CE SE INTAMPLA?

Creat de bogdan moldovean, Decembrie 26, 2011, 12:39:05 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

domnilor ma confrunt cu o situatie cred eu nu prea buna.Am u vertical care ierneaza pe 5 rame dar acum cand i am ascultat albina este agitata vad ca la urdinis este ud chiar curge un siroi de apa Am ridicat capacul din curiozitate si am vazut ca o parte din albina este deasupra ramelor .Dupa rame au o diafragma si 2 caroane care nu etansetizeaza compect partea de jos.De ce este umezeala aia la urdinis si zgomot agitat?

filip

Probabil ai puiet.
Iar albinele fac caldura.
Condensul se produce la intalnirea aierului cald cu cel rece.
Daca au mancare suficienta .E ok.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Posibil sa fie orfan, ori a intrat un soarece.

filip

Scoate cu un carlig albina moarta din stup.Daca albina e fara cap ai soarec.
Poti mari putin urdinisu pentru o circulatie mai buna a aierului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban-cristi

Si eu am avut o fam agitata in luna noiembrie(toate in ghem si asta agitata),la control la inceputul lui decembrie cand a fost cald fam. a fost bezmetica multe oua si puiet de trantori iar mierea aproape toata consumata cam 90%.

dorindafi

Citat din: filip din Decembrie 26, 2011, 12:51:48 PM
Scoate cu un carlig albina moarta din stup.Daca albina e fara cap ai soarec.
Poti mari putin urdinisu pentru o circulatie mai buna a aierului.
shi stupul fiind inclinat in fatza condensul in stare lichida il gaseshti la urdinish
e posibil sa fie una din toate acestea :nod:
shi inca ceva:pozele postate pe forumuri pe multzi i-a ajutat :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

stupul in cauza are cumva folie in loc de podisor?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bogdan moldovean

nu are nici un fel de folie.Podisorul e pus direct deasupra ramelor.Eu nu folosesc folie pe timpul iernii
Si totusi e ud la  urdinis.........................pacat ca a anul trecut a fost un stup bunn.................

dorindafi

bogdane shi la mine se gaseshte apa la urdinish shi nu-mi fac probleme
e mai bine sa ieshe afara apa decat sa ramana in stup  :nod:  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Calin Catalin

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 27, 2011, 11:03:38 AM
nu are nici un fel de folie.Podisorul e pus direct deasupra ramelor.Eu nu folosesc folie pe timpul iernii
Si totusi e ud la  urdinis.........................pacat ca a anul trecut a fost un stup bunn.................

I-ati pus vreo turta deasupra?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

dan motu

punei o turta pe rame deasupra cuibului si dai pace

marius_vfp

salut, eu zic cai cam devreme pentru turte la ora asta, se ridica pe rama sus si se duce in "ceruri"

si eu am observat cateva picaturi in urdinis da numi fac griji deocamdata. azi ca a fost ceva mai cald am facut curat cu un betisor prin urdinis si am tras mai toate albinele moarte  ,in decursul unei luni de cand nu am mai facut operatiunea nu am numarat mai mult de 25 albine moarte si asta la cel mai slab stup , sa vedem ceo fi in ianuarie .
sarbatori fericite .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Obombo

Nu e prea devreme daca albinele nu au ce manca. Bogdan a gasit albinele deasupra ramelor dar in perioada de iarna albinele se gasesc deasupra ramelor doar in doua situatii: cand este cald si ghemul este desfacut sau cand rezervele sunt pe terminate.

marius_vfp

salut , respectele mele pentru cei ce iubesc cu adevarat albina , stiu sa le lase un minim de hrana macar 18kg pe iarna , asa cam scrie la carte, dar lumea sa invatat ca si cei de sus sa creasca taxele si sa ne infometeze ,
apropo am vazut azi ca de la anul  in functie de primarie vor a creasca taxele pe bunuri intre 30 si 50
% .
sarbatori fericite
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dorindafi

vor a creasca taxele pe bunuri intre 30 si 50

la anu shi la mai mare  :nudie:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092