metode de cladire rapida

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Martie 08, 2011, 11:06:12 PM

« precedentul - următorul »

Nelly88

in cazul in care nu am rame cladite si la floarea soarelui pun un cat 1/1 plin cu foite il cladeste sau le roade? Daca il cladeste consuma multa miere sau mai gust si eu un pic...? Floarea soarelui am la 500 de metri, cateva sute de hectare, cu diferenta intre loturi de pana la 2 saptamani.  Ce ma sfatuiti?

stefan1

#46
Citat din: aportase din Iunie 10, 2012, 07:58:25 PM
Am pus rame cu FA la cladit, am stupi pe 12 rame.
De la 8 rame cum am cumparat familia, am ajuns azi la 10 rame, dar pe FA au facut multe celule de trantori, exagerat de multe. Au fost zile racoroase si ploioase, am dat sirop la 2 zile, APIINVERT.

Daca puneam rame claditoare, construiau FA cu celule normale, mici de albina ?

Pacat de atata munca, acum trebuie sa distrug acele rame, cu puiet de trantori, sunt ouate si capacite deja.

Multumesc de sfaturi !

PS. La mine anotimpurile sunt decalate ( cam cu 3-4 saptamani ), abia acum au inflorit salcamii, a inceput si faneata.

  Da, albinele au nevoie si de celule de trantori. Daca nu au, uneori rod colturi din faguri si transforma celulele de albine in celule de trantori. Mai simlu este pentru ele sa creasca astfel de celule in fagurii artificiali, si o fac in special cand nu este un cules semnificativ in natura. Fagurul crescator asigura familiei necesarul de celule de trantori, astfel ca fagurii artificiali vor fi crescuti mai frumos, fara celule de trantori sau cu mai putine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

aportase

Citat din: stefan1 din Iunie 11, 2012, 01:21:30 AM
Citat din: aportase din Iunie 10, 2012, 07:58:25 PM
Am pus rame cu FA la cladit, am stupi pe 12 rame.
De la 8 rame cum am cumparat familia, am ajuns azi la 10 rame, dar pe FA au facut multe celule de trantori, exagerat de multe. Au fost zile racoroase si ploioase, am dat sirop la 2 zile, APIINVERT.

Daca puneam rame claditoare, construiau FA cu celule normale, mici de albina ?

Pacat de atata munca, acum trebuie sa distrug acele rame, cu puiet de trantori, sunt ouate si capacite deja.

Multumesc de sfaturi !

PS. La mine anotimpurile sunt decalate ( cam cu 3-4 saptamani ), abia acum au inflorit salcamii, a inceput si faneata.

  Da, albinele au nevoie si de celule de trantori. Daca nu au, uneori rod colturi din faguri si transforma celulele de albine in celule de trantori. Mai simlu este pentru ele sa creasca astfel de celule in fagurii artificiali, si o fac in special cand nu este un cules semnificativ in natura. Fagurul crescator asigura familiei necesarul de celule de trantori, astfel ca fagurii artificiali vor fi crescuti mai frumos, fara celule de trantori sau cu mai putine.

Poate sa fie si un semn de roire ? sa inceapa cu trantorii si, apoi sa faca botci ?
Oricum trebuie sa fac roi, sa vad acum in ce perioada, la mine a inceput faneata ( poliflora ).
Zilele acestea o sa pun si CAT-urile, o sa le dau la construit FA de 1/2. sa aibe de lucru. :bzz:

FA sunt de la FILOMERA.
Multumesc de sfaturi !
Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro

ciucur

Buna dragi colegi,

Acuma si eu am fost pus in aceeasi situatie. Fiind incepator (2 stupi) nu am avut nicio rama pentru cat. Nu fac pastoral.
Am optat pentru rama de 1/2 redus, datorita faptului ca lazile le-am facut din doua caturi 1/2 redus lucruri arhidiscutate pe forum asupra carora nu revin.
Personal am stupii pe 11 rame si magazia am pus-o cu foitele lipite prin insarmare verticala cu toate ramele deodata.
In prima faza au construit foarte repede 7 rame (cele din mijloc) pentru ca atat au apucat cules intens la salcam. Dupa, doar ploaie.
Apoi, am pus ramele de magazie pline la exterior si le-am mutat pe cele goale in mijloc si au fost crescute si ele si umplute.
Ceea ce am stors a fost un amestec de salcam cu poliflora insa capacita aproape in totalitate. O miere vascoasa si foarte buna. Sunt foarte incantat fiind prima mea miere.
Nu mi-au crescut celule de trantor pe ramele de magazie (aveau destule in cuib pe ramele vechi - asa am cumparat stupul) si ramele s-au comportat impecabil la stors. Ramele au fost crescute foarte frumos, simetric.
Nu sunt in masura sa dau sfaturi, expun cum am procedat. Sunt fericit ca la anul nu vor mai pierde vremea cu claditul...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

Poti fi mai convingator cu cateva poze.
Daca vrei, se poate!  :wink2:
Succes in continuare! :hi:

kamy

Cei care vreti cladeala rapida la faguri de 1/1,impartiti lazile pe cate 2 sau 3 rame cu matca tanara fiecare si puteti cladi intr-un sezon chiar 400% cu adaosul aferent din sac sau butoi dupa caz!

rusu marius mircea

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 10, 2011, 07:15:42 PM
Stimularea puternica nu intodeauna are efect la cladit
La rapita este momentul optim
Nu recomand intercalarea cu faguri claditi---albinele prefera sa depuna nectar in faguti claditi deja si
vor prelungi celulele si in spatiul gol format de faguri ne claditi
Anul trecut am pus 8 roiuri naturale in stupi MER cu faguri artificiali
Au construit cat au avut nevoie, dar la f.soarelui au construit fiecare
36 de faguri,deci culesuri puternice .
Voebesc din expirienta,nu din presupuneri.nu ofensez pe nimeni :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
d-le manea va rog explicati cum la fl s au cladit fiecare cate 36 de faguri?
marius

kamy

Nu sant pintre indragostitii de mer dar trebuie sa recunoastem avantajele,la un cules bun spargerea cuibului se poate face cu corpul nu cu rama!
Intre 2 corpuri cu puiet infingi unul cu foi si in cateva zile incearca sa compenseze!
Un alt avantaj al alde meristilor fata de cei cu dadant+ magazie mer este rmatorul:
In ramele in care a fost macar o generatie de puiet albinele au mai bun chef de a pune miere,nu ati patit ca o rama invechita in care nu a fost niciodata puiet sa fie sarita de matca si de albine?io am patit!
De aceea la dd+ 2mer nu vei avea la fel de buna dispozitia albinelor e a urca mierea in cat,nici daca le pui scara gainilor!parerea me!

mape 48-petru manea

Citat din: marius mircea din Ianuarie 12, 2014, 11:32:30 AM
Citat din: mape 48-petru manea din Martie 10, 2011, 07:15:42 PM
Stimularea puternica nu intodeauna are efect la cladit
La rapita este momentul optim
Nu recomand intercalarea cu faguri claditi---albinele prefera sa depuna nectar in faguti claditi deja si
vor prelungi celulele si in spatiul gol format de faguri ne claditi
Anul trecut am pus 8 roiuri naturale in stupi MER cu faguri artificiali
Au construit cat au avut nevoie, dar la f.soarelui au construit fiecare
36 de faguri,deci culesuri puternice .
Voebesc din expirienta,nu din presupuneri.nu ofensez pe nimeni :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
d-le manea va rog explicati cum la fl s au cladit fiecare cate 36 de faguri?

Ma explic :  este vorba de roiuri puternice si de rame d 1/2  ---in prima faza am pus 12 rame mer pe d0ua corpuri--am stimulat intens si a trebuit sa completez cele doua corpuri cu rame cu fag.artificiali = 24 de rame mer la f.soarelui am adaugat inca un corp de 12 rame = 36 ---sigur canu fiecare roi natural si in fiecare an se intampla acest lucru

rusu marius mircea

marius

kamy

Citat din: Nelly88 din Iunie 10, 2012, 09:51:52 PM
in cazul in care nu am rame cladite si la floarea soarelui pun un cat 1/1 plin cu foite il cladeste sau le roade? Daca il cladeste consuma multa miere sau mai gust si eu un pic...? Floarea soarelui am la 500 de metri, cateva sute de hectare, cu diferenta intre loturi de pana la 2 saptamani.  Ce ma sfatuiti?
Apoi neli draga macar noi ,,domnele,,sa ne respectam!
Nu stiu cum ti-a iesit cladeala in 2012 in dobrogea a fost cam varza dar din experienta pot sa va spun ca oricum ai face-o risti sa dai in gard si anume:
1. Pui corpul 1/1 plin cu foi!
Ai nevoie de cules nebun,cuibul musai sa fie plin de rame de puiet sanse mari dupa cladire de rupere de rame pline cu nectar foarte importanta umbriraea sau pene intre magazie si corp pentru a usura ventilarea dar atentie pericol de furtisag!
2. Intercalare una da una ba cu rame cladite!
Cladesc mai repede ramele vechi latindule cele noi raman mai inguste la descapacitul cu cutitul inseamana plus de ceara!
3.Pui fagurii la cladit in cuib,vor fi claditi cel mai repede dar spargi cuibul,vei avea rame ful de miere care se rup la drum,nu vor fi deblocate de albine pentru puiet si sant sariti de matca constituind uneori o diafragma naturala,la floarea soarelui si dupa ai nevoie de puiet cat mai mult!
Cu toate ca orice om destept trage concluzia la urma io nu ma numar printre ei si va invit s-o recititi la inceputul postarii!

cornelioandanciu

Domnilor, foloseste cineva foita de plastic?Si ramele corespunzatoare, bineinteles? Ne poate spune cineva ceva despre asta?
Va salut.