Folie

Creat de Viorelalbinaru, Septembrie 27, 2012, 06:18:48 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Nu se lasa folia impreuna cu suberul.
Cui ii e teama de iernarea in clopot, mai bine sa foloseasca sistemul clasic, tip horn, cu suberul inchis total si fara folie.

mausica

Citat din: Naestuparul din Martie 22, 2014, 08:28:56 PM
:hi: Am stupi cu soclu antivaroa iar subarele le-am lasat deschise peste iarna cam jumatate. Vazand ca unii recomanda folosirea foliei peste cuib (iernare pe un corp m.e.) am pus si eu la inceputul lui decembrie sub podisor. Pe la jumatatea lui februarie fiind o zi mai calda cu soare din plin, am facut un control prin deschiderea unui stup. Am gasit multa apa sub folie, pe rame si chiar mucegai pe margini astfel a trebuit sa umblu la toti si sa scot folia. Locatia este in jud.Giurgiu intre valea Argesului la cca.1 km. spre nord si zona unor lacuri, spre sud la cca.5 km.
Nu e destul sa pui folie si gata.Daca nu pui polistiren deasupra nu ai rezolvat nimic.Deasupra foliei trebuie materiale izolatoare altfel........rezultatul e RAU
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

stefanm

Anul asta am pus si eu folie la cativa stupi dupa ce i-am tinut asa de la formare din primavara.Am constatat o dezvoltare mai buna la cei cu folie (le-am pus folie de nevoie fiindca nu am avut podisoare la momentul formarii nucleelor) si am zis sa incerc sa vad ce se intampla daca ai las asa pana la primavara. Peste folie am pus paturi vechi.Am stupi cu fund fix.Om vedea :)
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Vyktor

Fundul o fi fix,  dar cu plasa sau plin?

stefanm

cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bucovineanu

Sa ai grija, ca albinele or sa  faca baie in stupi. Si nimic nu dauneaza mai mult unei bune iernari decat umezeala in stupi.

Vyktor


stefanm

I-am verificat acum si nu au condens inca.Pana acum le puneam carpe ,polistiren ,s.c.l si tot timpul aveam mai mult sau mai putin condens.Eu am si o zona care atrage umezeala, stupina este amplasata pe valea Vezii ,poate reusesc la un moment dat sa pun si poze,recunosc ca nu prea stapanesc tehnica asta. Le-am lasat urdinisul mai larg si peste folie am pus patura.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bucovineanu

Condensul o sa apara odata cu venirea frigului.

stefanm

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 10, 2014, 09:11:10 PM
Condensul o sa apara odata cu venirea frigului.
V-am zis , nu-i am pe toti cu folie ,vreo 6,7 care au ramas asa initial din lipsa de podisoare apoi am zis sa fac o incercare.Condens am avut in fiecare an, nu stiu cum dar am avut prima rama plina cu miere care avea condens pe ea tot timpul.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bismark

   Eu folosesc folia si iarna si vara in felul urmator,vara data in doua in dreptul plasei de aerisire din podisor iar iarna cu un colt indoit in dreptul aerisirii de fund cu plasa  si deci folosesc un sistem tip horn pe coltul stinga spate.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

joohny

Va salut.Si la mine a aparut condensul,asa ca am luat folia.Impachetare am facut-o astfel:Diafragma lemn+polistiren iar deasupra o paturica cit tine perimetrul cuibului care este data dupa diafragma ,podisorul care este din sita total iar peste podisor citeva cirpe,capacul cu polestiren de 2 cm.Sibarul este inchis total iar urdinisul cam 0,5 cm/rama.Este un fel de horn .Sint in Lunca Prutului si este multa ceata si umezeala.In anii trecuti am avut destul de mult mucegai.Acum incerc aceasta varianta.O fi bine o fi rau o sa vad in primavara insa totusi as mai dori niste sugestii.Multumesc.Sanatate.

romikele

Daca acum ai sibarul inchis total, mai bine pui fund din scandura si mergi pe horn clasic.
La iarna ce mai inchizi?
Capacul cu poliester, alta prostie.
Sa nu va mirati ca nu scapati de condens!!!

joohny

Citat din: romikele din Noiembrie 11, 2014, 12:05:42 PM
Daca acum ai sibarul inchis total, mai bine pui fund din scandura si mergi pe horn clasic.
La iarna ce mai inchizi?
Capacul cu poliester, alta prostie.
Sa nu va mirati ca nu scapati de condens!!!

Va salut.Pt. mine sint bune criticile insa in aceasta perioada am avut mai multe tipuri de impachetari insa la toate am avut dupa citeva zile condens.Varianta de mai sus ieri am aplicato.Astazi este ok se pare.Nu spun ca e buna insa astept sugestii ale apicultorilor si din zona umeda (in perioada se iarna multa ceata si multa umisitate).Multumesc.Sanatate.

romikele

În loc de polistiren in capac, e de preferat o pernuta cu paie sau talas.
Folia poate lipsi, dar in acest caz un podisor de scandurele cu ziare peste e perfect
La varianta clopot nu e nevoie de astfel de masuri, folia deasupra etansa si condensul care apare, cade pe sol.