Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Citat din: nicomico din Ianuarie 09, 2015, 07:22:25 PM
Cind am fost in vacanta si mi-am cumparat o cartela telefonica m-am surprins ca nu mi-a cerut nici un act de identitate.
Daca ai merge in Italia, desi poti intra acolo cu buletinul, daca nu ai pasaport nu iti poti cumpara cartela. Patit personal...
Ciudata lumea asta...
Ref la protectia datelor personale, exista o lege care obliga pe multi la pastrarea secretului datelor personale: nr. 677/2001.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mph

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 09, 2015, 09:15:22 PM
Ne vom organiza in miscari de rezistenta si vom lupta pana la capat.

DAAAAAA...SA MERGEM INAINTEEEEEE....CA INAINTE ERA MAI BINE   !!!

mph

Citat din: mosunick din Ianuarie 09, 2015, 09:29:52 PM
Citat din: nicomico din Ianuarie 09, 2015, 07:22:25 PM
Cind am fost in vacanta si mi-am cumparat o cartela telefonica m-am surprins ca nu mi-a cerut nici un act de identitate.
Daca ai merge in Italia, desi poti intra acolo cu buletinul, daca nu ai pasaport nu iti poti cumpara cartela. Patit personal...
Ciudata lumea asta...
Ref la protectia datelor personale, exista o lege care obliga pe multi la pastrarea secretului datelor personale: nr. 677/2001.


Cati o respecta ????

oroles

In Germania iti poti activa o cartela telefonica numai dupa ce ai sunat la ei si dai datele tale personale. Te intreaba numele si prenumele, adresa si cel mai important pentru ei este "Postleitzahl" (codul postal). Fara el nu iti activeaza cartela. Degeaba ii dai celelalte date, daca nu ai codul postal nu iti activeaza cartela de telefon. Oricum se pot face manarii si la ei in sensul ca datele declarate pot fi false.

Sub parintii mei pe scara locuia o familie de tigani romanizati a caror copii se ocupau doar cu cotcarii. Intrau si ieseau din puscarie de doua ori pe an. Parca erau baietii din Brigada Diverse. Si intotdeauna nu erau vinovati...  Ultima oara au luat mai mult, pentru trafic de carne vie. Ma intrebau pe mine la un moment dat cum ii asculta pe ei baietii cu ochi verzi. Le-am zis ca nu ma pricep deoarece nu era genul de conversatie pe care sa o am cu ei si nici persoanele nu erau potrivite (Ei credeau ca eu nu banuiesc nimic despre activitatile lor!)... Imi spun la un moment dat ca isi schimba cartelele zilnic si cu toate astea ei cred ca tot ii asculta. De fapt sunt ascultate aparatele si nu cartelele. Au avut si ei surpriza in instanta sa vada asta. Li s-au prezentat stenogramele tuturor convorbirilor lor. Erau trecute in stenograme pana si apelativele lor: "Bai boule!" ii spune la un moment dat nevasta unuia dintre infractori. Oricum sunt la racoare, in siguranta pentru cativa ani!

La un moment dat imi vine o mama la cabinet cu copilul sau care era elevul meu. Imi spune ca il suspecta de consum de droguri si ca a gasit prafuri suspecte in buzunarele lui. Copilul mi-a zis ca nu erau droguri acele prafuri ci praf de la niste petarde care i se rupsesera in buzunare. L-am mirosit si eu si mi-am dat seama ca are dreptate. Copilul in schimb nu era strain de persoane dubioase. Mi-a spus la un moment dat ca era platit de cineva sa cumpere cartele active de orange, activate si neincarcate. Pentru fiecare cartela primea 5 lei. Oare cine ar fi avut intentia sa foloseasca acele cartele?

Serviciile secrete nu au capacitatile tehnice sa inregistreze toate convorbirile. Sunt monitorizate doar acele convorbiri cu risc mai mare pentru siguranta (persoane vizate si suspectate, telefoane din strainatate). Si volumul de munca ar fi mare sa asculti si sa transcrii toate informatiile, dupa care sa le analizezi manual. Mai exista o regula: La aparitia unor cuvinte si expresii in convorbirile nevizate si neautorizate pentru inregistrare se declanseaza inregistrarea automat.

Eu unul sunt de acord cu inregistrarea mea. Nu ma ocup cu activitati ilicite asa ca nu am ce sa ascund. Daca vor sa asculte discutii agricole cu parintii sau discutii despre nepotul meu, nu au decat!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Citat din: oroles din Ianuarie 09, 2015, 09:40:27 PM
...
Eu unul sunt de acord cu inregistrarea mea. Nu ma ocup cu activitati ilicite asa ca nu am ce sa ascund. Daca vor sa asculte discutii agricole cu parintii sau discutii despre nepotul meu, nu au decat!

Ai fi uimit cati ani de puscarie poti face daca "cineva" ar avea interes si ti-ar trunchia acele convorbiri!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

La Revolutie s-a murit , oamenii erau nemultumiti ca s-au ascultat telefoanele! Pai ce facem, ne batem joc de memoria celor care au murit la Revolutie?
Va salut.

oroles

Si-asa tot vi-l asculta. Se merge pe principiul "Ceea ce nu stii nu iti face rau."  :rotfl: =)) In plus, stiind ca toate telefoanele sunt ascultate infractorii vor fi mai vigilenti si munca celor care trebuie sa probeze faptele va fi mai grea. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 09, 2015, 09:53:13 PM
Citat din: oroles din Ianuarie 09, 2015, 09:40:27 PM


Ai fi uimit cati ani de puscarie poti face daca "cineva" ar avea interes si ti-ar trunchia acele convorbiri!
Buna postare.
aI IDEIE CIT SE MUNCESTE PE PARTE AUDIO SA PARA SI AUTENtica ,ca la transcriere e automata.
{{{{ Timpi reali }}}}}

mph

Oameni buni....v-a lovit teoria conspiratiei?::))

Cat de importanti credeti ca sunteti ca sa se schinuie cineva sa va insceneze stiu eu ce fantezii din filme?????

Daca aveti uraniu de vanzare sau ceva armament, praf de coca sau faceti ceva trafic poate ca merita sa va temeti, altfel.........nu cred sa se intereseze nu stiu ce servicii ultraspecializare de voi.

Va dau un sfat prietenesc : nu vorbiti la telefon cat praf de polen v-a ramas dupa ce l-ati cernut si nu pomeniti ce ati facut cu el::)).....aaaaaa ...si daca din greseala nu ati purtat masca,  nu cumva sa rostiti expresia" am tras pe nas"::)))

In rest.....hai sa ne facem griji pentru lucruri serioase!
Cine trebuie sa stie ce vorbim ....stie...dormiti linistiti::))

pharaonu75

Citat din: mph din Ianuarie 09, 2015, 10:31:03 PM
...
Cat de importanti credeti ca sunteti ca sa se schinuie cineva sa va insceneze stiu eu ce fantezii din filme?????
...

Intrebarea asta a devenit deja "laitmotiv". Stii de cate ori a fost rostita de "cine trebuie"?
Mph-ule, ai grija ca incep sa te suspectez de niscaiva tangente cu Big-Brother-ii! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  I-mi aduc  aminte ca dupa revolutie la citeva zile au venit 2 indivizi si au schimbat la telefonul meu acele  galene  ( microfon-eceptor) , de ce !? , nu am aflat pina acum . :)  :finger:

mph

#3326
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 09, 2015, 10:41:22 PM
Citat din: mph din Ianuarie 09, 2015, 10:31:03 PM
...
Cat de importanti credeti ca sunteti ca sa se schinuie cineva sa va insceneze stiu eu ce fantezii din filme?????
...

Intrebarea asta a devenit deja "laitmotiv". Stii de cate ori a fost rostita de "cine trebuie"?
Mph-ule, ai grija ca incep sa te suspectez de niscaiva tangente cu Big-Brother-ii! =)) =))
Big Brother este fratele meu mai mic::)))

mph

#3327
Citat din: tassevasi din Ianuarie 09, 2015, 10:43:53 PM
  I-mi aduc  aminte ca dupa revolutie la citeva zile au venit 2 indivizi si au schimbat la telefonul meu acele  galene  ( microfon-eceptor) , de ce !? , nu am aflat pina acum . :)  :finger:
Au facut upgrade la telefon si i-au instalat Android (acel sistem de operare de pe telefoanele actuale)
A fost o promotie atunci oferita clientilor fideli::))))

pistol28

Cand soricelul vrea sa-i puna pisicii un clopotel la gat, SA O AUDA PE UNDE ESTE,  ghiciti ce face?
Ii face cadou un CLOPOTEL.  :nebun:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

marian sima

Intr-o seara ma sunat fratele meu de pe camp,nene nu mai am motorina la tractor si mai am putin de arat ,adu niste motorina .

Dupa cateva zile ma suna unul si-mi spune,am motorina la pret mic,a bagat ca e de prin zonele alea unde se intepau conductele ,l-am intrebat de unde stie ca-mi trebuie motorina,raspunsul lui,pai n-ai tractoare.
Ia-m spus ca eu iau de la peco sa nu ma mai sune,pai a tot insistat o luna de zile in fiecare saptamana suna macar o data.

I-am spus fratelui meu ,ma cand mai esti pe camp si ramai fara motorina sa spui nene mai adu niste ciorba de galusti.

Asa am scapat de nebunul care vroia sa-mi vanda motorina.

La pronuntia unor cuvinte la telefon automat santeti ascultat.