Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

 Nu le iau apararea pentru matrapazlacurile sefilor. In 2 zile un colet trimis prin posta ajunge oriunde in tara, iar pretul e de cateva ori mai mic decat la firmele de curierat.

Alutus

Citat din: POSTASUL din Septembrie 07, 2011, 02:27:46 PM
vine Vantu si ne ia posta
Vantu ca vantul, dar daca Voiculescu ne lua sarea, ai?! Ce-ar mai fi pus romanasii in ciorba nationala de potroace ? Uuuuff prin ca primejdie trecuram!
Sa nu uiti Darie!

POSTASUL

#1247
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

   La aceasta ora cand noi romanii stam lejeri in pat , la Plovdiv in Bulgaria o armata de 5000 de viteji bulgari se pregatesc de asalt asupra unui cartier de 50000 de tigani ! oare aceasta este scanteia care va aprinde focul ?

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Septembrie 27, 2011, 10:50:44 PM
   La aceasta ora cand noi romanii stam lejeri in pat , la Plovdiv in Bulgaria o armata de 5000 de viteji bulgari se pregatesc de asalt asupra unui cartier de 50000 de tigani ! oare aceasta este scanteia care va aprinde focul ?
Pe seceta asta recomand " MARE ATENTIE CUM UMBLATI CU FOCUL"  =))

D006

  Depinde de situatie , foc cu foc sau in rafala..  :smile:

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Septembrie 27, 2011, 10:50:44 PM
   La aceasta ora cand noi romanii stam lejeri in pat , la Plovdiv in Bulgaria o armata de 5000 de viteji bulgari se pregatesc de asalt asupra unui cartier de 50000 de tigani ! oare aceasta este scanteia care va aprinde focul ?

padron a nu se intrepreta gresit ca acei tigani sunt neaparat romani, poate ne spui ce nationalitate sunt , tigani sunt peste tot in lume dar nu toti sunt romani , sper ca se stie asta  :lol:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

  Sigur ca cei 50000 de tigani sunt de-ai lor, nu din Romania. In istorie de acolo au venit multi din tiganii nostrii, de fapt din Imperiul Otoman, care se intindea mult spre Orient. Chiar Anton Pann era tigan venit din Bulgaria.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

POSTASUL

Citat din: stefan1 din Septembrie 30, 2011, 11:51:32 PM
  Sigur ca cei 50000 de tigani sunt de-ai lor, nu din Romania. In istorie de acolo au venit multi din tiganii nostrii, de fapt din Imperiul Otoman, care se intindea mult spre Orient. Chiar Anton Pann era tigan venit din Bulgaria.
stati lejeri in paturile voastre,,iei cu ai lor si noi cu ai nostri'' sa nu ne interteseze atat de mult de altii, noi sa ne vedem de ai nostrii  ,,vtejii'' =)) viteji au fost doar inaintasii nostrii :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

#1255
   La orizont se zaresc nori negri pentru asa-zisa societate civilizata , Grecia urmeaza sa-si anunte falimentul , bancile vor cadea ca intr-un joc de domino. Si eu ca prostul ma intreb de ce se intampla toate astea si ce solutie exista . Eu cred ca totul se intampla deoarece toti oamenii politici din lumea civilizata au apelat la populism pentru a sta la putere indiferent daca detineau majoritatea parlamentara ori nu . Acest lucru a dus la niste datorii publice imense (datorii suverane) plus ca au molipsit si prostimea sa se imprumute in banci . Cel mai grav lucru a fost pierderea democratiei deoarece acest sistem cu alegeri din 4 in 4 ani nu sunt decat o prostire a maselor pt. a li se da senzatia de putere . In cazul Romaniei , de 20 de ani votam tot membri ai PCR indiferent cum se numesc acum.
   SOLUTII ?  eu vad doua variante :

1) Un fel de legea lustratiei astfel incat cei care au ocupat demnitati publice gen primar , deputat , senator , ministru , prim-ministru , presedinte ,etc.  sa nu mai aiba voie sa candideze la urmatoarele alegeri . Interzicerea prin lege a partidelor social-democrate si comuniste deoarece aceste forme politice sunt responsabile pentru marile deficite bugetare prin impunerea asa-ziselor masuri de protectie sociala. Promovarea politicilor neo-liberale care militeaza pentru statul minimalist.

2) dreptul la vot NUMAI CONTRA COST la un pret mare undeva de la 1000 de lei in  sus . astfel incat boschetarii nu vor mai veni la vot sau partidele pe langa spaga electorala voi trebui sa plateasca si votul propriu zis.
   Sau intersicerea dreptului la vot pentru anumite clase sociale !

   Astept opinii !

Kov iulian

De vina pt situatia actuala e sistemul , e un sistem corupt , hidos ( care a intrecut celelalte sisteme din trecut in rau) , bazat doar pe puterea banului . Veti intreba cum se poate asta , cum se poate  sa fie mai rai astia ca nazisti sau stalinisti , uite ca sunt mai rai , priviti la domeniul farmaceutic , nici nu apare boala bine ca a si aparut medicamentul pt ea , uitati-va la agricultura prin tot ce se face se distruge ce natura a creat in mii de ani, uitativa la industria alimentara , baga in alimente toate prostiile numai sa aiba ei profit , nu conteaza ca imbolnavesc milioane de oameni , ei sa faca buzunarele pline . ce se intimpla acum in toate domeniile  e ceva hidos o spurcaciune , nu avem voie sa schimbam ordinea fireasca a lucrurilor ,a mediului a tot ce e natural.  Sunt pusi in functie oameni cu o calitatea morala indoielnica , prea putin se urmareste inavutirea sufleteasca morala . Onoarea (cuvintul dat )  nu are nici o valoare in sistemul asta . Singura solutie e un soc puternic , avem nevoie sa se dea cu noi de pamint sa ne bagam mintile in cap sa ne iasa aerele din cap , trufia , manelismul , avaritia , inselaciunea .

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Octombrie 09, 2011, 07:26:01 PM
  2) dreptul la vot NUMAI CONTRA COST la un pret mare undeva de la 1000 de lei in  sus . astfel incat boschetarii nu vor mai veni la vot sau partidele pe langa spaga electorala voi"(vor)" trebui sa plateasca si votul propriu zis.
   Sau intersicerea dreptului la vot pentru anumite clase sociale !

   Astept opinii !

opinii nu prea sunt , caci din ceea ce vad ca scrii nu vad in tine decat un "mic" rasist da stai ca nu am priceput poate io fi greu de cap, adica cine sa plateasca partidele?, pai si daca partidele platesc pentru 1 vot crezi tu ca BOSCHETARII nu vor fructifica ? sau cum, electoratul sa plateasca si boschetarii daca nu au bani nu voteaza ? da crezi ca patura de mijloc va avea , tot cei cu interese vor da cu lozul si vor iesi tot hotii :lol:

pai diferite clase sociale de ce sa nu voteze , mai bine ai face o categorisire in functie de studii , cine nu are macar 4 clase sa nu vina la vot ( aici recunosc si eu ca sunt oarecum rasist ,dar dreptul la vot trebuie sa fie lier) sau poate dumneata nu prea ai inteles democratia .

corect ar fi trebuit sa scrii bancile vor cadea nu"bancile vor cade" si mai ai multe greseli pe la topicul on-line ,da acolo te inteleg esti plin de ura pe mosu ,si eu dealtfel.
o zi buna
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

#1258
   Important este mesajul restul este vrajeala . Normal ca se va ajunge la segregare rasiala !
  Acum eu cetatean cica european dau jumatate din venit la stat iar in schimb primesc niste servicii de proasta calitate , gen invatamant , sanatate , pensii ,politie, etc. Oare nu este mai bine sa recalculam proportiile ?

PS. A nu se confunda compasiunea cu ura  !

bucovineanu


"2) dreptul la vot NUMAI CONTRA COST la un pret mare undeva de la 1000 de lei in  sus . astfel incat boschetarii nu vor mai veni la vot sau partidele pe langa spaga electorala voi trebui sa plateasca si votul propriu zis.
   Sau intersicerea dreptului la vot pentru anumite clase sociale !"
Asta da democratie. Originala!
Pai tocmai aici au actionat guvernele de 20 de ani incoace. Au coborat nivelul invatamantului atat de jos si au saracit populatia, pentru a avea votanti usor de manipulat.