Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

Citat din: marius_vfp din Octombrie 09, 2011, 07:52:18 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 09, 2011, 07:26:01 PM
  2) dreptul la vot NUMAI CONTRA COST la un pret mare undeva de la 1000 de lei in  sus . astfel incat boschetarii nu vor mai veni la vot sau partidele pe langa spaga electorala voi"(vor)" trebui sa plateasca si votul propriu zis.
   Sau intersicerea dreptului la vot pentru anumite clase sociale !

   Astept opinii !

opinii nu prea sunt , caci din ceea ce vad ca scrii nu vad in tine decat un "mic" rasist da stai ca nu am priceput poate io fi greu de cap, adica cine sa plateasca partidele?, pai si daca partidele platesc pentru 1 vot crezi tu ca BOSCHETARII nu vor fructifica ? sau cum, electoratul sa plateasca si boschetarii daca nu au bani nu voteaza ? da crezi ca patura de mijloc va avea , tot cei cu interese vor da cu lozul si vor iesi tot hotii :lol:

pai diferite clase sociale de ce sa nu voteze , mai bine ai face o categorisire in functie de studii , cine nu are macar 4 clase sa nu vina la vot ( aici recunosc si eu ca sunt oarecum rasist ,dar dreptul la vot trebuie sa fie lier) sau poate dumneata nu prea ai inteles democratia .

corect ar fi trebuit sa scrii bancile vor cadea nu"bancile vor cade" si mai ai multe greseli pe la topicul on-line ,da acolo te inteleg esti plin de ura pe mosu ,si eu dealtfel.
o zi buna
donu Marius vad ca ati cazut in  plasa donului doctor , pai nu vedeti ce aberatii SF a postat =)) =)) anumea  ca sa atate ,,prostimea ''cum zice dumnealui  , mai face cate un sondaj de opinie :wink: dar totusi la ce a scris  ma intreb si eu din ce clasa sociala  face parte :uimit: o fi avand sange albastru?? :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Calin Catalin

     Extremismul dauneza, iar binele exagerat si cel facut cu forta devine rau.

    In teorie sunt mai multe sisteme perfecte. Din pacate ele trebuie puse in practica de oameni. Oamenii au defecte. Sunt coruptibili, santajabili, lacomi, samd. Din aceasta cauza, la un moment dat orice sistem devine corupt si asupritor, sau doar incapabil.
     Exista mai multe instrumente de asuprire, dintre care cele mai vechi si mai puternice sunt religia si banul. Cum societatea perfecta este o utopie, si asuprirea unor clase sociale de catre altele va continua.
     Impotriva asupririi de orice natura se poate lupta. Cea mai puternica arma este EDUCATIA (prin educatie a nu se intelege doar asimilarea de cunostinte tehnice si profesionale, ci si educatia de a fi OM). Din pacate rezultatele sunt pe termen lung. O societate educata devine mai responsabila, mai umana, mai buna. Oamenii, cu cat sunt mai needucati, cu atat sunt mai usor de manipulat. (Unele religii interzic femeilor educatia pentru a le putea asupri, altele ziceau crede si nu cerceta din acelasi motiv). Acum, in plin proces de eliberare de sub asuprirea religiei ( a nu se confunda religia cu credinta) banul a devenit cea mai puternica arma de asuprire.
     Oamenii nu constientizau binele de pe vremea comunismului pentru ca era facut cu forta, iar unii oameni abuzau de putere si atunci. Dar acum ai posibilitatea de a cumpara orice. Intri in supermarket si iti cad ochii in toate vitrinele. Ai vrea sa ai bani sa cumperi. Nu ai pe cat ai dori, asa ca a face bani devine prioritatea ta, singurul scop in viata. Si fara sa stii, esti deja asuprit de ban si de cei care il controleaza. Faci credit la banca si devii sclav. Mai departe muncesti pe branci sa platesti banca.
      Dar ce educatie sa facem?  Sa ii invatam pe copii sa intoarca si obrazul celalalt daca cineva le face rau? Sa munceasca zi si noapte pentru a deveni buni cumparatori? Ce modele sa aiba in viata, cele de la TV? 
     Eu zic sa ii invatam ca DEMOCRATIA inseamna sa respecti drepturile altora si sa ti se respecte drepturile, iar orice incalcare a acestei reguli sa fie aspru pedepsita. Sa ii invatam sa ii traga la raspundere pe cei care isi asuma raspunderea pentru orice lucru, stiind ca nu vor fi nicicum trasi la raspundere. Dar mai ales sa ii invatam sa respecte si sa ceara respect.

    Ratiunea de a exista a statului ca forma si structura de conducere este de a asigura binele pentru poporul pe care il conduce (sau pentru marea majoritate a oamenilor). Daca nu mai raspunde acestei cerinte, trebuie schimbat.

   Imi cer iertare ca am sris atat! Numai bine tuturor si sa ne pastram echilibrul si luciditatea!
^:)^ :stop_the_war:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

mape 48-petru manea

ma pregateam sa-i raspund lui Dragos,dar am renuntat dupa ce am citit postarea lui Cincatalin cu care sunt de acord ^:)^

pharaonu75

Eu de mai multa vreme am o banuiala, care pe zi ce trece devine certitudine.
Si anume ca ne indreptam cu pasi repezi spre ceea ce a mai fost candva sub numele de oranduire feudala, iar apoi spre cea sclavagista!
Planeta asta cu resursele ei limitate nu poate sustine o populatie in crestere, iar standardele de viata din ce in ce mai ridicate si lacomia umana nu pot fi asigurate pentru toti!
De aceea, putin cate putin, se formeaza cercuri privilegiate de persoane care au din ce in ce mai mult... iar aceste cercuri sunt din ce in ce mai restranse, asa marea parte a populatiei va munci pentru a le asigura lor tot binele din lume!
- Se vede asta tot mai clar si in societatea noastra, unde se taie din salarii, se recalculeaza din pensii, se ofera servicii publice din ce in ce mai proaste si mai putine, dar se platesc in continuare sume exorbitante de la bugetul statului pe lucrari de o calitate tot mai indoielnica efectuate de firmele unor baieti isteti!
- Se vede asta si la nivel european unde marile puteri incearca sa isi mentina si chiar sa isi sporeasca avantajele economice, sa nu cedeze nimic chiar daca este criza si tot greul sa fie dus de fraierii care se gudura ca sunt primiti in UE, in Schengen, in cine stie ce dracu' forma de asociere le mai trece prin cap sa initieze si in care tot ei sa fie cei care trag foloasele!
- Se vede asta si in economia mondiala, in politica "pumnului in gura" dusa de marile puteri economice, in disperarea cu care sa bat pentru a salva bancile falimentare sau statele in care au ei interese economice, in care detin proprietati.

Fara sa ne dam seama suntem sclavii lor! Am devenit sclavi in momentul in care am inceput sa ne zbatem pentru a intra in NATO, in UE, in Schengen, sa trecem la moneda euro, sa intram sub scut, sa vindem strainilor marile companii, pamanturile, etc.

Suntem fara speranta si nu trebuie sa asteptam salvarea de le clasa politica, pentru ca nu va veni!
Cel mai usor de corupt sunt cei care au cel mai mult de pierdut... adica politicienii si cei din spatele lor!

Nu ne dam seama dar al treilea razboi mondial a inceput deja...  nu vreau sa sune apocaliptic, insa ne asteapta vremuri din ce in ce mai grele!
Iar viata pe care am avut-o noi in 2005, 2006, 2007, 2008 nu cred ca o vor avea copiii nostri vreodata! Poate nepotii... daca nu se va ajunge la sclavagism!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

rau a facut Tolea ca nu la bagat atunci pe mascariciul asta tuciuriu in tomberon :mad: :mad:     
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pharaonu75

Cele trei partide taraniste au pe cine plange!
Poate decesul lui Diaconescu va reusi sa ii uneasca, pentru ca sunt penibili, desi ma cam indoiesc, pentru ca lacomia si trufia sunt mari! Ii va duce de rapa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

   In aceasta seara SOV a fost invitat la emisiunea lui Ion Cristoiu si ca sa glumesc pot spune ca a furat ideile mele expuse mai sus .
  Adica : desfiintarea in totalitate a actualei clase politice
        Vot cenzitar , voteaza doar anumite clase sociale
     SAU dictatura (segregare rasiala)

  Omul este mai radical pt. ca extinde aceste idei la nivelul intregii Europe.

POSTASUL

#1269
donu ,, doctor'' asa ca sa gulumesc si eu  , sunteti un MARE apicultor si ca ati aparurut ,  pe la tv.  , asta sa nu vi se  urce la cap , ati aparut la tv.  pentruca  PARTIDUL dv. a vrut sa  apareti ... si la noi a scos pe unu ca produce branza  BIO din lapte praf =)) =)) parca esti tov. Ceau... pe forumu asta  [ce fac bani din om :uimit:]
urmariti filmul  celor propulsati de parrtid si pana la capat veti vedea ce salariu au astia cu asemenea idiologii :uimit: :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

#1270
care sunteti cu negrii si care cu albii???   =)) =)) =)) =))                                                                                          Partidul a fost legalizat in 1990, cand liderul sau informal Nelson Mandela, a fost eliberat dupa 28 de ani de inchisoare. In 1991 acesta a fost ales in mod formal presedinte al partidului, pozitie de pe care a fost ales presedinte al Republicii, in 19
Partidul Comunist Sud-African, creat in 1921, a fost interzis in 1950 si a revenit in legalitate in 1990. A fost aliat al CNA in perioada clandestinitatii.

Partidul Libertatii Inkatha, este un partid conservator reprezentand etnia zulu. A constituit un partid-stat al bantustanului Kwazoulu, si a fost intens criticat de catre celelalte partide ale negrilor pentru colaborationismul cu regimul de apartheid. Condus de Mangosutu Bouthelezi, face parte din coalitia guvernamentala incepand din 1994, dar cu o contributie minora, de 8,6% voturi - respectiv 34 locuri in Gauteng - parlamentul national. Chiar si in propriul fief, partidul este talonat indeaproape de ANC (40,4% fata de 39,7% in 1999).

Noul Partid National, formatiune a albilor care au acceptat schimbarile ultimului deceniu, este puternic afectat de demisia lui Frederik de Klerk, din 1996. In 1999 n-a mai reusit sa obtina decat 6,9% din sufragiile electoratului. Astazi incearca sa se orienteze catre electoratul de culoare, dar reusita se vede mai ales in atragerea electoratului metis. Din 2002, sub conducerea lui Marthinus van Schalwyk, a intrat in alianta cu ANC, punand in deruta fostii aliati din Alianta Democratica, a coalitiei de opozitie.

Principala formatiune de opozitie este Partidul Democratic, sustinut de un electorat alb, conservator si agitat. Daca inainte de reformele din 1994 reprezenta grupul albilor liberali, nemultumiti de regimul de apartheid, ulterior a devenit depozitarul nemultumirilor fostilor privilegiati. In 1999 a obtinut maximum de audienta din istoria sa, cu 17,7% castigand prima pozitie in randul partidelor de opozitie.

Intr-o opozitie moderata fata de actualul guvern se afla Miscarea Democratica Unita (3,4% in 1999), care proclama o vocatie multirasiala; Partidul Democrat Crestin African (creat in 1997 si condus de un pastor de culoare, a reusit doar 1,5% in 1999) si Partidul Unit Crestin Democrat (condus de un fost presedinte de bantustan, cu numai 3 locuri in camera - 0,8%).

Procente scazute au castigat partidele extremiste ale albilor - afrikaaner: Frontul Libertatii, condus de generalul Constand Viljoen, militand pentru un stat alb strict delimitat de teritoriile locuite de negri;  Alianta Federala, condusa de un fost presedinte al Federatiei de Rugby, care detine doua locuri in camera. La un nivel comparativ se situeaza extremismul politic de culoare, cu Congresul Pan-African, care refuza orice discutie cu partidele albilor, si nu are decat 3 locuri in parlament, si AZAPO (Organizatia Poporului din Azania), situat la stanga ANC, cu numai un loc in parlamen                                    cititi cu atentie si LUATI AMINTE CE VA SPUN daca vreti fonduri sa nui mai faceti parte din partidul  ZULU NUMAI DIN  PDL =)) =)) =)) :hippo: :hippo:    PARODIE , GLUMA  cum spune dobu doctor , iar ceilalti sa MOARA DE CIUDA CA NU LE SCRIU SI LOR
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Alutus

Scoala costa . Pana cand vor invata ceva din lectia FNI , vor uita aceasta experienta precum si Caritasul  si o vor lua de la capat. Intotdeauna se vor gasi niste baieti destepti care sunt gata sa traiasca de pe urma prostilor. Problema cea mare este ca acestia din urma sunt foarte voinici, vocali, nu-i poti convinge de justetea unei idei,  mai au si drept de vot si culmea, astia chiar se duc sa voteze...pentru noi!
Sa nu uiti Darie!

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

#1274
FNI CA FNI DAR CE NE FACEM CU
FMI-UL

Vor sa privatizeze TOTAL invatamantul si de aici rezulta mana de lucru ieftina dar inteligenta, ca nu au avut parintii bani sa ii tina in  scoala.

A se vedea

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi