Pagina lui tuturicius

Creat de tuturicius, Mai 15, 2015, 05:59:10 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Nu trebuie ca vopseaua sa fie mai groasa ci mai subtire. Cea mai buna e vopseaua auto. Se poate lua de la orice service auto care are dozator pentru a face diferite nuante, dar sa fie pe baza de diluant nu pe baza de apa. Cea pe baza de diluant se usuca foarte rapid si rezista mult.

tuturicius

Multumesc! Mi s-a parut ca vopseaua pe matcile dumneavoastra e mai groasa. Cand ati zis vopsea pe baza de diluant m-am gandit la vopseaua Emaur de pe vremuri, pe baza de nitrodiluant, se gaseste si azi, asa ca mi-am un litru  =)) De asta nu mai folosesc cei cu vopselele auto. Vopselele astea noi sunt pe baza de nu stiu ce compusi mai smecheri si am crezut ca or fi toxice. Barem stiu la anul. Albastru am acum cat sa las si la urmasi si sa le ajunga vreo 50 de generatii  :D
A inceput ponta si matca de care va intrebam, la 19-20 de zile. Acum pana nu e capacit puietul le administrez si un varachet.
Sunt foarte incantat de cum a mers marcatul, am sticluta, mi-am preparat si cuiul. Mai am de marcat cateva pentru ca nu am marcat decat ce am gasit la o singura trecere, nu am vrut sa caut mai mult ca sa nu inceapa sa se agite prea tare.
De la super stupi imbinati in pieptene si fierti in parafina am ajuns la stupi pe 6 rame din polistiren  =)) M-am lungit mai mult decat am crezut pana cand am terminat circularul si am intrat in criza de timp. am facut o serie de 11 din lemn si apoi mi-a venit ideea cu extrudatul. Am venit intr-o seara din cursa, m-am apucat pe la 7 si la 11 aveam croiti 10 si asamblati trei. I-am facut pe 6 rame, sa incapa in ei vreo luna, au urdinise si in fata si in spate si pot sa-i impart in doua cu un pfl la anul ca sa-i folosesc ca nuclee de imperechere pe 3 rame.

:hi:

tuturicius

Ultimele 2 roiuri facute alaltaieri si cazate la polistiren au primit si cate un feromon de matca. Sunt facute cu botca, pe 2 rame cu albina de pe ele plus doua scuturate. I-am mutat doar vreo 800 de metri fata de familiile mari care sunt la deal. Roiurile le tin acasa ca sa le am langa mine. Mi-a spus porfy66 ca daca au feromon o sa ramana un pic mai multe albine, ceea ce mi-ar conveni, nu ma deranjeaza sa iau si cateva culegatoare de la familiile mari.
Ma duc sa le fac si cateva poze, pentru ca mi-am facut pagina si acuma imi dau seama ca nu am pozat nici un stup  :D

trantore

bine ai venit pe forum
si eu sunt din judetul arad, din seleus ~ 15 km intre noi



tuturicius

Bine te-am gasit! Esti invitat la mine la o cafea!
Tel. meu 0751255103, in Galsa locuiesc, aproape de biserici catre deal.

ves.lucian

 Vin si eu !!! Ca nu mi-s asa de departe nici eu !!!
                                  :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

tuturicius

Hai! ca iti fac o primire linistita.
:hi:

trantore

Citat din: tuturicius din Mai 30, 2015, 12:29:00 AM
Bine te-am gasit! Esti invitat la mine la o cafea!
Tel. meu 0751255103, in Galsa locuiesc, aproape de biserici catre deal.

salutare,  cand am un pic de timp o sa fac o trecere, sau mai multe   :D :D

tuturicius

Nu mai pot sa postez filme deoarece mi-a fost suspendat contul Youtube. Se pare ca indeletnicirile mele cu parafinat stupii sunt considerate periculoase  =)) =)) =)) Mi le-o fi marcat careva cu stegulet ... ? Daca intru pe canalul meu si pun safety filter pe on, imi ascunde trei filme.

bmdna

Pai de, youtube nu doarme. Mai intai circular, acum parafinat, cine stie ce mai urmeaza? Te tin sub observatie in idea ca orice tehnica apparent pasnica poate sa-si gaseasca utilitate de razboi. :)
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tuturicius

Mda ... ce e drept io mis inventatorul bombei cu parafina lansata pe orbita din circular  :nudie:

tuturicius

E cam frustrant ... mi-am facut si io un filmuletz cu stupii mei si nu mai pot sa il postez ...

bmdna

Cred ca in cazul asta ai cel putin doua solutii:
1. Ii contactezi cumva pe cei de la youtube si ii convingi ca esti baiat cuminte, eventual negociezi cu ei
2. Iti faci un alt cont in care sa nu ma postezi nimic legat de parafinare si alte tehnici periculoase  :) si incarci acolo filmuletul cu pricina.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tuturicius

de contactat i-am contactat din nou.
Alt cont mi-am facut dar m-au dibuit ca sunt tot eu. Trebuie sa dai un mail alternativ la care sa te contacteze sau dibuiesc ip-ul compului de pe care intri.
E clar - trebuie sa ma apuc sa fac filme la modul guerilla  =))

tuturicius

uraaa!!! merge!!! nu e obligatoriu sa ai o adresa de mail alternativa. Acum sunt Gore din Chitila  :D