Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Poporul roman, indiferent de coloratura, a aratat ca are intotdeauna dreptate! Sa ne ajute Dumnezeu ca dupa 25 de ani de cand l-au impuscat pe Ceausescu, Romania sa intre pe un trend crescator, sa fim mai bine priviti in lume si sa avem investitii in tara! Ne-am saturat de pomenile electorale, vrem sa vedem ca se lucreaza pentru bunastarea intregului popor! Klaus, coruptia trebuie sa fie prima pe lista! Indiferent de culoarea politica!
Vedeti de ce se temea Ponta de diaspora? Stia ca nu-i poate mitui cu un kg de faina si ulei! De aceea a introdus declaratia stupida antifrauda (daca era online era o chestie, dar asa, e frectie la picior de lemn!)
Le-a dat vacanta studentilor sa nu fie miscari de strada, dar se pare ca tot tinerii l-au mirosit pe mincinos... Generatia lui '89 a inteles dreptul democratic de a exprima votul. Gata, s-a terminat agitatia! E ca agitatia la schimbarea reginei stupului. Daca puneam o regina mincinoasa, se alegea praful de noi...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  Imi pare ca e un miracol! Nu speram ca Iohannis sa recupereze un handicap care era f mare dupa primul tur. Cred ca foarte mult a cantarit comportamentul incalificabil al guvernantilor fata de romanii din afara tarii. Nu credeam ca dupa ce s-a intamplat acum doua saptamani, guvernul nu va lua masuri ca macar acum sa se voteze 'normal' (vorba lui Iohannis). Chiar daca mai erau 100.000 de voturi pentru Iohannis din strainatate, nu se pierdeu mult mai multe din tara, de la toti romanii cinstiti care au vazut ca PSD-ul vrea sa castige cu orice pret.
  Faptul ca cei din diaspora, cu multe sacrificii, au stat la cozi imense ca sa voteze, e inca o dovada ca ei nu au uitat tara, nu le este indiferent cum va merge aceasta si in secret spera ca in viitor sa se indrepte aici lucrurile si ei sa se intoarca in tara lor, dintre straini.
  Greul de acum incepe si pentru Iohannis. Sper sa se poata tina drept, sa reziste la toate incercarile politicii dambovitene de a-l corupe. Daca Justitia ar incepe sa mearga mai bine, daca nici un hot, din orice tabara ar face parte, nu se va mai simti protejat de putere, atunci furaciunile se vor mai reduce in aceasta tara si ar fi primul pas spre o indreptare. Eu cred ca si in politica externa, Iohannis va face fata cu succes. Imi aduc aminte de un alt germanic, Ion Gheorghe Maurer, care cat a fost prim-ministru, l-a mai temperat pe Ceausescu si tara s-a miscat mai bine. Putini stiu ca el a fost si Ministru de Externe prin 1958, dar mai putin de un an. In acea perioada a imbunatatit sensibil relatiile Romaniei cu Franta (mama-sa era frantuzoaica), a demarat relatii comerciale cu mai multe tari din Vest, dar a avut si lungi intalniri cu Hrusciov si a reusit sa obtina promisiunea evacuarii trupelor rusesti din Romania (singura tara din care s-au retras rusii). Totusi a fost destituit pe motivul ca "e slab pregatit politic".
  Eu zic ca acum buna cuviinta a invins tupeul si obraznicia, oamenii - dar tinerii si cei activi in special - nu au mai inghitit minciunile si incercarile de mituire la care au recurs si acum guvernantii. Poate cu Iohannis va incepe un alt mod de a face politica, punand intresele comunitatii si tarii inaintea intereselor personale sau de grup, poate va fi un garant de cinste, care va atrage investitori seriosi, cum a facut de fapt pentru Sibiu.  Doamne, ajuta!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Domnule stefan1:
S-ar părea că o să vă fie mai greu fără Johannis la Sibiu dar sperăm ca tot răul să fie spre binele tuturor !

bucovineanu

#3093
Se pare ca metoda cumpararii de voturi cu un kg de zahar si unul de ulei a fost folosita mult mai putin de frica legii si e si asta una din cauzele care au dus la rezultatul actual.
Asa cum zice si Stefan cheia functionarii unei democratii este justitia. Daca justitia nu functioneaza e haos si nu democratie. Legea trebuie sa fie aceeasi si pentru presedintele tarii si pentru lucratorul de la salubritate. Daca justitia va fi lasata sa-si faca treaba sub presedintia lui Iohannis, lucrurile vor intra in normalitate si viata oamenilor se va schimba in bine.

dodo79

A meritat sa stau 4ore ptr a vota.Ponta are un merit deosebit.A reusit sa ne uneasca.Fara aceasta unire acum era presedinte.Puie Monta de la cei batjocoriti in Diaspora.sa facut dreptate.

Alutus

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 17, 2014, 01:03:11 AM
Nici o instanta din Romania nu va avea curajul sa dea o sentinta de incompatibilitate impotriva unui presedinte ales cu atatea voturi. Cu 10 ani in urma cineva avea un proces pentru fapte infinit mai grave care a fost amanat. Va dati seama ce ar fi in strada daca Iohanis ar fi declarat incompatibil?
Cinste d- tale badita.!
Sa nu uiti Darie!

D006

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 17, 2014, 01:19:15 AM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 17, 2014, 12:30:12 AM
Mandru ca sunt basist ! Un fleac , iar i-am ciuruit !
Hmm...
Nu cred că "băsismul" l-a "ciuruit" pe Ponta !!!
Mai degrabă a prevalat BUNUL SIMŢ în faţa MÂRLĂNISMULUI.
 

Din păcate, uneori suntem ţara tuturor posibilităţilor...

Daca nu statea Base la butoane ... cum crezi ca a castigat Iohannis in fiefurile lui Mazare sau Oprisan .  hai sa lasam faza cu marlanismul sau bunul simt , rezultatul de acum se cunostea de la primul tur.   Tu stii cum au patrulat ieri procurorii DNA  prin Teleorman si alte judete rosii ?

Alutus

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 17, 2014, 08:25:22 AM
  Daca nu statea Base la butoane ... cum crezi ca a castigat Iohannis in fiefurile lui Mazare sau Oprisan .  hai sa lasam faza cu marlanismul sau bunul simt , rezultatul de acum se cunostea de la primul tur.   Tu stii cum au patrulat ieri procurorii DNA  prin Teleorman si alte judete rosii ?
Tu poti fi acuzat de orice, numai de prostie nu. Si cum spunea rabinul din Bacau: Stima pentru el, si pentru el si pentru tine.   
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

Rezultatele alegerilor via Antena 3 .

Domnul Ponta a castigat
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))


Alutus

Citat din: oroles din Iulie 11, 2014, 08:36:15 PM
Cum daca lumea voteaza Klaus Johannis desi cand a devenit primar la Sibiu nu avea nici papuci in picioare si acum are nspe case. Mai mult acum PNL mizeaza pe mitul neamtului salvator si ni-l vor propune la presedintie. Oricum o sa ii iasa pe nas si lui ilegalitatile pe care le-a facut.
La cat de prosti suntem, traim bine.
Uite, te ajuta Darie. Am cateva intrebari pe care ar trebui sa ti le pui:
Totusi ce ti-a provocat aceasta resurectie a mandriei de a fi roman. Sa fie o noua reteta de mititei la gratar?!
Cum stai cu cenusa? Poate te ajuta, la fel cum te-ar ajuta si o pauza.
Cum stai cu caracterul? Adica cu obrazul. Aici nu astept nici un raspuns.
Nu ti-e scarba uneori? 
Sa nu uiti Darie!

oroles

Am votat ca majoritatea romanilor. Se numeste vot negativ. Adica am ales pe cel mai bun dintre cei slabi. Nu am sperante mari de la Klaus Iohannis si nu cred ca e moraliceste nepatat, ca toti cei din partidele politice. Nu are cum sa conduca singur Romania pentru ca PSD-ul are majoritate in Parlament.

Acum la rece vorbind, campania lui Iohannis nu m-a convins deloc (a se vedea posturile mele anterioare cand mai eram dispus sa votez cu Ponta). Crezi ca pe romani i-a convins? Daca Ponta nu facea niste erori crase acum era presedinte: ma refer la permiterea voturilor romanilor din diaspora, evitarea unor raspunsuri clare in ceea ce priveste legea amnistiei etc. Oricare dintre candidati care intra in turul 2 era mai bun ca Iohannis.

Asa a fost si la alegerile pentru primaria Bacaului cand lumea a votat contra lui Sechelariu alegand pe cel mai apropiat candidat pe lista de vot. Cum langa Sechelariu pe lista de vot se afla Stavarache (tot cu litera "S" incepea si numele lui si asta a fost norocul) bacauanii au pus alaturi. Asa a fost si la alegerile in care s-au infruntat Iliescu si C.V. Tudor. Au votat Iliescu pentru ca sa nu iasa C.V. Tudor. Iliescu ii convinsese deja si multi il urau.

Asta nu cred ca inseamna ca mi-am pierdut caracterul. Ca sa nu mai spunem ca opiniile  si atitudinile se schimba. Nu suntem roboti... Vei vedea ca si atitudinea lui Iohannis, si ce a lui Ponta se va schimba. :D Ponta se va duce cuminte in biroul lui Iohannis si tot asa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Apropo, credeti-ma ca acum PSD-ul nici nu isi mai doreste sa guverneze. Urmeaza o perioada dificila pentru Romania din punct de vedere economic. PSD-ul avea deja pregatit un fraier de serviciu: Calin Popescu Nevesteanu. Pardon, Tariceanu! De ce crezi ca nu avem inca buget? :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 11:16:00 AM
... De ce crezi ca nu avem inca buget? :D

Ca sa nu dezvaluie in campania electorala ce mariri de taxe si impozite ne-au pregatit pentru a sustine bugetul din 2015.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MirceaCalin

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 17, 2014, 08:25:22 AM
Daca nu statea Base la butoane ... cum crezi ca a castigat Iohannis in fiefurile lui Mazare sau Oprisan .  hai sa lasam faza cu marlanismul sau bunul simt , rezultatul de acum se cunostea de la primul tur.   Tu stii cum au patrulat ieri procurorii DNA  prin Teleorman si alte judete rosii ?

Nu prea am chef să polemizez pe temă !
Dar, în opinia mea, complexul de factori care a dus la reuşita lui Johannis a avut 2 componente principale: OMUL gospodar (întreabă sibienii !) şi cu bun simţ (şi pe ecran)  ŞI dezastrul din diaspora !
Uneori mai explodează şi liniştita mămăligă...

oroles

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 17, 2014, 11:19:50 AM
Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 11:16:00 AM
... De ce crezi ca nu avem inca buget? :D

Ca sa nu dezvaluie in campania electorala ce mariri de taxe si impozite ne-au pregatit pentru a sustine bugetul din 2015.

:rotfl: =))

A iesit pe RTV Robet Negoita (PSD) si a spus ca PSD-ul trebuie sa faca un pas in spate si sa lase echipa lui Iohannis sa isi asume guvernarea.  Sper sa nu inghita pastila PNL-ul. Dau ca termen cel mai tarziu sfarsitul lui ianuarie pentru destramarea guvernului si iesirea de la guvernare a PSD. Pe umerii PSD-ului apasa prea multe, inclusiv sleahta de finantatori care cer acum banii investiti in campania lui Ponta inapoi. Vor scapa usor spunandu-le: "Stiti, nu mai suntem la guvernare!" :)))

=))  =))  =))

Ce simplu e sa faci profetii!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani