John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

ai fund antivarooa la ei ?
cum stai cu condensul , pe cate rame a intrat la iernare ?  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

JohnSpatari

Citat din: dorindafi din Martie 01, 2013, 08:14:09 PM
ai fund antivarooa la ei ?
cum stai cu condensul , pe cate rame a intrat la iernare ?  :hi:
la acesta din stanga e cu fund anti varooa,este deschis cam 2/3 din suprafata,restu ii fund plin.vreau sa spun ca acesta cu fund antivarooa 
sa comportat bine bana acum,condes cateva picaturi,dar albinele abia sau ridicat in fata pe leatul superior,deci sunt multumit pana acum de el.au intrat in iarna 2 pe 7 rame si unu pe 8.

dorindafi

am intrebat pt faptul ca i-am vazut invelitzi in folie lucru pe care lam mai vazut shi-n alte partzi unde nu a dat tocmai rezultate pozitive
nefolosind asha ceva nu sunt in masura sa zic daca e bine ori rau  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092


KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: JohnSpatari din Aprilie 19, 2013, 09:31:52 PM
Un control nereusit :)
Frate!!! da ce agresive sunt...vezi ca unde inteapa una mai inteapa si urmatoarele, date cu niste otet pe maini inainte de a te apuca sa lucri la ele, aha si ai grija la deodorante sa nu mirosi, sau hainele spalate cu balsam, etc, iar de fumul ala ce sa zic,abia se vede la afumator,mai baga bucati de putregai...iasca,etc...;)
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

bee_lover


stefan1

  Familia pare populata, dar nu vad deloc miere capacita. Macar pe fagurii de margine ar trebui sa fie ceva rezerve. E drept ca poate fi pe ceilalti faguri, pe care nu i-ai mai aratat probabil din cauza agresivitatii albinelor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

JohnSpatari

Citat din: bee_lover din Aprilie 19, 2013, 10:58:44 PM
Cine era cu camera?  =))
Era fratele mai mare. :)
Citat din: stefan1 din Aprilie 20, 2013, 02:10:56 AM
  Familia pare populata, dar nu vad deloc miere capacita. Macar pe fagurii de margine ar trebui sa fie ceva rezerve. E drept ca poate fi pe ceilalti faguri, pe care nu i-ai mai aratat probabil din cauza agresivitatii albinelor.
Miere nu prea au,si le-am dat sirop si turta,insa dupa acest video toata ziua sau luat dupa mine prin curte :D

romikele

Era interesant daca mai filma cineva si pe cameraman  :)
S-a terminat filmul prea brusc si nu se intelege cat de tare e familia si cat de bun la fuga e cameramanul  =))

JohnSpatari

Citat din: romikele din Aprilie 20, 2013, 11:50:21 AM
Era interesant daca mai filma cineva si pe cameraman  :)
S-a terminat filmul prea brusc si nu se intelege cat de tare e familia si cat de bun la fuga e cameramanul  =))
Cameramanu fugea bine :D,insa despre familie voi vedea la salcam ce va face,o sa fac putin pastoral cu 3 stupi :)

andreiu

       Eu am renuntat demult la scandurelele de lemn ca podisor si folosesc doar folie cu ceva textil gros, gen covoras. Scandurelele, daca sunt lipite cu propolis care s-a uscat, la deschidere pocneste si alerteaza albinele, care imediat devin agresive.

JohnSpatari

Citat din: andreiu din Aprilie 22, 2013, 04:49:13 AM
       Eu am renuntat demult la scandurelele de lemn ca podisor si folosesc doar folie cu ceva textil gros, gen covoras. Scandurelele, daca sunt lipite cu propolis care s-a uscat, la deschidere pocneste si alerteaza albinele, care imediat devin agresive.
pe viitor am sa folosesc si eu folia deoarece am facut cativa stupi cu fund cu plasa insa nu am subar,si deci vor fi tip clopot tot anul imprejur,voi vedea ce se va intampla.

MariusApicultura

Salut!

Sunt curios, cata miere ai scos anul trecut de la un stup, sau o cantitate generala la trei stupi?  Am vazut ca ai avut la cladit rame de jumatate.

Numai bine!  :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

JohnSpatari

Citat din: MariusApicultura din Aprilie 22, 2013, 09:18:04 PM
Salut!

Sunt curios, cata miere ai scos anul trecut de la un stup, sau o cantitate generala la trei stupi?  Am vazut ca ai avut la cladit rame de jumatate.

Numai bine!  :hi: :hi:
Anul trecut de la 2 stupi am luat 2 borcane de 3 l numai de la salcam,pe urma a fost seceta,dupa care in toamna am bagat un sac cu zahar pentru 3 familii :) anul acesta voi face putin pastoral sa vedem ce o sa iasa.

JohnSpatari

Asa arata lazile pentru prindearea roiurilor.Vom vedea deamu daca voi avea noroc :D