BZZZZ BZZZZZ......

Creat de Gemelu, Iunie 28, 2014, 08:28:22 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: SPYKAL din Iulie 12, 2014, 03:55:14 PM
Citat din: TDI din Iulie 12, 2014, 12:42:38 AM
Eu am achizitionat 40 de lăzi pe 12 rame cu 6400 ron mai ieftin decât m-ar fi costat 40 de stupi de la Faroger cu 10 rame. Explicati-mi in maxim 500 de cuvinte ce fac lăzile alea de diferenta de bani. Unde-i plus-valoarea materializata-n pret si ulterior in toate aspectele care tin de viată unei familii de albine?
500 de cuvinte sunt prea putine sa iti pot explica cat de mare este diferenta. Cumpara un stup din poliuretan, ierneaza o familie in el si ai sa vezi tu singur care este diferenta dintre cele doua modele iar dupa aceea mai discutam. Stima si respect!!!
cine vrea sa inteleaga ,va intelege si din cateva cuvinte.cine nu vrea poti sa ii scrii si un roman  :hi:

TDI

Nu-mi lua afirmatiile in nume de rău, am citit tot topicul dar având in vedere ca nu sunt intr-o economie de piata care sa-mi permită sa investesc la modul ideal, incercam sa vad dincolo de cuvinte, incercam sa-mi asum viziunea celor care folosesc aceste lăzi. Piata de desfacere e cum esi chiar daca ai produsele obtinute din stupina trebuie sa poti sa si vinzi suficient la un pret suficient. Dar nu am reusit sa fiu suficient de clar. Pe aceasta cale cer utilizatorilor acestor lăzi care au in spate experienta lazilor din lemn sa facă o sinteza a avantajelor lazilor de poliuretan, diferente de producție, calitatea iernarii, etc - intr-un singur loc si cu experienta personala relevata, cu alte cuvinte o reclama cu suflet. Va multumesc anticipat chiar si pentru un răspuns primit in privat.

dodo79

Citat din: TDI din Iulie 12, 2014, 04:04:23 PM
Nu-mi lua afirmatiile in nume de rău, am citit tot topicul dar având in vedere ca nu sunt intr-o economie de piata care sa-mi permită sa investesc la modul ideal, incercam sa vad dincolo de cuvinte, incercam sa-mi asum viziunea celor care folosesc aceste lăzi. Piata de desfacere e cum esi chiar daca ai produsele obtinute din stupina trebuie sa poti sa si vinzi suficient la un pret suficient. Dar nu am reusit sa fiu suficient de clar. Pe aceasta cale cer utilizatorilor acestor lăzi care au in spate experienta lazilor din lemn sa facă o sinteza a avantajelor lazilor de poliuretan, diferente de producție, calitatea iernarii, etc - intr-un singur loc si cu experienta personala relevata, cu alte cuvinte o reclama cu suflet. Va multumesc anticipat chiar si pentru un răspuns primit in privat.
afirmatia mea nu sa referit la tine.imi cer scuze.era si postarea ta.de obicei sunt carcotasi care cauta nod in papura fara motiv.noi nu vrem sa facem presiune asupra lor,doar sa explicam cat putem de bine modul de lucru cu acest tip de stup.eu nu fac reclama firmei care o produce.ba mi-ar placea sa vina concurenta ca sa mai scada preturile.
cu stupi de lemn nu am lucrat ,doar am ajutat.se simte diferenta la transport si manipulare.se igienizeaza mult mai usor.exact ca si la lemn,Apicultorul este cel care face diferenta productie.

Gemelu

Asadar m-am hotarat. Voi lua un set de stup de poliuretan. Ma gandesc insa si sa incerc sistemul de multietajat cu corpuri de 3/4 in sistemul pe care ni l-a aratat Dan Margarit. Am o nedumerire referitor la constructia stupului de poliuretan. Din pozele de la Faroger nu-mi dau seama cum este urdinisul. Este prin soclu? Corpul de cuib 1/1 pare sa aiba un decupaj pentru urdinis. Desi daca soclul este cu posibilitatea e a i se atasa si colectorul lor de polen, inseamna ca albinele pot intra prin soclu, deci daca voi folosi pentru cuib corpuri de 3/4 nu ar fi o problema.
Ma lamuriti cum e cu urdinisul?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

Gemelu

Si mai am o intrebare despre echipamente din poliuretan
Au acolo o roinita cu 6 rame cu hranitor ce se poate transforma in 2 nuclee pe cate 3 rame. Ce rame foloseste? Am citit sau vazut ceva despre ea si eu am inteles ca poate fi folosita pentru a pastra peste iarna matci de rezerva. Oare am inteles bine? La ce si cum se foloseste?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

dodo79

sa o luam pe rand.
urdinisul se afla in soclu.
acel decupaj din 1/1 este ptr scarita atunci cand vrei sa inchizi urdinisul(ex. ptr transport.)
colectorul de polen se aseaza pe soclu.si el are prevazut o scarita care in momentul in care vrei sa activezi colectorul acea scarita inchide soclul si toate albinele intra prin colector.
colectorul mai are 2 gauri patrate pe lateral.acelea trebuie lasate libere ptr trantori ,eventual matca.
mai exista un soclu cu colector incorporat.nu il recomand.toata mizeria se aduna in el si e naspa de curatat.in plus iarna are mai mult aer decat soclul normal.
cand cumperi trebuie specificat ca vrei corp 3/4 cu decupaj ptr scarita,altfel vei primi fara si va fi greu de inchis.
daca vrei poti cumpara si in pat cald doar ca trebuie specificat.
roinita este pe 6 rame cu diafragma totala si 2 urdinise opuse. deci se poate folosi la 2 roiuri pe 3 rame.
daca ai alte nelamuriri te putem ajuta

dodo79

roinita este ptr rame 1/1.daca ceri soclu in pat cald nu vei putea utiliza colectorul de polen. :hi:

Gemelu

La sistemul de pat cald sau rece nici nu m-am mai gandit. Voi cum folositi? In pat cald care sunt diferentele pentru impachetare si rest?
Stiu ca se lucreaza mai usor la stup in pat cald pentru ca se manipuleaza ramele mai usor din spatele stupului. In ret nu stiu ce implica pat cald, daca mai sunt si alte diferente ale modului de lucru, si care sunt avantaje-dezavantaje intre cele doua sisteme. Cel putin momentan nu ma gandesc la colectarea polenului.

Daca iau corp 3/4 cu decupaj pentru scarita, acesta poate fi folosit si pentru cat de magazie? Sau doar pentru cuib?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

dodo79

Citat din: Gemelu din Iulie 15, 2014, 09:02:14 PM
La sistemul de pat cald sau rece nici nu m-am mai gandit. Voi cum folositi? In pat cald care sunt diferentele pentru impachetare si rest?
Stiu ca se lucreaza mai usor la stup in pat cald pentru ca se manipuleaza ramele mai usor din spatele stupului. In ret nu stiu ce implica pat cald, daca mai sunt si alte diferente ale modului de lucru, si care sunt avantaje-dezavantaje intre cele doua sisteme. Cel putin momentan nu ma gandesc la colectarea polenului.

Daca iau corp 3/4 cu decupaj pentru scarita, acesta poate fi folosit si pentru cat de magazie? Sau doar pentru cuib?
majoritatea il folosim in pat rece.corpul 3/4 se poate folosi atat ptr corp cat si ptr magazie.acel decupaj este ptr scarita de la urdinis.daca vrei sa il folosesti ca si magazie nu e nici o problema.

Gemelu

Tocmai am discutat cu cei de la viitor sanatos.ro la care comand stupii de la FOROGER dar si cateva alte produse, si mi-au spus ca pot folosi colectorul de polen (130 lei fara TVA) fara soclu (72lei fara TVA) daca stupii nu sunt asezati pe jos ci pe un suport. Soclul cu colector de polen integrat este mai scump.
De altfel vazusem si in poza DSC07407.JPG postata de @dodo79 ca din cei 4 stupi de pe suport, primul si al treilea au soclu si colector de polen (avand si podisor cu hranitor), iar al doilea are doar soclu in timp ce al patrulea are doar colector de polen. Nu-mi dau seama cum este construit acest colector, se poate ierna doar cu el sau trebuie si soclul pus? Colectorul are fund AV?
De ce al doilea are pusa folie si pe fund?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

dodo79

sa te lamuresc.primul si al treilea are si soclu si colector.ai vazut bine.
al 2-lea are folie pusa si pe soclu ptr ca nu era populat atunci.aveam doar rame si le-am protejat impotriva gaselnitei.
al 4-lea stup este pe soclu si nu pe colector.daca observi soclul este intors cu urdinisul in spate.ce se vede este partea din spate a soclului. :hi:

Gemelu

Deci pot folosi si ierna stupul doar cu colector de polen si fara soclu?
intr-adevar, nu am fost pea atent ca lipsea scandura de zbor fiind in spate.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

dodo79

Citat din: Gemelu din Iulie 16, 2014, 02:53:39 PM
Deci pot folosi si ierna stupul doar cu colector de polen si fara soclu?
intr-adevar, nu am fost pea atent ca lipsea scandura de zbor fiind in spate.
se poate ierna dar e riscant.daca temperatura scade sub -14 grade atunci ar trebui introdusa tavita(siber).colectorul nu are prevazut acest siber.colectorul de polen are sita pe o suprafata mai mare decat fundul anti varoua.deci aerul intra pe o suprafata mai mare.
pana in primavara in tavita colectorului vei avea mizerii pe care greu le vei curata.
atasez o poza ca sa vezi diferenta dintre soclu si colector

Gemelu

Vineri mi-a sosit comanda de poliuretan. Am comandat urmatoarele componente: soclu poliuretan cu fund AV, corp 1/1 in pat rece, corp 3/4 (am cerut cu decupaj pentru scarita, dar mi-au trimis fara), capac. Nu am luat podisor hranitor desi cred ca ar fi fost necesar. Am vrut sa iau un podisor plin, dar mi-au spus ca e cam subtire, si dupa cativa ani se deformeaza. Inca nu am montat. Il voi monta zilele viitoare. 

Am mai comandat si o roinita din poliuretan pe 6 rame.Pe aceasta am montat-o, nu mi-a luat mai mult de 15-20 de minute. Se poate diviza cu o diafragma totala din placaj  in doua compartimente de cate 3 rame, avand si doua urdinisuri separate la capete opuse. Deasupra ramelor are un podisor cu 2 hranitoare pentru cele doua compartimente. Ca prima impresie despre aceasta cred ca ar fi bine daca podisorul s-ar putea "rupe" in doua parti pentru a putea deschide separat cele doua compartimente de nucleu. Daca ai doua nuclee cu matci si deschizi capacul (podisorul) la amandoua deodata, nu prea le vad bine. Daca s-ar putea deschide pe rand, ar fi ok, poate cei de la FAROGER reusesc sa faca ceva. Si ar mai fi un mic inconvenient cu diafragma. Daca pui mai mult de 3 rame diafragma ramane pe afara. Ar fi bine sa poti pune si diafragma in margine, sa nu o lasi pe undeva.

Din curiozitate, am mai achizitionat 2 rame 1/1 cu foita din plastic.Arata bine, si pentru mine cred ca sunt rentabile la pret daca si albinele le vor accepta cu bine. Altfel cu foita cumparata, rame cumparate, capse, sarma, cuisoare, manopera gaurire, insarmare si lipit foita pe sarme cred ca ies mai scump. Cel putin pana se formeza mana, e foaaaarte migalos, la lipirea foitei mai gresesc cu presiunea pe pinten, si mai tai foita.

Si pentru ca am avut ceva de furca cu albinele roitoare ale tatalui meu (am avut de prins doua roiuri) am gasit la http://viitorsanatos.ro/viitorsanatos/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=abejar de unde am comandat stupul de poliuretan, PASTA ABEJAR despre care am citit ca ajuta la prins roiurile. Char functioneaza? Din pacate nu pot incerca, nu mai aveau, dar am primit in schimp un flacon cu "ulei de melisa", un ulei aromatic obtinut din planta roinita. In afara de utilizarea in aromaterapie are vreo utilizare si in apicultura?

Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

SPYKAL

Citat din: Gemelu din Iulie 20, 2014, 08:42:47 PM
Vineri mi-a sosit comanda de poliuretan. Am comandat urmatoarele componente: soclu poliuretan cu fund AV, corp 1/1 in pat rece, corp 3/4 (am cerut cu decupaj pentru scarita, dar mi-au trimis fara), capac. Nu am luat podisor hranitor desi cred ca ar fi fost necesar. Am vrut sa iau un podisor plin, dar mi-au spus ca e cam subtire, si dupa cativa ani se deformeaza. Inca nu am montat. Il voi monta zilele viitoare. 
Hranitorul/izgonitor iti este extrem de necesar asa ca fa bine si comanda-l.

Citat din: Gemelu din Iulie 20, 2014, 08:42:47 PM
Am mai comandat si o roinita din poliuretan pe 6 rame.Pe aceasta am montat-o, nu mi-a luat mai mult de 15-20 de minute. Se poate diviza cu o diafragma totala din placaj  in doua compartimente de cate 3 rame, avand si doua urdinisuri separate la capete opuse. Deasupra ramelor are un podisor cu 2 hranitoare pentru cele doua compartimente. Ca prima impresie despre aceasta cred ca ar fi bine daca podisorul s-ar putea "rupe" in doua parti pentru a putea deschide separat cele doua compartimente de nucleu. Daca ai doua nuclee cu matci si deschizi capacul (podisorul) la amandoua deodata, nu prea le vad bine. Daca s-ar putea deschide pe rand, ar fi ok, poate cei de la FAROGER reusesc sa faca ceva. Si ar mai fi un mic inconvenient cu diafragma. Daca pui mai mult de 3 rame diafragma ramane pe afara. Ar fi bine sa poti pune si diafragma in margine, sa nu o lasi pe undeva.
Roinita poate fi folosita cu succes ca si un stup pe 6 rame. Chiar functioneaza foarte bine. Daca faci doua roiuri in compartimente le poti desparti foarte usor cu o folie prinsa de diafragma, dar nu ai absolut nicio problema daca nu pui asa ceva albina nu trece in cealalta parte.

Citat din: Gemelu din Iulie 20, 2014, 08:42:47 PM
Din curiozitate, am mai achizitionat 2 rame 1/1 cu foita din plastic.Arata bine, si pentru mine cred ca sunt rentabile la pret daca si albinele le vor accepta cu bine. Altfel cu foita cumparata, rame cumparate, capse, sarma, cuisoare, manopera gaurire, insarmare si lipit foita pe sarme cred ca ies mai scump. Cel putin pana se formeza mana, e foaaaarte migalos, la lipirea foitei mai gresesc cu presiunea pe pinten, si mai tai foita.
Vezi ca foita de plastic trebuie data cu ceara astfel nu o va lua in crestere. Stima si respect!!!