FA facuti acasa!

Creat de mmacreanu, Aprilie 22, 2014, 08:41:39 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Stie cineva ce as putea pune in ceara pentru a da mirosul fagurilor cumparati de la producatori?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marian sima

Daca te duci la magazinele cu scule si momeli de pescuit ai sa gasesti acolo aroma de miere.
Asa si cu faguri produsi industrial,se pulverizeaza pe suprafata lor o aroma.

Acei faguri daca ii bagi la topit dispare acel miros sau in rare cazuri i-si pastreaza mirosul.

Trebuie sa gasesti aroma la producatori de arome artificiale.

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

petru.atudorei

ce ceara folosesti de vrei sa ii dai alt miros?

Eu am fiert hranitoarele in ceara topita de la albine.. si cand le-am bagat..au tabarat albinele pe ele... :d

dodo79

Citat din: petru.atudorei din Aprilie 23, 2014, 09:47:29 AM
ce ceara folosesti de vrei sa ii dai alt miros?

Eu am fiert hranitoarele in ceara topita de la albine.. si cand le-am bagat..au tabarat albinele pe ele... :d
pentru hranitoare exista si parafina  :hi: :hi: :hi:

marian sima

Ba chiar parafina alimentara.

petru.atudorei

stiu.. dar ideea era alta.. de ce sa dai miros artificial la ceara daca albinele o adora asa naturala

dodo79

Citat din: petru.atudorei din Aprilie 23, 2014, 04:44:42 PM
stiu.. dar ideea era alta.. de ce sa dai miros artificial la ceara daca albinele o adora asa naturala
si daca iti da de lucru si se apuca de facut faguri pe hranitor.t-il lipeste de rame sau de corpul stupului. :wink:

marian sima

Parafina alimentara nu are miros,ba daca arunci si 3-4 faguri vechi in ea vine albina la fel cum vine la ceara.

Cristel

Petru are dreptate! Lasati produsul natural, fara alti aditivi, fara arome artificiale. Albina nu e om, sa reactioneze ca omul la stimuli artificiali. Aromele le puteti folosi doar la ceara pusa pentru prinderea roilor, alaturi de feromoni de matca si ce mai este in comert pentru asta.
In rest, in cuib ar trebui sa fie totul cat mai aproape de natural :lemn si ceara, asa cum are in scorbura, conditii ideala de vietuit. Cu cat incercam sa diversificam materialele, cu atat indepartam genetic albina de originile ei si degenereaza. Daca ar fi dupa mine si as avea timp, as face apicultura in stupii Warre, cat mai natural, poate asa scapa si albina de dusmanii "castigati" in ultimul secol. Nu stiu daca albinele din scorburi au Varoa...
Succes!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

mmacreanu

Citat din: Cristel din Aprilie 26, 2014, 07:25:20 PM
Petru are dreptate! Lasati produsul natural, fara alti aditivi, fara arome artificiale. Albina nu e om, sa reactioneze ca omul la stimuli artificiali. Aromele le puteti folosi doar la ceara pusa pentru prinderea roilor, alaturi de feromoni de matca si ce mai este in comert pentru asta.
In rest, in cuib ar trebui sa fie totul cat mai aproape de natural :lemn si ceara, asa cum are in scorbura, conditii ideala de vietuit. Cu cat incercam sa diversificam materialele, cu atat indepartam genetic albina de originile ei si degenereaza. Daca ar fi dupa mine si as avea timp, as face apicultura in stupii Warre, cat mai natural, poate asa scapa si albina de dusmanii "castigati" in ultimul secol. Nu stiu daca albinele din scorburi au Varoa...
Succes!

crezi ca un parazit de varoua sare din spatele albinei cand vede scorbura? toate coloniile au acest parazit pentru ca viziteaza aceleasi flori. poti tine un stup warre acasa si din el faci miere pentru familie ... nu se poate face productie cu astfel de stupi.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Kiwi Bee

Deja din prima postare se simte ca acele foitze au un miros de .............afacere.

marian sima

Kiwi Bee 99,9 % din apicultura Romaneasca se invarte in jurul afaceri,uite eu cumpar ceara ieftina din alta tara o transform acolo in faguri si vin cu ei la noi.

Mmacreanu poate are alta modalitate,crezi ca faguri facuti manual se fac asa usor?

Nu ,i-ti trebuie experienta si multe altele.