Rame

Creat de filip, Octombrie 06, 2007, 04:36:52 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

...imaginea este ideala. Sa ai in permanenta ceva de facut din pura pasiune. Daca langa satul meu ar fi si padurea, as spune ca stiti mai multe despre mine . Chiar si pe catelul meu il cheama Bobita!
Miere multă şi inimă curată!

D006

Vreau sa imi fac rame fara umar, ce latime trebuie sa aiba speteyele laterale si care e distanta de la batul de jos la fundul stupului. dati/mi va rog dimensiuni pt fiecare subansamblu al unei rame 1/1
multumesc!

PricopArthur

letisorul superior ca cel normal, 20 x 20 mm, lateralul astfel incat sa aiba cu tot cu letisor superior si inferior 300 mm. Adica inaltimea 300 mm - 10 mm din letisor superior, (cea care sta pe faltul lazii), - 10 mm letisorul inferior, si pe care il faci cu latimea de 20 mm ( 10 x 20 mm).
Daca inainte de a bate tintele mai pui o picatura de aracet, du se mai desfac .
Miere multă şi inimă curată!

D006

si care trebuie sa fie latimea lateralelor fara umar?

D006

"Vreau sa imi fac rame fara umar"
de ce fara umar?

D006

Mi se pare ca-s mai simplu de construit, nu am de cand sa fac pastoral, deci nu ma intereseaza stabilitatea

D006

rama 1/1

D006

opinia mea este ca iti vei complica viata in contiuare. iar daca va veni o zi in care doresti sa vinzi, sansele scad.
eu sunt adeptul standardizarii. productivitate se poate obtine numai avand acces la utilaje facute pe un standard. iesind din standard incepem sa ne complicam viata.
nu este opinia mea personala, dar sunt adeptul ei.

bee_lover

Domnule mishu daca nu doriti distantiere le puteti face de 2 cm,adevarul este ca daca le faci acasa merge mai repede asa si problema distantelor se poate rezolva cu un distantier din tabla.Si eu sunt de acord cu domnul cristi_x,trebuie sa tindem spre un stas daca dorim sa lucram eficient si rapid si sa avem modularitate.
Iata si o poza cu distantiere domnule mishu:

PricopArthur

Numai cu distantierul din tabla, la transport ramele nu se vor misca?
Miere multă şi inimă curată!

viorel_v2000

Citat din: mishuMi se pare ca-s mai simplu de construit, nu am de cand sa fac pastoral, deci nu ma intereseaza stabilitatea
Niciodata sa nu zici ca nu vei face pastoral. Macar la 5-10 km si tot ii vei duce.
S-au poate vei vinde un roi, doi... cine stie?
VV

D006

am inceput si anul acesta sa-mi fac rame.

D006

scandura debitata.

D006

verificarea latimii dupa sablon

D006

stiva de laterale.