Intrebare lipire faguri

Creat de silvius, Iunie 15, 2013, 11:52:23 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: bucovineanu din Decembrie 02, 2013, 09:36:29 PM
Sarma trebuie incalzita numai cat sa fie incorporata in rama. Eu lipesc sarma cu sarma deoarece pe langa insarmarea orizontala am si insarmare oblica. Folosesc acumulatorul auto si nu se taie fagurele.
Cu rezultate foarte bune poate fi folosita si o sursa de calculator din care pot fi scoase tensiunile. Si eu folosesc aceelasi mod de insarmare, orizontal cu un "V" pe vertical. Nu am avut nicio problema cu ruperea ramelor. Stima si respect!!!

PARINTELE

#16
La lipirea fagurilor,am folosit prima data acumulatorul auto,iar acum folosesc UPS Oxxtron  de calculator (din care pot scoate o tesiune de 12 v
Sarma trebuie incalzita numai cat sa fie incorporata in rama.
cu respect

Vyktor

Citat din: PARINTELE din Decembrie 05, 2013, 02:13:25 PM
La insarmare,am folosit prima data acumulatorul auto,iar acum folosesc UPS Oxxtron  de calculator (din care pot scoate o tesiune de 12 v
Sarma trebuie incalzita numai cat sa fie incorporata in rama.
cu respect

Banuiesc ca ai folosit acumulatorul si UPS-ul pentru lipirea fagurilor,  nu la insarmare??? :uimit:
Si sarma se incalzeste pana se incorporeaza in foita de FA....asta cred ca ai vrut sa spui
Eu folosesc o sursa de PC care merge foarte bine, doar ca  trebuie un pic de atentie la manevrare. Din greseala am pus in scurtcircuit capetele conductoarelor si.....s-a dus.

joohny

Va salut.Voi deja lipiti FA de-acum?

Vyktor

Nu.....adica eu nu. Momentan  doar am asamblat si insarmat cateva rame. Intentionez ca pe perioada iernii sa asamblez si sa insarmez ramele,fara a intinde sarma,  de care cred ca o sa am nevoie la anul.   In  ceea ce priveste lipirea FA  aceasta operatie o voi face in momentul in care va fi  necesara introducerea lor in stup.

PARINTELE

Da vyktor asa cum  spui tu.
Si sarma se incalzeste pana se incorporeaza in foita de FA....asta cred ca ai vrut sa spui

Vyktor

Citat din: PARINTELE din Decembrie 06, 2013, 12:21:55 PM
Da vyktor asa cum  spui tu.
Si sarma se incalzeste pana se incorporeaza in foita de FA....

Se pare ca vorbim de acelasi lucru pe doua topicuri diferite.
Vroiam sa fiu sigur ca asta ai vrut sa spui  :hi: :hi:

crisian-nicolae

Folositi la lipirea  fa la ramele insirmate cu inox amperaj mic 1 si 12_15v.

Laie

Nicolaie laie bucalaie

joohny

Va salut.Mentorul meu m-a invatat sa lipesc fagurii de leatul superior(suprapus pe leatul superior 1-1,5 cm),am vazut pe net ca ,unii lipesc fagurele de leatul inferior iar in partea superioara ramine o mica distanta intre fagure si leatul superior.Va inreb,cum e mai bine?Daca s-a mai pus aceasta intrebare va rog sa ma indrumati .Sanatate.

crisian-nicolae

am lipit fa de leatul inferior si am lasat distanta intre leatul superior.
portuinea de sus a cladito lipind fagurele de leat iar in partea de jos a ros fagurele(ma refer la rama de 1/1,pe cele de magazie de 1/2 le-a lipit de ambele leaturi). :nono:

xvader

eu nu le-am lipit niciodata nici in partea de sus nici in partea de jos, si nu am avut niciodata probleme.
au stiut ele unde sa lipeasca si cum.
iernare usoara va doresc.

PARINTELE

Citat din: xvader din Decembrie 08, 2013, 06:11:01 PM
eu nu le-am lipit niciodata nici in partea de sus nici in partea de jos, si nu am avut niciodata probleme.
au stiut ele unde sa lipeasca si cum.
iernare usoara va doresc.




Spatiul ramas il valorifica albinutele, cladind pana la leat.

marius_vfp

uneori stii ce culoare de trecere ifi fac prin partea de sus a ramei , e benefic pentru iernat dar cateodata lasa cam multe gauri .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva