Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

Salut!
Am intalnit si la mine situatia cu regina ce oua de rupe insa fara efecte vizibile in populatia familiei.
Dupa niste sirop cu protofil home made si ceva pulverizari cu amina cuaternara e mai bine, dar nu cred ca am eliminat problema definitiv. Eu sunt nelamurit inca.

Si eu am facut roiurile mai slabe cand am introdus reginele carnica anul trecut ca sa fiu sigur ca le accepta, dar cred ca tu ai prea putina albina care sa acopere puietul capacit, cel putin din ce se vede in filmulet. Ai pus si rame cu foita in stanga si in dreapta. O sa le fie greu sa tina puietul capacit cald.
Puietul ala capacit e vital pentru dezvoltarea ulterioara a roiului. El va ajuta regina dupa inceperea pontei si va incalzi viitoarele rame cu puiet capacit ca ma gandesc ca o sa vrei sa ii mai ajuti cu rame.
Mult succes in activitate,  vad ca ai deja un numar mare de familii si roi.
Nu e rau tinand cont ca ai inceput relativ recent. Bravo!
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Pustu

Am vrut sa fac ceva miere si din aceasta cauza roii sunt mai slabi . Am cautat sa fac roi pe o rama cu cat mai putin capacit . Dupa floare  egalizez tot si renunt  la cateva regine . Sper sa fie bine .
Multa sanatate si toate cele bune

dan sebastian

Ai raspuns singur la intrebare. Dupa ce iti accepta cele 4 sau 5 roiuri matcile, iei cate o rama de puiet capacit fara albina si ajuti roiurile. In stupul de baza, care-l vei desfiinta, iei catul si completyezi cu rame construite, pt ca el nu cladeste (motiv ai matca de schimbare linistita sau de salvare). La o saptamana diferenta mai bagi 4 rame cu capacit cate una in fiecare roi. La familie pui rame construite, le lasi sa le oua si sa le creasca (capaceasca puietul) si il transferi apoi la roi. Pana in august vei fi epuizat definitiv matca pt ca nu va mai avea deloc eclozionare de puiet. Apoi poti sa o desfiintezi familia.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Pustu


Pustu


marian_6777

Salut Pustule. Acum discutiile se tin in secret? Nu am mai prins un live de ceva timp... Oricum e bine si inregistrat, insa urmaream cu mai multa placere (parca) atunci cand stiam ca este live. Sanatate multa si respect pentru munca ta.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Pustu

Citat din: marian_6777 din Iulie 23, 2016, 11:01:40 PM
Salut Pustule. Acum discutiile se tin in secret? Nu am mai prins un live de ceva timp... Oricum e bine si inregistrat, insa urmaream cu mai multa placere (parca) atunci cand stiam ca este live. Sanatate multa si respect pentru munca ta.
salutare
discutiile se tin asa cum vor participantii . altceva nu pot sa fac . si asta cred ca din cauza carcotasilor . eu incerc de fiecare data [ se vede in ultimul cand cer acordul ] . adevarul e ca la cate injuraturi mi-am luat mi-a cam pierit cheful . oricum noi ne intalnim in fiecare seara . oricine poate participa . trebuie doar sa vrea  =))

marius_vfp

poi poate om vrea dar unde pui tu link,  macar sa ascultam ce se mai discuta nui obligat sa si intramsa vorbim , mersi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Pustu

Citat din: marius_vfp din Iulie 24, 2016, 09:15:04 PM
poi poate om vrea dar unde pui tu link,  macar sa ascultam ce se mai discuta nui obligat sa si intramsa vorbim , mersi
Cand am pus link sa asculte toata lumea ce se mai discuta au inceput baietii : ala e prost , ala nu stie ce zice ,ala are par in cap, ala respira greu . Nu mai zic de injuraturi .
Cu alte cuvinte oricine poate participa , in direct sau pe youtube . Doar ca vrem sa stim si noi cine ne asculta sa nu avem surprize .

Pustu


Pustu


oroles

Hai ca mi-a placut Ignatov de data asta si am vazut ca nu a murit. A spus lucruri valoroase, desi unele informatii au fost incomplete (Ex. la cum se dau gaurile in rame se tine cont si de cum este aranjata hrana, mai ales la aranjarea unilaterala, la stupii iernati 2 in 1). Asa cum a zis Mihai, Andrei trebuie inteles. Daca ar preda astfel incat si cei mai incepatori sa inteleaga, treaba ar fi buna. :D

Legat de Dan Sebastian, am vazut ca l-a pus la zid cu roii facuti in august. Partial ii dau dreptate lui Andrei.  Acum doi ani am avut un nucleu pe o rama Dadant si nu stiam ce sa fac cu el. Era la mijlocul lui august si avea o matca de salvare. La sfatul catorva colegi i-am dat de mancare si l-am bagat la iernat. La salcam nu a dat nimic. La poliflora a rupt. Acum e una dintre cele mai bune familii. Daca s-a meritat? Eu zic ca da. Nu am pierdut decat 2 rame de miere si vreo 3 kilograme de miere.

PS: Ignatov mi-a adus aminte de bunicul meu. Cand bea un pahar ne inchidea gura la toti.   :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Porfy66

Chiar ti-ai propus sa faci glume proaste cu toti cei ce stiu apicultura? Scopul tau pe acest forum e acelasi cu al lui Dragos @ Sima, adica de a face ca apicultori cu o mare experienta in domeniu, vezi Bucovineanu, Ignatov..., sa nu mai posteze nimic pe aici.  Tine-ti glumlele pentru alte persoane eventual cei din familie... Vad ca tu le stii pe toate...  Daca ce spun acesti apicultori deosebiti chiar iti provoaca o stare de a face glume eu zic sa te abtii sau sa ne lasi in pace...  :mad:

G. Iulian

Totusi sa nu-i comparam pe Dragos si Sima cu Oroles,   joacă in altă ligă.

oroles

Citat din: G. Iulian din August 01, 2016, 03:30:41 PM
Totusi sa nu-i comparam pe Dragos si Sima cu Oroles,   joacă in altă ligă.
Corect! Dar tu in ce liga esti, de curiozitate?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani