pastrarea ramelor

Creat de marianpopa71, Octombrie 27, 2010, 12:02:13 PM

« precedentul - următorul »

marianpopa71

Va rog sa-mi spuneti cu ce se afuma ramele pt pastrare in afara de sulf.La apicola Ploiesti mi-arecomandat frunze de nuc sau menta.Ce parere aveti?

D006

in ordinea eficientei pe care o consider eu:
- depozitarea la temperaturi sub 10 grd c (pivnita, depozit de frig);
- depozitarea in container etans in mediu de co2 (investitie costisitoare, pricol de axfisiere);
- utilizare tetraclorura de carbon (greu de procurat, foarte toxica. inhalarea duce la blocaj renal);
- utilizarea batoanelor de pucioasa (presupune o etansare buna a spatiului de depozitare, ramele trebuiesc afumate periodic);
in rest poti sa experimentezi orice, dar risti sa-ti distrugi ramele. oricum pana la primavara, daca nu le tii la caldura, nu mai este nevoie de nimic.

valter

Denumirea stiintifica(ca si produs comercial) este B 400. Foloseste principiile active ale bacilului ''sturienzis''.
Este mai putin eficient decat batonul de sulf.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marianpopa71

sa inteleg ca batonul de sulf este sfant?

pharaonu75

Daca marea majoritate a apicultorilor il folosesc inseamna ce este "taticul lor"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Pentru a folosi corect si fara repercusiuni nefavorabile batonul cu pucioasa(sulf) trebui tinut cont de cateva conditii:
-fagurii dupa tratare nu se tin in spatii umede;
-este de preferat ca dupa tratate, cand temperatura mediului ambiant scade spre 0*C, sa fie dispusi sub soproane pentru a se aerisi;
-este de preferat ca fagurii sa fie dispusi selectiv in caturi, lazi, cei cu celule in care a fost crescut puiet separat de fagurii albi, curati(in care nu sa crescut puiet).
In mediu umed sau in cazul in care ploua peste fagurii tratati apare H2SO4(ACID SULFURIC) sau derivati ai acestuia care produc pierderi de popuatie la introducerea lor in lucru...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

tassevasi

In afara de batoane cu sulf ,  o alta metoda de dezinfectare este cea cu vapori de < acid acetic glacial >,in acest caz utilizindu-se prt fiecare corp ermetic inchis 200 cm cubi de acid acetic imbibat intr-un strat de pinza .
Pinza astfel pregatita se introduce in corpul de stup unde va ramine timp de 3 zile la o temperatura de 20 -25 g C ,timp in care are loc evaporarea acidului acetic.
Vaporii actioneaza si asupra sporilor de neosemoza, a moliei cerii si a altor daunatori .
Se folosesc mausi si bandaje de tifon la nas si ochelari, ptr evitarea de incidente .
Sanatate si numai bine.  :hi: :hi:

Popescu Gheorghe

Acidul acetic glacial este un bun dezinfectant dar din pacatre nu este prea eficient impotriva moliei de ceara de aceea este cel mai bine o combinatie intre acid si batoanele de sulf;in primavara va urma o aerisire puternica si ceva timp la loc uscat a ramelor dupa care se pot folosi ( sunt unii care recomanda spalarea lor cu apa ;atentie in acesty caz se fo\rmeaza acidul sulfuric care este oitrava si pentru om dar si albine.Atentie acidul acetic glacial la temperaturi sub 0 grade ingheata

stefan1

  Acidul acetic glacial este acid acetic concentrat (peste 98%). Are punctul de solidificare (inghet) la 16,7 grade. E puternic higroscopic (atrage apa). E inflamabil. Produce arsuri chimice la manevrare neatenta. E puternic coroziv.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Si subiectul asta sa mai discutat pe alt topic/topice, dar sal dezbatem si aici putin.

Punctul meu de vedere.

Fagurii/ceara absorbe agentii chimicali si organici cu care intra in contact.Asa sint si vaporii/gazele de acizi sau fumul.
Ce sa imbibat nul mai aerisesti, dar il poti decupa cu dalta apicola hehehe.
Binenteles in primavara se aerisesc ramele bine de tot.
Ce sa imbibat in faguri va trece si in miere......."vind miere pura de salcim".

Marian, sa presupunem ca iti intretii albinele bine si nu ai probleme cu bolile.
In schimb pina nu da frigul pe la voi molia sau cel putin viermele isi poate arata prezentza si asta este de nedorit.

La un nr. mai mic de stupi iti ajunge o lada frigorifica(in care isi tin multi carne/legume/fructe citeva luni de zile).
Ramele(chiar si caturile) se tin la minimum minus 10 grade C pt. minimum 48 de ore, timp in care molia, viermele sau larvele existente vor muri 100%.

Aici treaba nu se termina.Pina cind nu vine frigul de afara molia mai poate ataca fagurii.Pai vine o molie din capatul celalalt al orasului deci ramele oadata expuse la frig trebuiesc depozitate in mod corespunzator.
Chiar pe siteul sunfoto are cineva o poza frumoasa cum isi pastreaza ramele in gradina intrun dulap la o inaltime de cca. 1 m de la pamint.Dulapul are minim o latura numai sita de INOX(foarte fina sa nu treaca prin ea decit aerul) si cu un acoperis sa nu bata ploaia/zapada inauntru in dulap.Vintul poate sa bata oricit.

Astfel in primavara vei avea rame cu fagurii necontaminati doar oxidati de umiditatea din aer pe care albinele le vor lustrui cu cea mai mare placere.
Binenteles si la un nr. mai mic de stupi vorbim de nitzel de banuzti investiti(lada frigorifica, dulap cu laturi din sita INOX + chitantza electrica) iar in cazul unui nr. mai mare de stupi vom vorbi de camera frigorifica si hambar.

BOB0

Din experienta meea de cca. sase ani de conservare a fag. prin protectia sulfului ,aceasta este cea mai sigura ,ieftina , lipsita de riscuri MAJORE privind sanatatea alb. si a apic. Trebuiesc facute cateva precizari de care sa se tina cont:  Camera de gazare sa fie ermetica .  Sa nu se depaseasca doua batoane sulf la 3 mc. vol.  camera/afumare.Este bine ca depunerea fag. in camera sa se faca in 1-2 zile ,fara a mai  face completari ulterioare( altfel se fac mai multe af.?).Atentie ! batoanele de sulf sa arda in intregime?.Atentie cum aprinde-ti batoanele de sulf?PERICOL DE INCENDIU!!Eu fol. o tavita de tabla,la nivelul solului si la o dist. suficienta de rame.Ramele pot fi scoase spre a fi aerisite odata cu iregistrarea temp. negative. In toata aceasta perioada(de 6 ani)nu am observat respingere a alb.vizavi de rame si nici accidente.  Metoda se aplica  cu succes in vinificatie de sute de ani ,pentru distrugerea mucegaiurilor din butoaie, fara proleme in ce priveste sanatatea .

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: BOB0 din Octombrie 29, 2010, 05:19:37 PM
Din experienta meea de cca. sase ani de conservare a fag. prin protectia sulfului ,aceasta este cea mai sigura ,ieftina , lipsita de riscuri MAJORE privind sanatatea alb. si a apic. Trebuiesc facute cateva precizari de care sa se tina cont:  Camera de gazare sa fie ermetica .  Sa nu se depaseasca doua batoane sulf la 3 mc. vol.  camera/afumare.Este bine ca depunerea fag. in camera sa se faca in 1-2 zile ,fara a mai  face completari ulterioare( altfel se fac mai multe af.?).Atentie ! batoanele de sulf sa arda in intregime?.Atentie cum aprinde-ti batoanele de sulf?PERICOL DE INCENDIU!!Eu fol. o tavita de tabla,la nivelul solului si la o dist. suficienta de rame.Ramele pot fi scoase spre a fi aerisite odata cu iregistrarea temp. negative. In toata aceasta perioada(de 6 ani)nu am observat respingere a alb.vizavi de rame si nici accidente.  Metoda se aplica  cu succes in vinificatie de sute de ani ,pentru distrugerea mucegaiurilor din butoaie, fara proleme in ce priveste sanatatea .

perfect de acord
si tatal meu folosea sulful acum si eu
dar... e al naibii de greu de gasit
de ce?
stie cineva de ce?
e considerat periculos?
abia am gasit pe sub mana la "piata de rusi" (un fel de bazar cu tot felul de ciurucaraie)

eu am facut la un atelier de tamplarie un superdulap cu 3 compartimente (vezi foto), l-am etansat cu un cheder special de geamuri (nu cunoscutul burete).
mare atentie la pozitionarea batonului de sulf, deoarece degaja o temperatura foarte mare cand se aprinde. daca ramele sunt aproape topeste ceara . eu pun 2 batoane intr-o cutie de conserve (gen mazare, mare), care are 2-3 gauri pe lateral in partea de jos ca sa faca tiraj, iar toata asta minune pe o caramida plata de samota sau o tabla groasa (deci cutia de tabla nu sta pe fundul lemnos al dulapului)
am facut o afumare, a ramelor goale la sfarsitul lui august si am refacut afumarea acum o saptamana
dulapul este sigilat acum si se mai deschide doar in primavara pentru aerisire
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Sper ca vopsesti dulapul ala ca altfel la primavara raman scandurelele din el.
Nici o prelata nu i-ar strica.

viorel_v2000

Citat din: BOB0 din Octombrie 29, 2010, 05:19:37 PM
Din experienta meea de cca. sase ani de conservare a fag. prin protectia sulfului ,aceasta este cea mai sigura ,ieftina , lipsita de riscuri MAJORE privind sanatatea alb. si a apic. .............

"Cea mai sigura, ieftina lipsita de riscuri MAJORE privind sanatatea alb. si a apic." este ridicarea ramelor din cat dupa 20 sept si aducerea lor inapoi, in cat sub protectia albinelor cel tarziu 20 aprilie.
Am mai spus-o si cu alte ocazii...si parca m-am plictisit sa tot repet.
Ce va costa sa faceti o incercare cu un cat si sa comparati apoi cu restul.
Eu ramele le tin pe timpul iernii afara.

bucovineanu

Daca ramele din cat nu sunt acoperite de albine e posibil sa fie ouate de fluturi chiar daca se afla deasupra cuibului.