Pagina lui tuturicius

Creat de tuturicius, Mai 15, 2015, 05:59:10 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: tuturicius din Iunie 27, 2015, 01:47:59 PM
La mine, unde nu a mai plouat de o luna, daca nu ploua acum chiar ca se punea problema umiditatii. Acum, daca a plouat si la mine, chiar ca numai vreme buna mai astept. Culesul de anul trecut mi-a lasat amintiri chiar foarte placute. Dar erau doua lanuri cu floare cu frunza mica, tulpina nu pocnea cand voiai sa o rupi si miroseau maxim. Plus lanuri cu floare palmier. Anul asta s-a pus mult mai putina floare, si nu am mai gasit decat lanuri cu floare palmier, asa ii zic eu. Sunt curios la asta ce branza o sa faca. Lanurile alea doua anul trecut miroseau asa de tare ca la restul, la palmieri, nu mai simteai nimic nici daca iti bagai nasul in floare.

..dar la mine in zona ca nu am m-ai vazut ploaie de peste 5 litri/mp de prin martie..:(...

tuturicius

Aoleu! Dar alea barem sau fost dese? Eu pentru apa din sol in perioada asta am reper porumbul. Incepe si i se inchide frunza in miezul zilei. Daca incepe sa se inchida de pe la ora 10 dimineata inseamna ca apa deja lipseste destul de serios.

bio

Din martie pina acum nu s-au adunat 20 litrii/mp ... am pluviometru la ferma si adunat litru cu litru am doar 18 litrii de apa/ metru patrat... :sad:

..

tuturicius

Citat din: bio din Iunie 28, 2015, 12:10:25 AM
Din martie pina acum nu s-au adunat 20 litrii/mp ... am pluviometru la ferma si adunat litru cu litru am doar 18 litrii de apa/ metru patrat... :sad:

..
Da biiine ... tu ai albinele in balta... Am vazut io pe forumul celalalt zilele trecute. Acolo nu iti mai trebuie sa si ploua. Faci miere de cactus, asa-i? Spune drept! Sau cumva in balta aia nu-ti mai trebuie nici albine ca sare nectarul singur in rame? Recunoste!

tuturicius


bmdna

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tuturicius

Totusi face prea multa galagie ... Mi-am vandut-o deja  :D

tuturicius

Cred ca am gasit paradisul de toamna al abinelor.
Si mi-am inaugurat si suporturile reglabile pentru deplasari. Sunt foarte incantat de ele, nu credeam sa fie chiar asa de zravene. M-am urcat si am sarit pe unul cand am foat gata si saream ca pe pamant.

filip

O intrebare am si eu:
Pentru ce ai pus 4 coltare la lada la imbinarea cu magazia?
Eu am 2 in diagonala si sunt foarte practice.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tuturicius

Pentru rezistenta. Plimb stupii si ce-i in plus nu-i in minus. 3 coltare am. In coltul al patrulea bag dalta.
Am oroare de stupi desfacuti la transport pentru ca omul al doilea care ma ajuta nu e apicultor. Sau chiar sotia e omul al doilea cand car roiuri care nu sunt grele si si ea se unfla destul de tare daca o inteapa.

tuturicius

Anul acesta am tratat cu Taktic in amestec cu ulei de FS imbibat in fasii de lemn de brad.
210x20x1 mm fasia, 0,75 ml amestec absoarbe, 2 fasii la un stup, indiferent de marimea familiei (eu am ME pe doua corpuri cuibul, fara exceptie).
1 Taktic : 4 ulei FS adica 20% concentratie Taktic in amestec, 1,5 ml amestec administrat pe fasii la un stup.
0,3 ml Taktic / familie / administrare.
Schimbate fasiile la o saptamana, 3 aplicari.
Fasiile atarnate intre rame.
Seara leg fasiile gramada, puse pe cant, cu doua gumitze. Apoi vars peste solutia de ulei 0,75 ml x nr. de fasii. Dimineata este absorbita toata solutia si fasiile nu mai sunt ude.
La fiecare aplicare am folosit fasii noi, pentru ca cele folosite o data nu au mai aborbit solutia, am gasit-o dimineata cand am deschis pachetul printre ele, neabsorbita.
In poza se vede o fasie deasupra gramezii si sub ea se mai vede o fasie la care nervurile din lemnul tare s-au nimerit cam in plan cu panza cand am taiat. Scandura care da fasii de alea trebuie eliminata pt. ca alea absorb mai putina solutie. Cea care este peste gramada arata tipic si e ok.

tuturicius

Recolta de varozi dupa primele doua zile:

bmdna

Salut!

Parerea mea e ca sint cam multi pentru vremea asta. Cred ca ti-au facut ceva daune...

Cu ce ai tratat acum?
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tuturicius

Ceau!
Astia au fost in septembrie, dar numai acum m-am indeletnicit sa pun pozele.
Acum vreo saptamana le-am mai dat un fum cu Taktic pe benzile de la Varachet si au mai picat 0-2-4-5 la ce am verificat.

tuturicius

Inainte de fasiile de lemn am mai probat cu Taktic cu ulei pe fasii foaie de bloc de desen. Esec total!