tip diafragma

Creat de dragos1994, Aprilie 16, 2013, 09:58:18 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

dimendiunile sunt cele stabilite prin legea standardizati, cu specificatia ca pe margini trebuie poleite cu aut de 24 karate sa nu traga soareci la stup :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo:

sandupop

Aha... ala era secretul.. :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marian sima

Citat din: dragos1994 din Mai 03, 2013, 08:26:07 PM
Diafragma pe care am cumparat-o de la Apiroua am observat ca permite albinelor sa treaca decat pe sub ea. Diafragmele mele de pana acum aveau exact dimensiunea unei rame si permiteau albinelor sa treaca si pe lateral. Cum ar fi mai bine, sa treaca sau nu si pe lateral?

Diafragma pe care ai cumparat-o de la Apiroua este buna,restul nu e de folos.

sandupop

Citat din: marian sima din Mai 05, 2013, 09:53:32 AM
Citat din: dragos1994 din Mai 03, 2013, 08:26:07 PM
Diafragma pe care am cumparat-o de la Apiroua am observat ca permite albinelor sa treaca decat pe sub ea. Diafragmele mele de pana acum aveau exact dimensiunea unei rame si permiteau albinelor sa treaca si pe lateral. Cum ar fi mai bine, sa treaca sau nu si pe lateral?

Diafragma pe care ai cumparat-o de la Apiroua este buna,restul nu e de folos.
Asa o sa-mi fac si eu, sa permită accesul doar pe sub ea.
Multumesc pentru răspuns marian sima. :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dragos1994

Mltumesc pentru raspuns marian, ma voi apuca sa-mi fac modelul acela , dar ce sa pun in interiorul diafragmei( PFL, pal, .....)?

marian sima

Eu am PFL,e mai subtire si se manuieste mai usor.
De pal nu stiu ce sa spun deoarece nu am avut.

dragos1994

Exista posibilitatea ca PFL-ul sa se deformeze? Ce grosime sa aibe placa de PFL?

marian sima

PFL se deformeaza cind ceva nu este la cota si bagi diafragma fortat,daca totul e la cota si diafragma are chenar de lemn nu se deformeaza.

xvader

pfl-ul se curbeaza puternic si de la umezeala, daca nu este protejat prin parafinere sau vopsire