Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: MirceaCalin din August 13, 2015, 12:25:49 AM
In general urmăresc toate filmările care sunt postate pe site.

Din păcate, în ultimul timp, "muzichia" de fundal mă irită din ce în ce mai mult şi de aceea cred că am să "salt  peste"  aceste filmuleţe, dacă nu se schimbă "regia"...
Acest ultim film nu l-am putut vedea decât vreo 2 min.

PS: Sper că nu sunt singurul care aude muzica !!!
Promit ca asta ramane fara muzica dar i-mi sunteti dator cu un sfat . Cum am mai spus nu postez sa invat ceva pe cineva ci doar sa ma sfatuiti cum sa fac mai bine si poate vor invata si altii . Asta daca doriti bineinteles . Si pentru asta VA MULTUMESC .
Ce sa fie oare ?

http://www.youtube.com/watch?v=21xXAtvBpqE

stefan1

  Nu se vede prea bine, dar parca mai multe albine vin decat pleaca. Asta inseamna ca ele aduc de undeva. Daca nu de la tine inseamna ca de la vecini. Sau poate ai in zona stupari care hranesc 'la troaca' si aceasta familie a aflat.Verifica-l, totusi, maine!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Pustu

Citat din: stefan1 din August 13, 2015, 01:49:17 AM
  Nu se vede prea bine, dar parca mai multe albine vin decat pleaca. Asta inseamna ca ele aduc de undeva. Daca nu de la tine inseamna ca de la vecini. Sau poate ai in zona stupari care hranesc 'la troaca' si aceasta familie a aflat.Verifica-l, totusi, maine!
Nu stiu cand mai ajung la el dar mai am o filmare de ieri [ aia de mai sus a fost de luni ] Mentionez ca am dat sirop , dar am dat la toti la fel . N-am fost atent daca zbura asa inainte de a da sirop dar numai la el e asa debandada  :)
Multumesc pentru sfaturi .
Sa traiesti nea Stefane

Pustu


apivasmob

Troaca este si ulucul hranitor din stup ,la siropul din punga nu are acest comportament.
Sanatate tuturor apicultorilor

Cristel

Au comportamentul dat de o hranire cu sirop la hranitor. Da si tu cu faina pe ele si vezi unde se duc/de unde vin. Poate gasesti "troaca"...:)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: apivasmob din August 13, 2015, 08:10:47 PM
Troaca este si ulucul hranitor din stup ,la siropul din punga nu are acest comportament.
Am avut ceva experiente negative cu pungile . De fapt mi-au curs 70% . Oi fi nimerit un sul mai prost cine stie . Nu prea mai am curaj .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: Cristel din August 13, 2015, 10:38:28 PM
Au comportamentul dat de o hranire cu sirop la hranitor. Da si tu cu faina pe ele si vezi unde se duc/de unde vin. Poate gasesti "troaca"...:)
Sambata ajung la ele . Daca mai fac asa le pudrez.
Multa sanatate .

Pustu

E posibil ca din cauza transpiratiei abundente sa fiu atacat ca in filme ? Am vazut ca au aparut niste costume din ceva plasa in 3 straturi . Sunt bune de ceva ? Merita 200 lei ?

http://www.youtube.com/watch?v=mCWDmJkghIU

Pustu


Pustu


Pustu


Cristel

"Sa vada lumea ce familii am eu"  :nudie:
Faci stimulare sau completare?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: Cristel din August 14, 2015, 09:18:36 AM
"Sa vada lumea ce familii am eu"  :nudie:
Faci stimulare sau completare?
Cutiile nu au toate ramele acoperite de albine . Am zis sa nu stea ciorchine ca asta e tendinta . Mai bine sa stea pe rame , poate mai lucreaza si ele ceva  :rotfl:
Sirop le dau de cate ori ajung cate un hranitor de 500 ml . Mai putin la cei care sunt in panta . Luna asta am dat pe 1 , pe 8 , pe 10 , pe 12 si sper sa mai ajung pe 15 . Tratamentele ma omoara , ca nu le-am inceput . Nu pot sa rup 2 ore dimineata nicicum .
Multa sanatate .
ps . Cred ca pana la urma comand niste benzi

bismark

    Dar seara?,ca este mai eficient si daca constati o infestare mare daca nu, poti astepta pina eclozeaza tot puietul (sau aproape tot),dar atunci trebuie sa faci mai multe tratamente si cazi in partea cealalta cu intoxicarea.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/