tahograf la masina stupi

Creat de liviu sorin, Decembrie 02, 2012, 07:47:09 AM

« precedentul - următorul »

liviu sorin

am un saviem(proprietate pers.)ca sa-mi tr stupi (vagon+stupi)amnevoe de tahograf la masina. va multumesc. :hi:

orbanstefan64

legea nu este clara  :rusine:  la noi in zona daca i ti faci proiect si o inscrii ca autospeciala transport stupi atunci nu.
te costa ~3000 lei .
:hi: :hi: :hi:

alexutu

Buna ziua
Eu am cumparat o masina ce depaseste 3,5 tone . Am  fost la ARR si am intrebat daca este vreo portita sa scap de tahograf si licenta de transport marfa , mi sa spus ca legea este clara ce depaseste 3,5 tone trebuie tahograf si licenta chiar daca este a mea masina si car marfa mea. Asa ca am omologato si am scapat.
00007

cristian87

am intrebat profesorul de legislatie si o zis ca indiferent ca e omologat sau nu orice ansamblu care depaseste 3,5 are nevoie de tahograf si atestat
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

dan motu

daca camionul este inmatriculat apicol nu trebuie tahograf,adica masinile care au ca obiectul de destinatie apicol nu circula la program , eu am asa ceva si nu trebuie,atestatul trebuie doar la camioanele care depasesc total maxim autorizat 7,5 tone

dan motu

pana anul acesta si verificarea tehnica se facea la 3 ani atat la camioane cat si la pavilioane ,dar de anul acesta trebuie facuta anual

liviu sorin

la verificarea din primavara nu aveam tahograf ,cei de la verificare au zis ca nu am nevoie de tahograf daca o folosesc ptr stupi .

liviu sorin

cred ca  undeva in lege este o virgula dar nu stim unde este si cei pe care ii intrebam le  este mai usor sa ne spuna ca trebuie tahogarf ptr toti :hi:

dan motu

la noi in tara comoditatea este mare,le este foarte greu sa te lamureasca

dan motu

limitator de viteza trebuie obligatoriu la camioanele care au kilometrajul de fabricare peste 90 la ora

dan motu

ieu am mai incercat sa spun ceea ce trebuie si ceea ce nu trebuie pt camioanele apicole,cum este cu impozitele,dar niste baieti buni mau luat la misto

roi_ag

Peste 3,5t trebuie tahograf si atestat.Licenta stiu ca nu trebuie.
Citat din: dan motu din Decembrie 02, 2012, 07:17:01 PM
pana anul acesta si verificarea tehnica se facea la 3 ani atat la camioane cat si la pavilioane ,dar de anul acesta trebuie facuta anual
Pentru camioane verificarea tehnica se face anual de foarte multi ani,ptr.semiremorca 750kg o fac
la 3 ani,nu stiu ptr. pavilioane si ptr. autopavilioane.

ANITEI

Licenta e obligatorie celor care fac transport pentru terti , daca transporti doar pentru tine ai nevoie de autorizatie de transport in cont propriu.Practic un vehicul sau ansamblu peste 3,5 tone poate fi doar proprietatea unei societati comerciale de la PF in sus ca sa fie totul ok. Dar daca ai atestat de marfa e ok pentru politie , pentru ARR...
  Dupa cum am inteles eu tahograf nu trebuie camioanelor destinate (prin omologare) apiculturii dar asta include doar cele cu rastele , pavilion , unde stupii stau permanent pe camion , noi avem camion cu macara nu pot demonstra ca eu car doar stupi.
  Ca sa fii chiar in regula daca ai societate trebuie sa ai si curs de Coordonator transport (sau sa angajezi unul) eu l-am facut deci ma numesc Persoana desemnata sa coordoneze efectiv si permanent activitatea de transport rutier!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

dan motu

la camioanele omologate apicol verificarea tehnica se facea la 3 ani iar de anul acesta anual,orice camion se poate omologa apicol fara ca acesta sa fie dotat cu rastele sau tip pavilion,in cazul in care se transforma in pavilion trebuie proiect

liviu sorin

 nu staim ca se pot omologa camioane apicole fara sa ai rastele  pe  ele .
stiti cumva cit costa  omologarea?
mai trebuie facut proiect? multumesc.  :hi:  :hi: