Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

paul 1,te-as ruga fara diminutive,pentru ca nu servesc.cred ca esti jr. si ca varsta.te-as intreba,daca tot esti asa infocat,a cuantifucat statul vreodata valoarea facilitatilor oferite de stat bisericii ?vorbeste popistratul de Daniel despre retrocedari.de cand biserica se uita la materialicesc si nu la spiritualicesc ?te rog sa te uiti retro si sa vezi din ce 'stirpe' provin si totusi as face ceva in gura popilor.ti se pare normal ca un popa,uns slujitor al bisericii,sa-si blesteme-de dimineata pana seara-propriul copil ?pentru ce nu se impoziteaza veniturile realizate de biserica ?dece biserica sa aiba firme de constructii,prelucrare lemn,vanzari,fabricatii de diverse si sa nu cotizeze la fisc ?pentru ce se MAJOREAZA RETRIBUTIILE popilor,cand la bugetari nu,la pensionari nu,la invatatori nu,la doctori nu ?sa-i vad cum contribuie biserica la invatamant si sanatate copii !si ar mai fi f.multe de scris,dar deja mi-e scarba de acest subiect.ai inteles inteles corect mesajul meu?.n-am nimic cu biserica,dar sa nu ma capuseze OBLIGATORIU daca eu nu vreau!.sa se sustina singura la grandomanii(vezi popa din Constanta)daca are chef de asa ceva,nu sa apeleze la banii publici !
tinumaftei:ziceai ca Ciolo are sange in instalatie?

paul1

Mda ... prea ca la tara ! :sad:
In primul rand ... Romania este tara majoritar ortodoxa (peste 87% s-au declarat ortodocsi la ultimul recensamant) !
In randul doi ... toate cultele religioase constituite legal si recunoscute de catre Statul Roman beneficiaza de alocatii bugetare, bineinteles proportional cu ponderea credinciosilor care le constituie.
In randul trei ... aveti voi habar cat reprezinta in procente alocatia bugetara afectata tuturor cultelor religioase (0, si cate procente din PIB se aloca Sanatatii ??? Sunt sigur ca nu aveti si de aceea va recomand sa cititi pe aici
http://www.stiripesurse.ro/nu-mai-trageti-in-biserica-ortodoxa-capitolul-i_972991.html :nod: :nod: :nod:
Pentru Tinu Maftei ... in Germania (una dintre cele mai civilizate tari) se opreste legal 10% pe statul de plata de la fiecare cetatean salariat, indiferent ca-i musulman, catolic sau protestant (majoritari) pentru ... cult !!! :wink:

vulpea

vrei sa ma convingi ca biserica nu contribuie la fiscul german si ca are aceleasi facilitati fiscale ca in statul roman ?

paul1

Citat din: vulpea din Decembrie 06, 2015, 03:45:32 PM
paul 1,te-as ruga fara diminutive,pentru ca nu servesc.cred ca esti jr. si ca varsta.te-as intreba,daca tot esti asa infocat,a cuantifucat statul vreodata valoarea facilitatilor oferite de stat bisericii ?
Vulpe (nu ma mai adresez cu diminutive), te vad tare suparat pe Biserica si pe slujitorii ei. Daca-mi permiti o intrebare, de fapt mai multe ... esti botezat, esti cununat in Biserica ? Ti-ai ingropat inaintasii intr-un cimitir al unei Biserici sau undeva pe-o margine de sant ? I-ai ingropat cu popa ? Daca macar la o singura intrebare de-a mea raspunzi cu Da, invariabil urmeaza intrebarea ... de ce ??? :rusine:
LE ... despre jaful secolului de la ANRP nu te-am vazut sa te manifesti asa vehement, de fapt nu am vazut sa te manifesti in nici un fel . Ia spune ce-i mai mare, 177 milioane sau 326 milioane ??? :rusine: :rusine: :rusine:

vulpea

cand m-am nascut NU AM AVUT DE ALES.asta nu inseamna ca musai sa fiu ortodox,sunt un credincios doar in DUMNEZEU !ma duc la biserica sa indeplinesc datinile fata de mortii mei nu de dragul sau convingerea fata de 'filozofia' bisericii.daca tot esti asa de convins de ortodoxism,intreaba pe maimutoiul de Daniel(ai vazut cum se imbraca intr-o tara extrem de saraca ?) sau pe orice popa ortodox,ce a facut Isus pana la 30 ani ? te asigur ca nu stie niciunul !stii ca Isus a fost casatorit cu Maria Magdalena si ca la moartea lui aceasta trebuia sa devina capul bisericii?'sfantul'Petru n-a suportat acest lucru si a 'decretat' ca aceasta este prostituata ?stii cati de Isus(prooroci) au aparut in acelasi timp cu 'sfantul' ?
cat despre ANRP,sunt de parere ca trebuie data o lege care sa desfiinteze toate Agentiile Nationale care,toate,sunt corupte(ANRP+ANRE+ANRMAP+ANRM=s.a.m.d.multumit deplin ?

vulpea

PS.poate-mi spui ce diferenta este intre biserica ortodoxa si cea iudaica (Isus n-a fost evreu? si condamnat la moarte de insusi poporul lui ?)daca poporul lui l-a renegat,eu dece musai sa-l accept ?intrebari...intrebari... intrebari...

tinumaftei

Citat din: paul1 din Decembrie 06, 2015, 03:51:11 PM
Mda ... prea ca la tara ! :sad:
In primul rand ... Romania este tara majoritar ortodoxa (peste 87% s-au declarat ortodocsi la ultimul recensamant) !
In randul doi ... toate cultele religioase constituite legal si recunoscute de catre Statul Roman beneficiaza de alocatii bugetare, bineinteles proportional cu ponderea credinciosilor care le constituie.
In randul trei ... aveti voi habar cat reprezinta in procente alocatia bugetara afectata tuturor cultelor religioase (0, si cate procente din PIB se aloca Sanatatii ??? Sunt sigur ca nu aveti si de aceea va recomand sa cititi pe aici
http://www.stiripesurse.ro/nu-mai-trageti-in-biserica-ortodoxa-capitolul-i_972991.html :nod: :nod: :nod:
Pentru Tinu Maftei ... in Germania (una dintre cele mai civilizate tari) se opreste legal 10% pe statul de plata de la fiecare cetatean salariat, indiferent ca-i musulman, catolic sau protestant (majoritari) pentru ... cult !!! :wink:
Din cate stiu eu in Germania se opreste o suma celor care declara ca sunt religiosi si beneficiaza cu asta de toate serviciile religioase necesare, un fel de all inclusive. Ce care nu doresc nu platesc nimic pentru un cult religios sau altul.
In ce ma priveste eu dau la biserica 10% fara sa imi opreasca cineva ceva, iar biserica pe care o frecventez eu este complet separata de stat si nu primeste nici un fel de stipendii de la bugetul statului roman. Cred ca apreciezi ca este incorect ca din impozitele mele sa se duca la un alt cult religios si sa nu se duca la armata, la sanatate...

D006

  Romania este o tara ORTODOXA . PUNCT 
  Rog adeptii cultelor neo-protestante sa se abtina de la comentarii la adresa BOR.  Tot aud despre  "banii tarii " , "buget " , acesti bani nu sunt nici a lui Iohanis . nici a lui Decebal , nici a lui tatamare. Sunt banii adunati de la contribuabili care in mare LOR  majoritatea sunt ORTODOXI . Eu si alte cateva milionane de crestini la fel ca mine dorim ca din BANII NOSTRI adunati din dari si impozite sa se construiasca o catedrala ortodoxa emblematica pentru acest popor crestin de aproape 2000 de ani .

dodo79

Am si eu o intrebare:
Oare cati am fi fost ortodocsi daca nu ar fi venit rusi peste noi?

tinumaftei

Citat din: Dragos G. din Decembrie 06, 2015, 05:21:48 PM
  Romania este o tara ORTODOXA . PUNCT 
  Rog adeptii cultelor neo-protestante sa se abtina de la comentarii la adresa BOR.  Tot aud despre  "banii tarii " , "buget " , acesti bani nu sunt nici a lui Iohanis . nici a lui Decebal , nici a lui tatamare. Sunt banii adunati de la contribuabili care in mare LOR  majoritatea sunt ORTODOXI . Eu si alte cateva milionane de crestini la fel ca mine dorim ca din BANII NOSTRI adunati din dari si impozite sa se construiasca o catedrala ortodoxa emblematica pentru acest popor crestin de aproape 2000 de ani .
Hai ca esti tare!
Este adevarat ca in Romania sunt 87% ortodocsi (nu ortodoxi), dar tara este un stat laic nu califat ortodox. Biserica este biserica se conduce dupa Evaghelie (si traditie), iar statul dupa legi din care cea mai importanta este Constitutia. Majoritatea populatiei a votat-o si a statuat ca orice persoana este egala indiferent de religie.
In calitatea mea de contribuabil imi este indiferent de ceea ce realizeaza un cult religios sau altul fie el si BOR, insa nu imi este indiferent ce se intampla cu sumele platite de mine ca impozite.
Nu am facut comentarii decat in ceea ce priveste impozite si alocarea bugetara. Nu am luat in discutie nimic din ceeace inseamna BOR, nici califat, nici credinta nimanui. Cine sunt eu sa judec pe aproapele meu?!

D006

  Domnule Tinu pt. a putra un dialog corect va rog sa-mi spuneti cărui cult religios apartineti.

D006

Citat din: dodo79 din Decembrie 06, 2015, 05:33:08 PM
Am si eu o intrebare:
Oare cati am fi fost ortodocsi daca nu ar fi venit rusi peste noi?

  Domnul meu , romanii sunt ortodoxi inainte sa apara rusia pe harta lumii . Si ca un fapt divers tin sa te informez ca romanii s-au nascut crestini iar rusii au fost crestinati prin ordin imparatesc .

vulpea

DG. sunt convins ca ai auzit de Constantin si Elena =imparati !au fost inaintea si a rusilor si a romanilor.SI ASTIA  AU IMPUS ortodoxa cu sabia in mana !!!! NU PRIN CONVINGERE ! ai auzit de Zamolcses ? dar sf.Andrei nu a convertit la ortodoxie poporul dela nord de Dunare ? de buna voie sau...? daca unele scriituri bisericesti zic ca Romania e gradina Maicii Domnului,atunci halal asa gradina,nu crezi ?

D006

  La inceputuri daca erai crestin erai condamnat la moarte . Prin moartea acelor martiri crestini  azi noi privim spre cer cu speranta si incredere.

vulpea

Pt. DG. PS. nu vrei sa propui popistratului D. sa faca un referendum si sa-si spuna alegerea poporul ortodox,daca vrea sau nu catedrala ?