Pintenul apicol

Creat de oroles, Octombrie 08, 2013, 05:15:05 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Are cineva un filmulet despre utilizarea pintenului apicol? Pana acum nu am folosit decat varianta electrica. Fie cu transformatorul, fie cu bateria de la Matiz. Eram curios cum se procedeaza, daca dureaza mult...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

lipeste fagurii tot cu bateria sau electric ca-i mai usor si repede.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: apivasmob din Octombrie 08, 2013, 06:10:22 PM
lipeste fagurii tot cu bateria sau electric ca-i mai usor si repede.
Asa fac, dar eram curios si cum se facea dupa metoda veche...
Am avut un redresor care s-a ars tot lipind faguri. Apoi am incercat cu o sursa de calculator. Singurul lucru reusit cu sursa a fost sa ma curentez. Apoi am lipit cu bateria de la masina. Actualmente nu as vrea sa mai investesc bani intr-un dispozitiv de lipit fagurii electric... am vazut ca pintenii sunt ieftini... Nici bateria masinii nu as vrea sa o utilizez, deoarece se strica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Am vazut pareri pe aici ca din cauza ca se incalzeste prea tare foita la lipire cu curent se deformeaza in timp fagurii.Si eu am unii faguri deformati si nu stiu sigur de la ce...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Citat din: sorinma din Octombrie 08, 2013, 07:46:12 PM
Am vazut pareri pe aici ca din cauza ca se incalzeste prea tare foita la lipire cu curent se deformeaza in timp fagurii.Si eu am unii faguri deformati si nu stiu sigur de la ce...
Salut sorine! Eu folosesc sarma de inox. Cand lipesc electric cu o sursa de curent se dilata sarma de inox, chiar daca e intinsa bine. Revine aproape la normal cand se raceste, dar am observat ca nu mai ramane atat de intinsa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

eu am un transformator din ala din piata de 12 V. Daca sarma nu e groasa functioneaza perfect.
Cat despre lipirea cu pinten...se face:

se incalzeste pintenu
ai nevoie de o bucata de scandura de marimea foitei de ceara, astfel incat foita o pui pe acea scandura si rama peste foita, grosimea scandurii este esentiala, cand pui rama peste foita sarma trebuie sa calce pe aceasta.
dupa ce s-a incalzit pintenu il rulezi peste sarma.

cam asta e. cere timp mai mult

oroles

Citat din: petru.atudorei din Octombrie 08, 2013, 08:08:35 PM
eu am un transformator din ala din piata de 12 V. Daca sarma nu e groasa functioneaza perfect.
Cat despre lipirea cu pinten...se face:

se incalzeste pintenu
ai nevoie de o bucata de scandura de marimea foitei de ceara, astfel incat foita o pui pe acea scandura si rama peste foita, grosimea scandurii este esentiala, cand pui rama peste foita sarma trebuie sa calce pe aceasta.
dupa ce s-a incalzit pintenu il rulezi peste sarma.

cam asta e. cere timp mai mult

Am inteles!
Nu stiam ca se incalzeste. Credeam ca se poate lipi si la rece.
De unde din piata ti-ai procurat transformatorul si cat ai dat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

La rusi, merge si cu un incarcator de telefon, daca sarma nu e prea groasa. Si se incalzeste lent, asta permite ca sarma sa se incalzeasca uniform. am folosit un transformator mai puternic si incalzea sarma mai repede la capete si sectiona foita.

tassevasi

  Da se poate si la rece dar sa fie  f  cald afara ,  pe un fund  si cu asa ceva  e si mai bine .
  Iar celalalt cu rola  se poate incalzi intr-un vas cu apa fiarta  , la foc  e mai  rau .

oroles

Citat din: petru.atudorei din Octombrie 08, 2013, 08:53:08 PM
La rusi, merge si cu un incarcator de telefon, daca sarma nu e prea groasa. Si se incalzeste lent, asta permite ca sarma sa se incalzeasca uniform. am folosit un transformator mai puternic si incalzea sarma mai repede la capete si sectiona foita.
Am incercat si eu cu un incarcator de la o orga veche. Din pacate s-a ars si nici nu am reusit sa lipesc. Cu o baterie de Matiz am reusit sa  lipesc si eu mai multi faguri. Era noua si la fel, se taiau fagurii...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: tassevasi din Octombrie 08, 2013, 09:20:00 PM
  Da se poate si la rece dar sa fie  f  cald afara ,  pe un fund  si cu asa ceva  e si mai bine .
  Iar celalalt cu rola  se poate incalzi intr-un vas cu apa fiarta  , la foc  e mai  rau .
Am inteles tassevasi! Multumesc! Am vazut modelul asta si era 9 lei la Apicola. La prinderea unui roi socrul meu nu a avut cu ce lipi niste faguri deoarece i se arsese transformatorul. Avand nevoie urgent a lipit fagurele incalzind sarma cu bricheta. Bineinteles s-a chinuit ceva timp. De aceea e bun si un pinten la casa omului. Eu as fi pus doua sarme in diagonala, as fi atasat fagurele, dupa care pe cealalta parte a fagurelui as mai fi prins inca doua sarme, tot in diagonala.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Citat din: oroles din Octombrie 08, 2013, 08:02:07 PM
Citat din: sorinma din Octombrie 08, 2013, 07:46:12 PM
Am vazut pareri pe aici ca din cauza ca se incalzeste prea tare foita la lipire cu curent se deformeaza in timp fagurii.Si eu am unii faguri deformati si nu stiu sigur de la ce...
Salut sorine! Eu folosesc sarma de inox. Cand lipesc electric cu o sursa de curent se dilata sarma de inox, chiar daca e intinsa bine. Revine aproape la normal cand se raceste, dar am observat ca nu mai ramane atat de intinsa.

Tot sarma de inox folosesc si eu,dar folosesc si ondulatorul deci sarma dupa racire imi pare ca se intinde inapoi ,dar in zona sarmelor fagurii nu sunt asa frumosi
(se onduleaza foita in zona sarmei) ca putin mai departe de sarma.Lipesc cu un redresor de 12v pe fiecare sarma in parte si dureaza foarte putin la fiecare sarma important e sa se aseze foita uniform pe sarma in momentul incalziri si sa nu ti prea mult.Sincer cum lipesc eu nu vad nici o posibilitate sa se arda dureaza cam 2-3 secunde ...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

uve

La lipirea fagurilor teoria este simpla.Se poate folosi o sursa de curent continuu (acumulator sau redresor) sau alternativ ( transformator de curent alternativ ).Tensiunea scoasa de transformator (tensiunea din secundar)  trebuie sa fie mai mica de 70 de volti pentru a nu fi letala. Deci , se pot lipi fagurii, la nevoie , chiar si cu aparatul de sudura. Lungimea firului dintre lateralele ramei si rezistenta interna a acestuia determina intensitatea curentului din fir si implicit cantitatea de caldura pe care o degaja. Ca sa putem varia intensitatea curentului trebuie sa modificam tensiunea de alimentare la capetele firului.Acest lucru se obtine simplu construind un reostat rudimentar. De la o aeroterma se ia o parte din nichelina (cateva spire) si gata reostatul. Transformatorul trebuie sa aiba o putere suficienta pentru a putea "duce " firul de incalzit si reostatul. Daca transformatorul se incalzeste exagerat , se poate arde. Pe acest principiu folosesc in atelier un transformator de sudura cand am nevoie sa tai burete la latime mai mare .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

ady iulian

bateria de la masina este  f buna , atata doar ca trebuiesc cam 3m de cablu minin din fir de 2,5. o sa va dea rezultate dorite  nu cum am vazut p alti  foloseau cablu de internet pt lipirea fagurilor p rame ( te plictisea langa rama pana se lipea). 

petru.atudorei