la cules de polen martie 2010

Creat de George N, Martie 03, 2010, 11:49:00 AM

« precedentul - următorul »

George N

14 martie 2010

George N

in poiana cu ghiocei 14 martie 2010

George N

polen 17 martie 2010

George N

polen 17 martie 2010

andrei_calinescu

Buna George,
Privitor la aportul de polen primavara, ai simtit o influenta benefica de la salciile care sunt pe marginea lacului?
Intr-o vreme faceam pastoral la tei in zona aceea (Gruiu) , si vorbeam cu localnicii ca primavara e polen potop de la salcie si alunii de padure.
Acum , dupa ce s-a contruit foarte mult prin zona, cum mai e? Ai cules de intretinere primavara si toamna de la balta?

George N

am stupii in zona de 2 ani ,atit pimavara cit si toamna este cules . Nu stiu cum a fost in trecut si nu stiu cum va fii pe viitor in momentul in care voi mari stupina, ...ce pot sa spun sigur anul trecut am fost la florea soarelui unde culesul a fost f. slab 4 kg /stup iar acasa la ce am lasat am gasit dublu/stup.. .. oricum zona nu este super spectaculoasa in privinta stuparitului pt. ca  vin multi in zona cu pavilioanele + peste 100 apicultori inregistrati la registrul agricol( vazuti de mine in evidentele primariei snagov)...in rest gasesti  aprope toata flora + multe ,multe vile :nod: , multe pontoane, lotul olimpic are culoarul ingustat din pricina lor .........mai jos: asa aratau ramele in august la ce am lasat acasa

janese

Citat din: George Nam stupii in zona de 2 ani ,atit pimavara cit si toamna este cules . Nu stiu cum a fost in trecut si nu stiu cum va fii pe viitor in momentul in care voi mari stupina, ...ce pot sa spun sigur anul trecut am fost la florea soarelui unde culesul a fost f. slab 4 kg /stup iar acasa la ce am lasat am gasit dublu/stup.. .. oricum zona nu este super spectaculoasa in privinta stuparitului pt. ca  vin multi in zona cu pavilioanele + peste 100 apicultori inregistrati la registrul agricol( vazuti de mine in evidentele primariei snagov)...in rest gasesti  aprope toata flora + multe ,multe vile :nod: , multe pontoane, lotul olimpic are culoarul ingustat din pricina lor .........mai jos: asa aratau ramele in august la ce am lasat acasa
imi cazuse fata cand am vazut rama asta!!!dar pe urma m-am linistit! :rotfl:  :hi:

D006

La polen proaspat ar trebui sa fac eu poze ca deja am vandut primele 3 borcane.
Dar nu ar fi corect de loc.  :hi:
Aici au inceput deja ouatul matcile facute pe 2010.

George N

19 martie 2010 (afara sint +15 grade)

George N

mine ma voi uita prin stupi si cu ocazia asta voi face curat si prin ei

D006

Azi

D006

Se vinde tot ce recoltez zilnic deocamdata.

D006

Si polen de portocal.

George N

azi am profitat de vreme si iata ce am gasit :

George N

o rama dint-un stup, mai slabut, cu ceva puiet....nu este ca in L.A...,Andrei, ...dar tinind cont de ce iarna am avut ...merge bandaaa.. :hi: