Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#4125
Citat din: fiug1970 din Decembrie 09, 2015, 10:23:02 PM
FB_IMG_1449691963990.jpg
Citat din: oroles din Decembrie 10, 2015, 06:17:49 AM
E scris cu font TNR, adica font de calculator. Stiut fiind faptul ca la vremea respectiva se bateau la masina concluzia e ca documentul este un fals. Unde a aparut, pe Antene?
Stiti povestea cu pixelul albastru ?

De data asta pixelul este galben.  :D :D :D

Nu este o gluma. Baietii cu ochi albastri de la serviciile internationale au convins cumva producatorii de imprimante sa seteze cumva imprimanta pentru a imprima un anumit model de pixeli de culoare galbena pe hartie ca apoi sa poata fi identificata imprimanta ce a printat acel document.

Treaba asta e foarte utila pentru a prinde infractorii sau de ce nu pe cei ce deranjeaza politic anumite regimuri .
O organizatie de asta care apara libertatile in mediul digital a testat si a identificat mai multe modele si producatori.


https://www.eff.org/ro/issues/printers

https://www.eff.org/ro/pages/list-printers-which-do-or-do-not-display-tracking-dots

Iar din cate am inteles imprimantele acestea mari ce le gasim pe la centrele xerox si primarii, diverse birouri etc, au un hard pe care sunt stocate copii electronice dupa documentele printate si scanate.
Deci datele noastre personale le cam lasam aiurea peste tot, un hot dibaci poate fura doar datele lasand neatinse obiectele fizice astfel nimeni nu va stii ce sa intamplat ceva.


http://www.dataerasure.com/printer_hard_drive.php   -  http://www.office.xerox.com/latest/SECWP-01UA.pdf

Au dat povestea asta si pe un site de it din Romania dar dupa un timp nu am mai gasit articolul, a disparut. :) :) :)

http://www.youtube.com/watch?v=izMGMsIZK4U

sorinma

Scoatem cartusu galben si gata cu pixelu galben  :rotfl:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

dan sebastian


[/quote]
Dane, important este sa vedem si de unde au plecat ei! Chestia e ca noi, cei mici, incercam sa ne cataram cand altii au avut drum deschis pana sus!
Da, o fi Becali cu bani, dar nu banii fac omul! Ce folos ca are miliarde daca la capatana e problem? Am o ciudata senzatie ca Becali e doar omul din fata iar in spatele lui colcaie o armata de trepadusi din fosta...ca doar nu ajungea el sa faca schimbul de terenuri cu MAPN, asa, ca de la cioban la ministru!  :P
Tinta nu cred ca trebuie sa fie banul ci calitatea vietii pe care o ducem. Ce folos ca Patriciu era miliardar dar a sfarsit destul de devreme?
[/quote]
Toți au plecat de sus (sau au avut familii puternice în spate).
Becali a vrut să facă oierie dar dacă i-au dat bucureștenii sute de euro pe metru pătrat nu crezi ca s-a prins repede care e treaba. A avut noroc cu carul și are o inteligență nativă , știe să citească bine printre rânduri dar nu are educație.
Normal ca ceilalți au văzut economia de piață datorită funcțiilor de conducere și sri ului sau cum se numea atunci securitatea (băieții în civil).
Sunt totuși niște elite. Eu am luat ce mi s-a părut pozitiv din film.
Ceaușescu realizez acu ca daca nu-l lichidau era din nou la conducere. Atunci să și văzut distracție, ceva ca pe vremea lui Țepeș.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

#4128
Citat din: dan sebastian din Decembrie 10, 2015, 10:31:08 PM

Ceaușescu realizez acu ca daca nu-l lichidau era din nou la conducere. Atunci să și văzut distracție, ceva ca pe vremea lui Țepeș.
Hi, hi, nu a fost prost Iliescu, stia ca in politica e care pe care, asa ca i-a inchis gura lui Ceasca! :P Nu ca l-as regreta pe Ceausescu, in loc sa invatam mai mult ma trimiteau 2 luni la "practica" sa scot cartofi,morcovi sau sa adun prune, struguri , porumb si frunze de podbal. Ca deh, taranii nu erau pe camp! iar daca doream sa iau si eu un kg de struguri acasa sa duc familiei nu ma lasau. Profesorii si secretarii de partid plecau insa cu sacosele pline.  :D dreptate, egalitate, fraternitate!
Filmul e bun ca arata mentalitatea celor care se credeau intangibili precum si idei valabile indiferent de pozitia sociala (la data cand s-a facut filmul nu cred ca era careva cautat de DNA sau alta structura). Asa ca ei  :nudie: fara teama prea mare pe melodia regizorului. E adevarat ca dupa ce a iesit filmul s-au cam suparat ca tenta din film duce la ideea ca ei si-au construit afacerea pe coruptie si influenta. Si asta cred ca a fost "documentare" pentru DNA si restul se cunoaste.
PS raman in continuare fidel ideii ca Becali nu e atat de inteligent si din oier a ajuns miliardar. Schimbul de terenuri s-a facut cu baietii buni :wink2:.  ULterior, dupa ce a prins radacini evident ca ne pare "dasthept". El e portavocea intereselor unui grup.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  Contrar majoritatii si,probabil, majoritatii forumistilor, eu cred ca G. Becali are certe merite si calitati si in multe privinte ar trebui luat ca exemplu. E adevarat ca nu are carte, dar are un simt al afacerilor, caracteristic aromanilor si niste principii rigide, caracteristice multor familii aromane, care noua poate ni se par invechite, dar care duc aparent inexplicabil la rezultate deosebite.
  Daca ne uitam in istorii la acesti aromani, vom vedea ce personalitati au iesit din randul lor, cu influenta foarte mare si in istoria Romaniei, dar si a Greciei, Bulgariei, Serbiei si chiar Austriei. Intorcandu-ma la Becali, tatal lui era un barbat pretuit in socuetatea lor si care cu oile facea afaceri inca de pe vremea comunistilor, vanzand prin diferite aranjamente oi si miei in strainatater si acumuland ceva bani la rudele lor din America. Imediat dupa 89, cu acesti bani se puteau cumpara foarte multe la preturile de atunci. El povesteste cun si-a dat seama ca se poate castiga f mult prin afaceri cu terenuri si cat de prost este, a sesizat oportunitatea ce i se oferea si a actionat. Cand nu i-au mai ajuns banii, a imprumutat de la Hagi si a continuat sa cumpere terenuri, oferta fiind mult mai mare decat el putea cumpara. Ce il deosebeste de mai toti afaceristii este ca el a alocat permanent o (mica) parte din castiguri pentru opere de caritate, pentru cazuri umanitare sau lucrari de interes public. Cu unele din aceste actiuni s-a laudat, dar sunt foarte multe care au trecut neobservate. Si salvarea Stelei este 'opera' lui, contestata prosteste de niste exaltati. Trebuie sa vedem prin comparatie cum a evoluat Rapid sau Dinamo, desi si acestea au fost finantate de oameni bogati. Iarasi un lucru pe care il admir la el este ca poate este singurul dintre cei mediatizati care de multe ori vorbeste (si sincer) despre patriotism si interesul national, valori fara de care eu nu cred ca o tara va putea sa evolueze.
  Detentia pe care a suferit-o, cred tot mai mult ca e o razbunare a lui Basescu. Initial credeam ca e din cauza plasarii lui Becalii in coalitia lui Geoana, dar in urma ultimelor dezvaluiri, cred ca i se trage de la demascarea publica a lui Popovici, care era in cardasie cu Basescu, dar mai cu seama a lui Cocos, care pretindea un mare procent din toate retrocedarile.
  Ma opresc, dar s-ar putea spune multe in favoarea lui. Spuneti ca trebuie ca el e doar papusa manevrata din spate. Nu au aparut pana acum dezvaluiri despre relatii ale lui cu Securitatea sau cu un anumit om politic, cum se stiu aproape la toti marii miliardari ai tarii. El are cativa colaboratori tot aromani si isi conduce, cat e de prost, destul de inteligent afacerile lui. Am vazut la un interviu al lui, cu 'caterinca' asa cum sunt mai toate, dar la sfarsit a spus ca trebuie sa se retraga, ca are ceva probleme de rezolvat. In acel moment am vazut cum fizionomia i s-a schimbat, a devenit serios, iar privirea parca s-a intors spre interior, cum numai putini oameni pot sa se afunde spre a analiza temeinic un lucru. Pentru mine acea scena mi-a dovedit ca Becali nu este numai ce se vede la suprafata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

paul1

Citat din: Cristel din Decembrie 10, 2015, 07:11:32 AM
Nu-l iau in brate, dar a fost singurul presedinte roman care s-a implicat in apararea justitiei, chiar daca din nefericire vedem acum ca se inconjurase cu oameni fara caracter, corupti in buna parte. 
De cine o apara ??? ))/
Daca poti, te rog sa-mi raspunzi argumentat ... o apara de X, care X la randul lui facea si dregea,care presedinte a intreprins urmatoarele masuri ( a,b,c, ...), adica spui tot, cu subiect si predicat !
Daca nu poti s-o faci in termenii astia inseamna ca nu esti decat o trompetica a propagandei basiste ! :qp: Daca poti s-o faci ... ma inclin ! :thanks:
Spui ca fostul presedinte s-a inconjurat de oameni fara caracter si corupti . O vorba din intelepciunea populara zice ... spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti !!! In logica asta ... base a fost un om fara caracter si corupt ! :happy_birthday: la puscarie alaturi de varan !!! Tre sa recunosc ca sunt total de acord cu logica ! :nod:

oroles

Citat din: stefan1 din Decembrie 11, 2015, 05:04:49 AM
  Contrar majoritatii si,probabil, majoritatii forumistilor, eu cred ca G. Becali are certe merite si calitati si in multe privinte ar trebui luat ca exemplu. E adevarat ca nu are carte, dar are un simt al afacerilor, caracteristic aromanilor si niste principii rigide, caracteristice multor familii aromane, care noua poate ni se par invechite, dar care duc aparent inexplicabil la rezultate deosebite.
  Daca ne uitam in istorii la acesti aromani, vom vedea ce personalitati au iesit din randul lor, cu influenta foarte mare si in istoria Romaniei, dar si a Greciei, Bulgariei, Serbiei si chiar Austriei. Intorcandu-ma la Becali, tatal lui era un barbat pretuit in socuetatea lor si care cu oile facea afaceri inca de pe vremea comunistilor, vanzand prin diferite aranjamente oi si miei in strainatater si acumuland ceva bani la rudele lor din America. Imediat dupa 89, cu acesti bani se puteau cumpara foarte multe la preturile de atunci. El povesteste cun si-a dat seama ca se poate castiga f mult prin afaceri cu terenuri si cat de prost este, a sesizat oportunitatea ce i se oferea si a actionat. Cand nu i-au mai ajuns banii, a imprumutat de la Hagi si a continuat sa cumpere terenuri, oferta fiind mult mai mare decat el putea cumpara. Ce il deosebeste de mai toti afaceristii este ca el a alocat permanent o (mica) parte din castiguri pentru opere de caritate, pentru cazuri umanitare sau lucrari de interes public. Cu unele din aceste actiuni s-a laudat, dar sunt foarte multe care au trecut neobservate. Si salvarea Stelei este 'opera' lui, contestata prosteste de niste exaltati. Trebuie sa vedem prin comparatie cum a evoluat Rapid sau Dinamo, desi si acestea au fost finantate de oameni bogati. Iarasi un lucru pe care il admir la el este ca poate este singurul dintre cei mediatizati care de multe ori vorbeste (si sincer) despre patriotism si interesul national, valori fara de care eu nu cred ca o tara va putea sa evolueze.
  Detentia pe care a suferit-o, cred tot mai mult ca e o razbunare a lui Basescu. Initial credeam ca e din cauza plasarii lui Becalii in coalitia lui Geoana, dar in urma ultimelor dezvaluiri, cred ca i se trage de la demascarea publica a lui Popovici, care era in cardasie cu Basescu, dar mai cu seama a lui Cocos, care pretindea un mare procent din toate retrocedarile.
  Ma opresc, dar s-ar putea spune multe in favoarea lui. Spuneti ca trebuie ca el e doar papusa manevrata din spate. Nu au aparut pana acum dezvaluiri despre relatii ale lui cu Securitatea sau cu un anumit om politic, cum se stiu aproape la toti marii miliardari ai tarii. El are cativa colaboratori tot aromani si isi conduce, cat e de prost, destul de inteligent afacerile lui. Am vazut la un interviu al lui, cu 'caterinca' asa cum sunt mai toate, dar la sfarsit a spus ca trebuie sa se retraga, ca are ceva probleme de rezolvat. In acel moment am vazut cum fizionomia i s-a schimbat, a devenit serios, iar privirea parca s-a intors spre interior, cum numai putini oameni pot sa se afunde spre a analiza temeinic un lucru. Pentru mine acea scena mi-a dovedit ca Becali nu este numai ce se vede la suprafata.
Da, domnule stefan1. Gigi Becali nici bine nu ajunsese parlamentar si cerea desfiintarea ANI. Ce mai, model de moralitate. Cu varul sau aflat la puscarie si cu prietenul sau Hrebenciuc pusesera gand rau DNA.

Asa ca sa va mai improspatez memoria:
http://m.adevarul.ro/news/politica/gigi-becali-am-vorbit-grupul-pnl-mi-au-spus-comisia-juridica-obiectiv-latifundiarului-desfiintarea-agentiei-integritate-1_50d058e7596d720091121405/index.html
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

E totuși singurul dintre cei bogați care a făcut sate, biserici și a ajutat zeci de mii de oameni prin donații.
Afacere prin definiție este câștigarea unor avantaje.
Limita dintre afacere și furt nu o știe însă nimeni.
Dacă orice patron ia o piuliță și o da de 10 ori mai scump da plătește taxe e cinstit, iar alții sunt considerați hoți.
A profita de o oportunitate mi se pare ok.
Cei care au făcut afaceri și au  pierdut totul ce sunt???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

Citat din: oroles din Decembrie 11, 2015, 07:09:45 AM

 
Da, domnule stefan1. Gigi Becali nici bine nu ajunsese parlamentar si cerea desfiintarea ANI. Ce mai, model de moralitate. Cu varul sau aflat la puscarie si cu prietenul sau Hrebenciuc pusesera gand rau DNA.

Asa ca sa va mai improspatez memoria:
http://m.adevarul.ro/news/politica/gigi-becali-am-vorbit-grupul-pnl-mi-au-spus-comisia-juridica-obiectiv-latifundiarului-desfiintarea-agentiei-integritate-1_50d058e7596d720091121405/index.html

  Daca voi ati fost multumiti de cum a functionat ANI si DNA sub Base, inseamna ca ne meritam soarta.
Aceste institutii ar fi foarte utile, dar doar daca ar fi impartialesi nu o arma politica impotriva adversarilor. Acele incompatibilitati care recent au fost anulate, au fost folosite atatia ani sa santajeze oameni ai opozitiei. Numai Iohannis a fost luat de cateva ori la cercetari de ANI si tot in momente importante, cand a fost propus de coalitia de opozitie ca prim-ministru, cand a fost din nou ales ca primar la Sibiu si chiar cand a candidat pt presedentie. Averile mari ale PDL-ilor sau cheltuielile exagerate ale Lenutei care acum abia ies la iveala, atunci erau ignorate.
  ANI a fost o institutie creata in premiera la noi, dupa care s-a creat si in alte tari dar tot cu scandal (in Bulgaria seful ANI a fost arestat pentru coruptie). Poate in acel context Becali a cerut desfiintarea ANI, din moment ce era subordonata ca si DNA-ul lui Base si era folosit politic.
  Trebuia sa vezi ca articolul pe care mi l-ai indicat a aparut in "Adevarul", care in 2012 era organ de propaganda pentru Basescu si deci obligatoriu ostil lui Becali.

  Si despre DNA, intre timp s-a vazut ce subordonari a avut si se vede cat de nemultumiti sunt PDL-istii daca acum i-a luat si pe ei la purecat. Uite ce se scria de atunci despre 'independenta DNA:
"La vremea când s-a declanșat experimentul, președintele Băsescu l-a acceptat cu o condiție: să controleze el totul. Îngăduindu-i-se această pretenție, mașina de tocat dușmani politici a fost concepută de el, realizată de el și pusă în mișcare cu el la pupitrul de comandă. Funcționa după trei principii, proprii naturii răzbunătoare și educației securistice a tătucului: principiul arbitrariului, principiul finalității și principiul fatalității.
Principiul arbitrariului asigura că oricine poate fi luat în vizorul procurorilor DNA, pentru orice. Regula clasică a justiției, conform căreia fapta este punctul de plecare a investigației, nu făptuitorul, era astfel răsturnată. Odată cătarea fixată pe un politician sau om de afaceri, trecutul îi era scormonit până se găsea ceva incriminabil. Iar dacă nu se găsea, se inventa.
Principiul finalității garanta succesul operațiunii. Procurori selectați după criterii băsesciene, adică oportuniști, șantajabili și obedienți, asigurau incropirea de dosare la comandă și solicitarea de pedepse exemplare. Judecători la ÎCCJ, numiți după aceleași principii, desăvârșeau ,,actul de justiție" început de procurori, condamnând pe bandă rulantă tot ce primeau de la procurori și închizând astfel, triumfal, cercul ,,făptuirii de dreptate".
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

#4134
Citat din: paul1 din Decembrie 11, 2015, 06:49:39 AM
Citat din: Cristel din Decembrie 10, 2015, 07:11:32 AM
Nu-l iau in brate, dar a fost singurul presedinte roman care s-a implicat in apararea justitiei, chiar daca din nefericire vedem acum ca se inconjurase cu oameni fara caracter, corupti in buna parte. 
De cine o apara ??? ))/
Daca poti, te rog sa-mi raspunzi argumentat ... o apara de X, care X la randul lui facea si dregea,care presedinte a intreprins urmatoarele masuri ( a,b,c, ...), adica spui tot, cu subiect si predicat !
Daca nu poti s-o faci in termenii astia inseamna ca nu esti decat o trompetica a propagandei basiste ! :qp: Daca poti s-o faci ... ma inclin ! :thanks:
Spui ca fostul presedinte s-a inconjurat de oameni fara caracter si corupti . O vorba din intelepciunea populara zice ... spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti !!! In logica asta ... base a fost un om fara caracter si corupt ! :happy_birthday: la puscarie alaturi de varan !!! Tre sa recunosc ca sunt total de acord cu logica ! :nod:
nu as vrea sa intru intr-o tabara sau alta, dar cred ca Basescu a fost singurul care a avut curaj sa vina pe post si sa se opuna schimbarii lui Kovesi, de ex, a lui Morar, cel care a sustinut-o pe Macovei cand Tariceanu deja facea trafic de influenta in favoarea lui Patriciu. Cand gasca de zmei PSD sau USL, cum s-o fi numit, au atacat institutiile statului, Parlament, Avocatul Poporului, Curtea Constitutionala...cine iesea pe post? Ponta era ca un zmeu, l-au pus pe idiotul de Becali sa fie presedintele comisiei juridice si sa faca in asa fel incat sa promoveze amnistierea persoanelor corupte in timp ce Ponta se plimba prin alte tari, deh, nu stia ce legi se dau in tara in lipsa lui :P. Curve. Voicu, cel brunet senator, ridica doua maini impotriva lui Basescu - la suspendare; basescu s-a opus cand gasca masonica a lui Vlasov pusese ochii pe Registrul Comertului si doreau sa treaca din subordinea Ministerului Justitiei in subordinea Camerei de Comert...o afacere de 68 milioane de euro profit pe an!!  Documenteaza-te, citeste monitoarele oficiale, nu lua totul de-a gata de la buzite dulci si tuguiate - raspopitul antenei.
Paul, tu crezi ca stii tot ceea ce fac prietenii tai?  :P Daca Basescu , ca presedinte, nu primea informatii ca boul de frate'su lucra cu tiganii, iti dai seama ca era sabotat intens de Maior, ca doar asta era nasu' lui Ponta... Doar nu vrei sa imi spui ca Base era atat de bou incat sa-l trimita pe fratele lui sa adune bani pentru zile negre stiind cat de vanat era de trustul Intact... Nu ai avut niciodata de=a face cu persoane de care sa fii dezamagit ulterior?  Logica mea imi spune sa nu judec dupa proverbe ci dupa fapte.
Acum se vede ca si in timpul lui existau persoane care pe filiere diverse - Tariceanu, Truica, Hrebengiuc, Olteanu  - devalizau intens averea statului. Ce sa mai zic de Neaga de la CNADR, daca o autostrada e demolata pentru ca e prost executata? Tara asta a fost furata sistematic iar toti politicienii ne fura de 25 de ani abitir pentru ca promovarea s-a facut pe liste in care postul eligibil se plateste cu bani grei.
Nu spun ca Basescu este un inger. Am facut comparatie doar cu ceilalti presedinti ai Romaniei...postrevolutionare. Iliescu, sub mandatul caruia justitia era total corupta iar demnitarii erau "intangibili" indiferent de cate prostii/hotii faceau. Constantinescu, un papa lapte care nu stia cu ce se mananca mandatul pe care l-a avut, depasit de situatie si manipulat intens de serviciile secrete.
Emiratele Unite nu au taxe si impozite.In  Romania, la cat de bogata este - paduri, munti, aur, sare, petrol, mare, campie, dealuri, vii, apicultura - ne cer impozite atat pe casa cat si pe terenul pe care ne punem casa! E NORMAL? Ar trebui sa stam in corturi?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

paul1

Citat din: Cristel din Decembrie 10, 2015, 07:11:32 AM
(ziceam noi de Ceasca faptul ca avea bai cu baterii de aur, dar Voiculescu avea portret pictat pe juma' de perete, orgoliu pana la cer si inapoi)

Sa mori tu ? :nono:
Dar orgoliul aluia care si-o facut TUTA europarlamentar unde-l incadram ?  ))/

Cristel

#4136
Citat din: paul1 din Decembrie 11, 2015, 08:48:45 AM
Citat din: Cristel din Decembrie 10, 2015, 07:11:32 AM
(ziceam noi de Ceasca faptul ca avea bai cu baterii de aur, dar Voiculescu avea portret pictat pe juma' de perete, orgoliu pana la cer si inapoi)

Sa mori tu ? :nono:
Dar orgoliul aluia care si-o facut TUTA europarlamentar unde-l incadram ?  ))/
Asta cu "sa mori tu" e cam tiganeasca, nu e genul meu.Sa inteleg ca esti fan Varan?
Bun, din cate stiu, Eba era majora. Ca e tuta nu tine de tat'su ci de mintea ei. daca ai un copil prost esti tu de vina?
Nu am afirmat niciunde ca Basescu a fost un inger, iar sustinerea Ebei sa ajunga europarlamentar precum si a Lenutei, intra la capitolul "bile negre".
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Domnule @stefan1, sa inteleg ca dumneavoastra sunteti pentru desfiintarea DNA si ANI? Daca da, ce ati pune in loc?

Exista cateva posibilitati:
1. Coalizarea tuturor partidelor politice si "legalizarea" furtului in masa. S-a mai intamplat asta in anii '90.
2. Folosirea DNA ca instrument politic si "mitralierea" taberei din opozitie. Foarte putin probabil, insa s-a intamplat si asta.
3. DNA este o institutie independenta care isi face treaba, oarecum.

Prefer punctul 2 si 3 in detrimentul lui 1.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Legat de sursa articolului despre Becali si ANI, inteleg ca nu va place "Adevarul". Sau adevarul?
Imi pare rau ca nu  gasesc filmuletul cu Gigi cand facea spume la gura si spunea ca se va ocupa de desfiintarea ANI si DNA. A fost dat pe ROMANIA TV si se vede clar ce spune "ciobanul" despre ANI si DNA.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

#4139
https://youtu.be/2VZzxJywShg
https://youtu.be/Bgz87HTz8oA
https://youtu.be/GW4uuDumRDY
Pentru cei care cred ca Gigi este un erou, un sfant, un om care face bine, as vrea sa inteleaga ca nu avem decat un exemplar care se comporta ca un borfas. Nu e nimic nou sub soare. El si-a cumparat prin coruptie si influenta altora ceea ce a dorit. Inca o data, nu il vad atat de inteligent incat sa faca el afacerile de unul singur. Reactioneaza prea simplist pentru a fi un geniu al afacerilor. Nu il consider un model daca vrem sa-l comparam cu Tiriac, Padure, Patriciu. Ca toti smecherii, a iesit cand au fost nenorociri si a promis una si alta, astfel incat "pulimea" sa vada ce bun si darnic este, in realitate el facandu-si reclama altfel decat ceilalti politicieni. toate casele facute de el sunt si raman ale lui, nu le-a vandut beneficiarilor. Prin tepele date de firmele unde era actionar a facut rost de banii din care mai scapa catre biserica - si se stie ca biserica e un fel de SRI mai puternic decat ne imaginam, o mafie prin care faci afaceri legale fara sa platesti taxe, numai uitati-va la ce masini au ierarhii - precum si in actele de "caritate" cu scop electoral. Cand palma o intinzi cu degetele rasfirate nu inseamna ca pierzi tot. Ma ingrozeste ideea ca omul asta dorea sa ajunga presedintele Romaniei si ca inca isi mai gaseste sustinatori desi se vede clar ca e un bluf. Se foloseste de paravanul bisericii si al credintei pentru ca stie ca aici sunt cei mai multi naivi. Va dati seama cum ar fi legile facute de licentiatul in drept, Gigi Becali? Sa fim seriosi, chiar am ajuns atat de jos incat sa-l ridicam la nivel de model pe un soi de borfas? Atunci ne meritam soarta si meritam sa disparem din istorie!
Am insa speranta ca nu este totul pierdut cand vad ca exista insa OAMENI, crestini adevarati, de acest fel:
https://youtu.be/RsQlahqCcIA
cine nu simte nimic la minutul 5.4o?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)