metode de cladire rapida

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Martie 08, 2011, 11:06:12 PM

« precedentul - următorul »

gheco

Culesul de rapita va rezolva problema. Acum 2 veri am cumparat stupii cu caturi 3/4 si nu aveam cladit nici fagure in cat. La floarea soarelui a cladit fiecare familie cate un cat si l-a umplut cu miere ( am cumparat familiile in iunie). Albinele incep claditul fagurilor din mijloc.
Dupa 2-3 zile ii aduci pe cei di margine in mijloc si dupa 1 saptamana la centrifuga cu ei.
Daca nu va fi asa inseamna ca rapita nu a avut nectar, ci numai venin.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

mape 48-petru manea

Stimularea puternica nu intodeauna are efect la cladit
La rapita este momentul optim
Nu recomand intercalarea cu faguri claditi---albinele prefera sa depuna nectar in faguti claditi deja si
vor prelungi celulele si in spatiul gol format de faguri ne claditi
Anul trecut am pus 8 roiuri naturale in stupi MER cu faguri artificiali
Au construit cat au avut nevoie, dar la f.soarelui au construit fiecare
36 de faguri,deci culesuri puternice .
Voebesc din expirienta,nu din presupuneri.nu ofensez pe nimeni :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

bucovineanu

#17
Nu intotdeauna albinele inalta celulele la ramele cladite daca sunt intercalate cu foite. De obicei lucreaza si foile. Le lucreaza chiar daca nu exista un cules foarte intens mai repede decat daca se pun numai foi.

CRISTIAN71

Citat din: CRISTIAN71 din Martie 09, 2011, 08:46:53 PM
Ma gindesc daca in timpul infloriri pomilor ( peste o luna ) si cu hranire stimulenta de sirop oare reuseste sa cladeasca ceva ?
Unde sa se puna rama claditoare , linga rama normala ?
Stati asa ! Am uitat , ca o familie are lada schimbata de trei saptamini cu o lada noua model prof. Ursu. Daca pun rama claditoare , ea va fi pozitionata perpendicular cu celelalte rame.
Cred ca maine sau poimaine ai transfer si pe ceilalti 2 in noile lazi model prof. Ursu.

bucovineanu

In stupul de care vorbesti albinele vor cladi mult mai greu pe rama claditoare. E nevoie ca mai intai sa se umple foarte bine cu albine corpul propriuzis al stupului, sa existe multe albine care nu au loc in stup si abia apoi vor incepe sa cladeasca dupa diafragma. Care a fost argumentul care te-a determinat sa adopti acel model?

CRISTIAN71

SINCER ! CURIOZITATEA si entuziastmul cu care prof. explica . Gindindu-ma putin mi-am zis ca asa no sa mai deranjez mereu familia , hranirea stimulativa so fac prin spate.
Cind m-am apucat eu ( din pasiune ) de albinarit totodata am acceptat sfaturile nasului meu ( de unde am luat albinele ) construind o lada orizontala pe 20 rame . Pot sa spun ca nu prea i-mi mergea deseori soldindu-se prin moartea albinelor . Una peste alta in lazile orizontale situatia era cam gri , adica la limita existentei. Adaptind dupa acea modelul de stup vertical situatia sa schimbat radical albinele dezvoltindu-se si cu greu puteam stapini roirea . Productia de miere este mult mai mare fata de cel orizontal ( in zona mea la stationar ) . Acum vazind si un nou model de stup ( prof  Ursu ) mi-am zis sa experimentez si pe acesta .

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: CRISTIAN71 din Martie 10, 2011, 10:13:54 PM
SINCER ! CURIOZITATEA si entuziastmul cu care prof. explica . Gindindu-ma putin mi-am zis ca asa no sa mai deranjez mereu familia , hranirea stimulativa so fac prin spate.
Cind m-am apucat eu ( din pasiune ) de albinarit totodata am acceptat sfaturile nasului meu ( de unde am luat albinele ) construind o lada orizontala pe 20 rame . Pot sa spun ca nu prea i-mi mergea deseori soldindu-se prin moartea albinelor . Una peste alta in lazile orizontale situatia era cam gri , adica la limita existentei. Adaptind dupa acea modelul de stup vertical situatia sa schimbat radical albinele dezvoltindu-se si cu greu puteam stapini roirea . Productia de miere este mult mai mare fata de cel orizontal ( in zona mea la stationar ) . Acum vazind si un nou model de stup ( prof  Ursu ) mi-am zis sa experimentez si pe acesta .

cristi, nu te supara..., dar am deschis acest topic deoarece eram intereat de o metoda de cladire rapida a unor rame de 1/2.
chesita asta nu are nimic de-a face cu prof ursu si stupul sau
deci, ce varianta ai utilizat si o recomanzi pentru subiectul propus

eu fac pastoral, am stupi pe 10 rame, si unde mai pui ca sunt si din poliuretan, deci, cu parere de rau, stupul idolatrizat de tine, nu existain prezentul sau viitorul meu, deoarece nu se pupa cu interesul meu
:hi:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

stimulare si fagurii se cladesc

stefan1

  Pentru cladirea de faguri este absolut necesar un cules si de polen. Nu intamplator la rapita si la floarea-soarelui, ambele cu oferta bogata de polen, se pot creste multi faguri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Faguri se cresc si la pomi fructiferi,stimuleaza din timp ca sa ai albina tinara,daca ai populatie si stimulezi (chiar daca e un mic cules)atunci o sa ai si faguri crescuti.Cind creste limbi de ceara atunci este si momentul sa ii bagi.

apisrom

Citat din: MAPE 48 din Martie 09, 2011, 09:09:39 AM
d-le Rascanu veniti cu faguri la Timisoara ???

din pacate nu am reusit sa ajung la Timisoara. ne vedem la Faget si Blaj.

apisrom

Citat din: FlorinI din Martie 09, 2011, 11:31:14 PM
Citat din: AlinStoian din Martie 08, 2011, 11:41:00 PM
O solutie ar mai fi, sa se intercaleze faguri deja claditi(in cazul in care exista), cu artificiali.

P.S. Dle FlorinI, pot sa va intreb de ce doriti 1/2 ? :hi:

faguri 1/2 nu exista , deci nu am cu ce sa intercalez

am ales 1/2, pt usurinta in manipulare si transport

faguri 1/2 exista. eu am adus la Ramnic.

apisrom

de ce nu vorbeste nimeni de "spargerea cuibului"?

incerc eu..cu permisiunea dvs.

deci..primavara, iesim din iernat, scoatem ramele goale si restrangem cuibul. aceasta miscare e f importanta pt a castiga caldura in stup.
f important este sa restrangi cuibul si pe masura ce matca ponteaza si efectivul creste, se tot largeste pana la eliminarea diafragmei.

incepem cresterea ramelor ca "marginase" penultima din cuib de la dreapta la stanga din spatele stupului.
in cules putem "sparge cuibul", adica introducem la cladit si cate 2 rame simultan. penultima pozitie si pozitia centrala.
la orizontali, in functie de puterea familiei, dar si de cules am facut asta si cu 3 rame deodata. OBLIGATORIU...CULES PUTERNIC.
asta ar fi cu ramele de cuib.

la cat...daca sunteti noi adepti ai acestui model, si nu aveti rame deja crescute nu va ramane decat sa puneti deodata un cat intreg, iar daca sunt rezerve...rame intercalate.

noi lucram cu 3/4. cand avem deficit...crestem si in cuib.
folosim faguri APISROM (logic..nu?) si nu stropim, pt ca avem incredere in calitatea lor.
fagurii din ceara nu necesita stropire. doar cules.  :D

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: apisrom din Martie 14, 2011, 04:57:57 PM
Citat din: FlorinI din Martie 09, 2011, 11:31:14 PM
Citat din: AlinStoian din Martie 08, 2011, 11:41:00 PM
O solutie ar mai fi, sa se intercaleze faguri deja claditi(in cazul in care exista), cu artificiali.

P.S. Dle FlorinI, pot sa va intreb de ce doriti 1/2 ? :hi:

faguri 1/2 nu exista , deci nu am cu ce sa intercalez

am ales 1/2, pt usurinta in manipulare si transport

faguri 1/2 exista. eu am adus la Ramnic.

=))
dane, cineva mi-a propus mie sa intercalez rama cu foaie cu una cladita de 1/2
de-aia am spus ca 1/2 nu exista
deci eu nu am claditi de 1/2 ca sa pot intercala cu foi de 1/2. pricepusi?  :wink2:

stiu ca ai adus la ramnic
eu de unde crezi ca am
am spus mai sus ca sunt fagurii tai
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

apisrom

pai asta zic si eu....echipezi un cat intreg si-l pui peste cuib (la culesul de rapita)
PS: daca nu ai rama lata le lasi un pic distantate (8-9 rame in cat de 10 sau 10-11 in cat de 12 rame).