Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: adrian_bz din Februarie 21, 2016, 09:15:55 PM
      Conflictul intre generatii este un fenomen extrem de trist pentru tara, datorita nivelului din ce in ce mai scazut al noilor generatii, intelectual, moral si uman. (Pentru confirmare intrebati ORICE profesor cu experienta de cel putin 25 de ani in invatamant.) Vrei, nu vrei, ei sunt viitorul. Numai ca reprezentantii generatiei aifon pica foarte usor in plasa manipularilor si intereselor straine.

      In viitor razboiul pe planeta se va da pe resurse, iar Romania sta foarte bine la capitolul asta. Romania ar fi ferma ideala pentru orice mare putere a planetei. Din cauza asta valoarea invatamantului scade constant prin subtierea programei scolare si subfinantare. D-aia au nevoie de noi saraci, bolnavi si dezbinati si datori vanduti. In 50 de ani toata tara va fi a lor, cumparata la hectar, iar aici va fi o populatie indigena bizara, fara prea mari legaturi cu o traditie proprie si fara prea multe notiuni de istorie, care va lucra pe bani putini pentru corporatii uriase straine in agricultura si industrie.
   
      Un popor care nu-si cunoaste istoria este condamnat s-o repete. Numai ca de aceasta data va fi fatal pentru Romania, care isi vinde pamantul si muntii si resursele strainilor pe aproape nimic. Proiectul numit UE este cel mai parsiv razboi posibil.

      Generatia feisbuc insa danseaza de bucurie pentru ca se inchide singurul trust de presa romanesc important.
      Atata ura ca cea impotriva Antenei 3 am vazut in viata mea o singura data, in `90, cand copil fiind, am vazut cum o mare de oameni il huiduia cat putea pe Ion Ratiu in centrul Buzaului. Unii chiar l-au batut cu oua. In aceeasi saptamana Iliescu era ovationat si primit in oras ca pe mesia.

      Manipularea e uriasa si miza la fel. Inchiderea antenelor nu se poate face decat la comanda straina. Generatiile care au trait mai mult in comunism mai inteleg cate ceva. Cei mai tineri insa nu stiu care e legatura intre comunism  si puscaria la ordin politic. Ei n-au vazut "Cel mai iubit dintre pamanteni" si chiar daca il vad nu le place. N-are efecte speciale.

P.S.  E duminica azi. Alutus nu lucreaza in weekend.
Din foarte multe mative, ^:)^ =D> din partea mea. 
    In primul rand pentru modul de gandire.Iata o dovada ca putem conta pe tineri.Sa dea domnul sa gandeasca la fel cat mai multi.Asta e scaparea acestei  natii .Din pacate de foarte multe ori am avut dezamagiri in privinta tinerilor si pentru a ma intelege de ce spun asta, o sa spun o mica povestioara.
    Am un cumnat cu un an mai mic decat mine ,cu care am fost in publc in multe situatii. Are o placere nebuna in a intra in dialog cu orcine, oriunde, pe orice tema.Dar cea mai mare placere a lui e sa interactioneze cu, copii si tinerii.Se distreaza pur si simplu, ca marea mjoritate nu stiu tabla inmultirii, istorie si in general notiuni elementare, macar la un nivel minim.
   Despre Antena 3, pana la urma  cred ca tot raul e spre bine.I-au vrut in strada , o sa-i aiba in strada, Ba chiar au inceput sa transmita din casele oamenilor, probleme de interes general .O fi rau, o fi bine?! Ramane de vazut.Poate le scoate in afara legii si le mareste miza cu siguranta. Cei care blameaza  Antena 3, sant sigur ca se uita la ei mult mai atent si mai mult, decat cei ce recunosc ca fac asta. Altfel nu ar sti cum sa contracareze.
 

Kov iulian

#4246
Atata jale, atata plans, atata cearta intre ei si intre noi parca ar veni sfarsitul lumii .
Peste tot pe toate canelele tv doar subiectul asta, in parlament, pe strada doar despre asta vorbim de parca asta ar fi cel mai important lucru pe lumea asta.

Anul 2016 va fi unul dintre cei mai grei ani pentru noi apicultoriii din cauza pesticidelor neonico si noi de vaitam si ne smulgem parul din cap sa se muta aia de colo colo.

Stiti ce sa intamplat in martie 2014 ?

Pro tv si trustul media pro a pierdut dreptul de a folosi sediul unde erau, si-a luat toate jucariile si sa mutat intr-o alta cladire in locul lor venind cei de la Prima TV .

Intr-o luna, maxim doua au mutat tot fara nici un tam tam, emisia a continuat si nimeni nu a simtit ca se intampla ceva.
Astialalti desi au stiut de prin 2014 ca vor pierde sediul au stat cu mana in ... si acum ar fi in stare sa intoarca toata tara cu fundul in sus.

http://metropotam.ro/La-zi/pro-tv-nu-ca-mai-emite-din-sediul-din-pache-protopopescu-o-alta-televiziune-ii-ia-locul-art0105573622/

http://www.economica.net/mutare-istorica-dupa-20-de-ani-pro-tv-se-muta-din-turnul-de-pe-pache-protopopescu_76156.html

http://www.click.ro/comunitate/romanesti/foto-exclusiv-fostul-sediu-al-pro-tv-ramas-pustiu-chiar-si-afisele-au-fost

Aurel

Citat din: Kov iulian din Februarie 21, 2016, 10:48:31 PM
Atata jale, atata plans, atata cearta intre ei si intre noi parca ar veni sfarsitul lumii .
Peste tot pe toate canelele tv doar subiectul asta, in parlament, pe strada doar despre asta vorbim de parca asta ar fi cel mai important lucru pe lumea asta.

Anul 2016 va fi unul dintre cei mai grei ani pentru noi apicultoriii din cauza pesticidelor neonico si noi de vaitam si ne smulgem parul din cap sa se muta aia de colo colo.

Stiti ce sa intamplat in martie 2014 ?

Pro tv si trustul media pro a pierdut dreptul de a folosi sediul unde erau, si-a luat toate jucariile si sa mutat intr-o alta cladire in locul lor venind cei de la Prima TV .

Intr-o luna, maxim doua au mutat tot fara nici un tam tam, emisia a continuat si nimeni nu a simtit ca se intampla ceva.
Astialalti desi au stiut de prin 2014 ca vor pierde sediul au stat cu mana in ... .

http://metropotam.ro/La-zi/pro-tv-nu-ca-mai-emite-din-sediul-din-pache-protopopescu-o-alta-televiziune-ii-ia-locul-art0105573622/

http://www.economica.net/mutare-istorica-dupa-20-de-ani-pro-tv-se-muta-din-turnul-de-pe-pache-protopopescu_76156.html

http://www.click.ro/comunitate/romanesti/foto-exclusiv-fostul-sediu-al-pro-tv-ramas-pustiu-chiar-si-afisele-au-fost
Nu plang pe nimeni si nu am nici o strabatere daca se muta sau nu.Ceea ce ma irita este ca nu se vor lasa si la inversunarea si capacitatea pe care o au , cu siguranta vor castiga procesul si nu ma incalzeste cu nimic ca statul roman va fi obligat sa plateasca daune din  banii "prostilor"Pe de alta parte  unii se bat cu pumnii in piept ca au reformat statul de drept si incet incet, pe rand, o sa ajungem sa stam drepti.

Cipi


vulpea

Cipi,nu te bucura prea repede,ca o sa ajungi sa plangi amarnic.Il cunosc pe jigodia de Basescu personal,a fost seful meu pana in 2004.parerea mea personala,si stiu f.bine ce scriu,e ca a introdus machiavelismul in politica romaneasca si,si mai rau,veti mai auzi destul de mult timp de el.totdeauna sarpele moare greu !

vulpea

K i,se pare ca nu stii un lucru,deseori confirmat de istorie:totdeauna puterea s-a temut de strada !

Aurel

Citat din: Cipi din Februarie 21, 2016, 11:23:22 PM
Traiasca Basescu!  =))
[/quote
  Daca tu, te, tavlesti pe jos de ras spunand asta , sa stii ca eu sincer, chiar ai doresc asta, iar tie tot sincer, iti doresc sa te faci bine! Sincer nu stiam ce sa cred, dar acum vazand ca ti-ai respectat si cuvantul,
( parca era vorba ca ma ignori) mi-am format o parere," Cine se aseamana se aduna " zice un proverb din popor. A...dar am uitat ca tu cu poporul, mai greu. Noapte buna tinere! Din punctul meu de vedere ti-ai dat examenul.

pistol28

Citat din: Kov iulian din Februarie 21, 2016, 10:48:31 PM
.................................................
Astialalti desi au stiut de prin 2014 ca vor pierde sediul au stat cu mana in ... si acum ar fi in stare sa intoarca toata tara cu fundul in sus.
............................................................

RECLAMA creşte audienţa şi preţul pe minutul de publicitate, deci BANI mai mulţi la aceeaşi "muncă".
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1


Citat din: Kov iulian din Februarie 21, 2016, 10:48:31 PM
.................................................
Astialalti desi au stiut de prin 2014 ca vor pierde sediul au stat cu mana in ... si acum ar fi in stare sa intoarca toata tara cu fundul in sus.
............................................................

  Decizia judecatoreasca nu era echivalenta cu ordinul de evacuare a imobolului. Prejudiciul se putea recupera si prin plata unei chirii. Protocolul de Stat vrea sa vanda de mult anumite imobile a caror intretinere este costisitoare, dar piataa imobiliara ofera preturi mici. Recuperarea prejudiciilor se poate face mai bine din chirii. Antenele in acest rastimp de peste un an a trimis peste 20 de cereri de inchiriere, la care nu au primit nici un raspuns, deci nici macar unul negativ.
  Decizia de evacuare o poate lua proprietarul (nu se stie de ce acesta este Ministerul de Finante), desi chemarea in proces a fost facuta de Ministerul Agriculturii, al carui ministru era atunci Ciolos (fost si consilier al lui Basescu, apoi propus de acesta comisar din partea Romaniei la UE, sustinut insistent de Base pentru o noua candidatura in detrimentul Corinei Cretu, cea aleasa in final Comisar UE pentru Politica Regionala). Prejudiciul s-a facut pentru Ministerul Agriculturii, pentru ca era vorba de un teren detinut de Institut, teren care exista, dar acum cica nu mai valoreaza aproape nimic, iar prejudiciul imaginar trebuie platit cu toate proprietatile lui Voiculescu.
  Decizia de evacuare deci s-a dat doar saptamana trecuta, cu un termen (legal) de 5 zile, dar absurd de mic, ceea ce arata cum fac legile alesii nostri. Aceasta somatie de evacuare trebuie data insa dupa un preaviz de cel putin o luna, care nu a fost dat niciodata. De asemenea, legal, somatia de evacuare poate fi atacata in justitie, timp in care proprietarul nu are dreptul sa evacueze fortat chiriasul Totusi, incalcand aceasta prevedere legala, proprietarul ameninta ca dupa 5 zile opreste utilitatile, echivalent cu intreruperea emisiunilor celui mai mare post de stiri si comentarii politice din tara.
  Spui ca au mai fost posturi TV care s-au mutat. Nu asa de mari, nu in 5 zile. In plus aici, cum am mai spus, este un sistem integrat care primeste semnalele de la toate cele 5 posturi ale Antenelor si pentru a nu se intrerupe emisiunile trebuie cumparat inca un astfel de sistem, deloc ieftin, si dublate toate instalatiile.
  A te face ca nu pricepi urmarile unei astfel de evacuari este ca si cum ai opri curentul de la instalatiile de reanimare ale unui pacient, ca tu trebuie sa repari o priza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: romikele din Februarie 21, 2016, 03:55:08 PM
Alutus are acceptul meu sa posteze orice doreste pe acest forum, cui nu-i plac postarile sale le poate ignora.
Este un om inteligent care stie ce spune, chiar daca asta pe unii ii deranjeaza. Si nu primeste nici un ban de la noi, pentru simplul motiv ca nici noi nu primim de la nimeni.

  Cine zicea ca e platit se gandea probabil la un partid si nicidecum la forum.Mergem mult prea departe, acesta nu e un site politic si ne expunem, ca amatori, parerile, care uneori coincid, alteori sunt divergente, dar asta nu trebuie sa creeze pasiuni. Ca veni vorba, Alutus chiar ar putea sa castige bani ca 'postaci' ca are un real talent de a scrie. Probabil cine a spus a facut o translatare de la situtia din partidul lui Base, unde seful postacilor a aparut la TV si a povestit ca era platit de Elena Udrea, primea direct indicatii de ce si cum sa posteze.Avea in subordine un numar de persoane cu rol de a scrie mesaje favorabile pentru Elena, Base sau PD si care la randul lor primeau indicatii si unele directii de bataie de la coordonator. Activau in forumuri de dezbateri politice sau la comentariile diferitelor articole, bestelind oponentii politici ai celor care i-au angajat sau chiar pe ceilalti useri care aveau pareri contrarii si laudand in altele pe cei in slujba carora erau. Posibil ca si celelalte partide sa aiba asemenea structuri, ca lupta pe Facebook si in general pe 'net este foarte dura si din ce in ce mai eficienta in lupta electorala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

De ce ar primit Alutus bani si Stefan nu?
Mai sarguincios mi se pare Stefan pe aici!

Cipi

imi place cum se "excita" unii cand aud/citesc numele Basescu. asa ca... Basescu, inchide antena3!  :finger:

Alutus

Reactia furibunda manifestata un timp atat de indelungat si faptul ca am fost citat mai des decat Basescu, este deosebit de onorant, dar imi arata in acelasi timp ura impotriva  adevarului, limitarea intelectuala si neputiinta iesirii din capcana  colectivista a Mancurtismului. Si atunci este firesc ca in loc de argumente, creierasul tau sa le ofere celor situati pe aceeasi craca descoperirea suprema : primeste bani. 
   Este normal ca prezenta grupului sa-ti confere siguranta, si sa-ti intareasca corzile vocale, pana la atingerea supremei performante  de haulit: Lasa-neeee! Ce poate fi mai convingator decat acest strigat triumfataor plin de argumente si subtilitati intelectuale, izvorat din creierul unei fiinte ce tocmai cazu din copac, ridicat pe labele din spate, gata sa schimbe statutul de locuitor al cracilor cu cel de culegator din balta Ialomitei.  Acest tip de comportament  se poate constata mai ales in cazul  haitelor, fie ele alcatuite din cotarle cu aspiratii la pedigree , pitite dupa uluci si intrate in sevraj la trecerea unui Alsacian, fie din intelectualii de stransura, patrioti scoliti la cursurile de istorie ale lui S Nicolaescu si comentate de V. Tudor, intre doua ratii de tranchilizante.
Sa nu uiti Darie!

Cipi

Ne pierdem timpul de pomana cu astfel de oameni, nu avem alternativa, trebuie sa asteptam sa inchida ochii mosnegaraia comunista ca sa putem schimba in bine mersul acestei tari.

bismark

    Si de la ce virsta in sus sa moara mosnegutii care vau crescut pe voi astia care le stiti si le faceti dupa placul vostru.Fiind considerat un mosnegut comunist pot sa mor? =)),dar daca voi muri si de asemeni toti mosnegutii care pot fi parintii si bunicii vostri ce se va intimpla oare, sinteti voi in stare sa faceti ceva sau stingeti lumina si plecati?.Mie rusine mie ca pot auzi asa ceva.Este ultimul mesaj pe care il mai scriu pe aceasta pagina.Imi voi vedea de pagina mea daca vrea sa invete cineva ceva de la mine bine, ca vad ca totul merge spre dezbinare si ura.Cu mult respect pentru cei care m-au inteles ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/