Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

Voi, măscăricilor din Parlament, ne-aţi adus fericirea de a fi săraci de un sfert de veac! Fericirea de a fi călcaţi în picioare de lifte străine, care vor să-şi facă statul lor în statul nostru şi ne-au cumpărat pe nimic terenurile agricole, pădurile, casele şi apele! Că aţi reuşit, şi noi sîntem vinovaţi! Ne-aţi izgonit tinerii şi părinţii peste graniţă, forţîndu-i să slugărească pentru străini, pentru ca familiile lor rămase în ţara pe care aţi confiscat-o, să aibă, chipurile, un trai mai bun!

Aveţi curajul să vă daţi demisia, să restituiţi Ţării tot ce-aţi furat şi să plecaţi în bloc şi la bloc, fireşte, să trăiţi cu datorii la întreţinere, cu pîine, fasole şi cartofi, să mergeţi cu autobuzul la cea mai ieftină piaţă şi să nu ştiţi ce este concediul, pentru că salariile nu se-ajung nici pentru traiul zilnic?

În loc să scadă actele voastre de corupţie, au devenit mai frecvente, mai late, mai lungi şi mai criminale! Miniştri, magistraţi, politicieni de toate culorile, oameni de afaceri, băieţi care mai de care mai ,,deştepţi" au fost cercetaţi şi condamnaţi în ultimii ani pentru fraude uriaşe, pentru dare şi luare de mită, pentru sabotarea economiei naţionale şi pentru spionaj în favoarea unor ţări străine... De ochii lumii, doar cîţiva au fost încarceraţi... cu ,,termen redus", la relaxare, prilej de auto-victimizare şi temperare a revoltei şi furiei mulţimii. La ieşirea de la zdup, din nou, trai pe vătrai, de averile lor însuşite ilegal, nimeni nu s-a atins. Gura prostimii a fost astupată. La începuturile ei, mita însemna, acolo, nişte lăzi cu vin, cutii cu whisky, caltaboşi, ţuică şi zeci de mii de euro, ca pe vremea lui Decebal Traian Remeş şi Ioan Avram Mureşan, iar acum, mita atinge miliarde de euro. Aşa s-au ridicat faimoasele cartiere rezidenţiale în România, înţesate de imense şi sfidătoare vile luxoase, aşa au devenit miliardari şmecherii şi neruşinaţii care fac politică de asuprire a propriului popor, prin evaziune, mită şi hoţie la drumul mare. Cîte afaceri de corupţie mîrşavă nu şi-au dat duhul şi au fost îngropate prin sertarele procurorilor ştiuţi şi neştiuţi! Cu hoţii care fură pentru a se hrăni, hoţii mărunţi, imediat îşi face justiţia treaba!

Am văzut la televizor un circ grotesc, extrem de dureros, cu un amărît de boschetar, care, cu bani din cerşit, cumpărase de la un marchet o sticlă de suc şi o ciocolată, dar mai rîvnise şi la o nuga, pentru care însă nu-i ajungeau banii. Dar, fiindcă foamea îi striga cu disperare să ia şi nuga aceea, care costa doar 60 de bănuţi (deci, 0,60 lei!), pedepsitul de Dumnezeu a băgat nuga în buzunar. După ce a plătit la casă ciocolata şi sucul, a fost controlat şi i s-a găsit marea comoară furată. Alarmă de gradul zero, televiziune, poliţie, jandarmerie şi alte organe l-au expus pe nenorocit oprobriului public, l-au ridicat cu duba şi l-au dus la beci, ca să ia lumea aminte de ce va să zică furtul din avutul altuia! Pe românii care s-au împrumutat la bănci, nu ca să-şi pună plasme 3D în casele de lut sau mobilă cu telecomandă în nişte amărîte de apartamente, nici ca să-şi ţină copiii la şcoli înalte, în celebrele universităţi din vestitul Occident, ci ca să-şi opereze bolnavii sau să-şi îngroape morţii, i-aţi executat silit şi i-aţi lăsat fără case, cînd au rămas fără locurile de muncă desfiinţate tot de voi, măscăricilor!

Cînd e vorba de voi, cei care aţi furat şi vîndut România, aţi luat împrumuturi fabuloase din bănci fără să le mai restituiţi, justiţia foloseşte ochiometrul, fiindcă este tot la mîna voastră! Să le fie verificate, leu cu leu, averile celor care s-au îmbogăţit după lovitura de stat din 1989, antiromânii care acţionează protejaţi de legiuitori, la rîndul lor, membri ai clubului de crimă organizată împotriva statului român. Cele mai periculoase găşti de hoţi au luat în stăpînire România şi-au împins-o în războaie străine. Dureros este că şi-au găsit susţinători în rîndul populaţiei, care îi apără cu violenţă şi prostie şi îi votează pentru un peşcheş de crîşmă.

,,A nu fi cuprins de ruşine atunci cînd ai furat, e cea mai mare depravare", zicea Aristotel pe la anii 300 î.H. Aceşti ,,specialiştii" care au reconstruit dialectica hoţie-lege, nu trăiesc doar din retribuţia uriaşă de parlamentar, ba, încă, îşi mai făcură şi pensii suplimentare, ce ruşine, ce nesimţire ordinară, ce sfidare grosolană a poporului pe care ar trebui să-l slujească, nu să-l jefuiască! (Fiindcă ,,Patria este norodul, iară nu tagma jefuitorilor!", cum zicea Tudor din Vladimiri). Sursele lor de bani s-au înmulţit ca ploşniţele în bojdeuca săracilor, iar cînd sînt atinşi de cineva la inteligenţă pot prezenta seturi de diplome de facultăţi, masterate, doctorate, burse străine, încît e clar că, banii şi puterea le-au lungit mînile şi parşivitatea, nu le-a sporit mintea.

Avari, cupizi, făţarnici, seniori ai lăcomiei de bani, distrugători a tot ce-i românesc, politicienii noştri n-au lucrat niciodată pentru popor, fiind tot timpul împotriva lui. Înhăitaţi cu străinii şi duşmanii României, urzesc şi pun la cale împotriva naţiunii, dar în folosul şi sporul nemerniciei lor. Spionează pentru străini, făcînd un titlu de glorie din asta. Cît de potrivite sînt versurile lui Adrian Păunescu pentru micimile din Parlament!: ,,La muncă, derbedei, că trece anul/ Şi vin ăilalţi şi-o să vă ia ciolanul./ Făceaţi pe democraţii cei cucernici,/ [...] mamii voastre de nemernici!/ Scuipaţi-vă-ntre voi cum se cuvine/ Şi-apoi convingeţi-vă că e bine.// C-aţi luat o ţară de mai mare dragul/ Şi i-aţi distrus averile şi steagul./ S-ajungem colonia de ocară/ Care-şi va cere scuze în maghiară./ Şi, prin complicităţi cu demoni aprigi,/ Aţi desfiinţat uzine, câmpuri, fabrici"...
Paul Neagu.

cornelioandanciu

Citat din: ciucur din Iulie 04, 2015, 09:00:38 PM
Citat din: cornelioandanciu din Iulie 04, 2015, 01:08:57 PM
Ne-am trezit deja ! Asteptam doar momentul !

Dormim profund. Sforaim. Din pacate.....
Cititi ce scrie mai sus ! Poate va razganditi ! Si asa mai gandesc inca niste milioane de romani. Trebuie doar sa-i uneasca CEVA ! Ce anume? Inca nu stiu.Poate ce i-a unit atunci cand a cazut regimul comunist .Jos hotii si mafiotii !
Va salut.

bio

... ce viata linistita  am.

..zi de zi de dimineatza pina in seara la albine si habar nu mai am de politica.

Luativa si voi albine sa va incarcati timpul, sa nu mai avetzi timp de politica . :nudie:

'

..sunt sigur ca stiti de gluma si nu ma apuca sughitzul... =))

cornelioandanciu

Nu ma mai necaji ! anul asta am pierdut 14 regine noi, din cauza ca neavand timp cum trebuie , am inventat eu niste scurtaturi apicole. Pana la urma , ai dreptate. Dar ce te faci cand te trezesti ca si cei dragi se bucura atunci cand o dai in bara si cand la un moment de suparare spui "o sa vand albinele", si ti se raspunde "asa sa faci !". Apoi pe neasteptate, dupa ce lucrezi cate cinci saptamani in stainatate, intri in casa cu butoiul cu miere, nu mai zice nimeni sa vinzi albinele. Tac toti. Nu se bucura nimeni. Doar eu !
Va salut.

fiug1970

Actorul Florin Piersic i-a transmis o scrisoare cutremuratoare dar in acelasi timp si emotionanta lui Victor Ponta in care critica ultimele decizii ale premierului.
           Ne/ati luat prizonieri si n/avem nici drumuri sa fugim.........

"Sideranta seninatatea guvernantilor care au retezat dintr-o miscare sansele de dezvoltare ale Romaniei – anularea investitiilor din fonduri europene, stergerea autostrazilor de pe harta virtuala a tarii, gonflarea pomenilor electorale cu miliarde de lei. Sunt aceiasi care imagineaza autostrazi in lung si-n lat, un milion de locuri de munca, crestere economica la pas si o bunastare generala. Promisiuni aiuritoare, pe care o minte lucida ar trebui sa le considere de-a dreptul insultatoare, dar si masuri vitale pentru economie sunt acum abandonate lejer, expediate in cateva fraze bombastice, fara nicio explicatie rezonabila economic.

Prim ministrul a vorbit rapid de rectificarea bugetului, a citit pe nerasuflate ministerele pricopsite si a aruncat, apoi, o explicatie stupefianta despre fondurile europene: e mare incurcatura cu procedurile, sunt lucrari intarziate sau neexecutate.

Pe scurt nu e treaba guvernului, altii pun bete in roate. In fapt, a taiat aproape un miliard de euro de la finantarea proiectelor cu fonduri UE pentru ca el, guvernul, nu a fost in stare sa gestioneze investitiile. Sau pentru ca nu a vrut?! In ziua urmatoare rectificarii, guvernul se autoconfirma: publica Masterplanul de transport care rade toate autostrazile pe care le-ar finanta fondurile europene.
 

Intre timp, primarii au fost conectati la robinetul cu bani al bugetului, din care vor curge peste 2,2 miliarde lei in campania electorala. Romania este prizo­niera subdezvoltarii. Fara investitii productive, se va zbate pentru o supravietuire mizera. Guvernul da pensii si salarii de subzistenta, se imprumuta de pe o zi pe alta ca sa le plateasca, taxeaza agresiv aceleasi companii bune platnice si iroseste banii pe pomeni si pe indestularea clientelei din contracte cu statul.

Dar cui ii pasa? Desi e campanie, publicul e tot mai putin exigent cu politicienii, se multumeste cu mici spagute electorale si nu are habar de politica economica. A ajuns si el prizonierul politicienilor. S-a alienat: atatea minciuni si atata incompetenta i-au paralizat simtul critic si vointa. Nu mai are nicio asteptare! Din pacate, turnura pe care a luat-o economia este nefasta, iar trezirea va fi curand si foarte dureroasa.

Al vostru,

Florin Piersic"

stefan1

  Eu nu cred ca Florin Piersic este adevaratul autor al mesajului, dar admir pe autor. S-a legat cu adevarat de lucruri importante, nu doar ca unii politicieni, de aspecte minore, doar de dragul de a critica. Nici nu cere lucruri imposibile, ci alte proiritati, mai rationale, in administrarea putinelor resurse pe care le avem.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

Da,se pare că dezminte că este autorul, pana la urma contează mesajul emis și că majoritatea fraternizeaza cu ideea că suntem marionetele puterii. Când președintele și guvernul au aceeași culoare politică,o mână spăla pe alta,când sunt de culori diferite președintele nu are putere. ....să pună președinte și guvern Eu cum se întâmpla odinioară că și așa din umbră pare că totul are un numitor comun :noi alegem ce vor marile puteri să guverneze! !!!

bismark

   Si ne luam dupa postarile unora care sint platiti pentru a face asa ceva.L-am auzit si eu pe Florin Piersic cind a negat ca ar fi scris asa ceva.Mare magarie sa bagi un mare actor in gura lumii.Si pe aici se pare ca sint unii care, ca Iuda pentru 30 de arginti i-ar vinde si maica s-a si pe taicas-o sa prospere el.Mare ti-e gradina Doamne si in ea multi prosti sint.Cu scuzele de rigoare, cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Alutus

Citat din: bismark din Iulie 17, 2015, 01:34:01 PM
   Mare ti-e gradina Doamne si in ea multi prosti sint.Cu scuzele de rigoare, cu respect ^:)^
Respect, respect, dar pune si un selfie din gradina aia.
Sa nu uiti Darie!

bio

.. nu am votat de 20 de ani deci nu pot fi acuzat ca as tine cu unii sau cu altii... dar guvernarea Ponta este mult la realizari peste Basescu @ Boc .

..mai sunt probleme si cu Ponta, dar nu se compara cu taiatul de venituri ce au facut Basescu @ Boc .

Kov iulian

Citat din: bio din Iulie 17, 2015, 10:29:44 PM
.. nu am votat de 20 de ani deci nu pot fi acuzat ca as tine cu unii sau cu altii... dar guvernarea Ponta este mult la realizari peste Basescu @ Boc .

..mai sunt probleme si cu Ponta, dar nu se compara cu taiatul de venituri ce au facut Basescu @ Boc .

Stapanii au lasat latul un pic mai moale un pic ca au nevoie de noi acum, pana isi fac treaba cu noi .

bismark

    Si daca ramuri bat in geam si se cutremur plopii e ca in suflet sa te am si incet sa mi-te apropii.Spun versurile care arata ca dragoste cu sila nu se poate. Cind cineva se pune contra stapinului suprem(Europa) trebuie sa fie eliminat.Il apreciez pe premierul grec ca nu a stat pe coji de nuci in genunchi in fata creditorilor si cred ca prin vinzarea insulelor neproductive a dat un mar otrivit creditorilor.Asa-i si cu Ponta pe care incep sa cred ca va fi o nuca tare pentru borfasii europeni, care se pare ca la ingenunchiat pe Iohanis care este supus la menghina intre hotii din PDL si madam Merkel. Si uite asa cind esti pe primul loc in Europa se gasesc unii care vor sa fim ultimii mereu.Amintire.. cind bulgarii au redus preturile la alimente la 10 la suta toti romanii fuga la cumparaturi in Bulgaria sau Ungaria.Si daca poate nu se observa la nivel macro o leaca de bunastare, eu observ la nivelul meu aici la tara ca oamenii au inceput din nou sa construiasca cam cum era pe timpul lui Nastase si Tariceanu.Azi fiind simbata la noi este tirg unde fiecare mai face un ban pe baza produselor din gradina sa.Azi am vazut cit de mult a evoluat taranul cind este lasat un pic lejer.Ce vrei gasea-i de la rosii ca ale mele pina la brinza proaspata de la mai multii ciobani locali. La mine au inceput sa se coaca portocalele(rosii galbene) si am extras caturile la FS.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Aoleu, nea Bismark, vad ca iar ne intoxici cu osanale PSD-iste. Parerea mea e ca Ponta a facut cateva lucruri bune pentru unii fara sa gandeasca prea mult la efectele perverse si pretul se va plati dupa ce acest guvern va cadea. S-a redus TVA-ul la alimente la 9%. Consumul nu a crescut atat de tare pe cat se asteptau. E si normal! Fiind o marfa perisabila, nimeni nu cumpara mai multa mancare. In schimb, in ceea ce priveste micii producatori s-au vazut schimbari majore. Un mic exemplu: Un taran are un vitel de 450 de kg de vanzare. Achizitorul vine si spune ca el nu poate achizitiona la pretul anterior deoarece a scazut TVA-ul. Asa ca ii propune un pret mai mic. Presupunand ca procesatorul este platitor de TVA (si majoritatea sunt), rezulta ca pentru a face acelasi profit trebuie sa achizitioneze la un pret semnificativ mai mic (proportional cu scaderea de TVA). Cum procesatorul nu isi asuma niciodata pierderile, cineva trebuie sa si le asume. Si uite asa, cade magareata pe bietul taran care are si el un vitel, desi nu este platitor de TVA. Asa au scazut preturile la animale in targuri de te sperii. Asta de ce nu o spui? Saptamana trecuta spuneau parintii mei ca in  targ ca s-a dat purcel de 70 de kg cu 350 de RON. Bunicul nevestei a dat o vaca pentru abatorizare cu 1600 RON. La taurasi a iesit in pierdere. A achizitionat porumbul cand TVA-ul era de 24%, a hranit viteii si a vandut carnea cu un TVA de 9%, suportand costurile acestei "ieftiniri". Preconizez ca la anul preturile vor reveni la normal prin mecanismul scaderii ofertei.

Un alt exemplu: Unui producator de iaurt care este si crescator de animale iti este greu sa ii ceri sa scada pretul la produsul final cu 15% , cu atat mai mult cu cat achizitionarea materiei prime (hrana pentru animale) s-a facut la un pret cu 15% mai mare. E ca si cum i-ai spune cuiva sa isi reduca din profit si ala prost isi reduce..

Eu am trait si in vremea lui Nastase, si in vremea lui Tariceanu si nu a fost mai bine. Sa speram ca lucrurile nu vor sta asa acum.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

    Eu, nu intoxic pe nimeni, ca as fi un criminal, spun cum este pe aici.Ca peste tot sint si profitori si speculanti asta este in capitalismul salbatic romanesc.Cererea si oferta nu prea functioneaza sa ai de unde alege si samsarii prospera in loc sa prospere omul muncitor dar nu te obliga nimeni sa nu mai faci nimic.Omul sfinteste locul si hotii se imbogatesc =)), uite si tu la cozile de la beciul domnesc si asta nu-i nimic, e doar un praf in ochii celor care cred in democratia asta originala.Eu asta vad si simt restul nu conteaza daca nu ma mai omoara nimeni ca-mi taie pensia sau sa platesc furaciunile altora.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

paul1

Citat din: bio din Iulie 17, 2015, 10:29:44 PM
.. nu am votat de 20 de ani deci nu pot fi acuzat ca as tine cu unii sau cu altii... dar guvernarea Ponta este mult la realizari peste Basescu @ Boc .

..mai sunt probleme si cu Ponta, dar nu se compara cu taiatul de venituri ce au facut Basescu @ Boc .
ABSOLUT CORECT !!!
Doar rauvoitorii si rauintentionatii nu vad aceste lucruri !
Citat din: Kov iulian din Iulie 17, 2015, 11:02:15 PM


Stapanii au lasat latul un pic mai moale un pic ca au nevoie de noi acum, pana isi fac treaba cu noi .
Cum se face ca tocmai acum stapanii au lasat latul mai moale ???
Stapanii au folosit acelasi lat si atunci si acum, numai ca lacomia lui Florica, Cocos-Udrea, Stefan, Stelu,Bica ...........................................etc,etc,etc,nu putea fi satisfacuta decat daca se taiau salarii si pensii !!!
Daca cumva se schimba kalimera, madam Vass deja e hotarata sa schimbe Noul Cod Fiscal care prevede niste masuri care-i mai permit romanului sa respire !
LE ... inainte de blestemul Mioritei a fost blestemul mesterului Manole (ce ziua zidea, noaptea se surpa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ) Asa si acum, ceea ce vor sa faca basistii resapati in penelisti .... NOAPTEA MINTII !!!