cum ansamblam ramele mai repede

Creat de dragos2006, Octombrie 15, 2007, 01:16:16 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

bine ai venit pe forum!!!
cuie de 40 mm dar subtiri lasa  holzsuruburile pt altceva :hi: :hi:

serban-cristi

Si eu am facut unul in iarna.Este foarte productiv;

cristifader

Foarte buna ideea si realizarea.

Ma pun sa construiesc azi ceva de capacitate mai mare un pic (si sa si termin).

:bzz:

pharaonu75

Am si eu asa ceva, confectionat in primavara la Sighisoara!
Orban Stefan este meseriasul! ^:)^
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  am si eu un asemenea dispozitiv !!! primele 3 poze sunt facute la prietenul meu care m-a cadorisit cu el !!!
  foarte important "T" -ul care tine dispozitivul sus cand incheiem ramele mari !!!
  urmatoarele sunt la mine acasa facute !!! eu nu am avut de facut decat rame mici !!!
  in ultima poza sunt 251 de rame de cat 1/2 gaurite cu dispozitivul pe care-l puteti vedea functionand pentru prima data ( intre timp l-am imbunatatit fiind fixat corespunzator ) pe topicul eu si fetitele mele dragi de pe ASTIA SUNTEM NOI!!!

  am gaurit si incheiat cele 251 de rame intr-o zi si jumatate !!!
  cu insarmatul a mers mai greu si in etape !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pharaonu75

Multumesc pentru idee, Luciane!
Imi voi face si eu un "T"... ajuta mult!

:thanks: :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefi

#36
gasit azi: :D

apivasmob

#37
Cred ca ati vazut asa ceva nu pe viu ce pe net


Este foarte simplu iti ei o linie ca cea din film :rotfl: :rotfl: :rotfl: :razz:
Sanatate tuturor apicultorilor

Mihai Sergiu


  Am vazut ca folositi capsator pneumatic, ar fi o prostie daca mi-as cumpara electric am vazut un bosh pe la 400 ron, si ce fel de capse folositi la ce dimensiuni? ajung de 10mm? pentru rame ma refer
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

alex_sa

Citat din: Cradle din Februarie 02, 2012, 05:13:39 PM

  Am vazut ca folositi capsator pneumatic, ar fi o prostie daca mi-as cumpara electric am vazut un bosh pe la 400 ron, si ce fel de capse folositi la ce dimensiuni? ajung de 10mm? pentru rame ma refer
eu folosesc capse de 40   cu capse de 10 nu ai ce cauta la rame  parerea mea .

orbanstefan64

vb lui alex 40 mm si in nici un caz  pistol electric  :hi: :hi: :hi:

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

lefter

prima data am asamblat rame cu pistolul pneumatic in aceasta iarna si am folosit capse de 30mm cred ca sunt cele mai potrivitesi ca pret 3000 buc. de la sea comanda prin curier de minim 100 lei

albinasebes

ce model de capse folositi? vreau sa-mi achizitionez un pistol pneumatic pt capse, dar nu stiu pt ce model de capse sa caut. sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

lefter

eu ma cumparat un capsator nuair din baumax la 360lei pe net gasesti mai eftin si unul iehkel e la fel de bun si merg cu capse de 5.7 deschidere si bataie de pina la 40mm