Rame

Creat de filip, Octombrie 06, 2007, 04:36:52 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Nu am rame 1/2, dar cred ca cel mai bine e sa insarmezi orizonta.
Dai gaurile dupa un sablon inainte de montare;
Montezi ramele (atentie la paralelismul letisoarelor si la perpendicularitetea lor);
Pui sarma, si o intinzi inainte de a monta fagurele artificial.
Poti sa montezi fagurele acum sau cand vrei tu. Fiind montata ceara sarma ramane intinsa.
Ar trebui sa bati o tinta si dinspre letisorul lateral spre cel superior. Cand scuturi rama pt extractie se mai intampla avand numai tinta verticala sa se desfaca rama.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Florine,
Am vazut ca ai primit pe celalalt forum sfatul sa muti stupii pentru a avea interval intre ei. Daca albinele au facut zborul de recunoastere si cred ca l-au facut, trebuie sa lasi stupii in pozitia care se afla. Altfel ele se intorc la locul unde era stupul lor inainte si vor intra in alti stupi. Apropo cate rame cu albine are un stup din cei cumparati duminica?
Referitor la rame:
Gaurile le dai mai usor inainte de a fi montate.
Daca vei insarma vertical si nu vei lipi bine foita de sarme si de sipca de sus exista pericolul sa alunece cand le vei introduce in stupi.
Montarea foitei in rama este bine sa se faca inainte de a le pune in stupi.
Dupa ce montez foaia in rama eu torn ceara topita cu un ibric mic de-a lungul sipcii de sus pe ambele parti ale fagurelui si fac astfel o buna lipire a fagurelui de rama.

D006

iam luat pe 10 rame, dar cand am umblat acasa iam last pe 7 sau 8 rame.
insarmarea vreau sa o fac la 1/2 cu 3 sarme orizontale, letul superior la mine are un sant unde se baga foita, iar sfatul cu ibricul cu ceara cred ca am sa il incerc si eu.

D006

can am adus stupii adica duminica noaptea iam pus intro anumita pozitie, astazi am umblat la ei si iam cam schimat, insa a fost cam frig atat luni cat si astazi si nu prea au zburat...........................

bee_lover

Domnule Florin am vazut ca aveti 10 rame de 1/2 in cat daca nu veti pune gratie Hanneman s-ar putea sa aveti puiet si in cat mai bine le faceati de 4 cm si intrau doar 9, insarmarea ramelor le puteti face si acum daca aveti timp si le intindeti doar cand puneti foita merge mai repede.

D006

pot sa pun la fiecare rama cate o pioneza pe fiecare latura a ramei, astfel se creaza loc de doar 9 rame.

Cristian IONITA

sau folosesti distantiere de 9 rame
eu am cumparat de la EH
sfatul meu este sa folosesti insarmare verticala ptr toate tipurile de rame
a ..... sa mai folosesti lipire electrica (merg foarte bine 2 bucati sarme + baterie de masina) si ondulator
eu am dat gaurii (6 orizontal) dupa asamblare dar cred ca e mai rapid inainte .... numai ca eu stiu ca mi-as rupe degetele daca la asamblare as strica un leat gata gaurit
lipirea fagurelui te sfatuiesc sa o fagi doar inainte de a baga rama in cuib si cel mai important sa lipesti foita de leatul inferior in decrimentul celui superior
nu te uita ca nu bagi tu fagurele in santul facut in leatul superior ,.,, or sa creasca ceara acolo albinele

Cristian IONITA

sau folosesti distantiere de 9 rame
eu am cumparat de la EH
sfatul meu este sa folosesti insarmare verticala ptr toate tipurile de rame
a ..... sa mai folosesti lipire electrica (merg foarte bine 2 bucati sarme + baterie de masina) si ondulator
eu am dat gaurii (6 perechi) dupa asamblare dar cred ca e mai rapid inainte .... numai ca eu stiu ca mi-as rupe degetele daca la asamblare as strica un leat gata gaurit
lipirea fagurelui te sfatuiesc sa o fagi doar inainte de a baga rama in cuib si cel mai important sa lipesti foita de leatul inferior in decrimentul celui superior
nu te uita ca nu bagi tu fagurele in santul facut in leatul superior ,.,, or sa creasca ceara acolo albinele

Cristian IONITA

alta poza unde se vad mai bine distantierele

Cristian IONITA

Citat din: bucovineanuFlorine,
Am vazut ca ai primit pe celalalt forum sfatul sa muti stupii pentru a avea interval intre ei. Daca albinele au facut zborul de recunoastere si cred ca l-au facut, trebuie sa lasi stupii in pozitia care se afla. Altfel ele se intorc la locul unde era stupul lor inainte si vor intra in alti stupi. ............
eu am fost "sfatosul" si aveti dreptate .... acum e mai complicat cu distantatul
totusi inca se poate face .... putin cate putin in fiecare zi .... un 20-30 cm / zi cred ca e acceptabil

bee_lover

daca tot vorbim de mutare am si eu o intrebare: daca se muta stupul in jos e aceeasi treaba ca si in lateral asa-i? Am stupii pe stative de 40 cm si vreau sa-i cobor. un pic cate un pic numa asa-i?

Cristian IONITA

cred ca-i puteti cobor si 40 cm o data ..... pur si simplu nu au unde sa se duca in alta parte
la mutarea in laterla exiosta pericolul ca albinele sa incurce urdinisele .... sa intre la stipul vecin => ori se bat .... ori uni stupi se depopuleaza

PricopArthur

Poti sa cobori stupul fara nici o problema. In prima faza albinele vor bate un pic mai sus unde era vechiul urdinis. Dar nu cred ca e necesar sa-i cobori. Nu vad rostul acestei modificari.
Mutarea in lateral se face cu mari precautii, sau si mai sigur e sa nu ii muti din directia respectiva.
La "sfaturile" lui Cristi x ar trebui adaugat si acsta: Exact cand incep sa se dezvolte stupii, ia o parte dintre ei si muta-i in alta parte. In acest fel, sigur stupii tai se vor regenara pana la anu.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

problema e ca mai cumpar si am decis sa pun lazi de bere si peste scandura ceva... e mai rapid si usor de facut.

PricopArthur

Ok. Nici o problema. Dar ai putea sa ii lasi pe cei care ii ai acum asa cum sunt.
Miere multă şi inimă curată!