yes: :nod:
da

stefeug

Citat din: mellificus din Octombrie 16, 2012, 10:34:43 AM
Citat din: stefeug din Octombrie 16, 2012, 02:39:22 AM
dar evitarea curentilor de aer se poate realiza si prin alte metode ....
nu ar fi rau sa dezvolti subiectul :D
de exemplu daca stupul se aeriseste prin plasa de fund si se gestioneaza in ssistem clopot cu folie etansa in loc de podisor ... se evita curentii de aer (care pot apare in sistemul horn) si se poate mentine si caldura, precum se poate gestiona si umezeala. la stupul cu fundul plin se poate executa o decupare sau mai multe care se acopera cu plasa (se pot da gauri cu masina de gaurit cu o freza de 30-35mm si se pot realiza si aceste gauri, dar cel mai bine este sa se realizeze un decupaj acoeprit cu plasa.

Viorelalbinaru

Buna seara . Eu vreau sa fac vreo 10 stupi pe pat race  pe 10 rame si pe  laterale la stupi sa fac 2 gauri  pentru sa aiba aer  vreau sai pun la un pavilon de 20 stupi oare fac bine ?

exarhu

Nu poti sa faci stup de 10 rame stas dadant tre sa fie de 12 rame!!!!!!
Numai bine si spor la treaba! :bzz: :bzz:
da

exarhu

Completez Adica si pentru pat cald, daca este pt pat rece da e ok!!!!!!!!! :hi: :bzz: :bzz:
da

Viorelalbinaru

Ok 12 rame osa fac.-, va multumesc foarte mult sa aveti oseara placuta.