cum confectionam o presa pentru faguri?

Creat de andrei_georgian, Noiembrie 08, 2011, 01:54:33 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

sal! am vazut numeroase filmulete cu diferite prese folosite la confectionarea fagurilor, intrebarea mea este, care este materialul ce-l mai potrivit din care pot confectiona o presa?d fapt din care rezulta o presa mult mai buna si mai usor de folosit :D
am vazut ca sunt facute din ciment, din silicon, din aluminiu...etc

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marius_vfp

din cele enumerate mai sus cred ca luminiul e cel mai bun , cu igiena de rigoare. are un prieten deal meu , mergi la TIGANI  si vezi poate te ajuta cu vreo idee .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

andrei_georgian

buna ideea...doar TIGANII cred k pot rezolva problema topirii aluminiului
:thanks: pt sfat
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

dan motu

eu am una facuta din bronz,mostenire de la bunicu si este perfecta,diferenta dintre fagurii facuti cu ia si cei de bistrita este ca ai mei sunt mai grosi putin si sunt mai ingusti cu 1,5 cm

tassevasi

  Pun si eu o intebare .
  Cum sa procedeze meseriasul "tiganul " (care face orice-i comanzi, dupa cum se lauda) sa-mi faca din alumininiu o presa ,de faguri  .
  Daca are cineva asa ceva  si un sfat pt turnarea celor 2 placi .
Va multumesc  anticipat .
Numai bine .

andrei_georgian

pt dl dan:
faptul k fagurii ies mai grosi reprezinta un avantaj at knd lipim fagurii pt kk sarma patrunde mai mult in foaia de ceara, iar albina foloseste surplusul de ceara la alungirea celulelor at knd le cladeste
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

dan motu

perfect adevarat cu grosimea ,astea sunt avantajele,dar cu latimea este problema pt ca nu le pot folosi numai la caturi unde si aici trebuie sa tai din ele

marian sima

Grosimea foitei nu este o problema ,ba dimpotriva albina foloseste excesul de ceara din foita la ridicarea celulelor,cit despre presa sa mai discutat ,pot fi facute diferite mulaje de lut  sau alte materiale pe care nu le afecteaza temperatura ridicata,uni zic ca aluminiul se contracta la racire si celulele ies mai mici. Producerea preselor este un proces mai complex ,care doriti neaparat o presa luati un sac de adeziv de polistiren faceti mulajul si pe urma cumparati niste solutie de lipit japoneza (solutia aia la tuburi mici care este foarte fluida ) cu pensula dati pe suprafata presei in felul acesta se creaza un luciu care pe o parte intareste rezistenta presei si nu mai da voie nici umezeli sa se infiltreze in presa ,presa trebuie armata pentru a nu se sparge.Care lucrati cu aluminiul aveti mare grija sa nu va sara me miini sau in ochi.Eu am facut presa de silicon.Spor la treaba. :hi:

dan motu

cele mai bune prese sunt cele pe valsuri,dar este o industrie intreaga,eu nu vad nici un avantaj fabricand acasa faguri cu matrite simple ca si cum este a mea,si aici mai este o mare smecherie fabricarea emulsiei de care ai nevoie pt a nu se lipi foaia de bacuri,oricum pierzi mult timp

Calin Catalin

Citat din: marian sima din Noiembrie 08, 2011, 07:44:28 PM
Eu am facut presa de silicon.Spor la treaba. :hi:

Am urmarit in timp pasii pe care i-ati facut pentru a construi presa. ^:)^
Sunteti multumit de ea, acum, dupa un sezon apicol?
Respecte
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

marius_vfp

dan emulsia magica se face din zer de lapte de vaca, pentru prese din aluminiu se face o matrita turnand gips sau lut  intrun suport cu o matrita originala se apasa pe gips/lut (dar mai intai trebuie data cu ceva emulsie matrita sa nu se lipeasca gipsul de ea) in matrita de gips/ se toara aluminiu . poate gresesc sau nu sper sami spuneti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marian sima

Pentru mine merge dar totusi mai am ceva modificari de facut la ia,cit despre ce spune colegul marius procedeul nu este bun gindeste putin daca apesi cu matrita de sus aierul nu va avea pe unde sa iasa si ramine in virful celulelor,trebuie musai sa ai modelul jos (ca e foita de ceara sau alta presa)intii se face un material foarte subtire (ca aierul sa iasa din material)se lasa sa se intareasca un pic si pe urma vii cu grosul.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marius_vfp

ok bine , stiu ca va ramane aer la mijloc, eu lucrez in constructii , aici lucram cu vibratorul  :)
se poate turna gipsul peste matrita apoi rasturna ( ca pe mamaliga )
sper ca nu am gresit iar cu nimik , :yahoo_cry: ^:)^
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

zgl

simplu.... :) cateva investitii serioase si faci concurenta la  toata Bistrita...hihihihi... =))
albina plateste....