Intrebare lipire faguri

Creat de silvius, Iunie 15, 2013, 11:52:23 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Am tras in rame sarma de inox, ramele au capse pe margini, sarma este foarte bine intinsa.
Cand lipesc fagurii sarma se curbeaza stie cineva de ce?
Lipesc cu redresorul de masina, ai tensiunea prea mare sau poate alta cauza?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

bucovineanu

E prea lung timpul in care trece curentul prin sarma.

pistol28

Si eu am observat fenomenul asta la inox fata de sarma zincată.
Sarma inox se incalzeste mai repede si chiar la inceput vibreaza.
Posibile  tensiuni interne din sarma inox.

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

silvius

Citat din: bucovineanu din Iunie 15, 2013, 11:58:59 PM
E prea lung timpul in care trece curentul prin sarma.

Sa inteleg ca ar trebui incalzita mai putin sarma cand lipesc fagurii?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

pistol28

Te rog incearca prima data fara fagure iar a doua oara cu fagure si vezi daca fenomenul se repeta.
Spune si noua rezultatul experimentului.
:thanks:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

marian_6777

Coeficientul de dilatare si rezistivitatea sarmei sunt diferite,  la materiale diferite. Aici vorbim de zincata respectiv inox. Incearca sa cobori putin tensiunea, inseriind un consumator pe care sa cada o parte din ea, un bec auto, niste rezistente de putere din cele cu corp ceramic, (de wataj mare) sau ...!!! o rezistenta de resou electric pe care o intinzi foarte putin sa se departeze spirele un pic, apoi cu un contact mobil, preiei de pe ea potentialul necesar pe care il gasesti prin tatonare.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

silvius

Aveti idee de ce mi se onduleaza fagurii recent lipiti
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

bucovineanu

Deoarece au in compozitie si altceva in afara de ceara.

Stefan Madalin

amperajul este prea mare , daca faci cum zice marian 777 ( ca bateria :)  ) eu as mai completa prin a spune ca acea sarma sa o infasori pe un bat , pe ebonita ceva prin care sa nu treaca curentul  ( sa faci ceva in genul aparatul de sudura ), sa poti intrerupe numar de spire unde vrei astfel incat sa ai puterea curentul pe care o doresti Ceara se onduleaza pentru ca este incalzita foarte tare langa sarma si ramane mult mai tare fata de cea care nu a fost incalzita ( din mijlocul a 2 sarme ).

xvader

tensiunea redresorului, eu am ajustat-o inseriind o bujie de la un motor diesel.
preia destula putere ca sa-ti lase timp sa lipesti fagurele ( sa bagi sarma in el cum trebuie)
bafta si butoaie pline

marius_vfp

xvader , ai grija la bujia aia , se incinge pana la incandescenta , daca o atingi din greseala acolo ramane pielea , alta chestie ar fi ca nu se merita so strici  unele bujii trec si de 55 ron , nu se merita , mai bine cu un bec , sau fir de nikelina . printro bujie mai mult de 7 10 amperi nu trec .

tensiunea redresorului nu ai cum so ajustezi punand un consumator in serie , tensiunea ramane aceeasi cu circuitul inchis , tensiunea scade la bornele consumatorului final adica sarma de pe rama , dar la bornele generatorului nu asta in cazul cand ai o sursa de curent stabila in functie de consum .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

xvader

bujia o am de la un motor vechi, si nu se inroseste ca nu apuca.
doar se incalzeste nitel mai tare.
dupa ce m-am atins de ea de vreo 2 ori, am bagat-o intro teava de pexal.
pana la iarna, cand oi mai insarma faguri imi fac un trafo mititel, cu mai multe iesiri pe secundar, pentru a putea sa aleg ce tens imi convine.
bafta si butoaie pline

bucovineanu

Trafo nu trebuie sa fie mititel. Trebuie un transformator care sa poata debita la iesire cel putin 5 amperi in scurt.

kamy

Stati oleaca ,daca lipesti fagurii la umbra sau pe racoare,odata cu dilatarea cerii se cam flambeaza de aceea e bine sa fie temperatura potrijita!
Fagurele nu e interesat cat de mult incalzesti tu sarma,oricum se ingroapa si se raceste scurt, dar daca topeste suprafata mai mare face gaura nu se mai ingroapa sarma si se mai si decaleste sarma!

bucovineanu

Sarma trebuie incalzita numai cat sa fie incorporata in rama. Eu lipesc sarma cu sarma deoarece pe langa insarmarea orizontala am si insarmare oblica. Folosesc acumulatorul auto si nu se taie fagurele.