Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Se vede frumos dar nu stiu cum postezi fara sa apari pe lista celor activi pe forum.Poate nea Mihai ma lamureste si pe mine.

Eugen B

La primavara promit ca o sa fac poze mai bune. Numa sa imi mai aduceti aminte. Sper sa prind toata stupina.
Cred ca am bifat undeva aiurea sa fiu invizibil si nu mai am gasit sa debifez.

bucovineanu

Citat din: calmusdaniel din Decembrie 18, 2015, 04:06:17 PM
Se vede frumos dar nu stiu cum postezi fara sa apari pe lista celor activi pe forum.Poate nea Mihai ma lamureste si pe mine.
Se poate bifa din setari sa fii invizibil.

Eugen B


calmusdaniel

Pune  si tu o poza cu remorca cu stelaj,aceea cu stupi pe ea.

dan sebastian

Citat din: Eugen B din Decembrie 18, 2015, 03:57:37 PM
Asta e o parte. Oricum nu is toti in gradina, mai am o parte ...
Ai dat 1 tonă de zahar la stupii din imagine???
Cați ai în locația respectivă?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

                                             Introducerea directa a matcilor

                                      Pulverizarea cu apa zaharata

       Seara se indeparteaza matca varstnica din stup.Se inchide urdinisul apoi se perie toate albinele de pe faguri pe fundul stupului si,in acelasi timp,un ajutor pulverizeaza cu apa zaharata albinele,intre care punem si matca noua.Apoi se introduc repede ramele  la loc si se inchide stupul.Urdinisul ramane si el inchis timp de vreo 10 minute,dupa care se deschide  ca sa poata trece una sau doua albine pana dimineata,cand se aranjeaza urdinisul la marimea corespunzatoare.
O alta varianta consta in scuturarea in fata urdinisului a albinelor de pe 2-3 rame si pulverizarea  imediata a acestora cu apa zaharata.In grupul de albine se pune si matca noua udata.Matca va intra in stup odata cu albinele.


                                                    Procedeul prin surprindere
    Se indeparteaza matca necorespunzatoare,se hranesc albinele din abundenta cu sirop de zahar ,apoi se scutura toate albinele de pe rama in fata urdinisului,inchis pentru cateva minute.Matca tanara se arunca in grupul de albine dezorientate ,dupa care se deschide urdinisul.Odata cu albinele intra si noua matca in familie .


                                                       Naclairea in miere
    Pentru o mai buna acceptare a matcii ,aceasta se introduce intr-o ceasca cu miere cu gura larga ,se naclaieste bine apoi cu o bagheta se scoate matca si se aseaza pe un fagure in cuib in locul matcii batrane.In acest fel matca introdusa este curatata de catre albine si protejata in acelasi timp .Familia nu se deranjaza timp de 2-3 zile dupa care se verifica acceptarea matcii.
O varianta a acestui procedeu consta in apropierea de cu ziua adoua  rame asigurandu-se un spatiu de un cm intre ele .Seara se introduce intre cele doua rame foarte fin si fara zgomot matca noua naclaita in miere lichida .Apoi se inchide stupul cu multa atentie sa nu facem zgomot si se verifica acceptarea matcii peste 5-6 zile .Reusita acestui procedeu este mai sigura cand inainte de introducere matca se tine cca jumatate ora intr-o colivie fara hrana iar mierea cu care se unge matca provine din familia respectiva.Matca fiind infometata se va comporta mai linistit pe faguri.

                                                          Naclairea cu laptisor

     Se naclaieste matca in laptisor si se procedeaza ca si in cazul cu miere.

                                                        Scufundarea matcii in apa

  Prin scufundarea matcii in apa aceasta pierde mirosul ei caracteristic cat si cel al familiei in care a stat pana atunci.In acest scop se indeparteaza matca varstnica iar cea noua se introduce intr-o cutie de marimea unde cutii de chibrituri(dar sa nu fie cutie de chibrituri).Daca afara este mai rece cutia se umple cu apa calduta si se clatina foarte fin timp de 10-20 secunde.Dupa aceea se indeparteaza apa si se introduce cutia intre doua rame cu faguri,impingand cutia cu degetul in jos si tinand capacul fix pentru a inlesni iesirea matcii.

Florin94

Acum sa-mi dau si eu cu parerea :-)) pentru mine sunt cam neortodoxe aceste metode , am incercat varianta cu naclaire miere * ,metodele nu se preteaza la cat de inimos sunt eu cu albinele  =)) ma scuzati ,dar nu m-am putut abtine fara sa-mi bag nasu cu un comentariu

calmusdaniel

Pt tine or fi neotodoxe dar cea cu naclaitul se practica si chiar cu succes.Mai scriu si maine seara cateva si apoi trec la altele. :hi:

Eugen B

Am cam 350 in zona respectiva. Anul asta in total am dat csm 1200 kg zahar

calmusdaniel

                                               Introducerea matcilor in familiile bezmetice

     Introducerea matcilor in cazul familiilor bezmetice se face cu mare greutate si numai in cazul familiilor puternice .Familiile slabe,cu albine outoare se desfiinteaza.
Pentru introducerea matcilor in familiile cu albine outoare familiile respective se transporta spre seara la o distanta de 100-200 m de stupina unde se scot fagurii din stup si se scutura de albine pe o bucata din panza sau hartie alba .In locul familiei in stupina se asaza un alt stup identic ca marime forma si culoare echipat cu faguri cu provizi si 2-3  rame cu faguri cu puiet si cu albine tinere luate de la alte familii.Intre ramele cu fagurii cu puiet se introduce o colivie cu matca  imperecheata .
Albinele lucratoare scuturate din familia bezmetica se  inapoiaza la locul obijnuit unde se gaseste matca in colivie .In scurta vreme se obijnuiesc cu  ea si daca nu manifesta o atitudine dujmanoasa incep sa o hraneasca .Apoi se pune o fasie de fagure artificial perforat la orificiul coliviei iar albinele o elibereaza in scurta vreme prin roaderea fagurasului.
Albinele scuturate si si ramase pe panza sau hartie se distrug.
Daca matca nu a fost acceptata se repeta operatiunea de scuturare a albinelor
In locul familiei care urmeaza sa fie scuturata se aseaza un alt stup identic,dar gol.De podisorul acestuia se fixeaza colivia cu matca iar deasupra se instaleaza un hranitor cu sirop de zahar.
Albinele scuturate intra in stup,se hranesc cu sirop de zahar si gasind colivia cu matca se strang in jurul acesteia,neavand faguri.
A doua zi daca albinele stau linistite formand un ciorchine sub colivie se poate proceda la montarea fasiei de fagure artificial perforat la orificiul coliviei.Eliberarea matcii va avea loc in zilele urmatoare,cand se organizeaza si cuibul.

calmusdaniel

Mai sunt cateva metode de introducere a matcilor in stupi dar am zis sa nu mai scriu sa nu-l supar pe prietenul meu Florin! :hi:

sorinma

Poate nu vede ca mai sunt si alte metode...si daca e prieten adevarat ii trece supararea
Dar sigur o sa va mai va mai fie unii recunascatori si poate si cateva matcute.
:thanks:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

calmusdaniel

Azi am avut un zbor frumos de curatire  :hi:

calmusdaniel

.