Video si foto apicultura

Creat de ionel07196555, Februarie 04, 2014, 07:20:11 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Toate cele expuse mai sus se intinpla in urmatoarele conditi
Din 8 martie am avut ziua de la 14 grade si in zilele urmatoare 42 grade la inaltime de 1m
la 1.6 m cred ca era 50 grade in adapost
Rindu 3 de sus are suprafete mult mai mari de oua si puiet decit cele aratate
Din natura nu vine pina ieri polen natural decit ce au la cutie si la vecini la porci
Sirop cu detoate in el uni stupi au luat saptamina trecuta si cite 2.5 l  2 in 1 apa
cei din adapost
Cei de afara [ cu incalzire ] si in POLIURETAN  400ml si turtele mai usor
Sper ca din 20 sa inceapa sa intre polen de la salcie si cais care e aproape sa sparga
la cunostinte din zona care nu au bagat proteina situatia nu e buna deloc
ei zic ca recupereaza

ionel07196555

Saptamina vitoare incep cu sirop amestecat cu zer cum fac bulgari
Nu am inteles prea bine cit se pune la litru de sirop zer poate foloseste cineva sa imi zica si mie
Startovitu nu am mai folosit sa ajuns la un pret prohibit nu stiu daca se merita .

pistol28

Zer lichid conține lactoză, vitamine , proteine ​​și minerale , împreună cu urme de grăsime.

Cel mai important insa este "cheagul" folosit,  care trebuie sa fie natural 100% nu pepsina din comert iar laptele sa nu fie tratat industrial.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

G. Iulian

Concentratia este urmatoarea: 1 kg zahar, 1 litru apa, 300 ml zer. Zerul îl obții ușor punând laptele într-un borcan de 5 kg și îl lași câteva zile în loc mai călduros (vara este suficient de cald la temperatura camerei)când începe să se aleagă zerul în partea de jos, se strecoară prin tifon, rezultatul 2-2,5 litri zer + brânză proaspătă. În borcan nu mai mult de 4 litri lapte. Așa am folosit eu în vară.  :hi:  :hi:  :hi:

ionel07196555

Citat din: pistol28 din Martie 17, 2014, 01:08:51 AM
Zer lichid conține lactoză, vitamine , proteine ​​și minerale , împreună cu urme de grăsime.

Cel mai important insa este "cheagul" folosit,  care trebuie sa fie natural 100% nu pepsina din comert iar laptele sa nu fie tratat industrial.
Multumesc de raspuns la toata lumea
  Copilu care nu plinge nu primeste tita
multumesc inca odata

bucovineanu

Daca albinele aduc polen, in aceasta perioada nu au nevoie de nici un fel de supliment proteic. O stimulare cu sirop este suficienta. Altfel se pune problema daca nu exista sursa de polen in natura.

ionel07196555

Azi 19 martie
.     au inceput sa aduca polen de toate culorile
in adapost siropu e luat imediat fata de cei de afara cu incalzirea sau fara
turtele proteice sint consumate in totalitate in adapost afara mai putin
azi am bagat iar proteica ....miere , lapte pref , drojdie , sirop , zahar pudra ,
vitamina si nezostat , 400g de cutie
acum pot sa zic ca imi pare rau ca nu am bagat in adapost sa ocup si cele 6 locuri libere
dezvoltarea fata de afara e aproape dubla
tot azi la 2 stupi am bagat la crescut rame prin spargerea cuibului adica a 10 rama in cuib
Bk sub asteptari la dezvoltare ....se zice ca recupereaza ...sa vedem ... sint cele mai blinde pot sa zic ca proaste nu au treaba cu stuparu cind deranjez   

ionel07196555

Azi 20 03 am folosit prima data zer ........250ml la 1l de sirop 2 in 1
si azi carau polen am vazut citiva zarzari si caisi infloriti
Unde am vatra si de ar inflori toti pomi odata nu ar fi suficient = pe o raza de 1 km sint aproape 1000 de stupi in curti de la 5 la 100 de stupi intro curte
pomi fructiferi foarte putini

ionel07196555

 Azi 23 03 ...14  am verificat daca au eliberat regina albinele la o familie care a ramas orfana , banuiesc stuparu de vina ,
Daca tot nu au avut puiet si oua de ieri de la introducere la acceptarea reginei am trecut la rama de 1/2   MRE .
Azi fiind dumineca de obicei nu lucrez la stupi dar daca tot am bagat mina in butoiu cu varza am mai verficat 2 stupi la care am fost nevoit sa bag la crescut in mijloc si scoaterea o rama si data dupa diafragma
La unu din cei 2 pe 7 rame avea puiet capacit foarte mult fata de ce am vazut in alti stupi.
Ce vreau sa va supun atentiei :
Acea familie nu mergea bine in august si am procedat asfel la risc.
am scos la 2.....3 zile cite o rama din cuib cu fagure crescut alb si am bagat
rame pe care ar fi trbuit sa le dau la reforma ....negre si cu umeri aceia cam tociti adica rama nu mai avea laterala de 37mm si se vedea fara sa masori ca e mult mai mica 32 >  33 mm
regina a pontat foarte bine pina tirziu in noiembrie cind am reusit sa il blochez cu sirop si miere
Acum find ramele mult mai inguste si negre stau si ma gindesc nu cumva
cum zice BUNKA ,o latime la rama de 35 mm ajuta mai bine la dezvoltarea familiei primavara ..... dar vara cum o fi pe canicula.... ramine de vazut .....miine daca gasec unu care cere largire voi modifica citeva rame la latime
   CAM lunga postarea sper sa nu plictisesc  si astept pareri ...... din practica

ionel07196555

Citat din: bucovineanu din Martie 17, 2014, 10:44:46 PM
Daca albinele aduc polen, in aceasta perioada nu au nevoie de nici un fel de supliment proteic. O stimulare cu sirop este suficienta. Altfel se pune problema daca nu exista sursa de polen in natura.
SPER sa nu incurc [ primavara cu toamna ] ,in toamna intra in stupi polen binisor zic eu , dar avind niste miere in bidoane ce sa scurs din tava de descapacit cu de toate si nu am puso in borcane sa scap de ia am amestecato cu lapte praf de vitei si drojdie , cantitati la ochi , si am puso cu spaclu pe rame .
avind in stupina 2 famili de o agresivitate esita din tipare nu prea ma tragea inima sa stau mai mult cu capacu luat decit cit puneam sirop fara suplimentu proteic
FAMILI foarte bune.
Dar sa vazut la inpachetare ca erau pe 4 .5 rame fata de restu
Acum insist pe ele cu proteica dar e cam tardiv nu stiu daca o sa prinda din urma pe celelalte , tot rele , vor merge la desfintare cu prima ocazie , faceau productie .....

ionel07196555

O  altfel de rama pentru incalzit
               2
O familie cu regina BK de anu trecut

popa georgian

si rama aia noua ce cauta in cuib?

dodo79

Citat din: ionel07196555 din Martie 24, 2014, 09:30:51 PM
O  altfel de rama pentru incalzit
               2
O familie cu regina BK de anu trecut
acea rama noua este ptr incalzit?
daca e rama cu fagure ar trebui sa o pui la margine  :hi:

ionel07196555

In adapost nu am pus incalzire in stupi
rama noua e o rama la crescut bagata azi in locu la una care
era tabla cu miere trecuta dupa diafragma descapacita
in adapost nu mai coboara sub 10 grade ia siropu de 12 zile dar nu mai dau ca sa blocat stupu

dodo79

rama noua iti va tine loc de diafragma.matca nu va sari peste ea sa ponteze