Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

Citat din: sorinma din Februarie 23, 2016, 11:16:54 PM
Sa zic ... sa nu zic  si eu ceva?
Ma intreb ce mama naibi se intampla? Toti...pardon aproape toti parca sunt controlati la dos.
Lupta Romikele cu jumatate din cei care acum o luna erau "prieteni "pt ce? Nu toti sunteti de acord ca fiecare e liber sa-si spuna punctul de vedere? Nu ii multumeati toti pt informatii?
Ati incercat sau v-ati gandit daca sunteti in stare si cat timp  v-ar lua sa faceti ce face el? Ce v- a costat sa sa va folositi de forum?pe mine curentul din baterie...e mult?VA PREZENTAT CEVA APROAPE.PRIVAT CARE DACA VRETI IL LUATI IN CONSIDERARE DACA NU NU.
Si Romikele poate fi trecut sa fie ignorat daca vreti ...cred.
Si eu am comentarii pe care nu le citesc nici daca ma.plictisesc dar incerc sa nu jignesc pe nimeni.
Imi cer scuze lui Romikele ca nu am folosit un cuvant de respect ...domn sau chiar nene pt ca imi e superior in multe incepand de la varsta.
Cum ar fi sa vina cineva necunoscut la voi in casa sa va jigneasca ca ...ai fluierat in baie sau ai vase murdare in ghiuveta,
Numarati cati apicultori, de la care voi care jigniti si alti am invata si am mai fi avut de invat au renuntat sa mai posteze.
Un lucru rău mi se pare posibilitatea folosiri mesajele private. În sensul bun (trimitere de informații confidențiale, mesaje intime  .etc)este folositor dar cei mai mulți îl folosesc să arunce lături sub acoperirea anonimatului. Și cel mai odios lucru este răzbunarea prin publicarea mesajelor private într un anumit moment. Sânt ființe fără nici o valoare cei ce publică un mesaj ce a fost trimis doar lui indiferent de conținut și mai ales fără aprobarea autorului. Dacă n ar exista posibilitatea PM mulți n ar găsi "excitant "forumul. Și mult mai mulți, neavand unde să refuleze mizeriile din subconștient, s.ar întoarce la îndeletnicirea ancestrala :să tragă femeia de păr afară din peșteră și să o bată în fața tribului. Pt.mesaje omenești sânt atâtea posibilități :wassap, mess de Facebook, sms etc și toate gratis. Pentru că ceea ce citim oamenii obișnuiți pe forum este doar vârful iceberg-ului.

Kov iulian

#4291
CitatÎn anul 1991, o televiziune canadiană a difuzat un film, ,,Averea diavolului", în care, la un moment dat, îl intervieva pe Dan Voiculescu în legătură cu banii din conturile firmei Crescent. A fost poate singurul moment de sinceritate a mogului, în care a vorbit despre conturile securităţii:

Reporter: În anii '80 aţi strâns sute de milioane... zeci de milioane de dolari. Unde s-au dus aceşti bani?
Dan Voiculescu: Aceşti bani sunt în conturile Crecent din Cipru. Toţi banii aceştia. Profiturile nete sunt în conturile Crecent din Cipru.
Reporter: Cât valoarează compania acum?
Dan Voiculescu: Nu ştiu... Acesta este un secret, în mod normal, nu? Dacă este un secret, nu vă spun.
Reporter: Îmi puteţi spune dacă profiturile dumneavoastra au ajuns în conturile speciale ale regimului Ceauşescu?
Dan Voiculescu: Nu, domnule.
Reporter: Niciun bănuţ?
Dan Voiculescu: Niciun bănuţ.


p.s. La data interviului, Voiculescu jefuise deja conturile la care a avut acces. Omul a spus, deci adevărul: nu a alimentat conturile lui Ceauşescu cu banii obţinuţi din tranzacţiile Securităţii, ci pe ale sale.
http://www.mihaicraiu.ro/events/mihai-craiu-adevarul-despre-crescent-cum-a-furat-dan-voiculescu-sute-de-milioane-de-dolari-in-1989/

http://www.youtube.com/watch?v=Dn2tnQPBQXQ

CitatÎn 1991, Dan Voiculescu înfiinţează:

- GRIVCO SA (Grupul Industrial Voiculescu şi Compania) capital social 1.800,000.0001ei echivalentul a 9.700.000 dolari la cursul BNR din decembrie 1991: 185 lei dolarul;

- BIOPROD S.A. capital social 27.5 3 3.940.000lei echivalentul a 149.000.000 dolari, la cursul BNR din decembrie 1991: 1.85 lei dolarul. (CRESCENT 20,55%);

- Corporaţia pentru Cultură şi Artă INTACT S.A. capital social 779.600.0001ei echivalentul a 74.500,000 dolari la cursul BNR din decembrie 1991: 185 lei dolarul. (CRESCENT 46,5995%);

Dan Voiculescu nu a justificat niciodata capitalul social de peste 230 de milioane de dolari vărsat de el şi de partenerii săi la constituirea celor 3 firme.

http://www.comisarul.ro/politic/exploziv/voiculescu-a-varsat-in-91-in-conturile-a-_654677.html

https://ro.wikipedia.org/wiki/Intact_Media_Group


stefan1

  Iuliane, uite niste sume frumoase pentru care Voiculescu poate sa fie judecat si condamnat. De ce nu o face nimeni? De ce a fost nevoie de acea parodie de proces, care o sa vedeti ca nu e exclus sa fie atacat si sa ii platim alte despagubiri?
  Aveti rabdare si urmariti niste acte prezentate de preaiubitul Badea. Este aiurea sa spui ca "mie nu trebuie sa-mi spuna nimeni, ca doar nu-s prost, stiu eu cum sta treaba" Uneori trebuie sa asculti toate taberele si apoi sa tragi concluzii.
  Parca de ieri este materialul, care arata ce diferenta de evaluare este intre ce a calculat expertul DNA si ce au spus expertii ANAF, apoi o comisie care a recalculat acele active. Sa nu mai spun ca s-a ales ca an de evaluare 2008, cand a fost 'bumul imobiliar', desi privatizarea a fost in 2003 iar recuperarea se face acum. Repet, reaua credinta se vede din avion: terenul, evaluat la proces la 55 milioane $ din totalul de  ~65 milioane prejudiciu, nu este scos la licitatie de ANAF, dar se reped la sediul Antenelor, care, luat, poate falimenta o institutie care a platit statului taxe in valoare de sute de milioane si plateste inca. Daca tot e graba sa se recupereze prejudiciul, de ce de peste un an nu a vandut actvul cel mai mare, adica terenul si de ce nimeni nu se inflameaza de acest lucru?
    http://m.antena3.ro/actualitate/mircea-badea-342627.html
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pad3

domnu stefan iti dau dreptate in privinta falsurilor din dosarul voiculescu. dar atat timp cat a servit o cauza nobila aceasta scuza metoda. cu voiculescu la pupitru antenele ar fi reusit sa 'viruseze" si next generation. asa latraii din spate fac numai ce au invatat - sa manipuleze doar acel segment pe care erau sa il si piarda in favoarea otv.
   
somnul ratiunii naste monstri

mosunick

Nu poti scuza un act de justitie printr-un gfals, daca el a fost savarsit!!!
In felul asta te situezi deasupra legii, iar legea devine numai un instrument de control si impunere a unei voi proprii (chiar colective), ceea ce numai stat de drept nu e.
Ori tocmai "statul de drept" zice-se ca ii baza "democratiei". Povesti de adormit Mizura....
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mosunick

Citat din: pharaonu75 din Februarie 23, 2016, 07:21:38 PM
De multe ori, intre emisiunile Antenelor si cele de pe Disney Channel nu este nicio diferenta!
=D> =D> =D> :nudie: :yes: :bravo:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

romikele

Citat din: pharaonu75 din Februarie 23, 2016, 07:21:38 PM
De multe ori, intre emisiunile Antenelor si cele de pe Disney Channel nu este nicio diferenta!
De multe ori exista diferente mari... cele de pe Disney Channel sunt mult mai interesante.  :razz: :wink2:

Kov iulian

Citat din: stefan1 din Februarie 24, 2016, 05:47:54 AM
  Iuliane, uite niste sume frumoase pentru care Voiculescu poate sa fie judecat si condamnat. De ce nu o face nimeni? De ce a fost nevoie de acea parodie de proces, care o sa vedeti ca nu e exclus sa fie atacat si sa ii platim alte despagubiri?
Citat din: mosunick din Februarie 24, 2016, 08:04:20 AM
Nu poti scuza un act de justitie printr-un gfals, daca el a fost savarsit!!!
In felul asta te situezi deasupra legii, iar legea devine numai un instrument de control si impunere a unei voi proprii (chiar colective), ceea ce numai stat de drept nu e.

Alphonse Gabriel ,,Al" Capone:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Al_Capone
Citat Deși a reușit multă vreme să se sustragă justiției și să nu fie niciodată găsit vinovat pentru crimele violente comise de «sindicatul crimei » pe care l-a condus, cariera sa de gangster s-a încheiat de fapt în 1931 când guvernul federal a reușit să-l facă judecat și condamnat pentru evaziune fiscală. A petrecut în continuare mai mulți ani în închisori, între care vestita Alcatraz, unde a fost inchis în detenția sa cea mai lungă.

Ultimii ani ai vieții i-a petrecut n Florida, bolnav de neurosifilis.

vulpea

consider ca si Nastase merita sa faca puscaria pe care a facut-o(si chiar mai mult),dar nu in modul jegos in care a fost judecat si condamnat.aveau atatea motive si acuzatii concrete/corecte de a-l condamna corect.

sorinma

Motivele adevarate si cu adevarat grave implica condamnarea si altor personaje...asa ca se inventeaza cate ceva subtire sa pice doar cine trebuie fara victime colaterale.Asa toata lumea e multumita poporu e hranit cu scandal,se mai elibereaza cate un fotoliu,si condamnatul mai scrie o cate si sta ascuns pana se linistesc apele.  :blah:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Alutus

CitatSa zic ... sa nu zic  si eu ceva? Ma intreb ce mama naibi se intampla?!

Pentru a nu fi acuzat de atac la persoana, ma voi adresa in mod abuziv tie si doar tie, cu mentiunea ca personajele ce vor fi mentionate sunt cu totul si cu totul imaginare si desi sunt celebre, dupa stiinta mea nu fac obiectul unui drept de autor. Ca atare, orice cetatean al republicii de la Ploiesti, are dreptul de a se identifica sau nu, cu acestea.
Se intampla, de exemplu, ca limba romana atat de batrana si  de tanara in acelasi timp,   s-a imbogatit cu o varianta noua a proverbului referitor la  soacra  cumatrului Ranica. Bazat pe o experienta sociala vasta, inceputa inca de cand era coleg cu Apolodor din Damasc, participant direct la constructia podului de la ...Adamclisi, var bun cu ganditorul de la Hamangia, Var cu Burebista, surfer recunoscut pe valul lui Traian, consultant al lui Saligny, jupan R s-a reprofilat pe maxime..
Suparat nevoie mare pe calitatea elixirului R28, sortimentul Matrafox, aflat in stare de meditatie, in scurtul interval dintre doua snapsuri cu amintita licoare , jupan Ranica a decretat fara drept de apel,  marele adevar, in varianta eco-bio : Strugurii sunt niste mizerii! Plini de E-uri!
   Se mai intampla ca are loc un asalt extraordinar asupra statului de drept, asalt in care se folosesc toate armele provenite din arsenalul mafiei . Suntem amenintati cu apocalipsa unui faliment al A 3,  care va produce un dezastru economic, se fac presiuni uriase asupra institutiilor in special asupra justitiei asociindu-le cu cele ale comunismului, se fac presiuni uriase asupra persoanelor –in cazul nostru Romichele- pentru inchiderea sau limitarea site-urilor defavorabile mafiei. Se intampla ca tocmai acum moralistii din balariile mafiei trandafirii vor sa voteze o lege  a defaimarii , adica a pumnului in gura inclusive pe internet. Pentru a apara interesele de clan ale unor hoti si jefuitori la drumul mare precum si privilegiile dobandite prin frauda si  cu care au capusat poporul asta, sunt in stare sa arunce tara in aer. De 26 de ani Televiziunea este folosita pentru divizarea oamenilor. A3 si Rtv, proprietati ale unor infractori dovediti au avut un singur aliment oferit oamenilor: URA. Au reusit ca prin murdariile zilnice prezentate tendentious, sa destrame familii, sa strice prietenii, au facut ca oamenii sa se evite. Au reusit sa creeze un climat de ura formidabil, pe care au intentia sa-l transfere in domeniul biologic, cu fixare genetica definitiva. . Vor sa ne inchida gura, sa aduca Romania la starea de liniste si de  imbecilitate a lui Ceausescu si Iliescu. Dar se intampla ca romanii nu sunt prosti , ca sufera, ca se implica si ca vor o altfel de tara. Cedarea la presiuni, eliminarea unor Useri si blocarea forumului ar fi o formidabila reusita a creaturilor ce populeza tenebrele. Cine nu intelege ce se intampla, isi va merita o eventuala soarta.Cu bune si cu rele, imi iubesc tara, vreau sa traiesc in ea. Curaj! Romania merge inaine!
PS: Fireste , in opinia chiriasilor lianelor, tot ce am spus nu este decat o mizerie. Dar si pentru asta este un leac. Schimba canalul!.

Sa nu uiti Darie!

mosunick

Citat din: Kov iulian din Februarie 24, 2016, 09:50:52 AM
Citat din: stefan1 din Februarie 24, 2016, 05:47:54 AM
  Iuliane, uite niste sume frumoase pentru care Voiculescu poate sa fie judecat si condamnat. De ce nu o face nimeni? De ce a fost nevoie de acea parodie de proces, care o sa vedeti ca nu e exclus sa fie atacat si sa ii platim alte despagubiri?
Citat din: mosunick din Februarie 24, 2016, 08:04:20 AM
Nu poti scuza un act de justitie printr-un gfals, daca el a fost savarsit!!!
In felul asta te situezi deasupra legii, iar legea devine numai un instrument de control si impunere a unei voi proprii (chiar colective), ceea ce numai stat de drept nu e.

Alphonse Gabriel ,,Al" Capone:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Al_Capone
Citat Deși a reușit multă vreme să se sustragă justiției și să nu fie niciodată găsit vinovat pentru crimele violente comise de «sindicatul crimei » pe care l-a condus, cariera sa de gangster s-a încheiat de fapt în 1931 când guvernul federal a reușit să-l facă judecat și condamnat pentru evaziune fiscală. A petrecut în continuare mai mulți ani în închisori, între care vestita Alcatraz, unde a fost inchis în detenția sa cea mai lungă.

Ultimii ani ai vieții i-a petrecut n Florida, bolnav de neurosifilis.
E una sa ai o strategie de rezerva si pe bune, folosind probe reale, sa reusesti sa probezi faptele criminale ale cuiva si ulterior sa condamni, si cu totul altceva sa faci asta prin falsuri. Nu spun prin asta ca s-au facut falsuri, nu sunt la curent si nu ma intereseaza concret cazul tipului in cauza. Asta e problema teoretic a Parchetului (probabil mai mult a adversarilor politici dupa cum vad eu lumea de azi).
Cand TU, cel care trebuie sa respecti si sa aperi legea folosesti mijloace dolosive... se pune intrebarea ce interes ai sa deformezi adevarul sa creezi aparenta (legala) a unui adevar judiciar fals si se pune in discutie daca rolul tau nu e de CALAU. Asta tine de Evul mediu...
Sa fiti iubiti oameni buni!
Hai sa ne vedem de ale noastre ca alea publice nu mai is ale noastre!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Alutus

#4302
CitatCand TU, cel care trebuie sa respecti si sa aperi legea folosesti mijloace dolosive... se pune intrebarea ce interes ai sa deformezi adevarul sa creezi aparenta (legala) a unui adevar judiciar fals si se pune in discutie daca rolul tau nu e de CALAU. Asta tine de Evul mediu...
Sa fiti iubiti oameni buni!
Hai sa ne vedem de ale noastre ca alea publice nu mai is ale noastre!!!
memorat
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Ston

   Frumos! Frumos! Nu stiu ungureste ,insa am remarcat attittudde, negative, poziitive. Foarte frumos si patetic. Doar ca ceva nu se potriveste si nu reusesc sa fac o legatura logica intre locutiuni. As avea trei variante.
1 .Zici :Hai sa ne vedem de ale noastre ca alea publice nu mai is ale noastre!!! , dar atunci esti in contradictie cu opinii categorice de tipul "creezi aparenta (legala) a unui adevar judiciar fals si se pune in discutie daca rolul tau nu e de CALAU. Asta tine de Evul mediu...dolosive.."

2. Zici: attitude , cu accent pe a, dar atunci te afli in contradictie cu: Hai sa ne vedem de ale noastre ca alea publice nu mai is ale noastre!!!

3 . Zici foarte hotarat si cu demnitate: attitude! fireste cu accent pe a; adevar judiciar fals, cu accent pe f si pasnic –conciliant: Hai sa ne vedem de ale noastre ca alea publice nu mai is ale noastre!!! 
   Si fiindca traim intr-o lume in care domneste libertatea de expresie si de alegere, imi exprim aici indignarea si  nedumerirea: cine oare indrazneste sa te opreasca, pe tine, cetatean european- cu accent pe is (îs)- sa-ti vezi de ale tale?!
Sa nu uiti Darie!

Cipi

Mai mulți jurnaliști Antena 3, prinși de polițiști în timp ce înțepau o conductă ca să fure c*cat

             Foame mare la Antene! Pentru că nu le mai ajunge căcatul pe care-l mănâncă zilnic, mai multe vedete Antena 3 s-au constituit într-un grup criminal organizat, cu scopul de a sustrage cât mai mult căcat din conducte subterane. Din păcate pentru ei, au fost prinși de polițiști exact când încercau să înțepe o conductă cu căcat.
"Au acționat în haită, efectiv s-au năpustit asupra conductei cu – mă scuzați – căcat", a povestit polițistul care i-a prins în flagrant. "Mircea Badea avea asupra lui două canistre imense, în care începuse să sustragă căcatul. Mihai Gâdea, în schimb, era cu gura pe țeavă, sorbea căcatul direct din conductă. I-am prins în fapt, n-au mai avut cum nega fapta!"
Adrian Ursu, Oana Stancu, Mugur Ciuvică și ceilalți anteniști s-au repliat rapid când au văzut polițiștii, susținând că se află întâmplător în zonă, că ei doar se plimbă. "Ei nu își dădeau seama că erau toți mânjiți cu căcat la gură", a povestit polițistul. "Era foarte distractiv să-i vezi cum se jură că n-au mâncat căcat, iar ei erau plini de căcat la gură."

Sursa: http://www.timesnewroman.ro/monden/mai-multi-jurnalisti-antena-3-prinsi-de-politisti-in-timp-ce-intepau-o-conducta-ca-sa-fure-c-cat

mosunick

Intai de toate te rog sa ma ierti Domnule Alutus!
Ideile expuse sunt pentru cei care respecta macar un minim de diversitate!
Dai impresia unei copii a unui expert analist, jurnalist transant, care citeste tot, preia numai ce vrea si scoate lucrurile din context, si care mai mult, mai are si pretentia detinerii unui adevar absolut, bazat pe propria interpretare a expresiilor unui tert, adevar de a carui cunostinta e absent - cu probe, prin insasi maniera "plastica" si "determinata" de a nega nu numai o esenta a continutului subiectului dar si intercorelarea termenilor constituanti ai comunicarii. 
Vad ca esti bun la asta si te felicit (daca asta e termenul adecvat) pentru aceasta capacitate indubitabila.
Daca iti inchipui ca poti pune concluzii asupra unei persoane sau a conceptul sau de viata din doua fraze interpretate in felul mentionat, esti pe drumul drept. Tot inainte! Nu esti primul intalnit...

P.S. Eu nu am timp de polemici inutile, iar dumneata esti mult prea destept pentru ce pot eu comunica! Sa ma ierti ca te-am tulburat cu nimicuri unguresti!
Spor in toate cele bune, preabunule Domn - cu accent pe D!

s.s. Mosu'

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone