Faguri friabili... Sunt buni? Care e cauza?

Creat de oroles, Martie 30, 2014, 08:20:08 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Am cumparat un pachet de faguri de la o firma din Comanesti, Bacau, care chipurile ar fi fost de Bistrita. Pe pachet nu scria  nimic, iar pe mine m-a busit rasul, stiut fiind faptul ca in Bistrita sunt mulete firme care ii fac. Pachetul era sigilat si ajuns acasa l-am deschis, am luat un fagure in mana. Am observat ca foita e foarte friabila, Se rupe efectiv la tine in mana. Nu au pic de elasticitate. Ati mai patit asa ceva? Pot fi folositi fagurii sau trebuie sa ma duc sa li-i dau de cap? :D Cei pe care  i-am luat pana acum erau elastici.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

in februarie am luat de la targ faguri de la laudatul apisrom, am scos acasa o foita 3/4 sa.i vad dimensiunile si s-a spart in mana mea ... am dat vina pe faptul ca temperatura era mica in perioada aceea!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Erau 15 grade cand mi s-a spart in mana. Deci, temperatura nu pare a fi problema. Din ce stiu eu, ceara devine casanta daca are mizerie in ea (a fost fiarta in apa dura) sau a fost incalzita la temperaturi prea mari. Eu vreau sa stiu daca pot fi folositi?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

#3
Prin laminare se măreşte rezistenţa fagurelui. Cu cât conţinutul de ceară al fagurilor este mai mare cu atât acesta este mai friabil. Am avut ocazia să văd cum se lucrează cu fagurii BIO (100% ceară, fără: amitraz, taufluvalinat, antibiotice, etc.) - deosebit de casanţi comparativ cu cei clasici. Pentru a putea lucra cu ei trebuie lăsaţi la soare (monitorizaţi cu atenţie) când devin maleabili se poate lucra cu ei.

dorindafi

Citat din: oroles din Martie 30, 2014, 08:40:15 AM
Erau 15 grade cand mi s-a spart in mana. Deci, temperatura nu pare a fi problema. Din ce stiu eu, ceara devine casanta daca are mizerie in ea (a fost fiarta in apa dura) sau a fost incalzita la temperaturi prea mari. Eu vreau sa stiu daca pot fi folositi?
daca la 15 grade se rup nu sunt buni  . chiar daca la o temperatura mai ridicata vei reushi sa-i bagi in rame nefiind claditzi se pot rupe in transport din cauza trepidatziilor
eu am luat faguri de ETA de la tirgul apicol din Gj cu 30 lei/kg shi n-au fost probleme
pune-o poza sa vedem ce culuare au fagurii
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Eu am folosit si folosesc numai faguri din ceara 100%. Sunt intradevar mai casanti decat cei din comert, dar nu foarte casanti. Devin foarte casanti daca ceara din care au fost facuti a fost prelucrata fara apa si a ars acea grasime din ea.

oroles

Am bagat la soare fagurii si au inceput sa fie maleabili. Se pare ca in camera in care ii tineam eu nu erau 15 grade ci vreo 8 doar. La soare devin flexibili si se pot lucra cu ei. Cred ca au mai multa ceara in ei.
Acestia sunt fagurii:







Am pus mai multe, deoarece reflexia soarelui e diferita.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

Citat din: mmacreanu din Martie 30, 2014, 08:28:50 AM
in februarie am luat de la targ faguri de la laudatul apisrom,

laudati sau nelaudati , sa stii ca din 3 firme pe care am incercat, cei de la apisrom au fost cei mai buni , nu zic ca sunt cei mai buni de pe piata dar pentru mine au fost primii din lista .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

   Eu in fiecare an merg cu ceara mea la Vaslui si imi fac faguri , folosesc FA doar din ceara mea. Daca nu ii transport  relativ calzi risc sa ajung cu unii sparti acasa.

oroles

Am luat si bulgaresti de la APIACTA si nu sunt deloc friabili. Am auzit si eu de cei din Vaslui. Cand voi avea mai multa ceara si o stupina mai mare ma voi duce si eu sa mi-i prelucreze. :D
Multumesc fain de pont!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apisrom

Citat din: mmacreanu din Martie 30, 2014, 08:28:50 AM
in februarie am luat de la targ faguri de la laudatul apisrom, am scos acasa o foita 3/4 sa.i vad dimensiunile si s-a spart in mana mea ... am dat vina pe faptul ca temperatura era mica in perioada aceea!

asa cum vedeti in pozele de mai jos, lasati un pic ceara sa se incalzeasca si apoi ea devine maleabila.

ceara naturala este casanta. cand o incalziti putin, la soare sau deasupra flacarii de aragaz (la cca 50 cm) ea devine usor de modelat.

calitatea fagurilor este certificata de albine! nu exista arbitru mai bun decat albina.

oroles

Multumim frumos pentru explicatii.
Banuisem ca fagurii au mai multa ceara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

CORNEL V.

Citat din: apisrom din Martie 31, 2014, 03:22:55 PM
Citat din: mmacreanu din Martie 30, 2014, 08:28:50 AM
in februarie am luat de la targ faguri de la laudatul apisrom, am scos acasa o foita 3/4 sa.i vad dimensiunile si s-a spart in mana mea ... am dat vina pe faptul ca temperatura era mica in perioada aceea!

asa cum vedeti in pozele de mai jos, lasati un pic ceara sa se incalzeasca si apoi ea devine maleabila.

ceara naturala este casanta. cand o incalziti putin, la soare sau deasupra flacarii de aragaz (la cca 50 cm) ea devine usor de modelat.

calitatea fagurilor este certificata de albine! nu exista arbitru mai bun decat albina.
Ar fi si mai bine daca a-ti fi prezenti la toate targurile apicole...merg de patru ani numai pe asa ceva si am fost foarte multumit...dar daca nu gasim,mai schimbam asa cum a fost anul asta
0733691021

apisrom

Citat din: CORNEL V. din Martie 31, 2014, 06:55:29 PM
Citat din: apisrom din Martie 31, 2014, 03:22:55 PM
Citat din: mmacreanu din Martie 30, 2014, 08:28:50 AM
in februarie am luat de la targ faguri de la laudatul apisrom, am scos acasa o foita 3/4 sa.i vad dimensiunile si s-a spart in mana mea ... am dat vina pe faptul ca temperatura era mica in perioada aceea!

asa cum vedeti in pozele de mai jos, lasati un pic ceara sa se incalzeasca si apoi ea devine maleabila.

ceara naturala este casanta. cand o incalziti putin, la soare sau deasupra flacarii de aragaz (la cca 50 cm) ea devine usor de modelat.

calitatea fagurilor este certificata de albine! nu exista arbitru mai bun decat albina.
Ar fi si mai bine daca a-ti fi prezenti la toate targurile apicole...merg de patru ani numai pe asa ceva si am fost foarte multumit...dar daca nu gasim,mai schimbam asa cum a fost anul asta


ma bucur pentru aprecierea dumneavoatra. va garantam aceasi calitate cu care suntem prezenti dintotdeauna.

nu reusim sa participam la toate targurile. va rog sa imi transmiteti solicitarea dumneavoastra si voi cauta o modalitate sa o rezolv.
miere muuuulta!!

CORNEL V.

Ma refer la targul apicol de la Tg-Jiu...nici un producator de faguri din cei care au fost n-au ramas cu fagurii nevanduti
0733691021