Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 24, 2012, 03:15:03 PM
Citat din: jonny_it din Ianuarie 24, 2012, 02:57:49 PM

Dati-mi un exemplu de politician/infractor inchis in timpul lui Basescu.

Catalin Voicu? Sorin Apostu? Antonie Solomon? astia au ceva vechime prin aresturi!

Cu sedere mai scurta sunt Popoviciu, Patriciu, Vantu, Becali, Dan Diaconescu!

Catalin Voicu? - eliberat la data de 19 iulie 2010
Sorin Apostu? - este cercetat in arest ..
Antonie Solomon? - este cercetat in libertate
Popoviciu - liber
Patriciu -  liber
Vantu - liber
Becali - liber
Dan Diaconescu - mai liber decat toti la un loc(liber la minte ...)

altii?

D006

Johny...macar le-a aratat cum este "dincolo de fileu"..:))

..i-a speriat..:)..dar la porumb tot se dau baietzii..:))

jonny_it

Citat din: bio din Ianuarie 24, 2012, 03:31:11 PM
Da inteleg..:)

Cu DNA-ul se poate ca Basescu sa ii fi   tavalit pe cei care nu erau in gasca lui..:(

..naiba stie cum o fi mai bine.. 

...la politica nu prea ma pricep .

Stai linistit ca nici politicienii nostri nu se pricep, ca altfel nu faceau gafe din astea: gen sa faci pe toti cei care sunt impotriva ta "ciumpalaci" sau sa vrei ca tot ce inseamna urgente medicale sa fie asigurat de niste SRL-uri. Adica sa suni la SC Tiganca ... SRL sa vina sa iti acorde primul ajutor..

Raed Arafat - medic, a infiintat SMURD-ul, etc
Basescu - nimeni in ce priveste domeniul medical..
Cina are dreptate oare? Se aplica in orice domeniu cu exceptia manupularii maselor unde nenea e mare sef urmat de o gasca de ...

D006

Pe lumea asta indiferent de regim si politica exista doar 3 (trei ) meserii : bogatia , saracia si sexul .   :hi:

jonny_it

Citat din: bio din Ianuarie 24, 2012, 03:36:40 PM
Johny...macar le-a aratat cum este "dincolo de fileu"..:))

..i-a speriat..:)..dar la porumb tot se dau baietzii..:))

In 8 ani de zile au avut timp sa starpeasca toata coruptia asa cum au promis.
Daca erau cercetati serios acum erau la inchisoare sau liberi pentru ca erau gasiti nevinovati, dar se ajungea la un rezultat ..
Asa au fost chemati la DNA .. au plecat si si-au vazut de treburile lor.

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2012, 03:42:39 PM
Pe lumea asta indiferent de regim si politica exista doar 3 (trei ) meserii : bogatia , saracia si sexul .   :hi:

Corect!
Problema este cand cineva hotaraste soarta tuturor celorlalti la ce categorie se incadreaza.

D006

  atunci ajungem la concluzia ca si DNA este corupt !

jonny_it

Am mai auzit zilele astea o chestie, cica sa vina regele Mihai, doar el ne poata scapa ...
Sa fim seriosi, nenea ala are o varsta, o varsta cand are nevoie de insotiror sa mearga la toaleta, poate el sa conduca o tara?

In majoritatea tarilor unde exista rege el are un rol simbolic in conducerea statului. Deci daca mergem dupa acelasi model ramanem tot cu aceeasi polititiceni doar ca in loc de presedinte avem rege(care nu are nici o putere). Daca vrem un rege care sa aiba si un rol activ in conducere ajungem cam tot acolo, adica o persoana care poate face ce vrea(poate si pentru ca este ales pe viata), adica un dictator asa cum avem si cum am mai avut.

Regi care sa aiba putere mai exista in cateva state de prin Africa si pe cateva insule de prin Pacific.

D006

  Am mai spus-o candva , ultima solutie o reprezinta mutarea capitalei la Viena . In fapt dupa dizolvarea UE sa se infiinteze Imperiul Romano-austro-ugar .  Pur si simplu poporul roman nu este demn de suveranitate , doar condusi de altii dam rezultate bune.

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2012, 03:50:18 PM
  atunci ajungem la concluzia ca si DNA este corupt !

Credeai altceva pana acum?
Chiar sa fi vrut Basescu sa faca ceva, adica sa inchida cativa corupti care oricum il incomodeaza intr-un fel sau altul nu cred ca putea.

Poate si pentru ca este inconjurat de personaje gen Videanu de exemplu, care pana nu demult urla ca Geoana vrea sa vanda posta .. dar a uitat ca el are concesionate 6 exploatari de marmura din tara pentru urmatorii 99 de ani si plateste aproximativ 5000 euro pe an pentru toate. Adica cam cat ar fi primit de la Becali pentru ca recent are si el trepte noi la palat.

Romania in 1989 avea a 9-a flota comerciala  din lume, adica peste 360 de nave mai mari sau mai mici. Ghici cine era presedinte si cine era ministrul transporturilor?

D006

 Dar prim ministru atunici cine era . Pe contract este si semnatura ministrului de externe de la acea data , cine era acela ??????

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2012, 03:57:09 PM
  Am mai spus-o candva , ultima solutie o reprezinta mutarea capitalei la Viena . In fapt dupa dizolvarea UE sa se infiinteze Imperiul Romano-austro-ugar .  Pur si simplu poporul roman nu este demn de suveranitate , doar condusi de altii dam rezultate bune.

Cand am fost condusi de altii si in acelasi timp am dat rezultate bune? ... cand dadeam tribut la turci, sau lemn/carbune/petrol catre rusi/nemti?  :)

Am vizitat recent niste tari de prin Europa care nu sunt membre UE. Pe la baietii aia sa protestezi este ceva normal, adica la orice hotarare a conducatorilor ei isi spun parerea. Chiar cu cateva zile inainte avusese loc o demonstratie pentru ca s-au taiat cativa copaci dintr-un parc ... primarul a depus demisia nu inainte sa promita ca se vor planta alti copaci la loc. Orice hotarare care este luata vine cu argumente, in special cand vorbim de hotarari gen taieri de salarii, disponibilizari(exista si pe la ei); daca nu sunt argumente solide exista 1 solutie: isi dau demisia(fie ca e guvers, fie ca e primar..);
Sa fii ministru si sa zici ca nu sunt bani este simplu, totusi ar trebui spus si de ce nu sunt, cum se pot obtine, sau ce se face cu banii.

Sa nu uitam ca incepand din 2008 bugetul Romaniei a fost mai mare cu cateva sute de milioane de euro fata de 2007(bani stransi din taxe si impozite + imprumuturi). Totusi in tara s-au taiat pensii si salarii.. unde este restul de bani ca autostrazi tot nu avem, spitalele se inchid, scolile nu au apa si electricitate...

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2012, 04:09:01 PM
Dar prim ministru atunici cine era . Pe contract este si semnatura ministrului de externe de la acea data , cine era acela ??????

Presedinte Ion Iliescu, prim ministru Petre Roman, ministrul transporturilor Traian Basescu. - cei 3 care au speriat vestul .. pardon, vandut flota.

D006

  Apropo, pe contract  este si semnatura ministrului de externe de la acea vreme ..... stimabilul Adrin Nastase , Bombo pentru prieteni .

Alutus

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2012, 03:57:09 PM
  Am mai spus-o candva , ultima solutie o reprezinta mutarea capitalei la Viena . In fapt dupa dizolvarea UE sa se infiinteze Imperiul Romano-austro-ugar .  Pur si simplu poporul roman nu este demn de suveranitate , doar condusi de altii dam rezultate bune.
Maaaai! ai aflat ca mai este niscai lebede de mancat!
Sa nu uiti Darie!