Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: ciucur din Septembrie 10, 2015, 11:02:28 PM
...
Se accentueaza parca din ce in ce mai mult diferenta intre bogati si saraci. Clasa de mijloc dispare.
Cred ca o lege care sa oblige firmele ce au profit mare sa foloseasca mai multi bani pentru salariile angajatilor ar fi binevenita.
Cand ajungi miliardar si angajatii tai au minim pe economie nu prea e ok.

  O grila de salarizare mai echitabila ar fi solutia. Dar nu cu exceptii si salarii speciale astronomice. La noi raportul dintre salariul maxim si salarul minm sau mediu este mult mai mare decat in alte tari, avansate. La noi o mica patura de avantajati iroseste (de multe ori in strainataturi) resurse inadmisibil de mari (pentru o tara saraca, dar chiar si pentru o tara bogata).
S-ar putea cerceta si documenta care este raportul dintre salarul mediu si salariile diferitelor categorii profesionale (juristi, economisti, doctori, profesori, militari etc), la noi si strainatate si sa se respecte acele proportii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

In intreaga lume civilizata, un  politician correct ,un om civilizat, s-ar fi retras in momentul pierderii unei competitii, permitand realizarea programului adversarului castigator, spre linistea si binele comunitatii. Cu atat mai mult cu cat s-au demonstrat gravele abateri-infractiuni , de la legile tarii. Dar un derbedeu si o secatura, chiar trimis in judecata pentru frauda, nu poate  concepe o demisie de onoare, pentru ca acolo unde onoare un e, nimic nu e.   Si pentru ca nu are onoare, rusinea pe care ar trebui sa o resimta Ponta, se transfera asupra tuturor romanilor.  La noi ca la nimeni!
Sa nu uiti Darie!

MirceaCalin

Fără supărare, domnule Alutus, cât timp legile ţării (aşa cum sunt, bune/rele) nu sunt puse în practică de JUSTIŢIE (adică de JUDECĂTORI), nu prea cred că am putea să luăm în discuţie fenomene (dealtfel foarte normale în ţări normale) de genul demisie de onoare etc.


dan sebastian

Poate e practic, ține de scaun. Cât e acolo are putere și nimeni nu îl deranjează având imunitate. De partea ailaltă a baricadei poate face pușcărie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele


oroles

Nu mai cititi expunere.com ca  va tampiti. Vad ca are tot mai multi adepti si nu stiu de ce. Alaltaieri era un articol ca azi ne loveste o cometa pe baza unor date de la NASA. Site-ul NASA a dezmintit total astfel de informatii. Deci...

Legat de datorii, suntem inca una din tarile Europei care au putine datorii. Turcia e statul cu 0 datorii si Erdogan se vede ca nu are trai bun. Si practic prin acelasi mecamnism care s-a folosit si la noi in '89 se incearca deturnarea lui Erdogan: tinerii. Se folosesc tinerii ca masa de manipulare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: romikele din Septembrie 26, 2015, 06:45:21 AM
Citiţi şi luaţi aminte, mai ales cei tineri!!!

http://www.expunere.com/iata-de-ce-a-fost-asasinat-ceausescu-adevarul-iesit-la-iveala.html

Imi pare rau dar articolul este unul care deturneaza realitatea. Si e pacat. Cei tineri nu stiu, iar noi, cei care au trait epoca de aur, trebuei sa le spunem adevarul. Si adevarul este unul singur. Romania era un stat communist care a dus tara la sapa de lemn. Da, nu aveam datorii dar totul era ramas in urma. Industria era, in mare parte, invechita, cu tehnologie depasita. S-au facut investitii inutile (industria chimica) existau fabrici care stateau de pomana. Oamanii se faceau ca munceau, ei se faceau ca ii plateau. Existau accente de munca fortata. Din ce in ce mai mult se ducea la munca armata, oamenii din fabrici, studentii si elevii. Desi era timp de pace s-au rationalizat alimentele, toate alimentele de baza erau pe cartela. La liber se gaseau niste conserve de peste si biscuiti asa zisi cu miere. Taranilor li se numarau gainile si alte animale si li se luat cote. Nu dadeai cota de oua? Nu primeai cei 0,5 litri de ulei de persoana la care aveai dreptul pe luna. Societatea era una aberanta. Duminica se circula doar in functie de numar, cu sot, fara sot. Benzina era la cota, 20 de litri pe luna. Ce usor uitam astea si multe altele... . Poate ca Ceausescu a si deranjat pe unii sau pe altii. dar e clar ca a gresit mult fata de tara. Hai sa nu uitam, ca daca uitam, istoria ne va pedepsi.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

vranceanul

Oroles, de ce sa 'nu mai cititi expunere.com' ?. Noi astia mai copti am trait acea 'epoca de aur', v-am crescut in acea epoca, am muncit zi si noapte in acea epoca, s-au facut sacrificii (asa cum zice bmdna) ca astazi sa ne cersim existenta, cu tot ce cuprinde ea (sanatate, invatamant, locuri de munca, pensii .....lista poate continua).   
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

romikele

Voi astia tineri care doar cititi istoria, fara sa fi trait-o, aveti mult tupeu.
Tupeul de a critica ce s-a construit ca voi sa aveti ce distruge!
Tupeul de a va renega stramosii
Tupeul de a aplauda criminalii revolutiei, aceiasi care azi va "conduc" destinele catre nicaieri!
Normal ca au fost destule lucruri rele, dar nimic nu se cladeste fara sacrificii. Din pacate sacrificiile de azi duc doar la ingrosarea conturilor celor ce se prefac a conduce tara, cand de fapt ei doar cauta noi surse de furat.
Daca inainte de lovitura de stat din `89 mai erau si lucruri bune, acum sunt doar relele, care va intuneca mintile... si unii mai sunt si profesori! Ce sa invete elevii? Minciuni  despre cat de bine le va fi in viata de apoi?
:rusine:

bmdna

Nu aprob criminalii revolutiei. Sint de accord ca a fost lovitura de stat, de care au profitat unii dintre cei mai rai exponenti ai comunismului. Sint de accord ca au fost si lucruri bune, dar sa nu uitam pretul platit pentru ele. Societatea oricum se prabusea. Nu avea cum sa mai functioneze in continuare asa. Sa nu uitam:
- ca toata lumea avea de munca. Dar nu toti munceau. Multi se faceau ca munceau.
- ca se taia curentul cand iti era lumea mai draga, se statea la lumanare sau baterie de masina
- se facea foamea la propriu (asta daca nu erai printer nomenclaturisti, nu cunosteai pe cinea unde trebuie, sau nu lucrai undeva unde aveai acces la niste produse cu care faceai troc
- ca se statea la cozi pentru orice
- ca se tremura de frig (vorbesc de populatia obisnuita din orase
- ca nu aveai dreptul sa circuli cu masina doua duminici din cele 4 pe luna
- ca se inchidea circulatia pentru masinile personale in sezonul rece, desi nu totdeauna erau nameti cat muntii
- ca oamenii obisnuiti aveau dreptul la 20 de l de benzina pe luna. Si pentru a lua cota stateai la cozi cu zilele
- unde nu era gaz stateai cu saptamanile la cozi pentru butelii (asta daca nu cunosteai pe cine trebuie)
- alimentele de baza erau la cartel si se statea la coada sa-ti iei si ratia respectiva
- taranii erau storsi de produsele gospodariei. Era interzis sa sacrifici vite (faceai puscarie daca erai prins sau nu cunosteai pe cine trebuie) dar NU aveai cu ce le tine in viata, erai obligat sa furi. Daca ti se nastea un tauras in batatura era o tragedie pentru ca erai obligat sa-l cresti si sa-l dai la stat.
- Erai obligat ca elev, student, militar, muncitor in fabrici, professor, sa mergi la munci neremunerate. E adevarat, daca cunosteai pe cine trebuie, doar te faceai.
- a fura de la stat era condamnat doar de lege, dar noi, oamenii consideram ca moral era corect sa furi de la stat. Era zicala ca daca vii de la munca fara nimic intr-o zi (in afara de salariu) era o zi pierduta.

Si mai sint multe altele. Eu le-am trait astea. Nu am cunoscut pe nimeni unde trebuie si mi-am petrecut o buna parte din viata la cozi la paine, carne de pui, lapte (era doar dimineata la 6), butelii, gogosari, orez, carti bune de citit, pasta de dinti, crema de ras, lame de ras. Nu mi-as dori ca nepotii mei sa traiasca din nou acele vremuri.

Domnisoara care a scris articolul este tendentioasa si are prea multe date. Produceam noi 8% din cantitatea mondiala de otel??? Ma cam indoiesc, puteam noi dicta pretul otelului??? Sa fim seriosi. Poate produceam mult, dar era prost. Sa ne aducem aminte cat timp trebuia sa treaca sa ai o dacie ruginita de la momentul cand o luai noua. Repet, sint de accord ca cei care l-au omorat pe Ceausescu sint criminali, dar hai sa nu facem din el erou national. Nu a fost erou national, a fost cel care si-a infometat poporul, a dat tonul la decaderea morala a poporului. Sa fim realisti si corecti!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

cornelioandanciu

#3790
Citat din: romikele din Septembrie 26, 2015, 06:45:21 AM
Citiţi şi luaţi aminte, mai ales cei tineri!!!

http://www.expunere.com/iata-de-ce-a-fost-asasinat-ceausescu-adevarul-iesit-la-iveala.html
Unii isi merita soarta ! Dictatorii feroce, precum ceausestii, nu pot avea alta soarta ! Asta a fost dreptatea lui Dumnezeu, pentru miile de oameni care au murit la Canal, pentru cei carora vietile le-au fost distruse de imputitii de securisti, pentru suferinta poporului , care a fost tinut   intre granitele tarii fortat ca si niste animale in tarcuri , pentru cei care daca au avut cativa dolari au platit cu viata, vezi cazul Ursu !
  Dreptatea aceasta trebuie continuata, anulandu-se drepturile celor care au facut parte din aparatul de represiune al acelui regim, militieni, securisti (ofiteri si subofiteri ) si politruci, si asta cat mai urgent ! Ca sa-si aduca aminte cine au fost ! 
  Iar autorul acelui articol ori nu vede cum stau treburile, ori este un prost, ori a fost platit de catre imputita de securitate sa scrie ce a scris !Cum de nu isi da seama ca ne-am asumat o povara uriasa trecand de la economia comunista , la o economie concurentiala, dominata de legile economiei neoclasice ? Si el face parte din marea multime de material biologic romanesc, reproducatorii, un fel de animale in doua picioare care asteapta doar "sa ni se dea " ,nefiind capabil sa gandeasca mai mult decat acesti indivizi manati in viata doar de instinctele primare,mancat, baut, f..tut ! Atat ! Astia au pretentia sa judece istoria ?
Va salut.

Alutus

Citat din: bmdna din Septembrie 26, 2015, 08:46:21 AM
Imi pare rau dar articolul este unul care deturneaza realitatea. Si e pacat. Cei tineri nu stiu, iar noi, cei care au trait epoca de aur, trebuei sa le spunem adevarul. Si adevarul este unul singur. Romania era un stat communist care a dus tara la sapa de lemn.
Exceptional, dar incomplet! Incomplet, dar exceptional! Incomplet, deoarece ar trebui sa fie scrise mii de pagini si ar trebui sa fie produse sute de filme pentru a arata monstruozitatea regimului comunist. Regretele fata de comunismul romanesc sunt generate de imposibilitatea fizica a raportarii la beneficiile unei societati democrate si de incapacitatea asimilarii unor nivele superioare de aspiratie. Comunismul a reusit sa ne trimita la stadiul incipient al omenirii , acela dominat de instinctul de  supravietuire.  Astfel fericirea romanilor putea fi satisfacuta foarte usor, o promovare, un apartament din beton, 10 l de benzina (nu 20!) si un kg de zahar. Cand suntem napaditi de nostalgie, sa nu uitam de miile de morti de la canal, de Iuliu Maniu, cel fara de mormant, cofauritor al unirii celei mari, de mormintele deportatilor din Baragan, de miile de romani morti in puscariile comuniste, doar pentru ca erau mai harnici si mai inteligenti decat altii, de toata elita romaneasca decimata dupa un plan diavolesc pentru a fi inlocuita cu indivizi analfabeti si sadici. Sa nu uitam ca intre 6 martie 1945 si aprilie 1964 s-au facut cele mai mari crime din istoria romanilor. Dar uitam si avem scuze, pentru ca un om nascut in 1948, anul ultimei ramasite a unei lumi democrate (nationalizarea), chiar daca imatura, are astazi 67 de ani, si este format exclusiv in mediul propagandei comuniste.
Sa nu uiti Darie!

bismark

    Iarta-i Doamne ca nu stiu ce spun.Are dreptate seful tineretul de azi daca fac o facultate cu mari sacrificii din partea parintilor, ori o fac degeaba, ori profita altii de pregatirea acestui popor.Si atunci pentru ce mai avem scoli si facultati sa pregatim elite pentru altii pe banii statului si a parintilor?.Mergeti fratilor si faceti scoli si facultati pe banii vostri cistigati la spalat WC-uri sau la cele mai josnice meserii in vest.Asa cum am mai spus am muncit din greu pentru a ridica Combinate sau Hidrocentrale si ale cui sint acum ale voastre-NU- sint ale celor care din vest, privatizate pe 2 lei furati de nomenclaturisti si securisti.Si am mai spus-o,cei care posteaza aici(unii nu toti) ori sint platiti sa enerveze sau daca cauta pe internet tot felul de diversiuni,ne pun sa judecam noi asemenea porcarii.Ce folos ca m-am chinuit o viata sa-mi tin copii in facultate si azi muncesc ca salahori in Italia,Austria,Germania si au patroni care nu stiu tabla inmultirii.Sclavi am fost si sclavi vom ramine in veci daca nu ne recunoastem ca natie.De tradatori tara noastra nu a dus lipsa in toate timpurile si cu toata inteligenta nativa a acestui popor s-au pus in slujba altora pentru ca la putere au ajuns nulitatile,care nu au stiut decit sa-si umple ei buzunarele,in loc sa foloseasca aceste daruri mintale. Cautati pe internet sa vedeti ca nu exista domeniu in care inteligenta romaneasca sa nu fie de prim rang.Gata m-am enervat destul.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Citat din: bismark din Septembrie 26, 2015, 02:27:55 PM
    Iarta-i Doamne ca nu stiu ce spun.
Ba sa nu-i ierte, pentru ca ei otravesc cu ineptiile lor atat prezentul cat si viitorul copiilor lor.
Aici nu preaslavim comunismul, la care oricum Romania n-a ajuns decat la nivel declarativ, dar nu putem arunca cu noroi in ceea ce au construit inaintasii cu sudoare si sange, pentru ca la condus tot niste boi au fost in frunte, singura deosebire e ca acum sunt mult mai multi, nu doar o pereche.

Nimeni si nimic nu mai poate salva ce a mai ramas din saraca tara, cu asemenea ignoranti...


milu56

Asa e soarta Romaniei,eu sa pot ajunge la 1000 de stupi aici in Romania si in Spania sa mai merg doar in vacanta,locul romanului este in Romania chiar dace e condusa tara de multi escroci incet se mai curata din ei.