Rame cu faguri artificiali de plastic claditi???

Creat de cordos petru grigore, Iunie 13, 2013, 01:40:18 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Nu inteleg de ce ar trebui sa cumparam faguri din plastic, atata vreme cat cei din ceara sunt asa de ieftini si sunt preferati de albine. Dupa ce le-am mutat in stupi din plastic sau alte materiale de sinteza acum sa le obligam sa lucreze pe faguri din plastic. De ce sa nu le lasam sa traiasca daca e posibil cat mai aproape de mediul lor natural in care sunt adaptate de milioane de ani? Deja intervenim in viata lor, de multe ori cu brutalitate si distrugem ceea ce ele construiesc cu multa truda. De ce dorim ca albinele sa lucreze in asa fel incat sa ne fie mai bine si mai usor noua si nu ne intrebam daca le e si lor bine? Ce am zice noi daca si albinele ar incepe sa produca miere nu din nectarul florilor, ci din produse chimice?
Am un prieten plecat de multi ani in State si are si acolo albine. Acolo fagurii din ceara sunt foarte scumpi si el nu vrea sa foloseasca faguri din plastic, isi ia cand vine,sau i se trimit din ceara, din Romania.

podorov

Ai absolut dreptate!! OMUL intotdeauna crede ca e mai destept decat natura! In loc sa utilizam tehnologii care sunt mai aproape de natura, sa contribuim la dezvoltarea bazei melifere, sa avem grija de natura - cream stupuri din plastic cu rame din plastic.....toate astea amplasate pe marginea unei parcele de rapita modificat genetic.....nu vi se pare un COSMAR?
Asa vrem sa reformam apicultura? Facem calcule cat se castiga pe rama, cum vom creste randamentul....etc.Pentru ce?Nu avem timp sa insarmam o rama? sa lipim o fagure ? unde ne grabim? Ar fi multe de spus....Eu personal niciodata nu o sa introduc rama din plastic in stup, nici daca ar fi pe GRATIS!

mosunick

#17
Eu cred ca se folosesc faguri de plastic din cateva motive:
- Se fac tratamente cu acid formic, iar orice metal nu se impaca cu acidul formic, deci nici capsele/sarma din rame
- manopera redusa (se elimina gaurirea ramelor, insarmarea ramelor, sterilizarea cerii, obtinerea FA, lipirea fagurilor artificiali)
- Siguranta mai mare la extractie - permit viteze mai mari fara riscul de a se rupe fagurii
- se reformeaza foarte usor: se rad celulele crescute si gata
Faptul ca e scump pentru noi nu inseamna ca nu sunt si buni pentru albine.
In procesul asta de industrializare, unii fac orice ca sa castige mai mult,cu mai putin efort si cu siguranta in exploatare mai mare.
Uneori se sare si calul... Nu cred insa ca e cazul fagurilor de plastic, mai ales ca sunt acoperiti cu o pelicula de ceara.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

abeja

Eu  lucrez cu faguri din  plastic  si  faguri normali.Pt  extractie nu  am  nici o  indoiala ca  sunt  net  superiori celor  naturali.Singura  problema  pe  care  o  am  este  ca  se rup  f  usor umerasii de  sustinere in  rest perfectiune  totala.Totusi  nu  ma  impac  cu  gandul ca sunt  din  plastic  si  nu  naturali.Ceva  de  laudat ar  fi  pastrarea  lor  fara nici  o  pierdere si  linistea  pe  care  o  avem  cand  se  tin inafara  stupului.

stefan1

Citat din: podorov din Noiembrie 02, 2013, 04:00:08 PM
Ai absolut dreptate!! OMUL intotdeauna crede ca e mai destept decat natura! In loc sa utilizam tehnologii care sunt mai aproape de natura, sa contribuim la dezvoltarea bazei melifere, sa avem grija de natura - cream stupuri din plastic cu rame din plastic.....toate astea amplasate pe marginea unei parcele de rapita modificat genetic.....nu vi se pare un COSMAR?
Asa vrem sa reformam apicultura? Facem calcule cat se castiga pe rama, cum vom creste randamentul....etc.Pentru ce?Nu avem timp sa insarmam o rama? sa lipim o fagure ? unde ne grabim? Ar fi multe de spus....Eu personal niciodata nu o sa introduc rama din plastic in stup, nici daca ar fi pe GRATIS!

  Bun venit pe Apiardeal! De fapt ca cititor ai fost de mai multa vreme.
  Partial sunt de acord cu modul cum vezi lucrurile. Totusi in calea progresului tehnic nu ne putem pune prea multa vreme. O viata simpla, aproape de natura, conserva resursele naturale si de mediu, dar este cu randamente mici. Lumea moderna are pretentii mari, vrea sa aiba masina, aer conditionat, aparatura electrica si electronica de toate tipurile,zile cat mai multe libere, concedii si calatorii. Totul costa multi bani si necesita moduri mai eficiente de munca. Pe termen foarte lung insa acest mod de viata isi va arata si fata intunecata. Resursele Pamantului se epuizeaza in ritm alert, rezidurile produse de om depasesc puterea naturala a naturii de a le neutraliza si planeta (aerul, pamantul, apa) se otraveste tot mai mult. Albina este una din fiiltele vii care sesizeaza foarte bine aceste derapaje. In zonele foarte poluate albinele au disparut, in altele se inregistreaza mortalitati mari, care ar trebui sa fie semnale de alarma, dar oamenii nu le prea iau in seama.
  Referitor la ramele din plastic, Abeja a spus frumos cateva avantaje importante ale acestora. In plus propolisul si ceara pot sa se interpuna intre plastic si miere. De fapt plasticul este unul special si probabil testat temeinic. Pe de alta parte plasticul este atat de des folosit de orice om, incat ar fi ilogic sa evitam doar pe cel din faguri, cand painea, prajiturile, bomboanele, sucurile, recipientele de apa minerala sau apa plata, chiar recipientele pentru miere sunt de foarte multe ori din plastic.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

podorov

Buna Stefan1!
Cu prima parte sunt de acord! Resursele nu sunt infinite, deci teoria cresterii se clatina. Distrugerea naturii continua intr-un ritm alarmant. Trebuie sa depunem efort pentru pastrarea pe ceea ce a ramas - din pacate. Este tot mai greu sa gasim un loc pentru pastoral care sa fie departe de surse poluante.....Noi ce facem - depunem efort pentru a proiecta, produce in cazul de fata RAME DIN PLASTIC. Inundam targurile cu sute chiar mii de asemenea produse. Tiparim cataloage colorate in care enumeram avantajele acestora...Si viata noastra este inundata de "plastici". Cunoastem foarte bine dezavantajele acestor materiale, cu toate astea vrem sa introducem fortat in viata albinelor. Avem in vedere numai ce castigam NOI! Avem in vedere RANDAMENTUL!De fapt ce catigam? Rezistenta? O rama goala 1/2 cladita in totalitate de albine se poate extrage fara probleme.
Timpul "pierdut"insarmarii ramelor, lipirii fagurilor? Avem stupine cu peste 500 de familii unde nu putem permite atat timp pierdut? 100 de rame 1/1 doi oameni gaureste, monteaza,insarmeaza si lipeste fagurele pe zi. Nu merita o familie de albine atat timp depus?
Se poate continua cu enumerarea argumentelor pro si contra, doar eu zic ca nu asta este esenta. Sa evitam sa schimbam fortat habitatul albinelor.....sunt sigur ca pe termen lung nu vom regreta acest lucru.

joohny

Va salut.Indiferent ce  vom face ,viitorul a tot ce exista pe tera(ma refer la tot ce este viu) va fi ca,moda.Deci vom evolua,mai exact ne vom adapta noilor conditii de mediu si mai exact,ne vom transforma

marian sima

Unii spun ca albina are mii de ani de evolutie in spate sau chiar mai mult,pai daca ea nu se transforma si dispare e destul de clar in ce se transforma tot ce este viu .

istodorescu vasile

referitor la moda ,cu ani in urma , in lume a aparut moda cu plante modificate genetic,pesticide care stim ce au produs, incercarea de a hibrida rasa autohtona aducind tot felul de rase straine care erau adaptate la alta clima, peste toate agricultura intensiva ce a distrus flora in multe zone ale lumii, iar acum vedem rezultatele fratilor si este abia inceputul. mai intervenim si noi cu tot felul de medicamente antivaroa si tot felul de produse de stimulare si chiar de iernare pe asemenea produse iar albinele continua sa reziste este adevarat , destul de timid,cerintele apicultorului foarte mari, luindu-i totul si  dupa aceea plingindu-se ca are probleme. va spun ca vom avea din ce in ce mai mari probleme .

orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Iulie 08, 2013, 02:00:10 PM
Nu inteleg de ce ar trebui sa cumparam faguri din plastic, atata vreme cat cei din ceara sunt asa de ieftini si sunt preferati de albine. Dupa ce le-am mutat in stupi din plastic sau alte materiale de sinteza acum sa le obligam sa lucreze pe faguri din plastic. De ce sa nu le lasam sa traiasca daca e posibil cat mai aproape de mediul lor natural in care sunt adaptate de milioane de ani? Deja intervenim in viata lor, de multe ori cu brutalitate si distrugem ceea ce ele construiesc cu multa truda. De ce dorim ca albinele sa lucreze in asa fel incat sa ne fie mai bine si mai usor noua si nu ne intrebam daca le e si lor bine? Ce am zice noi daca si albinele ar incepe sa produca miere nu din nectarul florilor, ci din produse chimice?
Am un prieten plecat de multi ani in State si are si acolo albine. Acolo fagurii din ceara sunt foarte scumpi si el nu vrea sa foloseasca faguri din plastic, isi ia cand vine,sau i se trimit din ceara, din Romania.
=D> =D> =D>

mario1975

Salut!
Va rog din suflet sa va ganditi de doua ori inainte de a folosi faguri din plastic sau faguri in a caror compozitie intra si parafina.Ganditi-va la cate nenorociri de substante se emana din plastic si parafina care in cele din urma ajung in mierea care o veti consuma voi si cei dragi voua si aici ma refer si la albine
Sa auzim numai de bine

Cipi

Ganditi-va ca mai toate bauturile racoritoare, apa minerala, sunt ambalate in plastic, painea in plastic, dulciurile in plastic, gatim in vase de plastic... acum ca mancam miere de pe plastic... e fix zero.

kamy

Stati oleca,nu va grabiti,ajungeti sa ardeti pe rug fagurii de plastic,topicul pare o vanatoare de vrajitoare!
Eco a adus iarna trecuta din china am si io 2 bucati dar voiam 1/ 1!
La noi nu merg ramele de plastic fiindca cel mai mare dusman al plasticuluii este inghetul si gerul,asta ar insemna in scurt timp sa folosim rame cu capetele de sprijin rupte!
De aceea e mult mai sanatos in zona noastra sa folosim rama de lemn si foaia de plastic,odata cladita nu mai e din plastic e din ceara,ceara pe care e mai de preferat decat fagurii cu parafina!
Se folosesc doar la ramele de magazie,in cuib se foloseste ceara sau amestec ca nu mai e nimic 100%!
Nu vad o problema folosirea fagurilor de plastic la magazie!