Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

   Parerea mea este ca decizia de a demisiona nu a fost personala.Ea s-a hotarat de comunacord in urma unor calcule bine facute de catre mentorii cualitiei.Vorbind de guvernare, numai cei rau intentionati nu recunosc diferenta .Orce s-ar spune ,prin miscarea facuta, Ponta ia pus in dificultatae pe multi.Efectul gestului sau se va vdea la alegerile viitoare.

oroles

Nici nu stiti cata lume asteapta cu sufletul la gura noul guvern. De modul in care se formeaza noul guvern depinde scaunul lor. Pacat ca nu ati sesizat "mazilirea" sefului ANPC de catre Ponta in ziua de ieri. A fost un eveniment care a trecut neobservat. Pot sa va zic ca directori de banci dau petrecere in seara asta. Cate clauze abuzive din contractele de credit a reusit sa anuleze fostul director al ANPC! Interesant e ca au si numit un nou sef la ANPC in doar cateva ore. Nu tu concurs, nu tu candidati ci pur si simplu a fost numit de Ponta, in mod direct, dupa niste criterii numai de el cunoscute. Banuiesc ca absolvirea celebrei facultati de la Pitesti de catre noul sef uns la ANPC a fost cel mai  important criteriu. Nu ca fostul sef al ANPC avea un CV mai aspectuos, insa cred ca a facut ceva treaba. Greu mai inteleg politicienii ce vor oamenii.

Si sa va mai inveselesc...
http://youtu.be/uE8fHcl3up8
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Ponta avea onoare daca pleca mai demult, cand a fost prins mintind.
Acum a fost momentul oportun, bine calculat. Vine iarna, intotdeauna vom fi luati prin surprindere de diferite aspecte, de fapt aceleasi in fiecare an. Plecarea lui Ponta are rolul de a ajuta psd la urmatoarele alegeri locale in cazul in care premierul va fi din barca cealalta. Scenariul e clasic, cu renuntarea la guvernare iarna dinaintea alegerilor locale. Dupa ce psd va castiga cat de mult posibil la locale, va avea radacini pentru alegerile alea importante. Si totul se repeta....

Romania e ca un stup foarte populat plin cu varroa. Albina batrana a cules si a pus umarul la "bunastarea" stupului. Chiar daca vede ca e plin de varroa zice ca e normal ca doar asa a trait si ea poate chiar mai greu si nu intelege de ce sunt nemultumite albinele tinere.
Albina in putere e parazitata la greu dar nu stie cum e altfel ca nu a trait altfel.
Albina tanara crede ca e vsh dar nu isi da seama ca e prea putina si nu e ajutata de celelalte categorii iar parazitii sunt mult prea multi.
Dar de "puiet", cel care daca ar fi sanatos si crescut corect ar putea indrepta situatia cand va veni momentul cine se ocupa? Cine il creste?

Noi nu intelegem ca pentru marea majoritate totul e pierdut. Macar pentru cei tineri si generatiile ce acum se nasc sa ne zbatem. Ei ne vor hrani, daca vom mai apuca acele zile.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

vulpea

Dragnea e mult mai destept decat Ponta(daca Ponta a fost destept vreodata) !NU Ponta ajuta PSD.ul ci,in mod cert, Dragnea.de aceeia mi-e ciuda ca D. e in stare sa ridice iar PSD.ul.si iarasi baronii locali made in... daca nu cumva D. va reusi sa le puna,in sfarsit,"botnita" acestora.

vulpea

PS.Alutus se inseala amarnic cu ANTICIPATELE,deoarece se va aplica tot legea veche de uninominale si nu se va face nici o branza.atat de prost politic a fost Ponta(pontanac-dupa Oprea !) ca i-a pus la indemana, extrem de facil,lui Johannis posibilitatea de a-si face propriul guvern.cum?:respingerea de 2 ori a propunerii de prim ministru,urmata automat de dizolvarea parlamentului(anticipate-made in prezident!).gresesc cu ceva ?

stefan1

#3845
Citat din: vulpea din Noiembrie 04, 2015, 07:56:49 PM
vrei sa facem un pariu pentru ANTICIPATE ? pentru ca nu-mi place PSD.ul,as fi fost deadreptul fericit daca nu ar fi castigat Dragnea sefia.pronosticul meu este,depe acum,ca,sub Dragnea,PSD.ul va iesi foarte intarit si,spre uimirea generala,va da un "flit" umilitor/usturator Noului PNL.si asta numai datorita "reevaluarii" celor din PDL ! A FOST O GAFA POLITICA MONUMENTALA a celor dela PNL !.

  Si mie mi-a fost f greu sa accept o astfel de alianta. Dar altfel PNL-ul ramanea mereu in opozitie. Si asa, cu puternicele structuri ale PD-ului in teritoriu, abia a reusit Noul PNL sa se impuna in ultimul moment la prezidentiale. Era foarte posibil sa avem si presedinte si prim ministru PSD-ei.

 
Citat din: vulpea din Noiembrie 05, 2015, 12:47:37 AM
PS.Alutus se inseala amarnic cu ANTICIPATELE,deoarece se va aplica tot legea veche de uninominale si nu se va face nici o branza.atat de prost politic a fost Ponta(pontanac-dupa Oprea !) ca i-a pus la indemana, extrem de facil,lui Johannis posibilitatea de a-si face propriul guvern.cum?:respingerea de 2 ori a propunerii de prim ministru,urmata automat de dizolvarea parlamentului(anticipate-made in prezident!).gresesc cu ceva ?

  Eu ma indoiesc ca vor avea loc 'anticipate'. Eu cred ca in ultima instanta parlamentarii amenintati sa-si piarda (intrerupa) mandatul vor accepta orice guvern, fie PNL-ist fie PSD-ist. A nu se uita ca noile drepturi votate pentru ei de catre parlamentari fac referire (eu cred ca cu o intentie perfida) la mandate intregi. Adica daca isi intrerup mandatele pierd nu numai un an de parlamentar dar si o pensie babana pentru restul vietii.

  Pe tacute, PSD-istii si-au asigurat politic un viitor foarte bun: - au reusit sa impuna alegeri locale intr-un singur tur, ceea ce favorizeaza clar pe actualii primari (care sunt majoritar PSD).
                                                                                                               - sirul nesfarsit de promisiuni de cresteri de salarii si reduceri de taxe sigur nu vor putea fi sustinute de economie. Dar toata vina va cadea in raspunderea noului guvern, care fie nu vor onora unele promisiuni PSD-iste fie vor mari unele taxe. Toate vor fi bine exploatate de PSD, care e posibil ca sa obtina scoruri foarte bune la alegerile parlamentare de anul viitor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: bismark din Noiembrie 04, 2015, 01:11:15 PM
    Eu,nu am un partipri pentru anumiti politiceni,am votat intodeauna pe cei care mi-au pus ceva in farfurie.
...

  Toata admiratia pt Bismark, pentru modul cum munceste in gospodarie, la o varsta la care multi nu mai fac nimic. Dar consider aceasta conceptie:"votez pe cine imi fagaduieste sau imi da mai mult" ca foarte gresita. Trebuie sa vedem si viitorul unei societati, nu numai prezentul ei si "dupa mine, potopul!". Un bun guvernant trebuie ca sa nu consume tot ce produce, ci sa faca proiecte de dezvoltare, sa pastreze bani si pentru investitii. Guvernul Ponta este cel care a renuntat complet la investitii, apoi a spus ca mai are bani si deci poate sa dea in dreapta si stanga. Ba sunt sigur ca chiar multe fonduri europene nu au fost folosite pentru ca partea romana nu voia sa dea procentul ei in acele proiecte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

As fi preferat ca PNL sa isi asume guvernarea si programul de guvernare al aliantei USL (PNL+UNPR+PC). Cat timp vom avea aliante care se rup prematur nivelul de democratie nu va fi mai ridicat decat in statele din Africa de mijloc. De aceea avem nevoie de o schimbare a clasei politice. Sistemul bipartinic are cele mai bune performante. A se vedea ca cele mai dezvoltate state au un sistem bipartinic: SUA; Marea Britanie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

ce imi pare rau cel mai mult este faptul ca actualul PNL(VAX-noul PNL=cu vechii pdl???) este ca nu are un lider autentic si CREDIBIL,nici macar de calibrul lui Dragnea.si asta o sa-i coste foarte mult !Orban(pe care il cunosc personal) este un "mascarici" infatuat+Gorghiu= o MUHER ,fixista si proasta(care se crede mare politician si asta mai mult din pi.da)+Blaga,un fost VAMES SECURIST.sunt f.curios cum vor evolua lucrurile d.p.d.v. politic.

Aurel


bismark

     Voi stiti ce a facut BISMARCK pentru nemti?.Cu toate ca era foarte bogat nu a tolerat hotia si a ridicat patura saraca la nivel mediu asigurindule  conditii de pregatire stiind ca oamenii de jos pot avea ideile geniale pentru dezvoltarea societatii.Studiile arata ca intodeauna geniile apar din patura de jos sau medie si mai putin dintre bogatasi.Romnia are zeci si sute de copii saraci care au adus lumii dezvoltare( vezi Vuia,Coanda si multi altii)avem copii minunati dar care sint folositi de altii ca la noi nu au loc sa se dezvolte.(vezi tinerii scoliti la marile universitati si care, cind au ajuns la Cotroceni au fost luati la misto de Basescu ).Eu si miine as vota alti conducatori dar ce stiu despre ei? nu au aceleasi apucaturi,nu sint copii hotilor dininte?,ce cunostinte sau studii au?.Niciodata nu va putea sa se schimbe totul deodata,cred ca exista si politicieni cinstiti in toate partidele dar sint si multi hoti.Totul se poate constata foarte simplu la prima vedere a averii.Toti care nu justifica averea din solda de politician inseamna ca a furat, asa cred.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Citat din: bismark din Noiembrie 05, 2015, 06:32:01 PM
     1) Voi stiti ce a facut BISMARCK pentru nemti?
       2)Romnia are zeci si sute de copii saraci care au adus lumii dezvoltare( vezi Vuia,Coanda si multi altii)

1) Bismark a marit salariile si pensiile la nemti ???  :rotfl:
2) Minti cu nerusinare !!!  realitatea : Henri Coandă s-a născut la București la 7 iunie 1886, fiind al doilea copil al unei familii numeroase. Tatăl lui a fost generalul Constantin Coandă, fost profesor de matematică la Școala națională de poduri și șosele din București și fost prim-ministru al României pentru o scurtă perioadă de timp în 1918. Mama sa, Aida Danet, a fost fiica medicului francez Gustave Danet, originar din Bretania.
Traian Vuia s-a născut în 1872 în satul Surducu Mic (parte a fostei comune Bujoru, astăzi Traian Vuia, județul Timiș) din (fostul comitat) Caraș-Severin, fost în Austro-Ungaria, în prezent în România. Părinții săi au fost preotul Simion Popescu și Ana Vuia; aceasta fiind cea de-a doua lui soție.

  Bismarcule incearca sa scapi de mentalitatea de milog si poate mai ai o sansa la mantuire.

istodorescu vasile

Citat din: Dragos G. din Noiembrie 05, 2015, 09:12:33 PM
Citat din: bismark din Noiembrie 05, 2015, 06:32:01 PM
     1) Voi stiti ce a facut BISMARCK pentru nemti?
       2)Romnia are zeci si sute de copii saraci care au adus lumii dezvoltare( vezi Vuia,Coanda si multi altii)

1) Bismark a marit salariile si pensiile la nemti ???  :rotfl:
2) Minti cu nerusinare !!!  realitatea : Henri Coandă s-a născut la București la 7 iunie 1886, fiind al doilea copil al unei familii numeroase. Tatăl lui a fost generalul Constantin Coandă, fost profesor de matematică la Școala națională de poduri și șosele din București și fost prim-ministru al României pentru o scurtă perioadă de timp în 1918. Mama sa, Aida Danet, a fost fiica medicului francez Gustave Danet, originar din Bretania.
Traian Vuia s-a născut în 1872 în satul Surducu Mic (parte a fostei comune Bujoru, astăzi Traian Vuia, județul Timiș) din (fostul comitat) Caraș-Severin, fost în Austro-Ungaria, în prezent în România. Părinții săi au fost preotul Simion Popescu și Ana Vuia; aceasta fiind cea de-a doua lui soție.

  Bismarcule incearca sa scapi de mentalitatea de milog si poate mai ai o sansa la mantuire.

vezi? de asta primesti replici taioase, si de multe ori nemeritate, fiindca cauti tot timpul d-le dragos sa iei peste picior oameni pe care nu ii cunosti, nu ai habar cine sunt, ci doar iti faci o parere dupa citeva cuvinte  scrise aici, care nu iti sunt tie pe plac. recunosc ca in mare parte iti impartasesc anumite idei, insa nu as putea niciodata sa ma manifest astfel. acest limbaj pe care il expui,  denota o frustrare, sau o neimplinire personala. intr-o democratie trebuie tinut cont si de parerile celorlalti, chiar daca uneori nu iti sunt pe plac, fiindca de aceea e democratie, ca altfel ar fi dictatura!nu putem avea pretentie la conducatori mai buni, atita timp cit noi continuam sa fim la fel de lipsiti de normalitate!!

Aurel

   Nu cumva ai vrut sa scii :de multe ori meritate?

vulpea

Pt.Dragos:mai Dragos,de asta te-au "extirpat" cei depe site.ul celalalt,pentru ca erai la fel de "vehement"si pe la ei ? si zici ca esti doctor (in invective poate!)?si tot n-am inteles dece nu-mi dai tel.ul lui Florin Hanganu,sau poate pentru ca intre timp l-ai "usurat" binisor ?