Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

Pt.claudiu_tgv :cred ca gresesti in privinta "primariei".primaria a inchiriat si autorizat doar pentru BAR/80 persoane !!!! ca nici Piedone nu prea are vina o arata si sentinta de azi a tribunalului .

claudiu_tgv

Citat din: romikele din Noiembrie 26, 2015, 04:29:18 PM
Și vrei să vină Arafat să te scoată din apă! Te bagă el la fund?  :uimit:

Era doar un exemplu. Arafat coordoneaza interventiile in cadrul ISU, da? E de apreciat ca a creat sistemul de urgente in Romania. Dar, va repet, acest sistem nu functioneaza. Nu a salvat pe nimeni, cel putin asa reiese din presa. Poate ca el este capabil, dar ceilalti nu, nu stiu. Urmeaza sa aflam.


pharaonu75

Citat din: claudiu_tgv din Noiembrie 27, 2015, 10:35:37 AM
... Arafat coordoneaza interventiile in cadrul ISU, da? E de apreciat ca a creat sistemul de urgente in Romania. Dar, va repet, acest sistem nu functioneaza. Nu a salvat pe nimeni, cel putin asa reiese din presa. Poate ca el este capabil, dar ceilalti nu, nu stiu. Urmeaza sa aflam.

Nu Arafat raspunde la toate apelurile pe 112 din tara asta, deci nu are cum sa stie in fiecare secunda tot ce se intampla in Romania. A spus ca nu este inregistrata la ISU nicio solicitare pentru avizarea activitatii clubului Colectiv, pentru ca asa fusese informat de catre subalternii sai, aceiasi subalterni care astazi si descarca sufletul la DNA.
Tu stii tot ce face copilul tau la scoala, secunda cu secunda?
Daca spui ca sistemul 112 si SMURD-ul nu a salvat pe nimeni, prietene, ABEREZI! Nu mai apleca urechea la tot ce se vehiculeaza in presa, pentru ca interesele sunt mari... spre exemplu unii ii fac statuie lui Voiculescu, iar altii le fac statuie judecatorilor care l-au condamnat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

claudiu_tgv

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 27, 2015, 10:56:10 AM
Citat din: claudiu_tgv din Noiembrie 27, 2015, 10:35:37 AM
... Arafat coordoneaza interventiile in cadrul ISU, da? E de apreciat ca a creat sistemul de urgente in Romania. Dar, va repet, acest sistem nu functioneaza. Nu a salvat pe nimeni, cel putin asa reiese din presa. Poate ca el este capabil, dar ceilalti nu, nu stiu. Urmeaza sa aflam.

Nu Arafat raspunde la toate apelurile pe 112 din tara asta, deci nu are cum sa stie in fiecare secunda tot ce se intampla in Romania. A spus ca nu este inregistrata la ISU nicio solicitare pentru avizarea activitatii clubului Colectiv, pentru ca asa fusese informat de catre subalternii sai, aceiasi subalterni care astazi si descarca sufletul la DNA.
Tu stii tot ce face copilul tau la scoala, secunda cu secunda?
Daca spui ca sistemul 112 si SMURD-ul nu a salvat pe nimeni, prietene, ABEREZI! Nu mai apleca urechea la tot ce se vehiculeaza in presa, pentru ca interesele sunt mari... spre exemplu unii ii fac statuie lui Voiculescu, iar altii le fac statuie judecatorilor care l-au condamnat!


Nu ati inteles. Eu ma refeream la interventiile mari, nu la ambulantele care se aud din 10 in 10 minute pe strazi. Adica, una e sa suni de acasa - mi-e rau, ambulanta/SMURDUL vine in 5 minute- ok. Alta e sa pice un avion, un elicopter sau mai stiu eu ce. Acolo e problema, nu au proceduri, se incurca intre ei, intre institutii, se trimit unii pe altii.

PS: La antene eu nu ma uit, doar pro si tvr, si presa o citesc zilnic agerpress, si adevarul.

romikele

Va lasati prostiti de mass-media, de tantalai ca Tolontan, care e platit sa arunce cu laturi in singurul OM care a facut ceva palpabil pentru medicina de urgenta din RO.
Arafat a pus ordine in legislatie, in proceduri, chiar daca mai sunt perfectibile, a luptat pentru dotarea nu numai a SMURD-ului, ci si a AMBULANTEI cu utilitare si echipamente noi si moderne... dar ce sa-i faci cand ura si invidia unor nulitati din politica si sanatatea romaneasca nu au limite?

claudiu_tgv

Eu am spus ca-l apreciez pentru ca a creat acest sistem. Dar mai trebuie reformat. Probabil ca acolo, si Arafat se lupta cu morile de vant, nu are oameni competenti. Pacat ca victimele acestui sistem sunt acesti tineri care aveau un viitor


claudiu_tgv

Da. Deci e greseala mea ca poate am fost sceptic in privinta lui Arafat. El a fost mintit in legatura cu existenta clubului respectiv. Persoanele respective de la ISU Bucuresti au fost demise.

Alutus

Trenul romanesc a fost pus pe sine, iar sobolanii se ascunsera care pe unde gasira. Care pe la DNA, altii stau la rand la plagiat, iar Victoras cel viteaz cauta o borta prin hrubele Georgiei. In loc de plapuma se poate folosi si o cetatenie dubla.
Sa nu uiti Darie!

vulpea

Pt.claudiu_tgv :cred ca ai auzit de vorba din popor=omul sfinteste locul ! DEGEABA ai un geniu in fruntea trebii,daca fiecare in parte ceilalti nu-si fac treaba fiecare la locul lui.
PS. nu m-ar mira sa iese la iveala si mizeriile dela ambulante(am avut deaface cu aceste mizerii).sunt sigur ca si cu "ocazia" Colectiv au fost disfunctionalitati grave la serv.ambulante Buc.-Ilfov!

vulpea

PS 2. daca te referi la nesalvari de genul "Apuseni" + Planor,trebuie sa stii si ce e STS(serviciul de telecomunicatii speciale),care in loc sa-si faca treaba la localizari,ca sa stie Arafat unde sa trimita SMURD,prefera sa masluiasca alegeri pentru Base si sa creasca natalitatea in Romania prin femeile dela STS,asa cum s-a falit generalul STS odata! 

claudiu_tgv

Da, am auzit ca si-au pus sotiile in functii acolo. Dar parca anul trecut sau in primavara a fost un scandal pe tema asta. A fost o greva, au cerut oameni capabili in conducere. Foarte tare chestia asta, a fost ceva nou pt Romania, sa ceri conducere buna. N-au cerut salarii, beneficii atunci.

La Apuseni m-am referit cand am spus ca nu exista interventie de urgenta. Si la elicopterul cazut la Constanta. Dupa mine, nu e posibil sa se intample asa ceva si sa ratezi interventia. Astia au aparatura, au mijloace, GPS, oameni la dispozitie. Pai, ce le mai trebuie? Un imbold, un sut in fund.

Sa dau ex. chiar daca sunt din alte tari mult mai dezvoltate: Intr-o statiune din Austria a fost o avalansa. A prins cativa schiori. In 5-10 min dupa a ajuns elicopterul la ei si au fost scosi din zapada. Cum s-a reusit: pt ca ei monitorizeaza, au preventie, au oameni platiti sa faca numai asta. Deci austriacul nu incaseaza numai bani de la turisti, ii ofera si siguranta.
Salvamarii nostri (pt. ca m-a criticat dl. Romikele) au doar un fluier si o pluta amarata de abia il tine pe el la suprafata. Nu i-am vazut sa aibe binoclu, un sediu cu cabinet medical cu vedere panorama spre mare, statii de emisie.

romikele

Nu ai inteles, eu nu am criticat, ci am incercat sa subliniez adevarul, iar acesta este ca nu Arafat e vinovat, ci Romania, adica noi toti.
Arafat daca era baiat destept pleca intr-o tara civilizata si avea mult mai mult succes, dar el s-a incapatanat sa ramana aici, motivele il privesc, iar haita hamesita a tabarat pe el imediat ce proiectul sau a inceput sa aiba succes.

claudiu_tgv

Acum am inteles ca nu el a avut vina. Oricum, cred ca odata cu nenorocirea asta se va face ceva bun pt Romania. Cred ca a fost o lectie pentru noi toti sa devenim mai responsabili.

pharaonu75

Citat din: claudiu_tgv din Noiembrie 27, 2015, 03:48:04 PM
... Cred ca a fost o lectie pentru noi toti sa devenim mai responsabili.

Eu nu cred! Romanul isi schimba parul, asemenea lupului...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

claudiu_tgv

Macar am schimbat Guvernul. E un inceput