faguri rupti

Creat de relutu, Decembrie 13, 2012, 07:27:46 PM

« precedentul - următorul »

relutu

Buna seara.Am si eu o intrebare:am avut niste faguri artificiali ptr 1/2 si cineva  a pus o sacosa pe ei si mi-a rupt in doua.Se mai pot folosi sau trebuiesc reformati,nu ma indur ptr ca erau de la Apisrom.Multumesc.

tassevasi

 Daca reusesti sa-i lipesti pe sirma  exact pe ruptura ,si f bine pe rama , nui  nici o problema .
  Folosesti un fund  ce-l pui primul ,apoi rama insirmata ,si asezi fagurele rupt la fix ,apoi la baterie  pui 2 fire si atingi capetele sirmei de pe rama pina-ti intra fagurele sa vezi putin sirma ,te descurci tu acum ,ori cu transformator la 12v , dar nu acum la primavara ,atunci cind e cald si pui rama la crescut imediat in cat.
  Numai bine

Obombo

Nu este nici o problema, mai ales ca sunt pentru cat, ii carpesc albinele de nu se mai vede nimic, chiar daca nu-i potrivesti exact.

relutu

Multumesc,chiar ma suparasem,cand am vazut ca sau rupt.Eu ii lipesc cu redresorul auto de 12v.Ma gandeam si eu ca fiind ptr cat nu va fi o problema atat de mare dar am vrut sa fiu sigur.Multumesc.

stefan1

  Depinde cum faci insarmarea si cum sunt pozitionate portiunile rupte fata de sarme. Daca vrei o reparare mai buna si ai si timp, poti suda cel doua parti rupte punand pe traseul rupturii, din loc in loc cate o bobita mica de ceara pe care sa o topesti cu un pistol de lipit, cu grija sa nu topesti si ceara fagurului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefanescu

Acu fo 2 ani am cumparat de la targul din Iasi o cutie de faguri de la APISROM. I-am asezat pe bancheta din spate. In drum spre casa am franat cam violent. Cutia a ajuns pe podea. Acasa cind am deschiso mo apucat jalea. Mai bine de jumatate din faguri erau crapati (nu uitati ca in Martie cind e targul e frg bine). I-am folosit asa. Am ignorat ruptura si i-am lipit electric pe rame. Albinele au reparat singure ruptura. Acolo unde nu sa putut am mai intercalat cite o sirma sau doua pe orizontal sau vertical. Te descurci tu.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

stefan1

  Asta este 'dezavantajul' ca nu au parafina: sunt mai casanti. In plus modul de ambalare la fagurii produsi de Rascanu cred ca mai poate fi imbunatatit. Poate cineva ii transmite observatia: cred ca ar fi mai bine ca fagurii sa nu mai poata 'juca' in cutie, deci cutia sa fie ceva mai apropiata de dimensiunea fagurilor si eventual dintr-un carton ceva mai rigid.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Obombo

Diferenta e data si de procesul de fabricatie. Faguri presati la rece, cum se vede intr-un film de a lui Marin, sunt mai flexibili, iar cei facuti la cald, cum sunt facuti cei de la Apisrom, parca asa am vazut pe undeva, sunt mai casanti. Acestia ar fi de preferat pentru ca se onduleaza mai putin daca nu sunt luati in lucru imediat.

relutu

Multumesc mult ptr sfaturi,ma suparasem tare cand am vazut ca sau rupt.O sa merg la un sudor autogen ca la eletri nu merge =)) ^:)^.Multumesc inca odata ptr raspunsuri.

cipriene

Citat din: stefan1 din Decembrie 14, 2012, 06:10:01 AM
  Depinde cum faci insarmarea si cum sunt pozitionate portiunile rupte fata de sarme. Daca vrei o reparare mai buna si ai si timp, poti suda cel doua parti rupte punand pe traseul rupturii, din loc in loc cate o bobita mica de ceara pe care sa o topesti cu un pistol de lipit, cu grija sa nu topesti si ceara fagurului.
asta-i treaba de ceasornicar elvetian   :uimit:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

kamy

Io va doreesc sa aveti faguri rupti tot timpul!in anii cu sracie nu se plange nimeni de faguri rupti!
Mi s- au rupt faguri de bistrita la floarea soarelui cu sarmare cu noduri dar la ce cules a fost trebuiau faguri din plastic sau tabla zincata!
E o pretentie absurda sa reziste fagure proaspat cladit umplut cu 3 kile de miere la peste 40 de grade fara ca sa fie armat de camasile unei generatii de puiet!

PARINTELE

Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 06:36:42 AM
Io va doreesc sa aveti faguri rupti tot timpul!in anii cu sracie nu se plange nimeni de faguri rupti!
Mi s- au rupt faguri de bistrita la floarea soarelui cu sarmare cu noduri dar la ce cules a fost trebuiau faguri din plastic sau tabla zincata!
E o pretentie absurda sa reziste fagure proaspat cladit umplut cu 3 kile de miere la peste 40 de grade fara ca sa fie armat de camasile unei generatii de puiet!
sa ne rugam ca 2014 sa fie lafel de bun ca si 2013,iar problema fagurilor rupti o vom remedia  noi

bucovineanu

Decat sa deschizi stupii si sa vezi ca albinele nu au ce manca, mai bine sa vezi ramele albe ca slanina chiar daca vei gasi si unul sau  doi faguri  rupti.

PARINTELE

Citat din: bucovineanu din Decembrie 02, 2013, 10:03:33 PM
Decat sa deschizi stupii si sa vezi ca albinele nu au ce manca, mai bine sa vezi ramele albe ca slanina chiar daca vei gasi si unul sau  doi faguri  rupti.
foarte frumos spus
mai bine sa vezi ramele albe ca slanina chiar daca vei gasi si unul sau  doi faguri  rupti.

bio

Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 06:36:42 AM
.....
Mi s- au rupt faguri de bistrita la floarea soarelui cu sarmare cu noduri dar la ce cules a fost trebuiau faguri din plastic sau tabla zincata!

Fagurii de Bistrita... Hmm !!..

la multa lume fagurii de Bistrita au cedat la caldura.

miros frumos fagurii de Bistrita..... dar cedeaza la caldura cel mai usor.