poze executie stupi verticali 12 rame

Creat de George N, Februarie 14, 2010, 06:38:18 PM

« precedentul - următorul »

George N

plasa galvanizata :10 lei metrul

George N

in stinga si in dreapta fundului am fixat o bucata de scindura pt. stabilitate,binenteles se putea si fara,pt. ca fiecare bucata in parte se aduna in final, dar cum pt, mine conteaza mai putin (din mai multe motive )am ales varianta mai robusta

George N

schitele cele mai clare si frumose le-am vazut la tine romikele, ce este drept pt. cei care nu au vazut niciodata un stup fata in fata pozele si schitele pot fii greu de inteles stiu ce spun pt ca am lucrat  si in uzina si in institut de proiectare totul tine de modul in care privesti un stup si anume :sa te gindesti la el ca la o casa...cu o aerisire buna...samd

George N

alta poza

George N

alta....

George N

in cazul in care se lucreaza in serie mica totul se executa pas cu pas individual pt fiecare stup in parte ,si in felul asta scapam de trasul sindurii prin abricht...1-2mm la peretii laterali sau la fund nu se simt

George N

alt mod de inchidere urdinis alt stup ...ideile vin in mers....binenteles sint sigur ca nimic nu este nou sub soare  :rotfl:

orbanstefan64

fain!inca putin si zumzaie albina in ea :)  :)
mult succes in continuare!  :hi:

George N

ce este nostim in tota povestea de mai sus:dupa zeci de ore in fata calculatorului  :uimit: ,dupa zeci de foi trase la imprimanta :dinti: ...nu am gasit decit 2-3 schite clare printre care si ale tale !..Fara sa dau impresia ca umblu cu periuta de fapt sint cele mai bune pe care le_am gasit ....si am cautat nu gluma si in cele din urma cu cotele interioare inaltime-latime-lungime,citeva poze clare +schite clare+rama 1/1 +rama 1/2 am ajuns la concluzia ca  un stup se construiest f. usor cu un minim de scule   :smile:  ce este mai greu :sa ajungi sa ai totul in cap ,sa visezi totul practic si atunci totul este este floare la ureche la fel este si cu viata sociala a albinelor .. recunosc ca noi facem totul mai complicat..pe curind! :hi:

George N

Multumesc pt. urari ,aceleasi ginduri bune si voua ! Doamne ajuta! :hi:

George N

un mod de inchidere  gura de aerisire fund stup

George N

gauri de aerisire capac

orbanstefan64

strictul necesar poti sa faci  si cu citeva scule de mina
fain tot inainte :hi:  :hi: