Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Citat...in ce fel a facut gaura de 6 miliarde---eu stiu pe unul care inca locuieste clandestin la Cotroceni ca a facut o datorie pentru Romania de 20 de miliarde  in timp ce baga bani in ministerul lui udrea de unde sa furat ca in codru---poate avem ocazia sa ajunga pe la DNA si aceasta parasuta ..
L-am injurat in tandem pe Basescu. Eu l-am injurat pentru comportamentul lui marlanesc si abuziv. Daca a comis fapte cu caracter penal, trebuie sa raspunda . Dar fata de derbedeii oplositi sub pulpana PSD, este un amarat de cotcar. Daca DNA se va ocupa de el nu voi avea nici un regret.
Referitor la cele 20 MIL de E , recunosc ca la timpul respectiv nu am inteles masura. Explicatia masurii luate atunci este urmatoarea: Tariceanu cel dornic de fotoliu la Victoria , a facut tot ce a putut pentru a se mentine acolo. PSD-ul a sesizat situatia si l-a santajat, pentru a-i acorda sprijin. In schimb a cerut masuri populiste, intre care principalele au fost marirea pensiiilor si salariilor . Pana in 2008 au existat resurse din privatizari si intrari de bani –capsunari. In toamna 2008 au disparut aceste surse de finantare, bugetul nu putea fi asigurat si exista pericolul falimentului statului, dupa modelul Greciei. Atunci a intervenit necesitatea revenirii la situatia ante 2007, in conformitate cu puterea reala a statului , plus marirea TVA. De ce nu a revenit actualul govern, la rata de 19%?! In schimb a promis: pensii speciale, a marit pensile a zeci de  mii de tineri militari si militieni scosi anticipat la pensie , voinici care mor de spleen, a amnistiat alte cateva mii de pensionari fraudulosi , mamici profitoare, a promis marirea alocatiei pentru copii si multe alte promisiuni fara acoperire. Aici sunt cele  6   Miliarde de care pomeneste Dragos , miliarde pe care nu le poate acoperi. Si toatea astea, in timp ce militarii din aviatie repara harburile zburatoare,  cu suruburi aduse de acasa si legandu-le cu sarme .
Nuti Parasuta?! Rabdare ca ii vine randul si ei, sa aterizeze la DNA. Astia nu mai au preferinte. Iau totul la cos.
Sa nu uiti Darie!

D006

#3196
Numai la pensii in 2015 va fi un deficit de aproape 4 MILIARDE euro !!!! Va dati seama cati kilometri de autostrada se construiesc cu acesti bani intr-o tara normala ???
  In aceste conditii boul de Ponta a scazut contributia la fondul de pense cu 5 puncte procentuale si de la 1 ian se maresc pensiile cu 5% .

Alutus

CitatE foarte greu, așa gândesc eu, să scrii românește; nu doar pentru limba românească, fiindcă și în limba noastră se poate spune frumos orice adevăr; ci pentru lumea românească, în fața căreia nu orice adevăr trebuie spus, fie spus cât de frumos — ba, încă mai ales atunci... (...) Nu ne bântuie numai frica de a ne spune părerea, ci și frica de a asculta, exprimată cu îndrăzneală de către altcineva, părerea noastră proprie... Tremurăm ca nu cumva glasul acelui altcineva să pară a fi al nostru... (...) Trecem pe lângă absurditate și nu ridicăm măcar o sprânceană revoltată; auzim neghiobia și nu zbârcim măcar dintr-o nară dezgustată; vedem impostura și ticăloșia și zâmbim frumos
I L Caragiale.
Sa nu uiti Darie!

D006

 Odata Iohannis ajuns presedinte , Basescu nu mai are loc pe dreapta eșicherului politic . Aseara dupa receptia de la Cotroceni Base a plecat  la braț cu Dragnea pentru o discutie privata . Ce surprize ne rezerva viitorul ????

Alutus

#3199
Nicio surpriza. Probabil au discutat de viitoarea casa a lui Basescu si ceva barfa referitoare la ponta. Nici unul nu mai are influenta asupra politicii romanesti. Cutremurul este amanat pana la primavara. Agonia se prelungeste. Indivizii se imbata cu apa chioara si nu vor sa priveasca adevarul in fata, cu atat mai mult cu cat vor fi afectati, sute de mii de paraziti ai bugetului  tarii,pripasiti prin fel si fel de functii. Soarta noastra, a Moldovei si a Ucrainei este pecetluita. Drang nach Europa!. Thrust toward Europe! Nu-l stiti pe Ion. Merge ca un Panzer si nu este singur.  Nu mai este drum de intoarcere. Restul este istorie.
Ps In seara asta tragem o bauta buna. Hazanaua A3, a fost condamnata la daune si dat cu capul de pereti. Unde este aroganta si nesimtirea lui Gadea?!Individul s-a crezut un fel de Lenin.
Sa nu uiti Darie!

D006

  Si cum a fost pecetluita soarte Ucrainei ?

pharaonu75

Alutus, un singur om nu poate face minuni, chiar daca se numeste Iohannis.

Inaintasilor lui cu nume germane le-a trebuit vreo trei sferturi de secol ca sa ne scoata la lumina, insa nu "au beneficiat" de o asemenea increngatura de interese potrivnice lor si tarii.

Eu cred ca Iohannis, chiar daca ar sta 10 ani la Cotroceni, nu va putea face lucrurile dorite de popor atat timp cat hienele "profund corupte", de diferitele culori politice, misuna in jurul sau.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dodo79

Sa speram ca DNA isi va face treaba pana la capat.

Alutus

Citat din: dragos2006 din Decembrie 02, 2014, 01:08:34 PM
  Si cum a fost pecetluita soarte Ucrainei ?
Taras, grapis, dar spre Europa. Nu cred ca nu intelegi. Nord America, Europa , Australia,Israel, sunt condamnate sa mearga impreuna. In caz contrar pier. Asta a fost miza cea mare a alegerilor din aceasta parte a lumii. Pentru viitor eu vad si Rusia in aceasta uniune.
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 02, 2014, 03:40:42 PM
, un singur om nu poate face minuni, chiar daca se numeste Iohannis.
Eu cred ca Iohannis, chiar daca ar sta 10 ani la Cotroceni, nu va putea face lucrurile dorite de popor atat timp cat hienele "profund corupte", de diferitele culori politice, misuna in jurul sau.
Evident ca nu. Dar nu suntem blestemati sa ramanem in stadiul asta. Incet, incet, cu pasi mai mari sau mai mici, mergem inainte. Si celelalte tari ale Europei au trecut prin aceste faze, timp de sute de ani si doar cu eforturi proprii. Noi beneficiem acum de un sistem bine pus la punct, de catre UE, care grabeste evolutia. In cazul nostru, timpul va fi mult mai condensat. Vedeti ce spune radio Rusia. Ca  suntem..., colonie americana. Eu as spune in loc de, ... , deja . Ei si?!
Sa nu uiti Darie!

bismark

    Hienele,au pus totul la bataie sa ajunga iar la putere si sint sigur ca imediat dupa ce va fi uns presedinte va fi supus pas cu pas, ca asa cum spuneati si voi un singur om nu poate face mare lucru.Cit in ce priveste faptul ca noi am devenit o colonie nu-i un lucru nou, dar acum va veni la (aur,gaze,petrol,pamint) inca doi mari coioti Germania si Rusia care vor si ei o portie de la americanii din Romania.Aveau ei ceva dar acum vor mai mult.Vom trai si vom vedea.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Sorcyo

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 02, 2014, 03:40:42 PM

Eu cred ca Iohannis, chiar daca ar sta 10 ani la Cotroceni, nu va putea face lucrurile dorite de popor atat timp cat hienele "profund corupte", de diferitele culori politice, misuna in jurul sau.


Asta este perfect adevarat. Atata timp cat nu exista o schimbare de mentalitate, nu drastica si nu neaaparat generala, dar suficient cat sa aduca o schimbare viziblila in societatea romaneasca tara asta a noastra va continua sa se zbata in propria mocirla si pana atunci cu inima grea trebuie sa le raspund parintilor mei cand ma intreaba cand vin pe acasa :"o sa trec pe acolo vre-o doua saptamani in vara"

Si ar cam fi cazul sa realizam cu totii ca nu trebuie sa asteptam sa fim ajutati, sa ni se dea, sa ni se faca. Trebuie sa facem noi pentru noi, si chiar si pentru altii daca putem fara sa asteptam aplauze si/sau rasplata .
Cel putin pot sa spun ca nu mi-am luat liber de la munca si nu am stat 4 ore in ploaie degeaba ca sa votez cel mai mic rau din cele 2 posibile.
Acum sa vedem ce se va intampla.
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)

cornelioandanciu

Citat din: dodo79 din Decembrie 02, 2014, 04:10:33 PM
Sa speram ca DNA isi va face treaba pana la capat.
Eu sper ca DNA, aceasta institutie paralela cu Parchetul, si care preia atributiile acestuia si care face treaba pe care ar trebui s-o faca Parchetul, sa se desfinteze! Este o institutie creata nu stiu in ce scop, paralela cu o institutie deja existenta.Pai Parchetul nu actioneaza si impotriva coruptiei?
Va salut.

pharaonu75

#3207
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 02, 2014, 07:39:25 PM
Eu sper ca DNA, aceasta institutie paralela cu Parchetul, si care preia atributiile acestuia si care face treaba pe care ar trebui s-o faca Parchetul, sa se desfinteze! Este o institutie creata nu stiu in ce scop, paralela cu o institutie deja existenta.Pai Parchetul nu actioneaza si impotriva coruptiei?


Esti sigur ca stii despre ce vorbesti?



http://www.pna.ro/about_us.xhtml

DNA nu este o structura paralela cu Parchetul, ci este o structura din cadrul Parchetului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Pai da, a fost creat fortat!La comanda politica, dupa cate imi amintesc eu!Ca sa poata functiona legal, l-au "incastrat"in corpul Parchetului! Deci celorlalti procurori li s-a luat puterea de a se ocupa de marile fapte de coruptie! De ce?Probabil se ocupa cu culesul floricelelor pe campii...Era suficient "Parchetul".Si atat.Care sa-si faca treaba.Fara alte chestii de astea.
Va salut.

pharaonu75

Ca in orice alta ramura, trebuie sa existe si procurori specializati pe anumite linii de munca. Nu te poti ocupa de un dosar in care cineva a furat un iaurt din supermarket si tot tu sa te ocupi si de dosarele marilor corupti. E logic, fiecare cu treaba lui. Si in cadrul DNA tot procurori lucreaza, doar ca sunt specializati pe combaterea coruptiei.

Daca mergem pe rationamentul tau, toti medicii ar trebui sa fie generalisti, toti politistii la fel, la instante sa nu  mai existe sectii civile si sectii penale, in parlament sa nu mai existe comisii de specialitate.

Si in alte tari europene exista formatiuni asemanatoare DNA-ului de la noi... si acolo tot la comanda politica si din anumite interese "obscure" au fost infiintate?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube