Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

dece d.le Milu locul romanului e in Romania ? poate ca nu stiti pe Caragiale,care si-a scris celebra si mereu actuala creatie in afara ? pe Enescu,care si-a scris celebrele creatii tot in afara ? pe H.Coanda care a dat lectii strainatatii prin insasi farfuria sa zburatoare si asta tot in afara ? sau vreti sa convingeti pe romani sa stea la ei acasa ca sa o ia in "barba" ca Aurel Vlaicu,care,in disperare de cauza-pentru ca nimeni in tara nu aprecia munca lui de pionierat- a decis in mod tragic sa traverseze muntii cu un avion care desi era inovator
in conceptie era deja epuizat tehinc (prea multe ore de zbor,cunoscatorii stiu despre ce e vorba)?si la noi trebuie instituita "dictatura muncii" =cine nu munca nu manca !ca la nemti !!aplicata si legea averilor care nu a fost abrogata niciodata dar NEAPLICATA(beneficiul ilegal=confiscare).mereu se uita ca STATUL SUNT EU CETATEANUL.si chiar daca suntem prosti suntem MULTI-nu-i asa ca unde-s MULTI puterea creste ?!

milu56

Da ai dreptate,si parintele buckfast Brother Adam tot afara o facut stuparit dar in cele di urma sa retras in Germania.

Aurel

 ^:)^
Citat din: romikele din Septembrie 26, 2015, 09:53:03 AM
Voi astia tineri care doar cititi istoria, fara sa fi trait-o, aveti mult tupeu.
Tupeul de a critica ce s-a construit ca voi sa aveti ce distruge!
Tupeul de a va renega stramosii
Tupeul de a aplauda criminalii revolutiei, aceiasi care azi va "conduc" destinele catre nicaieri!
Normal ca au fost destule lucruri rele, dar nimic nu se cladeste fara sacrificii. Din pacate sacrificiile de azi duc doar la ingrosarea conturilor celor ce se prefac a conduce tara, cand de fapt ei doar cauta noi surse de furat.
Daca inainte de lovitura de stat din `89 mai erau si lucruri bune, acum sunt doar relele, care va intuneca mintile... si unii mai sunt si profesori! Ce sa invete elevii? Minciuni  despre cat de bine le va fi in viata de apoi?
:rusine:
^:)^ =D>

Kov iulian

Vino in PLM sa iti faci un viitor     =)) =)) =)) =)) =))

milu56


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Kov iulian

Nici nu sa racit bine Vadim si baietii din PRM care au ramas in urma lui au inceput sa transfere membrii care ii aveau(de forma) la UNPR .
( Am auzit de la unu si altul ce erau membri acolo )

In urma cu ceva timp si cei din PPDD s-au reorientat tot in directia aia.   :) :) :)



fiug1970

Lectia de istorie
de Radu Pietreanu
Mi-a rămas săpat în minte de pe când copil eram
Că sunt Om, că am o Țară și o Limbă și un Neam
Că-n adâncul gliei sfinte stau de veacuri moșii mei
Că din ei răsare pâinea și prin mine trăiesc ei
Valuri tulburi de uitare peste morții mei se-așează
Limba nu ne mai e limbă, țara nu mai este trează
Azi ne-nvață imbecilii intereselor perfide
Cum să ne uităm eroii și să venerăm partide
Cum să cântărim istoria și s-o vindem pe bucăți
Cum să facem Mall-uri, vile, scoțând piatra din cetăți
Pe Vlad Țepeș cum să-l facem personaj de film de groază
Capul lui Mihai Viteazul în dolari cât valorează
Ne învață idioții că Bălcescu a fost laș
Si că Decebal batrânul a fost un sinucigaș
Cum de s-a ajuns aicea ca să vină fiii ploii
Nesimțiți cât să-și permită a ne ponegri eroii?
Niște dascăli mediocri ce-au citit minciuni sfruntate
Si ni le aruncă-n față ca pe legi adevărate
Bieți defăimători de stirpe, lacomi si periculoși
Ce-am fi noi fără istorie? Ce-ar fi ei fără strămoși?
Fără urletul lui Horea am fi sclavi și azi pe roată
Iară hunii din pustiuri nobilime elevată!
Fara paloșul lui Ștefan am fi pașalâc turcesc
Robi umili care cu grâne tot Islamul îl hrănesc!
Dacă nu muream in luptă la Neajlov si la Rovine
N-am mai fi avut biserici unde neamul să se-nchine!
Nu trecurăm peste veacuri ca o nație coruptă
Ci cu aspre sacrificii, și cu jertfă, și cu luptă!
Si a trebuit adesea, spre a ne salva norodul
Sângele lui Brâncoveanu să inunde eșafodul
Trupul lui Ioan Cumplitul să se sfâșie-n bucăți
Umărul lui Avram Iancu să se sfarme de cetăți
Plânsul lui Vladimirescu să răsune din fântâni
Ca un preambul la imnul "Desteptați-vă români"
Fierul scos din pieptul țării ne-a fost arma si necazul
Si coroană pentru Doja, si baltag pentru Viteazul
Munții noștri aur poartă, am putea să fim bogați
Insă nu ne sunt salvare, ci motiv să fim prădați
Biciuiți de monștrii vremii și răpuși de neputință
Am trecut peste milenii cu speranță si credință
Si-am nădăjduit că poate neamul nostru într-o zi
Printre alte mândre neamuri ca o stea va străluci...
Astăzi... cine ni-s eroii? Cine-i gata ca să moară
Pentru sfânta Libertate, pentru neam si pentru țară?
Grașii și libidinoșii, snobii si analfabeții
Banii mulți și burta plină pentru ei sunt sensul vieții
Niște lacomi fără școală, niște scârbe, niște javre
Care pentru-o șpagă calcă fără milă pe cadavre
Parlamentul Europei ne-a cerut reprezentanții
Si-am trimis toți imbecilii, proastele și aroganții
Să ne facă de rușine cerând mită pe la toți
Si să fim priviți prin dânșii ca o nație de hoți
Poticnindu-se-n discursuri insipide și banale
Fără dicție sau noimă, cu greșeli gramaticale
Pițipoanca plângăcioasă sau tribunul făcând spume
Sau ciobanul fără carte să ne reprezinte-n lume?
Unde ne e azi mândria? Unde ne e azi curajul
De-ai lua de ciuf, de guler, si-a spăla cu ei pavajul?
Nu mai sunt eroi in țară, oameni demni și responsabili
Să ia frâiele în mână de la viermii incapabili?
Creierele geniale sunt trimise la străini
Spre-a nu-i încurca la furturi pe-acești avortoni cretini
Cincisprezece milioane, câți am mai rămas prin țară
Să fim pentru haimanale animale de povară
Să muncim pe brânci o lună iar ei să ne dea salar
Cam cât lasă ei pe seară șpagă la vreun ospătar
Nu mai vreau să văd prin blocuri cum ne mor de frig bunicii
Si nici mame disperate, "ce le dau la ăia micii"
Nu mai vreau să-mi văd părintii dependenți de tratamente
Si cu banii pentru hrană cumpărând medicamente
Nu mai vreau să-mi văd soția umilită la ghisee
Sau copilul dat afară, că-i sărac, de prin licee
Ca o boala fără leacuri, ca un cataclism mă sperie
Cum trăiesc în lux netoții iar capabilii-n mizerie
Eu aștept Reînvierea, când din marile morminte
Vor ieși din nou Eroii înarmați c-un bici fierbinte
Si vor face curățenie printre cei ce ne-au furat
Spre a fi din nou în lume Neamul Binecuvântat!

stefan1

  Frumoasa poezia! Nu stiam ca Radu Petreanu este capabil si de asemenea creatii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

davcosti

Mai Așteptăm, mai Suportăm?!

Nu știu de unde să mai Fure acești idioți,
Care ne conduc la Pierzanie pe toți!
Că ne Aplecăm mereu în fața lor,
NU ieșim în stradă să Protestăm!?

*Vai ce Umil Popor Suntem!
Ne va opri să mai Comunicăm,
Că devenim Pericol și-i Deranjăm,
Vor rămâne veșnic dacă-i Votăm?

Ne pregătesc altă Lege de-a lor,
Potoliți, să Nu mai comentăm?
Ne va alerga întruna și amenda,
Să Nu superi nici-o Beizadea?

Democrația este doar pentru Ei,
Noi cu ce pică, resturile de la Ei?
Ne-am învățat să așteptăm să pice,
Poate ceva de undeva, să fie dulce!

Toarnă multă Gargară, Ordinară,
Că Prostimea doarme, este chioară?
Dacă Legea lor este neclară,
Te prostește să Nu ieși nici afară?

Cu ce suntem Doamne de vină,
Cu astfel de Iude ne-am pricopsit,
Mai putem scoate capul la lumină,
Nu scăpăm de Ei, nici în mormânt?

Ne impun străinii, departe de Carpați,
Să primim și noi o nație păgână?
Trăim bine, unde ne sunt astăzi frații,
Cerșesc, se slugăresc, unde se-nchină?

Nație română cum sunt oamenii tăi,
Mai putem ridica capul în Europa?
Români ce mai așteptați de la Ei,
Să dirijeze, să ne târască cu Forța?

Ne înconjurăm iarăși de garduri,
Vom putea striga în gura mare?
Vrem să vizităm și alte ținuturi,
Nu vom putea ieși nici la plimbare?

În țara noastră suntem majoritari,
De ce trebuie să achităm Prețul?
Noi pentru Ei suntem minoritari,
La Politrucii Hoți, suntem Restul?

La noi Haimanalele în Politichie,
Au Obrazul pătat, ce este de oferit?
Se fură, se vinde a noastră Seminție,
Nu contează, că ne dă pe-un Argint?

Și Curvele sunt mai sincere ca Ei,
Pentru serviciile oferite, plata-nainte,
Nu mai au cuvânt, al Dracu Derbedei,
Cine Fură, nu mai lasă loc de Cinste?

Fiecare zi este la fel, cum a fost ieri,
Au suferit și străbunii, cu astfel de Mișei?
Libertate în ziua de azi este, credem Noi,
Strigăm degeaba, că fac tot ce vor Ei?

Când va veni și timpul Judecății,
Toți vom pleca înveliți într-un Cearșaf!
Departe în negură, cu Povara Vieții,
În urma lor, doar Pustiu a rămas?
David Costică-6 Octombrie 2015!               ))/
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Alutus

Investitie conf DEX=Alocare (de către stat) a unei sume și a altor mijloace materiale pentru crearea de noi fonduri fixe, pentru lărgirea, reutilarea și modernizarea celor existente; (concr.) suma alocată, fondurile allocate.
La 31 oct 1869 se inaugura primul tronson al retelei de cai ferate romane: Filaret –Giurgiu. Construita exclusiv cu tarnacopul, lopata, mistria , cu roaba si carul cu boi, a functionat pana in 2005, cand podul de la Gradistea s-a prabusit sub presiunea Argesului si a jafului de resurse. In Romania de azi se mai afla inca in exploatare mari investitii realizate in regimul " burghezo mosieresc", dar podul de la Gradistea nu a fost inca refacut, influentand negativ traficul inspre Balcani si Turcia. Din lipsa de bani. Tot din lipsa de bani investitiile majore lipsesc cu desavarsire.Armata se pregateste sa apere patria, in izmene, ca la Marasesti, facand rezerve  de caramizi antitank, marina militara unge cu dohot submarinul national, ca sa nu rugineasca, iar aviatorii militari invata sa zboare cu cearceaful. In schimb Dl Goe –Mikey Mouse, , evitat de omologii sai europeni, cirac al lui Tzipras si adulator al lui Che Guevara, aflat in anul mortii politice, arunca cu promisiuni de mariri ale pensiilor si salariilor, speciale, nespeciale si de orisicare, reduceri de taxe, cu gandul dracesc de a face din Romania, o a doua Grecie. Un blestem , post mortem politicum, un cui al lui Pepelea, un hohot de bucurie ca l-a mutat pe socru-sau la leafa grasa pentru noua ani, o injuratura printre dinti: V-am tras-o! Dupa noi potopul! De peste gard FMI se cruceste si ingaima cu timiditate: Arata-mi sursa! Show me the money!

Sa nu uiti Darie!

roi_ag

Citat din: Alutus din Octombrie 20, 2015, 04:35:38 PM

La 31 oct 1869 se inaugura primul tronson al retelei de cai ferate romane: Filaret –Giurgiu. Construita exclusiv cu tarnacopul, lopata, mistria , cu roaba si carul cu boi, a functionat pana in 2005, cand podul de la Gradistea s-a prabusit sub presiunea Argesului si a jafului de resurse. Dl Goe –Mikey Mouse, , evitat de omologii sai europeni, cirac al lui Tzipras si adulator al lui Che Guevara, aflat in anul mortii politice, arunca cu promisiuni de mariri ale pensiilor si salariilor, speciale, nespeciale si de orisicare, reduceri de taxe, cu gandul dracesc de a face din Romania, o a doua Grecie. Un blestem , post mortem politicum, un cui al lui Pepelea, un hohot de bucurie ca l-a mutat pe socru-sau la leafa grasa pentru noua ani, o injuratura printre dinti: V-am tras-o! Dupa noi potopul! De peste gard FMI se cruceste si ingaima cu timiditate: Arata-mi sursa! Show me the money!
Asta o fi calea aia ferata , ca in 2 saptamani nu a trecut nimic pe ea ?

Cristel

Am primit o dedicatie speciala pentru toti romanii care asteapta sa le fie cat mai bine...
O dau si eu mai departe.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

sorinma

A ramas ceva material de la rochie si-a facut si chiloti. Daca nu ramanea aparea o crapatura pe ecran.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Alutus

Nu aduce anul , ce aduce ceasul!  Atunci cand romanii se obisnuisera cu idea ca  abuzurile si crimele savarsite de puternicii vremelnici de pe toate treptele organizarii sociale romanesti, raman nepedepsite, cand raul cotidian ajunsese sa fie considerat normalitate, cand nu mai aveam speranta pentru noi si copii nostrii, cand lipsa de compasiune , fatarnicia , codoseala si slugarnicia, invidia si hotia, impostura si uzurparea, minciuna si  hotia se cocotasera la rangul de virtuti nationale, o lovitura mortala s-a abatut asupra genitorilor "Tranzitiei linistite" Tranzitie spre furat, imbogatire si deghizare a nomenclaturii comuniste si a copiilor lor in fauritori ai societatii democratice. Privindu-i cu dispret pe romanii de rand – Cine esti mata ? l-a intrebat cu indignare tov Iliescu pe Corneliu Coposu in dec '89- crezand ca este vesnic si deasupra oricarei legi, borhotul uman iesit la suprafata natiunii a apelat la toate abjectiile posibile, inclusiv la dezbinare si crima , in scopul conservarii tronului abia primit cadou de la securisti interni sau din afara. Beneficiind de un sprijin masiv al concetatenilor abrutizati de istorie - 86% obtinute in duminica orbului- Iliescu a incercat sa revigoreze comunismul cu bata . Nostalgici si adulatorii sai, si mai ales romanii tineri, sa  nu uite niciodata de declaratia sa din 22 dec'89, adevarata  profesiune de credinta : Ceausescu a intinat valorile comunismului. In numele acestui comunism a actionat cu convingere si devotament. Ce putea fi mai efficient in acest scop, decat o reactualizare a celebrei lozinci: Noi nu ne vindem tara! Mai ales cand respectiva manifestare culturala trebuia sa fie sprijinita, de oamenii grotelor, dotati cu cozi de tarnacop  si lopeti . Atunci si-a desavarsit opera vietii sale: mosirea unui monstrous avorton  post communist care a blocat Romania pentru 25 de ani. Lacrimile de crocodil si regretele puilor de comunisti de la congresul din ultima Duminica, nu sunt suficiente pentru a convinge, la fel ca si lamentarile de felul : noi nu suntem comunisti. Ceea ce va convinge, si va duce la sfaramarea definitiva a comunismului este punerea sub acuzare  a lui Iliescu din 21 oct 2015.  Este un moment istoric. 
Este inceputul vindecarii Romaniei. Vindecare grea dar va fi!
Sa nu uiti Darie!